Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Predelava Mehano cistern #1

Ta projekt se je začel že davnega leta 2017, ko je starejši sin na sejmu v muzeju v dar dobil predelan Mehano vagon. Darovalcu še enkrat hvala za vagon, še bolj pa za idejo, ki mi jo je s tem dal :lol:
Slika

Vagon se mi je zdel zanimiv in ker sem imel tudi sam že takrat doma nekaj podobnih pisanih Mehano vagonov, sem se odločil, da poskusim idejo vsaj nekoliko nadgraditi.
Zaradi nizke cene so se mi vagoni zdeli idealni poligon, kjer se brez večje škode lahko naučim nekaj veščin predelave.
Doma sem že imel nekaj Mehano cistern, ki sem jim dodal še eno proizvajalca Lima. Prav v namen predelave sem kupil še 4 enake vagone.
Slika

Vagone je bilo potrebno najprej razdreti in pri tem paziti, da nisem česa polomil. Še posebej so krhke ograjice, ki so bile na enem vagonu že polomljene, na enem pa so celo manjkale.
Slika

Iz kosov odpadnega stirodurja sem izdelal nosilce, kamor sem vagone pritrdil med nadaljnjimi obdelavami (barvanjem). Na večji kos stirodurja sem jih pritrdil s pomočjo zobotrebca.
Slika

Sledilo je odstranjevanje tovarniško natisnjenih oznak. Ne spomnim se več ali sem uporabil samo Izopropanol ali sem oznake odstranjeval tudi s čistilom TKK Apursil.
Slika

Pred barvanjem sem površino na rahlo pobrusil in razmastil z detergentom za pomivanje posode.
Slika

Barvo sem nanašal z airbrushem in prvi sloj sem nanesel čisto narahlo, ravno toliko, da je bila površina delno prekrita. Uporabil sem barvo Revell Aqua Color - Dust gray, matt - 36177. Temeljne barve nisem uporabil.
Slika

Ker so bili nekateri vagoni brez dodatne obtežitve sem jim dodal nekaj teže. V ta namen sem v spodnji del vagona z dvokomponentnim epoxy lepilom nalepil nekaj večjih vijakov.
Slika

Po nanosu drugega sloje je površina izgledala že precej bolje.
Slika

Vagone sem poskusno sestavil
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a volkun »

Tole je pa v redu! Si me podžgal in bom moral tudi sam na podoben način predelat tri cisterne, ki že nekaj časa čakajo na JŽ preobrazbo.
lp Vojko
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Vagoni izgledajo odlično! Komaj čakam nadaljevanje! Čestitke!
volkun napisal/-a: 09.03.2021, 18:41 ... predelat tri cisterne, ki že nekaj časa čakajo na JŽ preobrazbo.
Jaz imam tudi namen predelati Mehano cisterne v JŽ in SŽ cisterne!
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a 1107 »

Super predelava. Škoda edino ker na lima vagonu nisi pobrusil tistih grdih sledi odlivanaja plastike. Sam sem tudi predelal identičen vagon.
LP
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@volkun, @vidkrt, @1107
Me veseli, da sem še koga vzpodbudil, da se bo lotil podobnih predelav. Tisti, ki ste to že naredili - bom zelo vesel, če boste tudi predstavili kako vam je predelava uspela.

@1107
Se vidi, da je to moja prva taka predelava in še nisem pozoren na take podrobnosti... nekje je pač treba začeti.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Predelava Mehano cistern #2 - vodne nalepke (dekali)

Pri tej predelavi nisem imel nekih visokih ciljev in tudi zelo vernih modelov vagonov nisem pričakoval. Šlo mi je predvsem, da se naučim novih tehnik in ena izmed njih je bila tudi izdelava in nanos vodnih nalepk. Najprej je bilo potrebno izdelati grafike, ki naj bi "krasile" predelane vagone. Preko spleta sem poiskal nekaj fotografij vagonov cistern, ki se prevažajo po naših železnicah in grafike oblikoval po občutku. Seveda je bilo vse skupaj potrebno prilagoditi konkretnim vagonom. Gotovo sem na napise dodal marsikaj kar tja ne sodi, a upam, da mi boste to oprostili :oops: Bom pa zelo vesel kakšnega konkretnega predloga, kako bi lahko to izboljšal.
Grafike sem pripravil v programu Corel Draw, pred tem sem izmeril dimenzije obeh različic vagonov (Mehano in Lima) - poskusni odtis grafik na navaden papir.

Slika

Vodne nalepke sem naročil preko spleta (https://mrdecalpaper.com/) in sicer nalepke za laserski tiskalnik - prozorne in bele.
Ker seveda nimam laserskega tiskalnika, ki bi zmogel natisniti belo barvo, sem nekoliko improviziral.

Vodne nalepke na beli podlagi.

Slika

Vodne nalepke na prozorni podlagi. Ker sem natisnil cel A4 list sem prosto površino napolnil z raznimi drugimi grafikami (HO grafiti in tudi nalepkami za na pirhe :D )

Slika

Pred nanosom vodnih nalepk na vagone sem te prebarval še s prozornim svetlečim (gloss) lakom (Revell Aqua).
Na ta način naj bi preprečil t.i. "srebrenje" pri prozornih nalepkah. Za nanos sem uporabil tekočini za vodne nalepke Ammo MIG Decal Set + Decal Fix.
Prva nalepka je že na svojem mestu.

Slika

Kaj hitro so sledile še nalepke na ostalih vagonih.
Da so bile nalepke na vseh vagonih čim bolj na istem mestu, sem si izdelal šablone iz tankega kartona, ki so mi olajšale postavitev posameznih vodnih nalepk.

Slika

Zgornji del cisterne je hitro dobil vse nalepke.

Slika

Proizvodnja je stekla...

Slika

Sledile so še vodne nalepke na spodnjem delu vagonov.

Slika

Pred sestavljanjem sem zgornji del vagonov prebarval še z brezbarvnim mat lakom za zaščito nalepk. Sestavljen Mehano vagon.

Slika

In še končni izdelek, ki je nastal iz Lima cisterne.

Slika
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Uaaaaaaau zgleda super! Zdaj pa si mi dal super idejo, kaj lahko naredim iz moje Mehano cisterne, ki je mišljena za predelavo v Zas-z/Zaes.
LP, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

matejmm napisal/-a: 11.03.2021, 1:06 Predelava Mehano cistern #2 - vodne nalepke (dekali)

...(HO grafiti in tudi nalepkami za na pirhe :D )

...

Zelo dobro! čestitke!!! :D =D> :uuuaavv :applause !

A to pomeni, kar si napisal, da so lahko te nalepke za na pirhe tudi za vagone?
Uporabniški avatar
Žan10
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 57
Pridružen: 15.01.2021, 16:15
Kraj: Dobova

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Žan10 »

vidkrt napisal/-a: 11.03.2021, 8:24
matejmm napisal/-a: 11.03.2021, 1:06 Predelava Mehano cistern #2 - vodne nalepke (dekali)

...(HO grafiti in tudi nalepkami za na pirhe :D )

...

Zelo dobro! čestitke!!! :D =D> :uuuaavv :applause !

A to pomeni, kar si napisal, da so lahko te nalepke za na pirhe tudi za vagone?
Seveda so lahko.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

vidkrt napisal/-a: 11.03.2021, 8:24 A to pomeni, kar si napisal, da so lahko te nalepke za na pirhe tudi za vagone?
Vid, vodne nalepke ali dekale seveda lahko uporabiš tako za na vagone, pirhe, pa tudi za na kakšne druge gladke površne (npr. skodelice za kavo, mobilne telefone ...). Gre za isto "tehnologijo" nalepk, ki se nanašajo na mokro podlago, so zelo tanke in se delno prilagodijo obliki predmeta.

Tiste za pirhe, ki jih kupiš v trgovini, so vnaprej natisnjene in jih verjetno ne boš dajal na vagone. Razen če si ne želiš vagonov z zajčki, rožicami in podobnimi velikonočnimi motivi :D

Jaz sem kupil nalepke formata A4, ki sem jih natisnil na barvni laserski tiskalnik (dobijo se tudi za inkjet) in nato razrezal na manjše nalepke. Nekaj jih je končalo na vagonih (predstavljeno zgoraj), nekaj pa na pirhih...
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Predelava Mehano cistern #3 - 3d tisk manjkajočega dela

Če je kdo zelo pozorno gledal zadnjo fotografijo v prvi objavi na temo predelave cistern, je mogoče opazil, da na enem Mehano vagonu manjkajo lestve in ograjica na vagonu. To ni zato, ker bi jo pozabil nadeti pred fotografiranjem, ampak zato, ker sem pač tak vagon dobil. Vagone sem večinoma nabavljal na sejmu železnic ali rabljene preko Bolhe. Če nekaj manjka je potrebno narediti... glede na to, da imam dostop do UV LCD 3D tiskalnika sem se lotil modeliranja. Nekaj merjenja s kljunastim merilom, en večer za računalnikom in nastalo je tole:

Slika

Model sem razdelil v dva dela - ograjice na vrhu cisterne in lestve. Priprava modelov za tisk.

Slika

Po nekaj urah tiskanja sem iz tiskalnika pobral sestavne dele... Ker je pri tej tehnologiji tiska smiselno izkoristiti celotno delovno površino sem hkrati natisnil še nekaj drugih objektov.

Slika

Sledilo je odstranjevanje podpor, čiščenje v izopropanolu (UZ čistilec) in dodatno utrjevanje pod UV svetlobo. Na koncu je bilo potrebno objekte še nekoliko pobrusiti na točkah, kjer se je podpora dotikala glavnega objekta.

Slika

Še pogled na platformo in ograjo iz zgornje strani.

Slika

Sestavne dele sem zlepil kar s sekundnim lepilom.

Slika

Primerjava med originalom (levo) in kopijo (desno). Šele kasneje sem ugotovil, da bi zadevo lahko natisnil še z višjo ločljivostjo, ampak tudi tako bo čisto zadoščalo predvidenemu namenu. Sledilo je še barvanje s črno akrilno barvo.

Slika

Po barvanju sem nove platforme z lestvami namestil na dva vagona, ki jima je ta element manjkal.

Slika

In še večji del kompozicije v akciji na modulih.

Slika

Vseh osem predelanih vagonov je varno shranjenih v mojih oblazinjenih zabojčkih, kjer čakajo na naslednjo vožnjo.

Slika

Mogoče se bom nekoč odločil in poskusil vagone še nekoliko postarati, ampak zaenkrat ostajajo taki, kot je razvidno iz zadnjih fotografij.
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

Zdravo Matej,
Odlično izpeljan projekt predelave. Stari odsluženi vagoni so odlični za piljenje posameznih tehnik modeliranja. Podvozja verjetno nisi nič barval? Vagoni imajo na kovinskem okvirju lesene podnice. Ker je struktura lepo vidna, ti predlagam, da jih spatiniraš v barvo posivelega lesa. Opazil sem tudi, da imaš na cisternah še plastična kolesa. Zamenjaj jih s kovinskimi in dobil boš bistveno boljše vozne lastnosti, pa še proge ti ne bodo mazali. Če bi jih zamenjal že predhodno, ti verjetno ne bi bilo potrebno dodatno obtežit vagonov.
LP Duško
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a yyure »

Zelo zanimiva ideja.
In še boljša izvedba!
Odlično izgledajo "igrače" spremenjene v modele!
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hi, Matej
Odlično postorjeno in obarvano, pa še nalepke. Super vagonska garniture je tole. In prav šik bo pri fotografiranju na maketi, že vidim . . .
Bravo in lp

Vojko
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a NacMan »

Enkratno. Zdi se mi super in pohvalno da se iz Mehanovih igrač "stisne" čimveč s pomočjo iznajdljivosti ter pravih veščin, kreativnosti in orodij.
Čakam na travo in zelenje da oživi tvoje module Matej.
Odgovori