Medeninasti vijaki

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Iščem medeninaste vijake za spajkanje tirov na koncih modulov. Prebrodil sem že vse trgovine z železnino v Ljubljani brez uspeha. So me vse povsod samo čudno gledali in mi ponujali rumene kovinske, češ saj zgledajo isto. Sem jim omenil, da jih rabim za spajkanje, in je bilo hitro konec veselja.

A kdo slučajno ve, kje bi jih dobil v Sloveniji?


Lp
Borut
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Saj se da tudi rumene "kovinske" spajkat.
Sebastian
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Rumeni kovinski so v bistvu rumeno cinkani železni vijaki in se jih ne da spajkat.
Problem je ker moram odrezati glave, pobrusiti na pravo višino in prispajkari tirnico.


Lp
Borut
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a matejmm »

A si pomislil, da bi zadevo namesto z vijaki reševal s pertinaksom / FR4? Meni se obnese.

lp, Matej
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Borut,

nazadnje sem medeninaste vijake našel v Baumaxu v CE, ki pa ga sedaj zapirajo. Običajno se jih da dobit v PVC embalaži in sicer Merkur, Bauhaus, OBI pa tudi v Slovenijales se splača pogledat. Običajno se jih najde na oddelku, kjer imajo tudi material za izdelavo okvirjev za slike. Je pa res, da jih je precej težko dobiti, ker očitno ni velikega povpraševanja po njih in jih niti ne naročajo.
LP, Miran
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Ja, ker sem že obupal z medeninastimi vijaki. Nabavil sem si rezkalo 2mm, bom probal zrezkati pragove da vidim kako bo zgledalo. Mislim da bodo 4 pragovi zadosti.

Zakaj pa predlagaš FR4? A CEM-1 ni v redu? Se mogoče baker bolj drži na pertinaksu?


Lp
Borut
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Žal ne bi vedel točno kateri material je boljši za te zadeve... jaz sem uporabil 2mm debel FR4. Sicer sem dobil obojestranskega a ni potrebe po tem. Taka pritrdila jaz uporabljam na koncu modulov.

Slika
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jaz sem medeninaste vijake M2/M3 kupoval v Bauhausu na Kajuhovi v Ljubljani. Preizkušeno se da matice in vijake lepo spajkat. Jih pa imajo v plastičnih škatlicah na regalu skupaj z vsemi ostalimi mogočimi in nemogočimi vijaki. Če kaj pomaga... :)
Goran
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

borut_slo napisal/-a:Hi!

Rumeni kovinski so v bistvu rumeno cinkani železni vijaki in se jih ne da spajkat.
Problem je ker moram odrezati glave, pobrusiti na pravo višino in prispajkari tirnico.


Lp
Borut
Jaz jih lahko brez problema pospajkam. :shock:
Še aluminij se da. 8)
Sebastian
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!
Gorchi napisal/-a:Jaz sem medeninaste vijake M2/M3 kupoval v Bauhausu na Kajuhovi v Ljubljani.
Sem spraševal na spomlad tam, pa je rekel trgovec, da ima samo medeninaste žeblje. Bom jutri še enkrat še pregledat na lastne oči.
Gorchi napisal/-a:Preizkušeno se da matice in vijake lepo spajkat.
A to govoriš za železne ali medeninaste vijake in matice?
Meni na železne vijake ne prime spajka. Sicer se nekako drži gor, samo če jo malo grdo pogledaš, pa pade vse dol. Mogoče imam preslab spajkalnik (50W).


Lp
Borut
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Zdravo!
Železne vijake oziroma železo se da zelo lepo spajkati, vendar ga je treba očistiti s pilo ali brusnim papirjem do kovine, se pravi če je vijak pocinkan je trba cink zbrusiti stran. Gre tudi s 50W spajkalnikom samo malo dlje greješ, na konico daš malo spajke, da je prenos toplote boljši. Na površino, ki jo spajkaš lahko naneseš malo cinol paste, kar pa pri večini spajk ni potrebno ker je že v njej.
LP Marko
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Sem šel danes zjutraj v "baubau" in jih našel. So bili čisto na spodnji polici, skriti med ostale rumene vijake.
Hvala za pomoč.


lp
Borut
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Borut,
me veseli, da si jih našel. In vse kar sem napisal v svojem postu je letelo točno in samo na medeninaste vijake in matice. Rabil pa sem jih na svoji 06, pa kasneje na JŽ 62, 29 in na 28.
Drugače pa prodajalci dandanes niso več tisto kar so nekoč bili. Ko sem hodil še na faks in sem se ustavljal v Metalki na Dalmatinovi, so še prodajalke vedele točno vedele o kakšnih rečeh se zanimam in so znale tudi svetovati kaj in kako. Danes niti ne vedo vsega kar imajo na policah, če nič drugega, je robe mnogo preveč.
Goran
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Medeninasti vijaki

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

mjhuligan napisal/-a:Zdravo!
Železne vijake oziroma železo se da zelo lepo spajkati, vendar ga je treba očistiti s pilo ali brusnim papirjem do kovine, se pravi če je vijak pocinkan je trba cink zbrusiti stran. Gre tudi s 50W spajkalnikom samo malo dlje greješ, na konico daš malo spajke, da je prenos toplote boljši. Na površino, ki jo spajkaš lahko naneseš malo cinol paste, kar pa pri večini spajk ni potrebno ker je že v njej.
LP Marko
Točno tako!

Da dodam še nekaj o spajkanju na aluminij:

Aluminij se da spajkati!

Problem pri aluminiju je njegov oksid, ki pa se seveda ne da spajkati. Aluminij pa je na žalost kovina, ki izjemno hitro oksidira.
Rešitev tega problema nam omogoči, da na aluminij preprosto spajkamo stvari, ki jih želimo.
Potrebujemo spajkalo moči 100W+, navadno strojno olje in strearin.

Mestu kjer želimo spajkati obilno prekrijemo s strojnim oljem. Z ostrim predmetom (olfa nož) odstranimo aluminijev oksid, nato dodamo nekaj stearina in vse skupaj segrejemo s spajkalnikom. Spajka se zelo lepo oprime.

Pozor, ponovno taljenje spajke povzroči, da aluminj pod njo oksidira in spajka odstopi. Vsako taljenje spajke se mora torej zgoditi pod strojnim oljem, ki ne dovoli dostopa kisiku.

Vzeto Iz teme: http://213.250.2.95/elektronik.si/phpBB ... 328c19cf37
Sebastian
Odgovori