Popoln začetek HO, pomoč

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Lisička
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 26.10.2015, 11:43

Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a Lisička »

Vsem najprej en lep pozdrav!
Sem nova na forumu in bi vas prosila za nekaj nasvetov.

Takole je ... od tasta sem dobila model električnega tovornega vlakca v HO velikosti od Mehanotehnike. Vlakec je tiho počival v škatli na vrhu omare kakšnih dvajset let. Ker sem že od otroštva ljubiteljica vlakov, saj je bil moj dedek železničar, želim vlakec spraviti v delovanje. Ker pa nisem nikoli sestavljala modelov imam seveda nekaj težav:

1. Ni priloženih navodil, zato ne vem kolikšna napetost je potrebna za delovanje. V stikalu so sicer narisane tri baterije, vendar ne vem katere. Nobene meni znane ne ustrezajo.
2. Kako točno se žice sploh priklopijo? (Vidim, da ima en del tirov neke vrste konektorjev, pa vseeno nisem prepričana kako naj bi to šlo.)
3. Kako očistiti tire? Jih lahko operem z milnico in potem obršem z alkoholom?
4. Kje dobiti konektorje za tirnice? Oz. kako jih tudi očistiti.

Mislim, da je največja težava pri delovanju vlakca umazanija na tirih, saj sama lokomotiva deluje.

Upam, da sem napisala dovolj podatkov, da mi boste lahko pomagali.

Želim vam lep dan!
L.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Pozdravljena,

Kolikor vem so bili ti kompleti narejeni za napajanje iz 3x 4,5v ploščatih baterij, ki pa jih je danes že malce težje dobiti
http://www.enaa.com/oddelki/conrad/izd_ ... nergy__4_5
Priporočal bi ti kakšen 9 ali 12v napajalnik, ki ga uporabiš namesto teh baterij, bo pa potrebne nekaj iznajdljivosti, da boš napajalnik povezala namesto baterij.

Priklop (2 žici) na tire gre iz tega krmilnika/stikala na tisto tirnico, ki ima predviden priklop. Če boš žici obrnila narobe, bo šel vlak v drugo smer - nič hudega.

Kako očistiti tire? Če je komplet ležal dlje časa se bojim, da bo edina možnost, da uporabiš res fin brusni papir. Načeloma naj se tega ne bi delalo, ker se s tem uničujejo tiri, a mislim, da boš to umazanijo drugače težko spravila dol.

Kakšni konektorji ti manjkajo? Spojke za združevanje tirov med seboj? Navadno so priloženi... So se v teh 20. letih izgubili?

lp, Matej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Pozdravljena,
a smem na začetku reči končno ena ljubiteljica male železnice? :)
Kaj dosti ne morem dodati k tistemu, kar je Matej napisal, bi pa Te povabil na Vir pri Domžalah v soboto 7.11 dopoldne mislim da bo od 9h do 15h, samo raje pridi pred 12h, ko se še kaj da dobiti), kjer je Bolšji sejem malih železnic in "zbor" ljubiteljev malih železnic, kjer nas lahko zasuješ z vprašanji in Ti bomo po najboljši moči postregli z odgovori. Hkrati pa boš verjetno lahko dobila tudi napajalnik (sicer rabljen a za manj denarja) za Tvoje modele. Spojke za tire pa boš verjetno tudi lahko tam dobila, saj bo na sejmu tudi največji prodajalec modelne železnice pri nas MoKo iz Domžal.

Zaenkrat toliko!
Goran
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4118
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a mkx »

Namesto finega brusnega papirja sem jaz kar uspešno uporabil gospodinjsko gobico Vileda Miraclean ... tista bele barve, ki "čudežno" vse očisti. Zdi se mi, da ima vgrajeno zelo fino abrazivno sredstvo in prav lepo spolira razne kovine, vključno s H0 tirnicami.
Opcijsko dodaš malo detergenta, ampak če so bile stvari shranjene v škatli, potem na tirnicah ni umazanije (na katero bi detegrgent lahko deloval), ampak oksid (po domače rja). In torej detergent ni potreben.

Čisto možno je, da so (nekoliko) oksidirana tudi kolesa od lokomotive ... in bo med vožnjo izgubljala stik. Čiščenje koles je malo bolj komplicirana stvar, fino je da se kolesa počasi vrtijo med tem ko jih poliraš. Paziti moraš tudi na gumice, ki izboljšujejo oprijem pogonskih koles. Po 20 letih so najbrž izgubile nekaj prožnsoti in se znajo strgati. kaj storiti v tem primeru bo morda napisal kakšen modelar, ki je bolj izkušen od mene.
LP, Metod
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Še nekaj sem se spomnil...

Nakup ploščatih baterij odsvetujem. Za manj denarja lahko kupiš mehanov napajalnik z regulatorjem napetosti (hitrosti vožnje):
- na Bolhi (http://www.bolha.com/hobi-zbirateljstvo ... zeleznice/),
- v novembru na sejmu na Viru pri Domžalah (kot je svetoval Gorchi, ) ali
- v BTC-ju hala A oz. preko spletne trgovine e-igrace (http://www.eigrace.com/product_info.php ... -F371.html)

Če me spomin ne vara so tisti stari mehano krmilniki omogočali le preklop med vožnjo naprej in nazaj, niso pa omogočali nastavljanja hitrosti vožnje.

lp, Matej
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4118
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a mkx »

matejmm napisal/-a:Če me spomin ne vara so tisti stari mehano krmilniki omogočali le preklop med vožnjo naprej in nazaj, niso pa omogočali nastavljanja hitrosti vožnje.
Tako je, tisti "pokrov" za tri ploščate baterije je imel samo preklopnik smeri vožnje z nevtralno lego. 13,5 volta je pomenilo kar hitro vožnjo in zeloo sunkovite speljave in ustavljanja. Verjetno se nakup regulatorja finančno izplača že po dveh ali treh kompletih baterij ki pa ne zdržijo kaj dolgo. Verjetno manj kot teden dni zmerne vožnje.
LP, Metod
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a matejmm »

3x baterija po 4,39 eur = 13,17
1x krmilnik z napajalnikom = 10 eur

+ poštnina v obeh primerih ... je potrebno še kaj dodati?
Lisička
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 26.10.2015, 11:43

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a Lisička »

Najlepša hvala za vse nasvete. O napredku vas bom obvestila :) vendar zna trajati, saj moj šestmesečnik zahteva več in več pozornosti.
Hvala tudi za povabilo na zbor in boljši sejem. Čez nekaj let, ko majhni delci ne bodo vec najljubsa hrana nasega malčka se ga bomo z veseljem udeležili.
L.
Uporabniški avatar
odbijac
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 366
Pridružen: 18.02.2011, 11:37
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Popoln začetek HO, pomoč

Odgovor Napisal/-a odbijac »

Gorchi napisal/-a:Kaj dosti ne morem dodati k tistemu, kar je Matej napisal, bi pa Te povabil na Vir pri Domžalah v soboto 7.11 dopoldne mislim da bo od 9h do 15h, samo raje pridi pred 12h, ko se še kaj da dobiti), kjer je Bolšji sejem malih železnic in "zbor" ljubiteljev malih železnic, kjer nas lahko zasuješ z vprašanji in Ti bomo po najboljši moči postregli z odgovori.
Gorchi ima prav, 42. sejem bo potekal od 9.00 do 15.00 v soboto, 7. 11., na Viru pri Domžalah na Šaranovičevi 19 (stavba krajevne skupnosti, parkirišče ob stavbi). Prav nesramno zamujamo z vabilom tudi tu na forumu. Objavil ga bom še danes v maketarskem podforumu, sicer pa so vsi podatki že tu.

LP, DLŽ "Železna cesta" Ljubljana (organizator)
LP, odbijac
Odgovori