Diorama 1960a

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
Še par besed k ločnicam. Kje so nameščene ? Na mestih, kjer se začneta dva sosednja tira zbliževati tako, da bi lahko prišlo med vožnjo po enem od njih do ogrožanja vozil na sosednjem tiru. (pri kretnicah in križiščih! Zanimivo - očitno pa so tukaj obračalnice/okretnice izvzete !?). Konkretno je mesto vgradnje tam, kjer se osi obeh zadevnih tirov zbližata na medsebojno razdaljo 3500 mm (na postajah) oz. 4000 mm (na odprti progi).

Vir: Stehlik, Petrović - Gornji stroj železnica.

Skoraj enake ločnice imajo tudi v Avstriji, v Nemčiji pa so popolnoma drugačne (rdeče rumeno opleskani navpični količki). Italijanske ločnice so opleskane belo in so daljše od naših - segajo od ene do druge "notranje" tirnice.

Pozdrav - Peter
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Vojko, ja kuhamo in kuhamo.. Če bo vse po sreči bo ta vagon za jesenskega bolšjaka na voljo, naj bi bila pa še ena druga zadeva ampak vse ob svojem času :)

Peter, hvala za pojasnilo, za mero pa nisem vedel, kolikšna je. Bo prišlo prav, hvala!
Goran
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a nik »

volkun napisal/-a:...
Lokomotivski park je / bo sledeč:
PARA
JŽ 53-021 (že v lasti-predelava)
JŽ 53-019
JŽ 62-001
JŽ 154-004 (naročena-predelava)
...
lp, Vojko
JŽ 62 je trenutno na 'akciji' u Memobi, već drugi put snižena i sad je 66,66 eur.
http://shop.memoba.at/aktion/4531/rivar ... mpflok?c=5
Jedini nedostatak kod ovog modela je što nema nikakve lampe...
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

@Peter 5...
Hvala za pojasnilo in pomemben dodatek k ločnicam. Sicer pa so na Nemškem ob starih progah, ki še obratujejo,tudi ločnice pokončni okrogli stebrički obarvani belo in rdeče (glej spodnjo sliko)
Slika

@nik...
hvala za posredovan link. Bom pogledal, kako in kaj.
Sicer pa se ne mudi.... In tudi denar ne leti z vseh koncev in krajev...
Signali, službeni vagon, lokomotiva, hrana, oblačila, bencin, položnice in še marsikaj drugega se najde :)

lp Vojko
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Vojko, za službeni vagon bo še časa, porihtaj ostalo ;)
Goran
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

@Volkun, @Gorchi - Pozdravljena. Sem si kar mislil, da se bo našel kdo, ki bi ga zanimali podatki, ki se sicer ne najdejo tako zlahka. Me veseli, če sem lahko ustregel.
Dt tudi mene zanima! Sem ga začel že sam predelovati iz PIKO Pwg 13, pa sem malo zavozil.
Pozdrav - Peter
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Nova centrala Roco z21 (bela), je doma....
Cena na ebay-u 80 euro!

Takole sem si zamislil DCC krmiljenje vožnje:
- zahodni segment > z21 + multimaus
- depo > modul 10767 za napajanje okretnice
- vzhodni segment > ojačevalnik 10764 + multimaus

Slika

Kakšno mnenje oz. boljša rešitev?

lp, Vojko
Zadnjič spremenil volkun, dne 23.07.2016, 14:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Upam da ti z21 dobro služi :wink:
Je mišljeno da je booster za vzhodni segment pač booster priključen na z21 ali kaj drugega (svoj dcc sistem)? Ne vem če lahko multimaus booster uporabljaš z z21.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

@grizeldi...
Centrala z21.... še ne vem, kako mi služi, ker jaz še nisem doma :)
Sem narobe zapisal: na vzhodnem segmentu ne bo booster (10765) ampak ojačevalnik (10764).
V bistvu je stvar enaka, le booster je namenjen večjim maketam (tokovno požrešnim), tako je razbrati iz besedila. Opažam pa, da je veliko zmešnjave okrog uporabe termina Booster ?!
Sicer pa sem iz nekaterih postov razbral, da je mogoča vezava boosterja (ali ojačevalca) na centralo prek vtičnice na centrali B-bus.
Sem ponovno pobrskal po spletu in naletel na adapter #10789. Mogoče bo to pravi vmesnik za povezavo z21 - ojačevalnik.
Bom poskusil in videl, kaj bo 8)

lp Vojko
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

volkun napisal/-a:@grizeldi...
Centrala z21.... še ne vem, kako mi služi, ker jaz še nisem doma :)
Sem narobe zapisal: na vzhodnem segmentu ne bo booster (10765) ampak ojačevalnik (10764).
V bistvu je stvar enaka, le booster je namenjen večjim maketam (tokovno požrešnim), tako je razbrati iz besedila. Opažam pa, da je veliko zmešnjave okrog uporabe termina Booster ?!
Sicer pa sem iz nekaterih postov razbral, da je mogoča vezava boosterja (ali ojačevalca) na centralo prek vtičnice na centrali B-bus.
Sem ponovno pobrskal po spletu in naletel na adapter #10789. Mogoče bo to pravi vmesnik za povezavo z21 - ojačevalnik.
Bom poskusil in videl, kaj bo 8)

lp Vojko
Zdravo. Vidim, da imaš nekaj težav s pojmovanjem ojačevalec in Booster. Nobene zmešnjave ni pri uporabi terminov. Zadeva je zelo preprosta. Vse centrale Z21, z21 in 10764 oziroma katerekoli druga imajo že v osnovi vgrajen ojačevalec za napajanje tirov. Nikoli ne smeš priklopiti dveh central (ojačevalcev) skupaj, ker boš imel kratek stik. Dve centrali med sabo tudi ne komunicirata in imata ločene upravljalnike (throttle). Booster je pomožni element in se ga vgradi takrat, ko ojačevalec (centrala) ne zagotavlja ustreznega napajanja, zlasti pri večjih maketah. Na booster ne priklapljaš krmilnikov hitrosti (lokmaus, Multimaus) temveč vedno na centralo. Koncept je tak: 1 centrala (ojačevalec ) in več Boosterjev. Tvoja ideja o povezavi z21 in 10764 odpade, ker sta obe centrali (ojačevalca). Je pa možna varianta predelave centrale 10764 (ojačevalca) v Booster. Vendar na lastno odgovornost. Link je tukaj
https://www.youtube.com/watch?v=Zzv25Lt1AyE

Še to. Z dvema centralama (ojačevalcema) lahko načeloma upravljaš dva popolnoma ločena tokokroga vsakega s svojim Throttlom. Vendar to ni namen DCC.

LP Duško
Zadnjič spremenil ebi2, dne 24.07.2016, 9:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

@ebi2....
Hvala za obširno razlago. Torej bo sedaj ojačevalec odveč in bom pač uporabljal samo z21 in nekaj RJ12 vtičnic. Tudi prav in še manj zapletov s povezovanjem kablov. Očitno me čaka temeljito prebiranje navodil o z21 :)
No, med tem sta tudi že dva signala KkStb pri meni doma :D in čakata na sestavljanje in montažo na maketo....
Sicer pa šele ta teden začnem z montažnimi deli nosilcev na steno, prečnih in vzdolžnih letev, ozadja, rezanjem osnovne plošče zahodnega segmenta in pritrjevanjem vseh mehanskih sklopov. Dela bo čez glavo in upam samo, da do ponedeljka večino del končam.
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

volkun napisal/-a:@ebi2....
Hvala za obširno razlago. Torej bo sedaj ojačevalec odveč in bom pač uporabljal samo z21 in nekaj RJ12 vtičnic. Tudi prav in še manj zapletov s povezovanjem kablov. Očitno me čaka temeljito prebiranje navodil o z21 :)
No, med tem sta tudi že dva signala KkStb pri meni doma :D in čakata na sestavljanje in montažo na maketo....
Sicer pa šele ta teden začnem z montažnimi deli nosilcev na steno, prečnih in vzdolžnih letev, ozadja, rezanjem osnovne plošče zahodnega segmenta in pritrjevanjem vseh mehanskih sklopov. Dela bo čez glavo in upam samo, da do ponedeljka večino del končam.
Zdravo!
Imaš prav. Ojačevalca ne boš potreboval, razen če ga boš predelal v booster. Če boš imel res veliko maketo, potem se splača dodat booster. Je pa priporočljivo izvest napajanje na ene 7m tirov. Mislim, da tudi RJ vtičnic ne boš potreboval prav veliko. Bom razložil. Jaz imam Z21- črno. Ne glede na to, da imam Marklin system, furam oba protokala motorolo in DCC hkrati, ker imam veliko ESU zvočnih dekoderjev prav tako pa tudi zvočnih marklinovih. In sicer preko pametnega telefona in wi-fi-ja. Kakor nisem ravno pristaš mobilnih aplikacij moram priznat, da je ta varianta odlična. Izredno enostavna za uporabo in celoten pregled na sistemom. Od tokovne porabe do vsega ostalega. Lahko nastavljaš CV -je kar med obratovanjem v POM. Preverjeno. Vse funkcije lokomotive so na virtualnem ekranu na enem mestu. Ko enkrat skonfiguriraš lokomotivo ali več lokomotiv, layout shraniš in ga lahko pošlješ na drug telefon, mail ali računalnik. Za lokomotivo cca. 5 min dela. Če pride npr. kolega k tebi, si na telefon ali tablico naloži program pošlješ mu svoj layout in že lahko vozi tvoje lokomotive brez kakršnikoli nastavitev. Pa še nobene žice ne rabiš. Mislim da sem eden redkih, ki ima ROCO centralo in Marklinov sistem. Zamenjal sem edino napajalnik, ker zaradi marklinovih mašin in seuthe dimnih generatorjev potrebujem 22V na tirih. Po moji oceni je Z21 daleč najboljša centrala na trgu za odlično ceno napram ostalim. Z21 sem pa nabavil zato, ker na Zimo dekoderje nalagam svoje zvočne projekte in ta centrala to omogoča. Samo Zimo interface EULA stane 250 eur. Ko boš enkrat testiral mobilno aplikacijo za pametni telefon ali tablico, boš pozabil na lokmause. Bom naložil še kakšen film vožnje in funkcij. Načrt tvoje makete mi je zelo všeč. Samo za info. Naši likovni signali imajo na stebrih črno bela polja in ne rdeče bela, kot OBB/kkstb.

LP Duško
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Duško....
Kot je razvidno že iz tlorisa makete, le ta ne bo velika, kljub temu pa imam v načrtu 11 napajalnih mest. Od tega sta dva namenjena okretnici. Stvari ne bom prehiteval in bom najprej dodobra spoznal vožnjo s pomočjo dveh multimaus krmilnikov. Prav tako moram spoznati vse možnosti in kombinacije centrale z21.
Moramo vedeti, da so to moji prvi koraki v DCC :)
Za barvno shemo signalov vem, vseeno hvala za opozorilo.
In hvala za pozitivno mnenje o mojem načrtu diorame 1960a!
Sicer pa v četrtek potujem domov in čez vikend bo dela prek glave, se že veselim.

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Delovni konec tedna je za mano ....
Vse, kar sem načrtoval, sem tudi napravil in to ob spremstvu mlajšega vnuka, ki mi je zavzeto pomagal - kolikor je pač znal in kolikor je lahko. Skratka 4 roke in 4 noge napravijo nekaj več in vse teče precej laže, kot bi sicer(solo) :D

Topolovo vezano ploščo debeline 15mm sem natančno po načrtu izrezal z vbodno žago. Plošča je "ležala" na dveh zložljivih lesenih "kozah" in je s tem delo neprimerno lažje, kot sicer. Seveda sva ploščo po razrezu tudi obrusila z grobim smirkovim papirjem. Na sliki je dobro viden tudi izrisan popravek izreza.
Slika



Sledilo je rezanje smrekove letve 20x50mm na ustrezne dolžine za prečne podložne letve in leplenje na izravnalno podložno ploščo (vezana plošča 4mm - topol). Vse prečne letve so opremljene tudi z utorom za električne povezave, tik pod nosilno - osnovno ploščo segmenta (spodnja slika)
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

lesena konstrukcija, je sestavni del kovinske konzole, na katero sem "lesenjačo" pritrdil s tremi lesnimi vijaki. Koncept diorame 1960a je tudi v tem, da so vsi konstrukcijski sklopi razstavljivi. Slika prikazuje pogled na kovinsko konzolo dolžine 500mm in brez diagonelne opore, katero sem namestil kasneje, moje bila konzola že pritrjena na steno. Pogled je od spodaj!
Slika



Med tem, ose lepilo za les suši (uporabljam hladno, belo lepilo Mekol) sem na steno zarisal položaj likenj za pritrditev konzol in pomožne črte, kot tudi orientacijske. Vse mere so orientirane od zgoraj navzdol. Torej je v mojem primeru osnova ali "nulta točka" strop! Zakaj? Ker je pač v moji sobi bolj vodoraven od tal... :)
Slika
Odgovori