Diorama 1960a

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Nimam volje za kakšna "večja gradbena dela" na diorami in zato se malce posvečam podrobnostim in spremljevalnim objektom ter predmteom.... Na vrsti je bila manjša predelava viličarja, ki bo služboval v kovinarskem obratu. Originalna slika Viking modela je spodaj (cena je bila v trgovini eisenbahnborse le 6 euro):
Slika

Sledilo je rzastavljanje viličarja,ki vsebuje 9 sestavnih delov, barvanje v rdečo barvno shemo in ponovno sestavljanje. Še dodatek viličarista in izpušne cevi nad pokrovom motorja. Za izpuh sem uporabil kovinsko votlico za žičke s presekom 0,34 qmm, kateri sem odstranil izoliran rokav. Zunanji premer cevznaša 1,1mm.
Slika

viličarski pozdrav!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Vojko,

pridne delavce imaš, da se s kolesom vozijo na delo, potem pa še viličarja vozijo!

Dobro to napreduje! :thumbupl :)
LP, Miran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

ja hvala za spodbudo Miran, se mi ni dalo v dneh pred odhodom na službeno pot postoriti kakih večjih del, pa sem se lotil malce drobnih stvari in detajlov. Torej tistega, kar maketo napravi "živo".

lp!
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Da lahko položim tire na zahodni segment, ki predstavljajo odprto progo (vezni oval) med zahodnim in vzhodnim segmentom, moram postaviti nosilno ploščo vzhodnega segmenta. Del odprte proge poteka ob skrajnem robu vzhodnega segmenta in s tem so tudi loki - krivine, kritične! Plošča bo topolova debela 15 mm in je že naročena. Med tem pa sem pripravil shemi tirne situacije in progovnih odsekov, ki bodo na stenah, nad obema segmentoma. Prva slika, shema velikosti A3 in seveda plastificirana, pritrjena nad zahodni segment:
Slika

Ob straneh so še pomožne listine, ki bodo kasneje odstranjene. Na naslednji sliki je plastificirana shema (prav tako format A3) vzhodnega segmenta, ki je pritrjena na nasprotno steno.
Slika

Tudi transportne kartone sem pripravil in jih plastificiral. Za potniške vlake so kartoni sive barve v formatu A5. Kartoni za tovorne in mešane vlake bodo beli.
Slika

Začel sem tudi z gradnjo peskovnega bazena. Material je 1 mm balsa in letvice 1,7 x 1,7 mm. V tem bazenu bo pesek namenjen za lokomotive proti zdrsavanju pri vožnji. Deske so široke 2 mm in dolge 50 mm, bočne pa malce krajše, le 22 mm. Spoje desk sem ponazoril kar s svinčnikom, ki lepo zareže v mehko balso.
Slika

Napravil sem tudi manjši podest, ki bo prislonjen ob bazen na progovni strani, da lahko "lopatografi" laže sežejo z lopato do peska.
Slika

lp
Zadnjič spremenil volkun, dne 03.04.2018, 16:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

vse sestavne dele sem med sabo zlepil z lepilom Mekol in namestil na dioramo poleg tira 3c, v depoju. Seveda bo tudi dovozna deska za "šajtrgo", ki je prislonjena na desno bočno strani bazena.
Slika

Še ptičja perspektiva na peskovni bazen, ki pa še ni obarvan in nasut s peskom. stranice so visoke 6 mm, količki za pritrditev desk pa od 7,5 do 9 mm:
Slika

Še z drugega zornega kota . . .
Slika

lp Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Obarvan peskovni bazen na prvi sliki
Slika

In še moker pesek, ker je pač zalit z lepljivo mešanico, tudi ozkotirna proga je "opeskana", kasneje pride še premog.
Slika

lp
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Sledi nadaljevanje gradnje objektov v lokomotivskem depoju. Tokrat je na vrsti premogovni bazen, zgrajen iz balse in smrekovih letvic, stirodura in imitacije premoga. Stranice so precej višje, kot pri peskovnem bazenu in tudi stebri, na katere so pritrjene deske stranic, so debelejši.
Slika

Bazen je sestavljen in pripravljen za namestitev v depo.
Slika

Pogled na še nedokončane objekte v depoju. Premogovni bazen še moram obarvati, postarati, napolniti s premogom in "urediti okolico" - posipni material, trava, . . .
Slika

lp
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Obarvan in postaran objekt za hrambo premoga: t.i. premogovni bazen. Tudi neposredna okolica je malce temnejša, saj bo tam razsutega nekaj premoga...
Slika

Za "kup premoga", ki bo v notranjosti premogovnega bazena, tik ob stenah, sem oblikoval ustrezen stožec iz stirodura, ga na tanko premazal z mizarskim lepilom
Mekol in čez čas posipal s premogovo imitacijo. Kasneje, ko bo stožec nameščen v notranjosti bazena, bo tudi premog lažje posipati povsod, kjer še manjka.
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Premog je naložen v "bazen", tudi okrog se ga je nekaj porazgubilo. Košček balze v odprtini za dvigalo - nakladalni voziček, pa je namenjen proti izlivu lepila v jašek. 5 ml premoga je bilo potrebnega, za imitiranje v bazenu in neposredni okolici.
Slika

5 ml premoga je bilo potrebnega, za imitiranje v bazenu in neposredni okolici. Za hrambo zelo malih količin imitacijskega materiala uporabljam PVC prozorne steklenke z Alu pokrovčkom z navojem. Te steklenke držijo 15 ml (mililitrov), nabavil sem jih v neki kamniški firmi...
Slika

Še premogovni bazen z drugega zornega kota:
Slika

lp
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a duro »

Zelo lepo napreduješ!

Morda nasvet za barvanje lesenih delov; dobro je pobarvati ali zlužiti lesene dele pred lepljenjem. S tem se izogneš morebitnim madežem, ko se barva na mestih, kjer je lepilo, ne vpije enako kot drugod.

Kar tako naprej

Lp,matej
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hi vsem železniškim modelarjem, po daljšem premoru....
Malce napredka na diorami: sestavljanje malega poslopja avtobusne čakalnice. To lahko imenujem samo sestavljanje, ker "pravega" dela res ni nič - razen izrezovanja in leplenja. Kasneje pa pride na vrsto še malce staranja, da bo stvar "sedla" v okolje in čas. Sestavni deli so res dobro pripravljeni in stiskani, ter reliefno obdelani, kot je treba. Za poslopje sem uporabil NOCH-ov izdelek, s serijsko številko 14389. Cena je sicer precej visoka: nekaj čez 16 euro, ko pa je izdelek sestavljen in na svojem mestu, pa mislim, da to odtehta naložbo....
Slika

V škatlici je seveda dodana shema sestavljanja in seznam delov sestavljanke:
Slika

S tem objektom ni dela več kot 1 uro. Lepila sva s hladnim lepilom za les MEKOL, saj so vsi deli v osnovi kartonski. In za rezanje sva uporabila kratko rezilo (kot je na sliki), ki omogoča res natančen odrez nakazanih delov.
Slika

In čez približno 1 uro dobimo izdelek, kot je prikazan na spodnji sliki. Moram omeniti, da je 90% rezanja in sestavljanja opravil moj vnuk, kar je vsekakor spodbudno in mislim, da predvsem koristno zanj, ko lahko pridobi še kakšno izkušnjo dela z različnimi materiali, se spozna z branjem shem in načrtov, poskusi tehnike nanašanja lepila (čopič, zobotrebec, mezinec, bucike,....) in seveda potrpežljivost, ki je eden poglavitnih dejavnikov pri našem hobiju.
Slika

Lp, do prihodnjič!
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

še nekaj malega dela na ozkotirnici: priprava vagončkov / prekucnikov na staranje. Nabavil sem dva kompleta ozkotirnih vagončkov firme ROCO, art. 34498. Vagončki so lepo izdelani, kolesa tečejo, spenjajo se enostavno in zanesljivo, le zeloooo lahki so.
Slika

Slika

Z enega od vagončkov sem odstranil keson in spenjače. Ta vagon bo kasneje na koncu ozkotirne proge, iztirjen in zelo postaran, praktično neuporaben.
Slika

Tako sem si zamislil položaj starega prekucnika, ki bo seveda obdan še z nekaj razsutega premoga, zemljo, travo, peskom,.... In keson je seveda preluknjan od pretirane uporabe.
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Pripravil sem komplet za staranje ozkotirnih vagončkov in potem sem se lotil še uzdelave ograje, ki bo postavljena med stanovanjsko stavbo in avtobusnim postajališčem. Za ograjo sem uporabil 1 mm balso, ki sem jo narezal na 2 do 2,5 mm široke trakove. Le te pa sem prirezal na dolžino cca. 15 mm, kar bo višina ograje.
Slika

Ograja ima seveda z notranje strani vezne letve in je obarvana v umazano bledo zeleno barvo:
Slika

In še sestavljena ograja v obliki črke L.
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Pred postavljanjem ograje sem na svoje mesto prilepil še stanovanjsko zgradbo in sicer samo na podlago - na ozadje je stavba samo naslonjena, pač zaradi morebitnih del in začasnih demontaž ozadja... Ograja je prislonjena na severni kot bloka. Slabe pol metra (1:1) od ograje pa je avtobusno postajališče, kateremu sem odstranil podstavek, ki nikakor ne paše na dioramo 1960a!
Slika

Še pogled od severa, vzdolž kolodvorske ulice:
Slika

In takole je videti iz depoja:
Slika

lp, Vojko :D
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Material za staranje H0e prekucnika, od leve proti desni: temeljna temno rjava barva, kapalka z vodo za redčenje, imitacija premoga, imitacija rje v prahu (narejeno doma).
Spredaj: slikarska paleta s čopičem št. 3, šilo, modelarski skalpel, podvozje in keson vagončka, ki je za lažje barvanje nataknjen na zobotrebec.
Slika

Obarvani in posipani deli vagončka. Ko bo barva suha, sledi "lakiranje" z lakom za lase in "osoljevanje". Staral bom s solno tehniko, ki je še nisem poskusil; pa da vidimo.... :D
Slika

Barva je suha, sledi lak za lase in malce za tem posipanje s soljo:
Slika
Odgovori