Diorama 1960a

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Barve in lepila naj opravijo svoje.... Med tem pa sem začel malo intenzivneje z ozelenitvijo in pogozdovanjem skrajnega, južnega dela zahodnega segmenta, kjer so postajni tiri postaje Krnica. Na hrib nad nakladalno rampo sem nanesel zemljo in nekaj svetle trave (kasneje sledi ostala trava in grmovje) nato pa pritrdil še tri iglavce:
Slika

Tudi tik ob bife na postaji sem posadil še en iglavec, ki bo bližnjo okolico precej popestril in dajal še nekaj sence :) . Med prvi dve kretnici sem umestil še ločnici, ki so na maketah nepogrešljive, tako vizuelno, kot seveda praktično (saj vemo, čemu služijo!).
Slika

Z druge strani, oz. z okretnice, zgleda zelenje takole:
Slika

Tudi ob pomožnem poslopju - skladišču orodja in kompresorjev, je precej visoko drevo. Malce je zgrbančeno, ampak narava je pač takšna....
Slika

Še z druge strani, proti svetlobi:
Slika

Vsa drevesa so Busch #6149, cena 24,90 euro.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Predor, oz. hrib, pod katerim je speljan železniški predor, je zelo strm. Pravzaprav je njegovo južno pobočje skoraj navpično. Zategadelj sem ta del zunanjosti predora "opremil" s skalami, ki sem jih ustrezno obrezal in prilepil na pobočje. Ko bo lepilo suho, sledi še barvanje...
Slika

Med tem sem plato nad rampo posipal še z makadamom in v hrib nad rampo dodal še drevo. Hrib sem posipal še z zemljo, temnejšo travo in kamenjem. Skrajno levo - na rampi, pa je vidna svetilka javne razsvetljave t.i. kandelaber.Slika

Na postajo sem pripeljal še vagon, da opazim morebitne neravnine v medtirnem posipu, prav tako so območje postaje začeli obiskovati prebivalci kraja in okolice, kot tudi potniki.
Slika

Kmalu bo ves južni del zahodnega segmenta opremljen z ustreznim posipom in seveda rastjem; pogled preko tirov proti postajnemu poslopju:
Slika

Še pogled od skrajnega južnega konca postaje, proti severu...
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Še tloris dela postajnih tirov in neposredne okolice, za lažjo predstavitev. Nadstrešek nad postajnim platojem in streha nad bifejem še manjkata. To bo urejeno, ko bo notranjost bifeja povsem gotova.....
Slika

Pogled iz depoja proti postajnemu poslopju. Manjkajo še kompresorji in orodje v in ob lopi za orodje in seveda figure.
Slika

Dva napisa (ime postaje) in zgoraj vozni red. Vse je tiskano z laserskim tiskalnikom, na povsem navaden pisarniški papir in nato prilepljeno na malce debelejši "masten" papir iz revije.
Slika

Vdelal sem še okretnico, ki sem jo poprej obarval v betonsko barvo, okolico posipal z zemljo in posadil še smreko na skrajni konec segmenta:
Slika

Sledilo je še starnaje okretnice s sivo kamnito, belo in črno barvo in posipanje z svetlo travo (samo za vzorec :) )
Slika

In to bo za ta del "počitnic - dopusta" tudi vse. Med tem pa sem naročil še dva službena vagona JŽ Dd :D . . .

lp, Vojko
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo Vojko,

zelo lepo napreduješ, ti kar zavidam, da si že tako daleč, moja maketa je še vedno samo v glavi...

Kako je pa s statično travo, boš kaj ozelenil tudi s to tehniko?

lp,matej
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

hi Matej,
ja se trudim, kolikor mi dopušča čas in kolikor pač imam volje :)
Statična trava.... hm, sem si ogledal nekaj postopkov in opreme zanjo. Ne vem še, mogoče kdaj kasneje pade kak snop na maketo, zaenkrat pač ne. Imam razdelan koncept v katerega statična trava ni vključena. Se pač držim načrta, če hočem napredovati - tako ali drugače je že dovolj sprememb pri sami gradnji makete, ki odstopajo od načrtovanega. Tako pač je pri maketiranju malih železnic.

lp, spet iz tujine...
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Tole pa že zelo dobro izgleda =D> =D>
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Vojko, če boš slučajno kaj dajal statično travo, si poglej tole temo o posipalcu (elektro)statične trave:
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... r&start=15
Jani oz. N amater je naredil luštno in predvsem poceni alternativo Nochovemu Grasmasterju.

Mogoče pride prav.
Goran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

@grizeldi, Gorchi....
ja grizeldi, se trudim stvari narediti karkor najbolje znam, kar pa seveda zahteva preceeeeeeeej časa. Je pa potem lepo pogledat "ustvarjanje" :D
Posledično pa pri gradnji diorame zato napredujem počasneje, kot bi sicer.

Kot sem že omenil, me trenutno statična trava ne zanima. Niti ne vidim nič posebnega v njej, niti mi ni posebej všeč.

Pa se imejmo maketrasko in lp!
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

Zdravo Vojko. Odlično napreduješ. Postajno poslopje izgleda super, škarpa tudi.

LP Duško
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Vojko!

Vztrajno napreduješ in to je prav dobra popestritev teh "maketarsko sušnih" dni. Z veseljem spremljam gradnjo in predvsem posamezne rešitve.
Dva napisa (ime postaje) in zgoraj vozni red. Vse je tiskano z laserskim tiskalnikom, na povsem navaden pisarniški papir in nato prilepljeno na malce debelejši "masten" papir iz revije.
https://s9.mojalbum.com/17290769_180395 ... 762148.jpg
Tudi sam sem postajno tablo z imenom natisnil na navaden pisarniški papir, kasneje pa sem uporabil najtanjši foto-papir. Zanimivo pri tem je, da ima fotopapir gladko, svetlečo površino, ki odgovarja emajlirani ali lakirani površini table s postajnim imenom. Sicer pa je mogoče tudi papirnato tablo enostavno presprejat s prozornim lakom, ki je hkrati tudi zaščita površine.

Veliko užitkov še naprej!
LP, Miran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

hi Miran,
kolikor se spomnim in po fotografijah sodeč, so bile tiste table z imeni postaj kaj kmalu blede in nesvetleče. Jaz sem jih pustil take, kot so stiskane in celo malce sem jih posvetlil - zbrisal, kar s prstom....
Fotopapir dokaj dobro poznam, ker je osnova mojih vizitk in tudi QSL kartic. Fotopapir se mi zdi zelo uporaben material, kot si že sam omenil.
Sicer pa konec tedna potujem domov in bom spet namenil nekaj časa maketi. Mimogrede: iz češke je na poti "vaserkran špicer"! :D, cena s poštnino =350,00 kron (faktura) + 1,50 euro (banka).
Ga bom malce podrobneje predstavil, ko bo na moji mizi.
Nabavil sem še nekaj grmovja, ki bo popestril ozelenitev in figure. Kolebal sem med že obarvanimi figurami in surovimi... Cena je zelo različna, pa sem se vseeno odločil za obarvane. Prosti čas bom raje namenil sami gradnji diorame.

lp
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hi,
"špicer" in jaz sva doma.... nekaj podatkov o napajalniku češkega izdelovalca miniaturmodell.cz:
tlorisna dolžina podstavka je točno 42,07 mm širina podstavka znaša 15,22 mm in v višino sega 55,82 mm seveda s podstavkom vred (mogoče bodo komu prav prišli ti podatki pri načrtovanju) :). In spodaj še slika napajalnika, ki je zelo dobro pakiran v dvojno prozorno PVC ohišje in s kartonsko podlago. Vse pa je bilo zavito v amortizacijsko folijo in vstavljeno v majhno škatlo. Na moj naslov je prispelo popolnoma nepoškodovano iz Prage. odločil sem se za plačilo s fakturo (bančno nakazilo). Trajalo je nekaj časa, da sem sploh dobil odgovor, da je naročilo sprejeto in da naj kmalu pričakujem fakturo. In še opozorilo z njihove strani: ne plačati, dokler paketa ne prejmete - pohvalno! Vse skupaj je stalo 15,85 euro s posredovanjem banke vred. Če pa bi se odločil za plačilo v čeških kronah (350 kron), pa bi bančna provizija znašala dodatnih 8 euro !?! :shock:
Slika

Iz slike je razvidno, da sem kupil že obarvan model, ki ga bom ustrezno prebarval in odstranil rumeno črno nalepko s progami in lestev, spodnja slika.
Slika

Še začasna postavitev na dioramo.
Slika

... še z druge strani med tiri....
Slika

In seveda še z ustrezno parno lepotico poleg:
Slika

Skratka model napajalnika je izvrstno izdelan, brez PVC šivov in "zamaškov" od ulivanja. Sem zelo zadovoljen z izdelkom, še bolj bom, ko bo primerno obarvan. In ob tem še enkrat zahvala Miranu (miranzor), za namig na to odlično spletno stran :D

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Modeliranje nadaljujem ob hribu na predorom, kamor sem namestil nekaj skalovja, ki bo seveda kasneje ustrezno obarvano. Na južni strani predora sem podobno skalovje pritrdil že prejšnjič. Kako bo vse izgledalo, bom videl šele, ko bo hrib "ozelenel"
Slika

Nabavil sem tudi naravni mah in secer kar celo škatlo, saj tega materiala ni nikoli dovolj. Služil bo kot grmovje, maskiranje ozadja ipd....
Slika

Za preskus videza sem posadil nekaj grmovja povsem do ozadja, na hrib pri postaji.
Slika

Še staranje strehe nad lopo v depoju.
Slika

In še dodatno "urejanje okolice" obračališča za lokomotive. Okolico sem "opremil" z zemljo, peskom, kamenjem, travo, grmovjem, kasneje pa sledi še umazanija od olja, premogov prah ipd.
Slika

... v teh vročih dneh ni prave vneme, saj skoraj vsak gib sproducira precej potu, kar sploh ni prijetno :? . Kot kaže bom moral nadaljevati z delom kasneje zvečer, ko malce popusti pripeka...
lp
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Vroči dnevi...... in da malce popestrim to soboto: danes pač ne bova kuhala in sva si z mojo družico privoščila odlično kosilo, v kar naju je spodbudil še bolj odličen konjak Courvoisier XO in nato ura lenarjenja :D
Slika

.... popoldan pa sem se malce poigral spet z konstrukcijskim delom. Pripravil sem del oboda, kjer bo pritrjen povezovalni most, ki povezuje oba segmenta in zaključuje ovalno glavno progo. Pritrdil sem ga z lesnimi vijaki, ki sem jih namestil po potrebi, da se 4 mm vezana plošča lepo "uleže" na osnovno ploščo diorame. Notranja, nevidna stran oboda je že obarvana s sivo barvo, prav take barve bo tudi zunanja - vidna stran oboda.
Slika

Na konec zahodnega segmenta sem začasno pritrdil obod v dolžini 1.100 mm, ki je opremljen že z vsemi potrebnimi izrezi za namestitev Al krmilnih plošč. Še pred tem sem obod namočil v mlačno vodo v banjo, kjer je ostal 10 minut. To je povsem dovolj, da se tako tanka vezana plošča lepo omehča in jo z lahkoto uvijem, kot poteka krivulja roba osnovne plošče (spodnji dve sliki):
Obod v kopeli....
Slika

Začasno pritrjen obod
Slika

Še pred pritrditvijo oboda sem z lepilnim trakom pritrdil na osnovno ploščo še del , ki sem ga pred časom že izrezal (vložek z oznako "A" na sliki) in služi za pravilno razdaljo oboda od osnovne plošče. Kasneje bo obod ustrezno znižan - zožan, zaradi reliefa pokrajine. Na tem mestu bo vodni prepust - skrajni desni rob slike, kjer je odprtina.
Slika

Na spodnji sliki pa je predstavljen praktičen PVC voziček s tremi košarami na kolesih. Odlično za hranjenje orodja in vsega potrebnega ob gradnji železniške makete, sicer pa ideja moje drage žene. Čeprav nas večkrat postrani gledajo (naš hobi), imajo včasih neverjetno dobre in enostavne rešitve! Le od kod jim....
Slika

Tako, sedaj pa na nogometno tekmo!!!
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

... včerajšnja nogometna tekma je postregla z golom - žal gostujočega moštva. Ampak vseeno je bil odklop popoln, kar se mi zdi pomembno za nadalje maketiranje in tudi nasploh. Z ženo nama je ta "popolna sprememba" zelo dobro dela. Večkrat se odločiva za popolna doživljajska nasprotja najinega načina življenja oz. razmišljanja (ustaljene tirnice). Tako si popestriva kar nekaj dni v letu..., dobro dene! :D
In danes, na nedeljo sem nadaljeval z pokrajino v neposredni bližini proge. To je nalaže postoriti sedaj, ko še ni postavljenih objektov in visokega rastja (drevje, smreke). Ko bo ves posip okoli proge gotov, bom namestil kretniške podtalne mehanizme brez bojazni, da bi kaj lepila z vodo prišlo v notranjost mehanizma.
Pripravil sem posipe za slepi tri pri kovinarskem obratu, spodnja slika:
Slika

in pripravil sem tolčenec za tirno traso ter posipe za neposredno okolico proge:
Slika

in spet se je pokazala dobra lastnost tri nadstropnega malega vozička za shranjevanje orodja. Vse potrebne posipe pa sem zložil na rob osnovne plošče, kjer bo kasneje potekala glavna proga....
Slika

To delo napreduje zeloooo počasi, saj si vzamem čas za postopno posipanje, kot je razvidno na spodnji sliki,od desne proti levi: na temeljno rjavo barvo nanesem temno rjavo zemljo, sledi svetlo rjava zemlja, nato temno zelena trava in svetlo zelena trava; na koncu pa kamenje, skale in grmovje (malo ali veliko). Povsem na koncu pa so obvezni še popravki za "umetniški vtis" :)
Slika

To bo za danes vse, saj je vendar nedelja - vroča, kot prejšnji dnevi in tudi ne da se mi več....
lp, Vojko
Odgovori