Diorama 1960a

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

že iz tlorisa osnovne plošče zahodnega segmenta se da razbrati, da to ni enostavna pravokotna površina - oblika. Torej sem temu primerno že v načrtu točno določil in izrisal položaj treh nosilnih konzol segmenta. Prva in tretja konzola sta dolžine 500mm, druga, tako imenovana srednja konzola pa je dolga le 300mm. Tem dolžinam so prilagojene tudi vse lesene plošče in letve. In seveda tudi višina konzol je različna. Torej spet se pokaže, da je praktično meriti od stropa navzdol, tako imam manj nevšečnosti pri določanju ravnine zgornjih pritrdilnih lukenj, mi so vse v ravnini. Na sliki je leva konzola "sredinska" in desna , ki še ni oplemenitena z lesom, je tretja konzola, tik pred vertikalnimi cevmi.
Slika

Toliko za danes in lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Nadaljevanje montažnih del je potekalo seveda v "lesenem duhu". Po montaži stenskih konzol, sem na podložne plošče začasno namestil smrekovo letev 20x50mm, ki zagotavlja razmak makete od stene. S tem opravilom sem preveril vzdolžno ravnost stene. To letev sem kasneje odstranil.
Slika

Na sliki je lepo vidna tudi bližina omare, v kateri je ves material in vsa literatura za dioramo in ostale makete. Prostor je v sobi precej omejen in južni rob vezane plošče je le dobrih 20cm oddaljen od stranice omare.



Za vodoravnost osnovne plošče, sem le-to začasno postavil na konzole in preveril položaj konzol (tako vodoravno, kot navpično). Konzole sem poravnal in dokončno pritegnil stenske vijake.
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Sledilo je točno določanje položaja osnovne plošče zahodnega segmenta: od zahodne stene skrbi za pravo oddaljenost smrekova letev, ob severni steni pa je zadeva malce drugačna. Tu sta namreč navpično speljani dve cevi centralnega ogrevanja in je zato razdalja večja, kot ob prvi steni, glej spodnjo sliko. Razdalja je točno 100mm!
Slika

Na sliki je tudi vidna letev, ki poteka pod ploščo od leve proti desni. To je dolga podložna letev, na katero se naslanjata zahodni in vzhodni segment. Letev je v enem kosu in je na obeh straneh podprta z izravnalno vezano ploščo, kot tudi podložno smrekovo letvijo.



Na naslednji sliki je še detajl dokončno izdelanega nosilnega ogrodja osnovne plošče:
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Poskusno sem na osnovno ploščo položil narisan tloris in še okretnico, da sem preveril njen položaj in skladnost s konstrucijo pod ploščo. Kasneje sledi še izrez za okretnico v osnovni plošči.
Slika



Nato sem vse pomožne - začasne letve odstranil, kot tudi osnovno ploščo, in jo pripravil za montažo ozadja.
Ozadje je v mojem primeru sestavljeno iz več vezanih plošč debeline 4mm. Plošče so visoke 400mm in dolge "samo" 1.100mm, to pa zaradi enostavnejšega transporta do mojega doma. Majhna debelina ozadja povsem ustreza, saj ne bo imelo nikakršne nosilne ali druge funkcionalne vloge.

Osnovno ploščo (VP15) sem obrnil na hrbtno stran, rob plošče v dolžino enega metra in 10cm premazal z lepilom za les počakal nekaj časa, pritisnil ploščo ozadja na rob VP15 in privijačil s štirimi lesnimi vijaki. To sem ponovil 4 x in ozadje je bilo pritrjeno na rob osnovne plošče. Da ne bi prišlo do neljubega lomljenja plošč ozadja, sem le-te še dodatno ojačal s kovinskimi kotniki, katere sem prilepil z neostikom in prav tako privijačil z lesnimi vijaki. Vse to je videti na naslednji sliki.
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Ponovno sem položil osnovno ploščo na konzole in spet preveril vse razmike od stene in ostalih elementov v sobi. Zahodni segment "okolica" precej prostorsko omejuje, zato moram položaj natančno izmeriti pred dokončno postavitvijo plošče na konzole - nosilno konstrukcijo. Od leve proti desni:
- omara
- Kk1 prva konzola
- Kk2 druga konzola
- Kk3 tretja konzola
- okno
in seveda še vse ostale "ovire", ki zadevo še bolj popestrijo :D .....
Slika



Sicer pa je sedaj že podoba zahodnega segmenta precej drugačna, ko je pritrjeno tudi ozadje. Natančneje je spoj ozadja prikazan na naslednji sliki. Spoj je izveden na mestu, kjer je momtiran tudi distančnik debeline 20mm (za tolikoje diorama oddaljena od zahodne stene). Na sli so tudi vijaki, s katerimi je na osnovno ploščo (pod njo) pritrjena izravnalna letev (smreka 20x50mm). Ta letev sede točne med prvo in drugo konzolo in naslednja letev med drugo in tretjo konzolo. Letve skrbijo za stabilizacijo in ojačanje osnovne plošče, kadar je le ta položena na nosilno konstrukcijo.
Slika



In še pogled "za ozadje", na distančnik. Distančnik na steno ni pritrjen!
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Še pogled na drug, daljši distančnik, ki je ob severni steni, kjer mora skrbeti za večji razmik zaradi cevi centralne kurjave ...
Tudi ta ni pritrjen na steno, ampak je prilepljen in zavarovan z dvema lesnima vijakoma na ploščo ozadja.
Slika



Malo "čistejši" pogled proti 1. konzoli in omari, na končano konstrukcijo in nasajeno osnovno ploščo:
Slika



Na koncu sem skozi osnovno ploščo (VP15) in v prečne podložne letve (smreka 20x50), zvrtal 6.5mm velike luknje in vanje vtaknil lesene čepe dolžine 30mm. Na vsaki prečni letvi je po en tak čep, ki služi proti drsenju osnovne plošče od stene v prostor. Torej imam lesena varovala v t.i. "X" osi in "Y" osi!
Če želim karkoli delati na diorami, jo enostavno dvignem in odnesem kamorkoli želim :D. Opomnem naj, da tudi segmenti med sabo ne bodo pritrjeni - povezani. Torej bo vsak zase samostojna enota.
Slika

To je zaenkrat vse o konstrukciji in osnovni plošči zahodnega segmenta. Naslednji mesec, ko se vrnem s službene poti, pa načrtujem barvanje ozadja in vrtanje za vzvode kretnic, električnih povezav in še kaj.....

lp, Vojko
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ojla Vojko, samo toliko bom rekel, hvala za ideje, kako predpripraviti maketo doma. Zelo uporabno!
Goran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hoj Goran!
Ja mogoče bo pa res kaj uporabnega za ostale maketarje.....
Zadevo sem predstavil, kolikor se je dalo nazorno, čeprav se mogoče sliši kakšna stvar - izvedba, zapletena pa le ni tako. Malce pomislimo, večkrat preberemo spremno besedilo, si ponovno ogledamo slike in bo že šlo :)
V bistvu je moj koncept konstrukcije zelo enostaven: nosilna konstrukcija je popolnoma ločena od osnovnih plošč makete in vse plošče so med sabo prav tako ločene. To se mi zdi zelo priročno v primeru kakršnekoli predelave, dograjevanja ali popravila. Sem kar nekaj časa "tuhtal", kako to izvesti v praksi in mislim, da mi je na koncu kar dobro uspelo. Skratka jaz sem z rešitvijo in izvedbo zadovoljen; še posebej sedaj, ko vidim, kako to zgleda v praksi :mrgreen:
Da ne pozabim: žične povezave so med posameznimi segmenti prav tako ločljive s pomočjo Phoenix konektorjev.

Mogoče še samo legenda nekaterih izrazov, ki jih uporabljam in so stalnica na diorami 1960a in bodo v pomoč pri branju besedila:
VP ... vezana plošča
S ... smreka
VS ... vzhodni segment
ZS ... zahodni segment

lp, Vpojko
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljen, Vojko!

Odlično dokumentiran postopek gradnje makete. Z zanimanjem spremljam temo in čakam nadaljevanja.

Morda prehitevam, toda vseeno me zanima: kako boš izdelal ozadje? Bo barvano ali nameravaš izdelati morda foto tapeto?
LP, Miran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

... Miran, se zahvaljujem za pohvalne besede ...

Za ozadje sem se odločil za povsem klasičen pristop, torej ročno barvano: enostavno svetlomodro nebo, z nekaj oblački in to je to.
Seveda moram prej vso vidno površino ozadja pokitat, da bo površina gladka, da ne bodo vidni spoji plošč ter vijaki in da bo navsezadnje barva lepše "sedla".
Z gradnjo nadaljujem, ko se vrnem domov - v začetku septembra.

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Spet načrtovanje in premerjanje ter umeščanje tlorisa v prostor; bolje 10x kot kasnje razdirati in demontirati. Tako sem prišel do zaključka da potrebujem še "DELOVNO MIZO". V sobi je že ena miza, vendar je namenjena tipkovnici, monitorju, tiskalniku in pisalnim opravilom - torej pisalna miza! Ki je vsekakor ne nameravam uporabljat za delovno mizo pri maketiranju, saj bi bila v kratkem uničena...
Slika

Torej kaj storiti?
Našel sem rešite v pregibu plošče vzhodnega segmenta, ki jo bom enostavno "dvignil na pant" in prislonil na steno. Pod to ploščo pa bo prav tako pregibna (na pant) delovna miza, vendar spuščena proti tlom. Zelo enostavna rešitev. Tako mizo (preklopno navzdol) že imam na balkonu in je povsem OK! :D
Spodaj pa je shema položaja dvignjene delovne mize (moder okvir)
Slika

Ja tako je, kadar smo na tesnem s prostorom. Vendar se vedno najde rešitev, če se nam le preveč ne mudi.
Torej se "nikoli končana zgodba" maketiranja nadaljuje..... :mrgreen:

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Po modelarskem premoru nekaj malega napredovanja pri gradnji diorame 1960a...
Pred leplenjem 4mm plute, sem moral v prečne smrekove letve prilepiti še lesene čepke, ki služijo kot stabilizatorji osnovne plošče diorame. Z njihovo pomočjo je osnovna plošča nameščena točno tako, kot mora biti in sicer v obeh smereh (os "X" in os "Y"), spodnja slika.
Slika

Čepki so prilepljeni z lepilom za les Mekol.


Naslednja slika prikazuje "pokrivne" ploščice nad luknjami stabilizacijskih čepkov, ki preprečujejo vstop različnega nezaželjenega materiala v luknjo za čepke. Ploščice so 0,5 mm debel styren in prilepljene z Neostik lepilom direktno nad luknje na osnovni plošči.
Slika

lp, Vojko
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a nik »

Neostik i stiren se ne vole. Rađe umjesto stirena stavi komadić furnira ili kartona. I zalijepi sa bijelim stolarskim ljepilom.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Sledila je izdelava ovala za kot ozadja, ki ga moram zakriti. Izgled ozadja v ovalni obliki je popolnoma drugačen, kot pravokotni lom ene in druge stranice. Tudi svetloba različno "pada" na obe ravni stičišči, kar lahko precej omilimo z ovalnim prehodom z ene na drugo stran. Za to sem uporabil 5mm IZO-FLOOR ploščo in sicer v dveh delih: spodnji oval in zgornji oval. Poskusil sem tudi z enim kosom, vendar se zaradi debeline in majhnega radia precej neenakomerno uvija...
Torej sem težavo rešil z dvema ovaloma :), kot prikazuje naslednja slika:
Slika


Notranji rob spodnje plošče sem namazal z Mekol lepilom, prav tako tudi ploščo ozadja in čez čas prislonil oval k ozadju in zgornja konca pritrdil z dvema bucikama vse pa primerno obtežil z lesenim valjarjem. Čez noč se bo zadeva lepo posušila in zjutraj lahko nadaljujem z delom.
Slika

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Sledilo je leplenje zgornjega ovala v kot. Seveda po enakem postopku, kot poprej, spodnja slika.
Slika

Med kotom ozadja in ovalom je nastala odprtina, ki jo bom seveda pokril. Iz papirja sem napravil šablono, ki se prilega odprtini in po njej izrezal IZO-FLOR ploščo:
Slika

, ki sem jo vstavil v odprtino in z Mekol lepilom prilepil med vse tri konstrukcijske "elemente", naslednja slika:
Slika

lp, Vojko
Odgovori