Cistilni vagoni v N

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Cistilni vagoni v N

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Ze nekaj casa se odlocam, da izdelam kaksen vagon za ciscenje tracnic in evo, prisli so na vrsto.
Treba je edino vedeti, da mi je slo za princip delovanja, zato si vsak lahko izdela podobne tudi v drugih merilih in bodo delovali. In se to, da podobne vagone lahko najdete tudi na netu, ampak cene so kar visoke, tudi vec kot 100 evrov za kos :-)

Najprej poreprosta varianta, kjer se na izdelano ogrodje obesi utez, na kateri je filc ali kaj podobnega. Dva vijaka skrbita za to, da lahko najstavljam pritisk na tracnice - za dviganje in spuscanje. Lahko se uporabi za suho (poliranje) ali mokro ciscenje.

Moja varianta izgleda takole:

Slika

Slika

Za drugo verzijo sem izdelal kalup in vagon odlil v kovini - ravno tako tudi valja, saj tako sem pridobil na tezi ogrodja in valja :-)
Pri tem gre za to, da ogrodje drzi smer, saj je v njemu valj, ki se zaradi lastne teze in namecene krpe lepo vrti.

Ta je pa taksen:

Slika

Narezal sem krpe - Vileda, mikrovlakna in podobne ter jih pritrdil na kovinske valje.

Slika

Slika

Slika

Spomnil sem se, da imajo ponekje se vedno tudi valjarje (saj ta vagon deluje na ta princip), zato sem v valj zvrtal luknjo in ga pritrdil na vozicek. Je za na konec konpozicije in deluje samo v voznji naprej (vlecenje).

Slika

Slika

Zadnji je v fazi testiranja (prototip) in ima svoj pogon preko zobcenikov na spodnji disk. Potegnil sem samo en kontakt - za test in disk se lepo vrti :-) Res je, da je vagon malo visji od obicajnih v N, ampak tako je tudi pri tistih, ki stanejo 120usd :-)

Slika

Brez utezi in res je preprost...
Slika

Slika

Slika

Na netu se najdejo 12v motorji v kompletu z zbniki (cca. 3evrre), le disk, ki gre na prirezano os je treba izdelati

Slika

Edino se to, da motor deluje na 12v enosmerne napetosti - analogno, za digital bi bilo pa treba vgraditi se dekoder :-)

Lep vecer, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Cistilni vagoni v N

Odgovor Napisal/-a NacMan »

Da malo ukradem temo, kako pa se lotiti tirov ki imajo znake rjavenja? Se jih zbrusi z jekleno prejo ali kako drugače?
Kaj pa drugače za čiščenje nečistoč? alkohol etc...?
Odgovori