Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

že pred dvema letoma, sem pričel s projektom predelave, med prazniki nadaljeval in sedaj skoraj zaključil.

Izhodišče je Rocov model RENFE, zaradi pravilne oblike oken (polovično odpiranje).

Slika

Kljub temu, da je model srebrne barve, ni dovolj odstranitev napisov in namestitev pravilnih. Dela je več kot bi si mislil:

To bi naj bil rezultat

Slika


Odstraniti je potrebno puferje, saj naše verzije teh niso imele.
Odstraniti je potrebno tudi zračnike in jih nadomestiti z drugimi - pravilnimi, saj so pri nas bili drugačni kot so na modelu.
Tudi nekaj gravur je potrebno odstraniti in na fino zbrusiti.
Na izhodiščnem modelu manjkajo tudi rdeče luči, te sem ponazoril s kosi prozorne plastike pobarvanimi z rdečim flomastrom.
Tudi spenjača je pri nas bila drugačna - avtomatska. Slednjo sem izdelal sam iz kar 6 kosov stirena in žičk na enoto.

Notranjost sem barvno dodelal in namestil potnike.

Slika

Slika

Slika

In to je rezultat

Slika

Veliko dela je vzelo ponovno lakiranje črnih tesnil okoli oken. Za to delo je potrebno veliko potrpljenja, da se barva ne izlije v napačno smer.

Za izboljšanje detajliranosti, sem na vhodih dodal oprijemalke iz 0,3mm jeklene žice in kljuke za odpiranje vrat.

Pod vratih so stopničke iz jedkanih delov 0,2mm novega srebra, ki so perforirane in izjemno filigrane.

Slika

Slika

Na čelih sem dodal tudi GOŠa grb in puferje, prav tako iz jedkanih delov, ter imitacijo spenjače.

Slika

Nekaj oken sem izžagal, da izgleda, kot da so odprte. Z aokni sem namestil zelo tanek papir, pobarvan z rjavo in naguban. In nekaj teh zaves je veter celo potegnil skozi odprta okna in sedaj plapolajo med vožnjo navzven.

Slika

Slika

Okrasne letve, ki so bile nameščene pod oknih in so na celotnem obodu vozil, imajo dve zelo tanki črti v rdeči brvi. Ker je to tipičen detajl, sem se odločil, da bo tudi moj model imel to. Kako pobarvati 0,1mm tanko rdečo črto? Pravzaprav nemogoče, razen, če izkoristim kapilarni efekt tekočine :idea:

V te 0,1mm tanke žlebove sem z najtanjšim čopičem, ki ga poznam (00) nanašal z vodo razredčeno rdečo barvo z dodanim detergentom. Tako pripravljena barva se sama razlije po žlebu in tvori željen učinek. Če pa se je kje kaj razlilo v napčni smeri, pa sem enostavno pobrisal in ponovil vajo.
Na koncu, ko se je zadeva posušila, sem še površinsko pobrisal barvo z radirko. Kasnejši nanos prozornega laka, je barvo fiksiral.

Slika

Toliko za zdaj, ko bom dokončal, pa še kaj več

Lp, matej
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a volkun »

samo UAU! :D
Odlično opravljeno, nekaj podobnega mene čaka pri predelavi vagonov cistern v JŽ varianto....
Čestitke Matej in hvala za prispevek, ki bo vsekakor dobrodošel.

lp, Vojko
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

saj nimam besed! Odlično, sicer pa je pri tebi to itak že standard! :D :thumbupl

Sam imam tudi Roco garnituro, vendar rdečo - DB, pa se je še nisem spravil predelovat. Verjetno se ne bom spuščal v take podrobnosti kot ti, pa vendar ostane še veliko dela! Zanima me ali si puferje jedkal ali si morda uporabil že izdelane od Fleischmann-a, ki so precej podobni (so pa nekoliko grobi po videzu!)?

Bil bi tudi hvaležen, če sporočiš, kje oz. kako priti do jedkanega logotipa Goše? Pa seveda bi ti bil še marsikdo hvaležen, če bi morda podrobneje opisal izdelavo spenjače.

Čestitke še enkrat in seveda čakam nadaljevanje ali zaključek!
LP, Miran
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a yyure »

Zelo, zelo všečen model, se ga v pravem merilu spominjam tam nekje okoli 85 leta, ko sem obiskoval babi v Trebnjem in čakal na vlak za LJ., ta pa je stal na postaji za smer Sevnica.
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a bart »

Matej!

Kapo dol! =D> =D> =D> =D> =D>

Všeč mi je.

To, da si se spomnil in ponazoril zaveso, ki veselo štrli iz motornika... :thumbupr
Dobra ideja in izvedba.

Jernej
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a miloš »

Kje si pa dobil napise?Jaz imam že dolgo pobarvanega,gor moram dati še grbe,puferje,rdeče lučke in napise.
LP Miloš
kvak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 385
Pridružen: 18.07.2009, 16:34

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a kvak »

super izgleda, pa še malo neumestna: ali bo kdaj vozil po MMJ?
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a duro »

Pozdravljeni,

hvala za pohvale, to daje moč z anove projekte.

Miran - vsi jedkani deli, so genialno dobro izrisani s strani Gorana. Tudi sam sem se odločal med Fleischmann-ovimi puferji in spenjačami, pa je bila prilika in sem se odločil za jedkane. Res so bolj verodojstojni, je pa kar dela z upogibanjem in lotanjem. Barval jih nisem, da ne bi uničil filigranosti, zato sem jih potopil v sredstvo za bruniranje.
Tudi grb je jedkan in od Gorana, res je čudovit!

Žal nisem fotografiral med delom, ker sem nekajkrat popolnoma "noter padel" in delel brez premora, ter pozabil na fotke.
Zato tudi ni fotk izdelave spenjač, je pa dokaj enostavno: na podlagi fotografij, sem si izrisal načrt s preračunanimi merami. Nato Iz stirena izrezal dele: kvadratno palico 1,8x1,8mm, ploščo debeline 0,3mm, dim. 5x2,2mm, kvadratek 2,2x2,2mm, ki sem ga spilil v obliko piramide, ter ploščico debeline 0,5mm, dim 2,2x2,2, v katero sem zvrtal luknjo 1,2mm. Ta likna bi moral biti tudi piramidna, vendar to izpilit n egre prav enostavno.
Vse sem zlepil in vrtal luknje za žičke 0,3mm in pobarval z aitbrushem.
Ob priliki naredim kako makro fotko spenjač.

Miloš - napise sem pred leti kupil od Sinija, natisnil pa jih je Jani.

Ob tej priliki želim tudi podati nasvet glede mehčalca za dekale. Uporabil sem Tamiya Mark Fit STRONG. Zadeva je fantastična, dekali so dobesedno izginili, robovi niso vidni, nič ni srebrnega efekta, lahko bi pustil, brez lakiranja.

Jernej - ideja z zavesi ni prav moja, videl sem jo na eni javni maketi. Je pa to način, kako modelu vcepiš življenje, seveda ob figurah in staranju, to je po moje nujno, da model dobi "pravo" podobo.

Kvak - zakaj pa ne, samo do vas se moram spravit. Je že nekaj let, kar smo bili pri vas. Se bomo organizirali in napravili društven izlet.

Lp,matej
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Šinobus JŽ 812-007 & 818-007

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Odlično!

Detajli res naredijo svoje in tebi je super uspelo. Zavese izgledajo kot v resnici. Pazi le, da ga boš vedno vozil v pravo smer, da ne bo zavesa plapolala proti smeri vožnje :D
lp, NEJC
Odgovori