Načrt nove makete v N

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Pozdravljeni!
Ker bom čez nekaj mesecev končno imel namenski prostor za maketo izmer 120x70 cm, sem se poigral z nekaj variantami postavitev tirov. Manjkajo mi še nekateri tiri , da bo geometrija štimala, pa kakšna kretnica in spojke....
Pripenjam nekaj idejnih načrtov postavljenih kar na mizo z Fleischmann piccolo tiri. Zanima me vaše mnenje kateri vam je najbolj všeč oz. uporaben. Namen makete je predvsem vožnja vlakov, z analognim krmiljenjem in možnostjo ločenega upravljanja dveh vlakov med vožnjo.

1.)
Slika
2.)
Slika
3.)
Slika
4.)
Slika
5.)
Slika
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Še en:
Slika
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a NacMan »

Slike se ne prikažejo.
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Nov poskus.

Slika
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Slika se odpre z desnim klikom na ikono, in "odpri sliko v novem zavihku". Ne vem kaj šteka.......
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Shranjeno po navodilih na forumu, če zdaj ne gre pol pač ne gre.............
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a NacMan »

Meni deluje sledeči postopekl za objavo slik:

1. Upload slik na Google Drive

2. V Drive-u desni klik na sliko in klik Get shareable link

3. Klik na Sharing settings

4.Copy Link

5. Kopirani link prilepim v Enter your sharing URL na tej strani:
https://sites.google.com/site/gdocs2direct/

6. Generirani link v Output link uporabim z [Img] značkami
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a NacMan »

Slika oz načrt 6/7 mi je najbolj všeč.
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Slika

Slika

Slika

Slika


Slika

Slika

NaCman hvala za navodila! Upam, da bodo sedaj slike vidne!
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 304
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Zdaj pa so vidne :thumbupl
Res se sprasujem kako vam enim tako dobro uspe na tako mali prostor stlacit toliko tirov pa se vedno izgleda super. Jaz imam progo postavljeno kar na pisalni mizi 2.5m * 60cm pa ne zgleda tako dobro, saj sta samo dva kroga.
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

2,5 m mora bit super in lahko vlak pošlješ na "dolgo vožnjo, kar je meni osebno najlepše. Na malem prostoru pač tega ni in skušam naredit zadevo drugače zanimivo.
101 signal
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 54
Pridružen: 28.09.2005, 12:35

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a 101 signal »

grizeldi napisal/-a:Zdaj pa so vidne :thumbupl
Res se sprasujem kako vam enim tako dobro uspe na tako mali prostor stlacit toliko tirov pa se vedno izgleda super. Jaz imam progo postavljeno kar na pisalni mizi 2.5m * 60cm pa ne zgleda tako dobro, saj sta samo dva kroga.
Angleške kretnice postavi na bolj ravnem delu tračnic, tudi sicer ne postavljaš kretnic v samem loku tirov. V radije poskusi postavit nekaj ravnih tirov! S tem boš razbremenil vlečno lokomotivo in tekalno sproščenost vagonov!! Kot vidim imaš krivinske kretnice R1 in R2 kar je za normalno dolge potniške vagone pogojno uporabno glede vožnje samega vlaka.
Na 2,5m dolgi podlagi lahko že narediš dvig proge in s tem povečaš radije, maketo narediš bolj dinamično in izboljšaš vozne razmere !! Tudi izgled makete je veliko lepši na koncu!
M.
101 signal
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 54
Pridružen: 28.09.2005, 12:35

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a 101 signal »

101 signal napisal/-a:
grizeldi napisal/-a:Zdaj pa so vidne :thumbupl
Res se sprasujem kako vam enim tako dobro uspe na tako mali prostor stlacit toliko tirov pa se vedno izgleda super. Jaz imam progo postavljeno kar na pisalni mizi 2.5m * 60cm pa ne zgleda tako dobro, saj sta samo dva kroga.
Angleške kretnice postavi na bolj ravnem delu tračnic, tudi sicer ne postavljaš kretnic v samem loku tirov. V radije poskusi postavit nekaj ravnih tirov! S tem boš razbremenil vlečno lokomotivo in tekalno sproščenost vagonov!! Kot vidim imaš krivinske kretnice R1 in R2 kar je za normalno dolge potniške vagone pogojno uporabno glede vožnje samega vlaka.
Na 2,5m dolgi podlagi lahko že narediš dvig proge in s tem povečaš radije, maketo narediš bolj dinamično in izboljšaš vozne razmere !! Tudi izgled makete je veliko lepši na koncu!
M.
Uporabi šablone in definiraj el. tokokroge, če boš uporabljal analogni sistem !! Izdelava makete se nikoli ne začne s postavljanjem in pritrditvijo tirov na podlago!! Papir, svinčnik, radirka, ravnilo, šestilo in šablona z merami, to je začetek. Vse ostalo pride pozneje, ko imaš na papirju preigrane vse možne variante za postavitev tirne situacije!
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a poznidan »

101 signal napisal/-a:
101 signal napisal/-a:
grizeldi napisal/-a:Zdaj pa so vidne :thumbupl
Res se sprasujem kako vam enim tako dobro uspe na tako mali prostor stlacit toliko tirov pa se vedno izgleda super. Jaz imam progo postavljeno kar na pisalni mizi 2.5m * 60cm pa ne zgleda tako dobro, saj sta samo dva kroga.
Angleške kretnice postavi na bolj ravnem delu tračnic, tudi sicer ne postavljaš kretnic v samem loku tirov. V radije poskusi postavit nekaj ravnih tirov! S tem boš razbremenil vlečno lokomotivo in tekalno sproščenost vagonov!! Kot vidim imaš krivinske kretnice R1 in R2 kar je za normalno dolge potniške vagone pogojno uporabno glede vožnje samega vlaka.
Na 2,5m dolgi podlagi lahko že narediš dvig proge in s tem povečaš radije, maketo narediš bolj dinamično in izboljšaš vozne razmere !! Tudi izgled makete je veliko lepši na koncu!
M.
Uporabi šablone in definiraj el. tokokroge, če boš uporabljal analogni sistem !! Izdelava makete se nikoli ne začne s postavljanjem in pritrditvijo tirov na podlago!! Papir, svinčnik, radirka, ravnilo, šestilo in šablona z merami, to je začetek. Vse ostalo pride pozneje, ko imaš na papirju preigrane vse možne variante za postavitev tirne situacije!
Postavitev je bila narejena zaradi prostorske predstave kaj se na površine 120x70 cm, da narediti, zato je tudi več variant postavljen na površini enake izmere. Definiranje tokokrogov je v štartu že narejeno, gre samo za vizualizacijo izvedljivosti idej. Nič še ni bilo pritrjeno na podlago, kar je menda razvidno. Zanimalo me je mnenje drugih glede postavitve tirov predvsem ali bi bile glede tega kje očitne težave z vožnjo vlakov ne glede na tokokroge. Postavljanja različnih variant sem se lotil tudi zaradi razlik med stanjem v naravi in tem kar se dogaja v programu za planiranje makete.
101 signal
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 54
Pridružen: 28.09.2005, 12:35

Re: Načrt nove makete v N

Odgovor Napisal/-a 101 signal »

Ne razumi mojega komentarja kot kritiko. Glede na videno na slikah, sem videl, da tirnic nimaš pritrjenih in sem podal mnenje za postavitev kretnic na delih, kjer vlaki lažje vozijo, kot tudi komentar na same radije krivine.
Sam sem naredil že kar nekaj N in HO maket, tako da so mi nekatere zadeve povsem jasne. V kolikor bi te kar koli zanimalo pri načrtovanju ali izvedbi makete me lahko kontaktiraš in če bom le lahko ti z veseljem pomagam.
lp
Matjaž
Odgovori