Model vagona E-z

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Model vagona E-z

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

vagoni tipa E so bili tipični predstavniki tovornega prometa v preteklosti. Na trgu je kar nekaj proizvajalcev teh modelov, vendar noben model nima pravilno izdelanih profilov na stranicah.

Pri vzoru so pokončni in prečni profili, ki dajejo stranicam trdnost in vagonu tipičen izgled, izvedeni v obliki črke U.

Na modelih bi natančna izdelava takih profilov zahtevala izjemno zapleteno orodje, ki bi bilo astronomsko drago. Že dolgo sem se igral z idejo, da bi poizkusil te profile izdelati pravilno, v kar sem se tudi odločil. Ob enem bi naj moj vozni park dobil nov JŽ model.

Za izhodišče sem izbral Klein Modellbahn-ov model. Ti modeli so mi najbolj všeč, saj je podvozje še najbolj prototipno ozko, ostali proizvajalci so na tem mestu izvedli podvozje preširoko.

Najprej sem hotel le pobrusiti nakazane profile z modela in jih nadomestiti s pravilnimi Evergreenovimi U profili. Na koncu sem se odločil, da skoraj kompletne stranice izdelam z nule. S tem pridobim možnost, da je ponazorjena pločevina veliko bolj tanka kot pri serijskem modelu. Ob enem, lahko zbunkam stranice tudi z notranje strani. Originalnem model je zelo lepo izdelan in zbunkan od zunaj, znotraj je pa nenaravno gladek. Ob uporabi nenaloženega modela, to izgleda vsaj čudno...

Nastalo je tole:

Slika

Slika

Pločevina je iz 0,25 mm stirena, profili pa so iz 1x1,5mm stirena. taki profili so seveda preglomazni, zato sem jih z brušenjem stanjšal in zožal. V ta namen sem si izdelal enostavno orodje.

Obdržal sem le vrata in čelne stranice. Vrata so dobila ponazoritev ojačitvenih profilov od znotraj. Pred zlepljenjem, sem z različnim orodjem, zbunkal stranice, sedaj so bunke zunaj in znotraj na enakih mestih...

Ker imam foto material pravega vagona, ki sem ga vzel za vzor, le ta pa je z zavorno ploščadjo, bo model E-z. Modeli E so bili brez ploščadi.

Do naslednjič, ko pride na vrsto detajliranje drogovja na vratih.

Lp,matej
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Model vagona E-z

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Super, neprimerno bolje izgleda s temi tankimi, obojestransko nabunkanimi stranicami :wink:

Pobarvan, z rp25 (predvidevam) bo izgledal vrhunsko. Se veselim nadaljevanja!
lp, NEJC
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Model vagona E-z

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

kar zanimivega projekta si se lotil! Prvi vtis je, kot je pri tebi že v navadi, zelo obetajoč in videz je odličen.
Čakam nadaljevanja!
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Model vagona E-z

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

Hvala Nejc in Miran.

Kmalu sledi barvanje in seveda tudi objava.

Nejc - kolesa bodo RP25 Fine. te imajo še nekoliko ožjo tekalno površino...

LP, matej
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Model vagona E-z

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

ker na tem projektu že izvajam poizkus, kaj je možno, sem se odločil za še enega.

Drogovje za odpiranje vrat,sem hotel ponazoriti čim bolj avtentično.

Preračunano, bi naj bilo iz cca 0,3mm debelih palic.
Uporabil sem 0,3mm medeninaste palice, jih na koncih sploščil, ter v njih vrtal 0,2mm luknje. Skozi luknje sem vstavil kovico z galavo 0,35mm, ter vse zlotal s tremi atomi cina :wink:

Rezultat je to:
Slika

Enako tehniko, ki sem jo prevzel iz revije HP1, sem uporabil za izdelavo oprijemal. Na ta način so izdelan natančno tako, kot original (zgoraj je mm skala pomičnega merila).
Slika

Tako pa izgleda na vratih
Slika

Ugotovitev poizkusa: da se, le potrpljenje je potrebno IN masovno zbiranje modelov ni vse, raje malo, te pa popolne....

Lp,matej
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: Model vagona E-z

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Bravo majstor :) lepi detajli! Samo en primerek ali kaj več? Stene so najbrž pretanke za odlivanje kajne?
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Model vagona E-z

Odgovor Napisal/-a duro »

brzina11 napisal/-a:Bravo majstor :) lepi detajli! Samo en primerek ali kaj več? Stene so najbrž pretanke za odlivanje kajne?
hvala,

dejansko je tako, kot si napisal, stene so pretanke, saj so iz 0,25mm stirena.

Tudi sicer bi bilo odlivanje zelo težavno, potreben bi bil 6 delni kalup, da bi se odlili profili...

tako pa izgleda po lakiranju:

Slika

Slika

Slika

cel vagon je sedaj preširok, nisem pravilno računal pri rezanju. V bistvu sem si želel dokazati, da se pravilne profile da izdelat.
To bo pomembno za prihodnje predelave, kot so JŽ Ts, kjer ni primernega modela, brez točno take predelave profilov. Ampak to je že drug projekt.

lp,m
Odgovori