AC / DC sistem

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Jeba, shrani.si spet štrajka....... :kij

Saj dve leti gor- dol ni glih pomembno. Ampak zares ...... :shock: Slika


Vsa čast njima. Klobuk dol. press Slika


lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Dolfe napisal/-a:Iz leta 1937 ? :shock:



lp
torej najstarejša ki jo imam je iz 1939... in ravno iščem še en vagon za kompletiranje celotne kompozicije... je pa to nostalgija zato sem se odločil da nabavim te prve tipe marklinovih lokomotiv.


drugač pa zbiram z očetom žal pred kratkim pokojnim, samo marklin in od leta 1950od kar je oče začel se je kar nekaj robe nabralo :D
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Sorry za očeta.

Bravo. =D>

Presenečenje kot se šika. Slika


lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: AC / DC sistem

Odgovor Napisal/-a milchy »

mitejcic napisal/-a:Pozdrav vsem!

Začel sem graditi maketo, pa sem naletel na prvo dilemo.

A mi lahko kdo razloži razliko med analognim izmeničnim in analognim enosmernim napajanjem vlakov na maketi. Zanimajo me prednosti in pomanjklivosti enega ali drugega sistema. A je kakšna razlika med kvaliteto izdelave DC in AC motorjev v lokomotivah. Imajo zato kateri motorji daljšo življensko dobo.
vsak od obeh sistemov je zanimiv po svoje
- analogni izmenični je bolj enostaven, če ne želiš da ti vlaki vozijo v krogih, so pa lokomotive dražje in vozijo lahko samo po tvoji maketi oz po maketah, ki so narejene za ta sistem;
- analogni enosmerni pa ima določene pomankljivosti, so pa nekatere lokomotive cenejše in lahko vozijo po več maketah (ker je še vedno več analognih enosmernih, kot analognih izmeničnih);
- tu bi pa povdaril na eno izjemo (ki je meni poznana), I.K. ima doma lokomotive za izmenični sistem, a vozijo po enakih tirnicah, kot analogne enosmerne - to pomeni da nimajo drsnika med kolesi , vozijo pa na Märklinov sistem napajanja (tudi na MMJ smo že vozili nekaj njegovih lokomotiv, tako da to ni iz trte zvita pravljica); motorji so pa v zadnjem času vsi enosmerni, seveda s pogojem, da je lokomotiva digitalna.

Za katerega od sistemov se boš odločil je pa čisto tvoja odločitev, seveda pa pred odločitvijo dobro premisli.

lp
Odgovori