Led diode

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

totimato napisal/-a:......... par centov gor ali dol...........
Ledice se da dobiti zelo poceni, če se kupi preko ebaya od kitajcev.
Točno tako, pa še poraba je manjša kakor pri žarnicah in tudi gretje žarnice zna biti "moteče".
Sebastian
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a tomos »

100x LED v velikosti SMD 0603 so bile okol 35eur.
velikost
Slika

moč na 2V (delovna napetost je drugače 2.2V kar pomeni možno večjo svetlobo)
Slika

Slika

Žarnica mini pri IC je pa 1.5eur (3W, 12V, 2mm) in jih uporabljam le še za popravila oldy radijev, velikost pa je 4-6x večja od zgoraj slikane LED
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a mmatja »

tomos napisal/-a:100x LED v velikosti SMD 0603 so bile okol 35eur.
velikost
http://s2.mojalbum.com/timclanek1-slika ... 793725.jpg

moč na 2V (delovna napetost je drugače 2.2V kar pomeni možno večjo svetlobo)
http://s2.mojalbum.com/timclanek1-foto_ ... 083794.jpg

http://s2.mojalbum.com/timclanek1-slika ... 793747.jpg

Žarnica mini pri IC je pa 1.5eur (3W, 12V, 2mm) in jih uporabljam le še za popravila oldy radijev, velikost pa je 4-6x večja od zgoraj slikane LED
Vse lepo in prav, kar je bilo do sedaj povedano. Po zmontirajte takšne led diode v eno hiško velikosti 15cm x 10cm ter mi potem pokažite rezultate... :mrgreen:
L.P.

P.S.
Pa tudi lotanja žic, ki so potrebne za napajanje takšnih miniaturnih led diod, verjetno niso vsi tako vešči... :roll:
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

mmatja napisal/-a: Pa tudi lotanja žic, ki so potrebne za napajanje takšnih miniaturnih led diod, verjetno niso vsi tako vešči... :roll:
Res je, Tomos je omenil velikost diod 0603, za H0 lahko uporabiš velikost ohišja PLCC2, te niso prav nič zoprne za "lotat".
Take uporabljam jaz:
http://cgi.ebay.de/50-SMD-LED-PLCC2-PLC ... 53dffb779a
Ali pa za bolj "neon" razsvetljavo:
http://cgi.ebay.de/50-SMD-LED-PLCC2-PLC ... 5adc702412

Za notranjo razsvetljavo, kjer ni važna velikost diode:
http://cgi.ebay.de/50-Stuck-5mm-Superhe ... 3cb151af14
Ali bolj "hladne":
http://cgi.ebay.de/50-Stuck-5mm-LEDs-WE ... 5d2bcfc651
Sebastian
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Če kaj pomaga, tudi sam bi raje vzel LED-ice namesto klasičnih žarnic. Če je potreba pa bi sestavil grozd več diodic skupaj, da svetijo na vse konce in kraje, še vedno pa bi s tem pridobil:
- svetilo, ki se ne greje
- svetilo, ki ima dolgo življenjsko dobo
- svetilo, za katero ne bo težav najti zamenjave tudi v domačih trgovinah
- svetilo, ki porabi malo toka
Goran
kit

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a kit »

Gorchi napisal/-a:Če kaj pomaga, tudi sam bi raje vzel LED-ice namesto klasičnih žarnic. Če je potreba pa bi sestavil grozd več diodic skupaj, da svetijo na vse konce in kraje, še vedno pa bi s tem pridobil:
- svetilo, ki se ne greje
- svetilo, ki ima dolgo življenjsko dobo
- svetilo, za katero ne bo težav najti zamenjave tudi v domačih trgovinah
- svetilo, ki porabi malo toka
Isto razmišljam tudi jaz, dodal bi samo še:
- svetilo, kjer lahko izbiraš barvni odtenek svetlobe
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a mmatja »

sebastiant napisal/-a:
mmatja napisal/-a: Pa tudi lotanja žic, ki so potrebne za napajanje takšnih miniaturnih led diod, verjetno niso vsi tako vešči... :roll:
Res je, Tomos je omenil velikost diod 0603, za H0 lahko uporabiš velikost ohišja PLCC2, te niso prav nič zoprne za "lotat".
Take uporabljam jaz:
http://cgi.ebay.de/50-SMD-LED-PLCC2-PLC ... 53dffb779a
Ali pa za bolj "neon" razsvetljavo:
http://cgi.ebay.de/50-SMD-LED-PLCC2-PLC ... 5adc702412

Za notranjo razsvetljavo, kjer ni važna velikost diode:
http://cgi.ebay.de/50-Stuck-5mm-Superhe ... 3cb151af14
Ali bolj "hladne":
http://cgi.ebay.de/50-Stuck-5mm-LEDs-WE ... 5d2bcfc651
Sebastian, hvala za tele povezave. Ugotavljam, da še marsikaj ne vem o Led diodah (oblike, cene, njihova vsestranska uporaba, itd...) in obljubljam, da v bodoče ne bom več tako hiter pri odgovorih.... Še enkrat hvala, ker si mi "razširil obzorja" :mrgreen: glede tega :oops:
kit

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a kit »

Razsvetljava v vagonih.....
Moja odločitev, ker nisem nevem kakšen elektronik, sem se odločil, da uporabim v svojih vagonih kar ESU komponente.
Pri ESU imam na voljo letvice dimenzij 255 mm x 7 mm na kateri je vgrajenih 11 ledic. Glede na dolžino lahko letvici skrajšamo na željeno dolžino, odvisno za kakšen vagon jih rabimo.
Je pa tudi možnost izbire letvic med neonsko belo (50702) in blago rumenkasto (50702) svetlobo. konstantno pa delujejo na napetosti od 4-24V =/~. Da ni ravno pri analogu vagon božično drevesce je na letvici vgrajen manjši Powerpac. Ima pa latvica že pripravljeno mesto, kjer lahko vgradimo (prilotamo) večji Powerpac ("paket moči" ali po domače kondenzator) 50706 , kjer zdržijo luči kar nekaj sekund brez napajanja.
Slika



Letvica 50700, ki ima blago rumenkasto barvo svetlobe maksimalno (11 ledic + 2 rdeči) porabi 25 mA
Slika



Letvica 50702, ki ima neonsko belo barvo svetlobe maksimalno (11 ledic + 2 rdeči) porabi 35 mA
Slika



Vsaka letvica ima serijsko vgrajene (lahko se tudi odstranijo) rdeče ledice za osvetlitev zadnjega vagona (kompozicije)
Slika



Letvice se lahko priklopijo direktno na napetost iz tirov in že pri minimalni napetosti, ko lokomotiva še ni v gibanju, luči svetijo.
Pri digitalu pa je opcija uporabe dekoderja LokPilot 52620 Fx V3.0 ali pa najnovejšega dekoderja LokPilot 54610 V4.0
Slika
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a tomos »

ko si navedel porabo in število ledic mi je mal sumljivo. Da bi pri taki svetlobi porabila LED le 2.3mA (25mA/11) je za LED diode dost premalo. Edina opcija ki še ostane da je na vezju multiplexer ki vsaki LED dodeli en del časa in pol ko vse dobijo vsoj del spet ponovi stvar (seveda vse skupaj dela na dovolj veliki frekvenci da se ne opazi žmigetanje)

Maš opcijo poslikat zadevo čist iz ptičje perspektive z ugasnjenimi LED ter tako da so elementi na vezju berljivi (predvsem me zanima DIL6 čip in povezava kondenzatorja). Glede da je navedno 4-24V =/~ je sigurno prvo gretz na vhodu in en stabilizator napetosti. Zanima me pol z čim so uspeli tok zbit porabo če trdijo da je le 25mA porabe (ali so uporabli kak DC-DC step-down pretvornik)
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
kit

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a kit »

Nimam možnosti poslikat iz ptičje perspektive, ker so ledice že vgrajene v vagonu :mrgreen:
Sem pa poskeniral zadnjo stran škatle, kjer je bila ESU letvica s 11. ledicami + dve rdeči ledici
Mislim, da se tudi nekaj vidi kako izgleda, pa nekaj teksta je tudi zraven.
Slika


Zadeva funkcionira 100%, ni žmiganja in tudi trenutni izpadi elektrike se ne opazijo. Čisto druga pesem je pa klasična vgradnja ledic. Razlika v ceni med ESU letvico in klasično letvico je pa zanemarljiva.
Kar se pa tiče elektronskih komponent vgrajenih na letvici za katerimi sprašuješ, takšnih ni v prosti prodaji, toliko v vednost, preverjeno.
kit

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a kit »

Pa še nekaj sem pozabil napisat :oops:
tomos napisal/-a:ko si navedel porabo in število ledic mi je mal sumljivo. Da bi pri taki svetlobi porabila LED le 2.3mA (25mA/11) je za LED diode dost premalo.......
......še kdo zna dobr narest.....za sprejemlivo ceno.....
Letvica 50700 z maksimalno porabo 25 mA nima 11 ledic, ampak 11 + dve rdeči :mrgreen: .
LokPilot, pa mislim da ima na AUX izhodu lahko maksimalno priklopljenih porabnikov za 250 mA. To je, da brez problema priklopimo 10 takšnih letvic (10 tadolgih potniških vagonov) no pa še devetim odstranimo rdeče diode, pa zopet ne dosežemo porabe 250 mA. Predvidevam, da se doma sploh, če se gleda cena/izplen sploh ne izplača delat svetlečih letvic...... :mrgreen:
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

kit napisal/-a:............. Da ni ravno pri analogu vagon božično drevesce ...................

Pred časom sem omenil božično drevesce, pa sem bil strokovno "potolčen". :mrgreen:

Kit, to je to.........
Sebastian
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a tomos »

kok je cena za tale sistem od esu? web mi zdej vrže 13.99e akcijo pri enemu trgovcu in 15e ter 19e pri enem drugem

glede
Kar se pa tiče elektronskih komponent vgrajenih na letvici za katerimi sprašuješ, takšnih ni v prosti prodaji, toliko v vednost, preverjeno.
90% elementov SMD ima oznake ki ne ustrezajo specifikaciji po kateri se naroča oziroma ugotoviš tip elementa. Pri sot23 ohišju sem sam to sprobal ko je na BAV70, BAV99 in BAW56 dvojnih diodah pisalo kr nekaj tretjega in celo po serijah so se oznake spreminjale. Naročit se da skoraj vse, treba le v pravih štacunah kupovat in imet kodo, princip vezja pa se da zmerit v 30min in kopirat sistem - le dokler ni stvar kompaktno zalita kar pa v tem primeru ni.

Glede na vezje pa zgleda da so uporabili tako vezavo
http://www.discovercircuits.com/H-Corne ... lasher.jpg

čas vklopa ter čas periode se štima z upori, z dutyciklom so štimali moč svetlobe. operaciski ojačevalnik uporabljen kot oscilator je ta mali element (slika vezja od esu) z plavo piko pod drugo LED z leve proti desne. Ta večji element malo bolj levo je stabilizator napetosti, ta dva manjša še bolj levo pa dve dvojni diodi v gretz vezavi (SOT23 ohišje BAWxy ali BAVxy tip). Kot sem sumil so uporabili pulzno krmiljnje z dovolj visoko frekvenco da oko ne nezna utripanja in z temu tudi zmanjšali porabo da je čez celo periodo zanemarljiva, razen v špicah ko so LED osvetljene. Dodan kondeljc in se tokovne špice na tiru ne poznajo.

bom probal kako dobit pod roke in zmerit karakteristike - sam še vedno mi je deloma stvar glomazna (višina elementov), pa pozicijo LED ne moreš izbirat, dolžino si vezan na module ki se dodajajo/režejo, cenovno je še vedno dokaj drago ko imaš mal več vagonov - sem še vedno na 6eur za elemente+vezje (+ 2eur če dodam tud kondenzator od 0.1F 2.2V) ter 5-10min za spravit skupaj vezje
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
kit

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a kit »

tomos, glede na to, da si preje, kot si strokovno odgovoril postavil na prvo mesto ceno, laično sklepam, da ti je najbolj pomembno da nebi preveč trošil in ne kaj boš imel.
To je nekako tako; greš v gostilno in da ne boš preveč zapravil naročiš samo porcijo pomfrija, ko pa poravnaš račun pa prideš do spoznanja, da stane isto, kot meni kosilo :mrgreen:
Ko te pa že žuli kok je cena, pa na priporočene cene odštej popust, ki ti ga bo dal tvoj trgovec in imaš znesek na dlani.
Jaz bom kar pri ESU razsvetljavi ostal, saj močno dvomim, da mi boš Ti izdelal boljšo razsvetljavo od ESU za manjši denar, recimo za manj kot 12€, toliko sem jaz plačal za eno letvico 50700 :wink:
Zadnjič spremenil kit, dne 27.11.2010, 23:22, skupaj popravljeno 1 krat.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Led diode

Odgovor Napisal/-a mmatja »

kit napisal/-a:tomos, glede na to, da si preje, kot si strokovno odgovoril postavil na prvo mesto ceno, laično sklepam, da ti je najbolj pomembno da nebi preveč trošil in ne kaj boš imel.
To je nekako tako; greš v gostilno in da ne boš preveč zapravil naročiš samo porcijo pomfrija, ko pa poravnaš račun pa prideš do spoznanja, da stane isto, kot meni kosilo :mrgreen:
Ko te pa že žuli kok je cena, pa na priporočene cene odštej popust, ki ti ga bo dal tvoj trgovec in imaš znesek na dlani.
Jaz bom kar pri ESU razsvetljavi ostal, saj močno dvomim, da mi boš Ti izdelal boljšo razsvetljavo od ESU za manjši denar, recimo za 12€, kot sem jaz plačal za letvico 50700 :wink:
@kit =D> =D> =D> Mogoče bo pa @tomos šel v ESU za tehnologa-razvijalca novih in poceni tehnologij... :hmm :mrgreen:
Odgovori