Elektronika na maketah

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
mafijc387
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 254
Pridružen: 21.02.2009, 23:21

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a mafijc387 »

AnejTS napisal/-a:Sam sem se začel ukvarjat z zvokom v lokomotivi za začetek samo trobljo.
To sedaj deluje samo na eni frekvenci, bom pa posnel zvok in ga predvajal,
stvar je zelo enostavna, potrebuješ edino funkcije za vklop. Vseskupaj bi
me prišlo okrog 10 EU (jaz sem mel vse stvari doma, tako da točne
cene nemorem povedat).
posnel pa sem še en video
ja no in kaj imaš tu posebnega? zvok je zanič, dej povej mi kera lokomotiva pa trobi tak? za misel je pa dobra, samo zvok pretvori bolj v realnost. LP
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

mafijc387 napisal/-a:
AnejTS napisal/-a:Sam sem se začel ukvarjat z zvokom v lokomotivi za začetek samo trobljo.
To sedaj deluje samo na eni frekvenci, bom pa posnel zvok in ga predvajal,
stvar je zelo enostavna, potrebuješ edino funkcije za vklop. Vseskupaj bi
me prišlo okrog 10 EU (jaz sem mel vse stvari doma, tako da točne
cene nemorem povedat).
posnel pa sem še en video
ja no in kaj imaš tu posebnega? zvok je zanič, dej povej mi kera lokomotiva pa trobi tak? za misel je pa dobra, samo zvok pretvori bolj v realnost. LP
mal preberi kaj sem napisal, da to sedaj deluje samo na eni frekvenci, ki se predvajal, bom pa posnel zvok od lokomotive
in ga potem predvajal, sam zato še morem nekaj elektronike naročit.
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Samo eno vprašanje. Zakaj pa rabiš procesor zraven, da to prožiš? Glede na to, da uporabljaš že vgrajeno funkcijo na dekoderju, potem potrebuješ le še generator tona z veliko harmoniki, da bo podobna realni lokomotivi.
Najlaže bi bilo najti zvok take troblje in potem na spektru preverit katere harmonike potrebuješ. Ton se da pa generirat z marsičem, ne samo s procesorji (uC-ji)
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

bungee- napisal/-a:Samo eno vprašanje. Zakaj pa rabiš procesor zraven, da to prožiš? Glede na to, da uporabljaš že vgrajeno funkcijo na dekoderju, potem potrebuješ le še generator tona z veliko harmoniki, da bo podobna realni lokomotivi.
Najlaže bi bilo najti zvok take troblje in potem na spektru preverit katere harmonike potrebuješ. Ton se da pa generirat z marsičem, ne samo s procesorji (uC-ji)
Vem da se da ton generirat tud z drugimi stvarmi, sam sem probal z mikrokontrolerjem, zato ker sem pač to imel doma.
nerazumem pa te glede harmonike, kaj misliš s tem?
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Ti si tu uporabil enostavno generiranje frekvence, in si dobil pisk. Če bi želel priti čim bolj blizu pravi stvari bi moral na enkrat generirat več frekvenc. Harmoniki so frekvence, ki so od osnovne frekvence po spektru zamaknjene za eno, dve, tri valovne dolžine.
Kadar generiraš čisto frekvenco, potem je to piskanje, če pa poleg te osnovne frekvence dodaš 1,2,3.... itd harmotik, pa je zvok mehkejši in bolj prijazen za uho (kakor komu :P)
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Vem za to kar si napisal (da pride lepši zvok z več frekvencami), samo nisem točen vedel kaj bi pomenla harmonika :D
Drugače pa kolk vem se imenuje ena frekvenca ton (torej jaz imam ton), ti pa praviš o zven-u, ki je sestavljena iz večih frekvenc- sam toliko da se boma lahko boljše razumela :lol:
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Busch

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a totimato »

Da malo obudim debato o elektroniki.

Se spomnite starih mišk, ki so imele kroglico? V njih sta optična elementa iz katerih bi želel narediti optično stikalo.

Sam element izgleda nekako takole:
Slika

Želja je, da bi sprejemni in oddajni del ločil in ju postavil vsakega na svojo stran proge. Ko pripelje lokomotiva, prekine svetlobni snop in dobimo impulz.

... sem sedaj kakšno uro googlal, pa našel nič pametnega (razen tega, da busch to prodaja).

Ima kdo kakšno shemo, ki bi bila uporabna?

bungee- za tebe bi to bil mačji kašelj :mrgreen:


Pa lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Kakšen signal bi rad dobil ven? Potem je pa tu še ena malenkost in sicer ko se vlak pelje vmes se zna zgodit, da "senzor" zaznava posamezne vagone.

Drugače pa poglej, če ti kaj od tega odgovarja... http://www.ferromel.de/tronec_18.htm
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a totimato »

bungee- napisal/-a:Kakšen signal bi rad dobil ven? Potem je pa tu še ena malenkost in sicer ko se vlak pelje vmes se zna zgodit, da "senzor" zaznava posamezne vagone.

Drugače pa poglej, če ti kaj od tega odgovarja... http://www.ferromel.de/tronec_18.htm
Hvala za odgovor.
Rad bi dobil logično 1. Zaznavanje vseh vagonov bi rešil s flip flopom, tako da se konstantno setira. Logično 1 ob prvi prekinitvi bi bila tako dolgo, dokler jaz ročno ne resetiram s tipko (reset na flip flopu).

Hvala za link. Sem na podobna vezja naletel z mojim guglanjem, ampak nisem vedel ali bi to delovalo s tistim senzorjem in diodo iz miške (ne vem ali je v tem senzorju foto dioda, foto tranzistor ali foto upor). Misliš da bi?
Enostavnost prvih dveh iz tvojega linka mi je zelo všeč.

Lep pozdrav!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Na teh senzorjih je tudi oznaka. Če to oznako vtipkaš recimo na strani http://www.alldatasheet.com/ boš dobil vse podatke. Kolikor se spomnim teh senzorjev sem večkrat naletel na diodne izvedbe. Obstajata dve varianti teh vezji in sicer takega, ki ga "zmoti" svetloba okolice in takih, ki jih okoljska svetloba ne moti. Če bi se jaz lotil izdelave takih detektorjev, potem bi vzel navadne IR led po možnosti 3mm ali celo kaj manjšega in le te bi z vezjem z NE555 poganjal (38kHz). Za sprejemnik pa bi vzel SFH5110-38 in zadeva je skoraj končana. SFH5110-38 je namreč 3 noga "živau", kamor priklopiš napajanje in na eni nogici je izhod, ki ga ti iščeš. Ne spomnim se ravno ali je slučajno obratna logika, pa niti ni panike, to lahko rešiš z enim tranzistorjem, pa je potem prav obrnjeno.

Če te pa zanima kako bi bilo to v "praksi" videti pa povej, pa zrišem kakšno shemo :wink:
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Za razliko od navadnih fotocelic, ki jih je totimato prikazal, imajo po moje miške
nekaj bolj zakompliciranega, ki se mu reče kvadraturni diskriminator. Taka "žvauca"
vsebuje menda dve fotocelici, ki gledata skozi reže na koleščku in sta med seboj
zamaknjeni za 90 stopinj, če na režah vzamemo luknjo in prepreko za celo periodo.
Iz take žvauce se ven ne dobijo samo enke in nule v frekvenci rež ampak tudi smer
premika. Najraje jih uporabljajo v rotacijskih in linearnih dajalcih pozicije na CNC strojih.
Bungee, koliko sem se zmotil?

:berr
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Glede javljalnika pozicije vlaka in razmaka med vagoni bi jaz rekel takole.
Recimo, da je razmak med vagoni največ 3cm. Ena fotocelica lahko "vidi"
lokomotivo ali vagon, ali pa vidi skozi razmak med vagoni in misli, da vlaka ni.
Torej postaviš dve fotocelicii v razmaku 5 cm, izhode pa spelješ skozi OR vrata.
Če je "tema" na eni, drugi ali obeh, je vlak prisoten. Če pa obe "vidita skozi",
vlaka ni.
1 2 izhod
0 0 0
0 1 1
1 0 1
1 1 1
Pri taki vezavi ni zakasnitve, ki je potrebna pri uporabi samo ene fotocelice.

Kot je v reviji Monitor zaključeval svoje prispevke Nikolaj Pečenko:
Lahko pa se seveda tudi motim...

:berr
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Sicer je običajno na sprejemni strani res dvojna sprejemna dioda in se potem iz tega določa smer gibanja. Vendar bi bili taki senzorji čisto uporabni tudi za take podvige kot jih opisuje totimato. Če bi se pa še malo bolj poigral, pa bi lahko dobil iz senzorja seveda smer gibanja :wink:

Ni bilo dosti pomote, le da pač dve sprejemni diodi nista kakšna večja komplikacija. "Komplikacija" nastane potem ko želiš imeti iz takega senzorja hitrost in smer ... pa tudi tu seveda ni kakšnega večjega problema, le da je potrebno imeti potem zadaj pametno vezje.

Ja za detekcijo prisotnosti vlaka, bi potemtakem potreboval dve foto-prepreki, ki bi morale biti "pametno" postavljene. Seveda za vsako skalo drugače :wink:
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a totimato »

Zdravo!

Najprej se opravičujem za tako pozno nadaljevanje teme... nekako mi po večerih zmanjkuje časa za hobi. Upam, da se ni ohladila tudi volja po pomoči :wink:

Torej, debata je zavila v boljšo smer, kot sem pričakoval. Moj namen uporabe ni detekcija zasedenosti (čeprav v nekem času bo tudi) ampak merjenje hitrosti lokomotive. Zato je želja, da bi uporabil dve fotocelici na razdalji npr 10 ali 5 cm in tako izračunal hitrost lokomotive na podlagi pretečenega časa med obema impulzoma.

Informacija, da bi z eno fotocelico iz računalniške miške lahko meril hitrost, mi je blazno simpatična.

Prilagam nekaj slik (velikih) vezja dveh mišk - stare s kroglico in optične. Torej, če me lahko kdo sune v pravo smer kako izdelati enostavno vezje... V glavnem imajo foto elementi tri nožice, z izjemo oddajnega dela na optični. Do sedaj so primeri vezij imeli foto diode in foto tranzistorje (elemente z dvema nožicama).
Na teh elementih ne najdem oznak - nobenih.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Lep pozdrav!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Odgovori