Elektronika na maketah

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Če bi prej to povedal bi bilo hitreje in lažje :wink:
S temi dvojnimi diodami bi načeloma šlo.... vendar, nastane problem pri tem, da brez podatka koliko sta diodi narazen ne moreš vedeti kako hitro se je premikal objekt mimo. No kar se pa oznak tiče, pa ti povem, da jih imajo, le poiskat jih je potrebno.... Poglej sliko, elementa, ki je vzet ven iz take miške kakor je tista tvoja na spodnji sliki :wink:
Slika

Drugače pa z N-Amaterjem že pripravljava N merilnik hitrosti 8) edini problem pri vsej stvari je velikost displaya .... ker je velik :P
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a totimato »

bungee- napisal/-a:Če bi prej to povedal bi bilo hitreje in lažje :wink:
S temi dvojnimi diodami bi načeloma šlo.... vendar, nastane problem pri tem, da brez podatka koliko sta diodi narazen ne moreš vedeti kako hitro se je premikal objekt mimo. No kar se pa oznak tiče, pa ti povem, da jih imajo, le poiskat jih je potrebno.... Poglej sliko, elementa, ki je vzet ven iz take miške kakor je tista tvoja na spodnji sliki :wink:
Slika

Drugače pa z N-Amaterjem že pripravljava N merilnik hitrosti 8) edini problem pri vsej stvari je velikost displaya .... ker je velik :P

:D vidim si tudi ti iskal informacije o tej žvauci (elektronik.si). Ti je uspelo kaj plodnega? Oziroma, si ugotovil kako bi ga lahko uporabil?

Sem pa precej prepričan, da je moj senzor brez oznake (OEM?) lahko pa da se motim, črno na črnem...

Te lahko prosim, za predelavo tega ali sorodega vezja:
Slika

v nekaj kjer bi uporabil to iz miške in bi ob prekinitvi dobil logično 1?

Raje bi imel tako, saj želim to merjenje izdelati v sklopu nekaj zadev, ki jih bo izvajal računalnik.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Sem preizkušal ta sprejemnik in ugotovil naslednje .... je za en k#$% ... problem je ta, da je občutljiv na vso svetlobo ne samo na IR.
Sam senzor je fotodioda in sicer srednja nogica je skupna (masa) leva in desna pa dajeta signal.

Uporabiš lahko tole vezje:
Slika

narediš ga 2x in sicer priklopiš potem senzor na obe vezji s srednjo nogico kot maso in levo in desno vsako na svoje vezje.

P.S.: Bi odgovoril prej, pa je tako vroče, da mam "kisle" možgane.....
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a totimato »

bungee- napisal/-a:Sem preizkušal ta sprejemnik in ugotovil naslednje .... je za en k#$% ... problem je ta, da je občutljiv na vso svetlobo ne samo na IR.
Sam senzor je fotodioda in sicer srednja nogica je skupna (masa) leva in desna pa dajeta signal.

Uporabiš lahko tole vezje:


narediš ga 2x in sicer priklopiš potem senzor na obe vezji s srednjo nogico kot maso in levo in desno vsako na svoje vezje.

P.S.: Bi odgovoril prej, pa je tako vroče, da mam "kisle" možgane.....

Hvala!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 948
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a SIMY »

Med brskanjem po neti sem našel načrt za izdelavo piska/sirene lokomotive.
Načrt se nahaja na tej strani :
http://www.ideja.si/2009/03/02/pisk-lokomotive/
loudek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 03.08.2009, 16:41

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a loudek »

Pozdravljeni!
Pred kratkim sem prešel iz analognega v digitalni svet. Pri tem pa sem naletel na en nepričakovan problem.
Pri mojih vlakih (imam 3 TGV-je in ICE-ja- mehano) bi rad, da mi tudi na zadnji strani svetijo diode v skladu z smerjo vožnje. Ker sem kupil komplet dekoderjev(11 kom) mi le teh ne manjka (en dekoder spredaj v pogonski lokomotivi, eden zadaj), kljub temu pa ne najdem prave rešitve, kako naj povežem (oziroma kakšno elektronsko vezje na uporabim), da bom predelal elektriko iz dekoderja tako, da bom imel enak izhod, kot je bil na analognem sistemu. V prispevku Uroša Kunaverja http://www.ctk.uni-lj.si/users/kunaver/rr/dcc/dcc.html je nekje na sredini članka napisano, kakšne izhode ima digitalni dekoder. Ena varjanta, ki bi sicer delovala je z relejem, vendar pa je moteč tisti klik, ki se ga sliši iz releja. Ali ima kdo kje na zalogi kakšno boljšo idejo.

LP Domen
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Taki potniški vlaki imajo ponavadi kuple s kontakti, da se signal za luči
spelje na drugo stran vlaka. Nekje pa sem videl, kako je nek modelar predelal
nem priključke tako, da je namesto dveh kuplung vstavil en kos tiskanega vezja,
ki je imel podolgem zjedkane vezi, na priključkih, kamor se vtakne kuple pa je
dogradil bakrene jezičke, kot so ponavadi za odjem toka na kolesih.

AAAAA! Silly me! Sem čisto pozabil, da si napisal Mehano, ki pa nima nem priključkov!
Žice enostavno spelješ čez vse vagone, med vagoni pa si narediš konektor iz pinov
za pondnožja za čipe. Tako imaš dekoder v pogonskem členu vlaka, žice za luči
pa kot predlagano spelješ na drugo stran vlaka. Rabiš tri žice. Modra je skupna,
bela za belo luč in rumena za rdečo luč, pa ti bo na obeh koncih vlaka svetilo
izmenoma belo in rdeče, glede na smer vožnje.

:berr
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a totimato »

loudek napisal/-a:... (en dekoder spredaj v pogonski lokomotivi, eden zadaj)...
Moj nasvet bi bil enak Sandijevemu. Tako tudi ne bi porabil dveh dekoderjev na kompozicijo, ampak samo enega - konektorji in žice so cenejši.
Speljati je potrebno tri žice: modro, belo in rumeno. Povezal bi tako:
1.) pogonska lokomotiva:
- bela luč: modra + bela
- rdeča luč: rumena + modra
2.) zadnja lokomotiva:
- bela luč: rumena + modra
- rdeča luč: modra + bela

Lep pozdrav!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
vlakoljubec

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

Če že vlečeš tri žice, te ne stane veliko več, če bi vlekel kar pet žic. Tri bi uporabil za luči na koncih vlaka, dve žici pa za razsvetljavo v vagonih, saj je v tistih ta boljših Mehanovih TGV in ICE3 opremljena tudi notranjost.
SandiP ali imaš kakšno zamisel ali nasvet kako narediti konektor iz pinov
za pondnožja za čipe. Priznam, da ne vem kako izgledajo pini za pondnožja za čipe :oops: :oops: .

Lp
Lovro
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a SandiP »

vlakoljubec napisal/-a:...kako narediti konektor iz pinov...
Vzameš podnožje za čipe in ga razrežeš na željeno število pinov.
Nogice teh pinov prav lepo pašejo v te luknje. Če jih naščipaš s
ščipalkami, ze zna zgoditi, da se kakšen pin odlušči ven iz plastike,
če pa jih narežeš z vročim skalpelom, si zmagal.
Na isti način lahko narediš tudi 8 polne konektorčke za dekoder...
Slika

Zdaj pa v prvo štacuno z elektroniko po podnožja, žičke, uporčke in ledice
ter veselo na delo!

Prav lahko pa da v taki štacuni takšne konektorčke že imajo...

:berr
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Če imaš kak računalnik, ki je odslužil svojemu namenu, si poglej kakšni konektorji so vse uporabljeni, marsikaj bi lahko bilo uporabnega. Nekaj slik pa lahko pogledaš tu: http://www.hardwarezone.com/articles/print.php?id=1215
loudek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 03.08.2009, 16:41

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a loudek »

Najprej hvala za odgovore.
Zdaj pa k problemu še enkrat.
Na dekoderju so poleg ostalih izhodov tudi modra žica ( polariteta +) in dve žici (polariteta -) ki se priklaplajta v odvisnosti od smeri vožnje. V 4. postu v tej temi pa je fotografija vezja (kako da se prižigata rdeča in bela ledika v odvisnosti od smeri vožnje), ki je namenjeno za razsvetljavo sprednega oziroma zadnjega dela lokomotive na analognem sistemu. Tudi na mojih lokomotivah (tisti ki nimajo priključka za digitlni dekoder in so narejene za vožno po analognem sistemu) je nekakšno podobno vezje, ki izmenično prižiga belo ozoroma rdečo luč v odvisnosti od smeri vožnje Sedaj pa ko sem v te lokomotive vgradil dekoder, pa je nastal problem (na dekoderju imam tri žice, v lokomotivi oziroma na vezju iz 4 posta pa le dve). Ta problem ostane, tudi če vlečem čez celotno kompozicijo žice.
Pri ICE sem pregledal, kako je ta problem rešen tam. Tam je vezje z ledicami izvedeno tako, da pridejo nanj tri žice, in s tem je prehod na digitalno rešen. Na drugi strani te iste kompozicije pa je vezje drugačno in je podobno tistemu iz 4 posta.
Ena rešitev bi bila, da bi izdelal novo vezje za v sprednji del lokomotive, vendar zaenkrat iščem kaj bolj enostavnega.
Mislim tudi, da je problem širši in zanimiv tudi za druge, ki se bodo lotili predelave svojih lokomotiv in svojih kompozicij na digitalni sistem.
Lep pozdrav Domen :?: :?: :train1

PS: Pa vesele praznike
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Pri analognem sistemu sta samo dve žici zato, ker tok teče v eno ali drugo smer.
Ledici s pripadajočima uporoma (ali JFET) sta zvezani paralelno, vendar medseboj
nasprotno obrnjeni.
Pri digitalnem sistemu pa so tri žice zato, ker je ena skupna, od ostalih dveh pa je
aktivna vedno le ena.
Dovolil sem si "predelati" Bungeejevo shemo in prišel do tele ugotovitve:
Slika
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Sandi, pri tej shemi, bi lahko uporabil en JFET na srednjem odcepu, bi enako delovalo. Drugače pa ni problema tudi tako deluje. Pa še predlog za konektorje, namesto podnožji za čipe predlagam uporabo letvic, ki imajo enak raster kot čipi (2,54mm), vendar je z njimi lažje delati. Če ne drugega potem se laže ločijo posamezni pini.
Na sliki je sicer le "moška" letvica, seveda obstaja tudi "ženska", ki jo pa trenutno nimam na zalogi.
Slika
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Elektronika na maketah

Odgovor Napisal/-a totimato »

loudek napisal/-a:... Sedaj pa ko sem v te lokomotive vgradil dekoder, pa je nastal problem (na dekoderju imam tri žice, v lokomotivi oziroma na vezju iz 4 posta pa le dve). ...
Kako pa si ga vgradil? Ali si ga samo vtaknil v podnožje ali je bilo potrebno lotanje žičk?

Lepe praznike tudi tebi!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Odgovori