Signali na maketah

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
diehart
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 78
Pridružen: 18.09.2007, 8:48
Kontakt:

Signali na maketah

Odgovor Napisal/-a diehart »

Pozdravljeni,

uporabil iskanje pa se o tem še ni pisalo, vsaj ne na enem mestu. Toliko v informacijo.

Sedaj pa ma zanima kakšno signalizacijo uporabljate na svoji maketi in če jo lahko na kratko opišete. Se signali na vaši maketi postavljajo avtomatsko, ali jih postavljate na roke? Uporabljate kupljene ali narejene signale, itd.. :?:
Je kdo, ki je prevzel signalizacijo po pravih železnicah? Likovni se mi zdijo podobni, svetlobnega pa si vsaka železnica po svoje zamisli in tu potem nastane vegeta.

Sam se sicer trenutno zanimam za svetlobno signalizacijo in še to poenostavljeno. Našel sem celo shemo ki špila ravno po mojih skromih zahtevah. Nahaja se tukaj. To bom skoraj sigurno uporabil. Vaše izkušnje s signalizacijo?

Gledal sem signale drugih žel. družb pa vsak malo drugače zakomplicira. Nekako nočem imeti razno raznih postrani in iks varjant signalov, zadostuje mi trilučni signal, kot semafor. Signaliziral bi pa prost odsek, približevanje zasedenemu odseku in zaseden odsek. No kakšne bom imel se bom odločil na podlagi te debate.

Še vprašanje glede pravih signalov. Pri nas se uporablja štirilučni signal, ki se pojavlja na večini fotk (na postajah, izvozni?). Kaj vse ta signal signalizira? Katere barve luči so? (Ok, vem da je rumena rdeča in zelena, za četrto pa nisem prepričan.) Sem gledal signalni pravilnik pa sem brez fotk izgubljen. Ali obstaja gradivo v slikcah? Na princip Signali za telebane. :)
Proizvaja kaka firma podoben signal, ali pa vsaj signal s tremi lučmi (kot zgoraj), gledal sem na Viessman strani pa ni takega signala.
Zadnja možnost je seveda samogradnja.

No, tole mi ni uspelo napisati tako kot sem si zamislil, malo je raztreseno. Vprašanj imam še kar nekaj, pa naj bo to zaenkrat dovolj. Na podlagi feedbacka nadaljujem.

lp
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Sam sedaj še načrtujem stvari, kako bodo potekale. nekaj stvari sem si že zadal: to da bodo slovenski in da bodo delovali, tako kot v resnici.
Vklapljal jih bom preko tipk, ena tipka bo za izbiro (kaj bom postavil: zelena, pricakuj stoj, omejena hitrost,...) druge tipke tipke pa bodo signali (kateri signal bom izbral), seveda bom mel tirno shemo narisano na komadni plošči.
Naredil bom tudi, kadar bo lokomotiva prevozla signal, da se bo avtomatsko podr in da bo se vlak avtomatsko ustavil ali imel počasen uvoz ali prevoz (to bo delovalo glede na to kak bo postavljen signal).


Aja glede signalov, mislim da so tile podobni našim, kupljeni pa so mislim da v Condradu.
Pa še barve lučina signalu (nekateri imajo drugače):
-rumena
-rdeča
-zelena
-rumena
LP Anej
Odgovori