Luči pri premiku

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

ukunaver napisal/-a: Na vem, kaj poskuš z njim početi. Mogoče je adresa drugačna kot misliš. Jaz dam lokomotiva na programski tir, na centralo priključim računalnik z JMRI in preberem dekoder. Mogoče imaš nastavljen napačen addressing mode za programiranje.
Najprej moram res prebrati navodila za LokMaus2, da bom vedel, kako programirati.
Bom kar sam sebi pokazal tegale: :rtfm
:roll:

Shema pa je taka, kot sem želel. Samo še izvedeti je treba razliko med
upori pred ledico ali pa jfeti, kot je to narisal Bungee.

:berr
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Glede na samo bistvo teme, menim da ji je mesto v Maketarstvu.
Prestavljeno iz "Splošno".

Mod. Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

CenzlovPepe napisal/-a: Shema pa je taka, kot sem želel. Samo še izvedeti je treba razliko med
upori pred ledico ali pa jfeti, kot je to narisal Bungee.

:berr
Rekel bi, da je bistvo JFETov v Bungeejevi shemi, da vdržujejo konstanten tok, ne glede na to napetost, ki se pri DC seveda spreminja. Pri DCC je napetost 12-14V zato lahko tok omejiš tudi z upori. Upor lahko priciniš kar med diodo in žico in zdi se mi, da ga ja lažje potisniti v kakšen prazen prostor (v lokomotivi), kot pa tranzistor. Če bi hotel uporabiti pa JFET v SMD izvedbi, bi ga pa moral naciniti na miniaturno vezje.

Po drugi strani pa ima moj načrt lepotno napako - diode, ki omogočajo vklop samo ene strani luči, predstavljajo dodaten padec napetosti, zato bosta leva in desna bela ledica svetili nekoliko različno kar moraš skompenzirati z različnima preduporoma ali pa zaporedno z obena levima ledicama vezati še po eno diodo (na sliki sem označil z modro). Tudi ko boš vklopil samo desni luči, bosta ti svetili šibkeje zaradi dveh zaporednih diod na tokokrogu. V tem primeru bi JFETi rešili problem enakomerne osvetlitve vseh ledic.

Jaz sem doslej uporabljal le upore, ker takega načina uporabe JFETov niti nisem poznal (po osnovni izobrazbi nisem elektronik in se za hobi ukvarjam predvsem z digitalno elektroniko) zato sem za informacijo Bungeeju zelo hvležen. Za Bungeeja imam še eno vprašanje: ali se JFETi v opisani vezavi kaj grejejo (pri recimo 12V).

Lep pozdrav
Uroš
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Nisem meril, če se tranzistorji grejejo, sem pa pred tem naredil "domačo nalogo" (spodaj) in ugotovil, da ni bojazni.

Čez tranzistorje teče pri 12V napajanju ..... 12V-3V (led) = 9V * 15mA ==> 135mW ......
(podatki za BF545) Tj=150°C Rth=500W/K

Za okolje pri temp 50°C (za dobro mero) ....
50°C+(500*0.135) = 117,5°C, kar je pa manj od 150°C torej popolnoma OK.
Odgovori