Sprememba naslova v dekoderju

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
parna
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 484
Pridružen: 17.03.2008, 20:01

Sprememba naslova v dekoderju

Odgovor Napisal/-a parna »

Ali mi lahko kdo pomaga nastaviti v Roco multimaus - u naslov lokomotive v dekoderju. Nikakor mi ne uspe spremeniti. Iz lokomotive se sliši zvok, včasih celo spelje in se nato ustavi, luči ne delajo na tipki za luči apmak na tipki stop... Dekoder je bil vgrajen naknadno v Piko lokomotivo.

Hvala
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Sprememba naslova v dekoderju

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

parna napisal/-a:Ali mi lahko kdo pomaga nastaviti v Roco multimaus - u naslov lokomotive v dekoderju. Nikakor mi ne uspe spremeniti. Iz lokomotive se sliši zvok, včasih celo spelje in se nato ustavi, luči ne delajo na tipki za luči apmak na tipki stop... Dekoder je bil vgrajen naknadno v Piko lokomotivo.

Hvala
Parna,

Na žalost sam nimam Roco multimaus, niti se ne spoznam nanjo, tako da ti dam lahko le nekaj splošnih nasvetov. Lokomotivsko adreso načeloma programiramo v tako imenovanem servisnem načinu, tako da damo (samo eno) lokomotivo na programski tir in izvedemo proramiranje. Programski tir je lahko kratek kos tira, ki je priključen na poseben izhod na centrali (tega kolikor vem multimaus nima) ali pa postane programski tir cela proga, ko preklopiš centralo v programirni modus delovanja. V zadnjim primeru moraš paziti, da imaš na progi samo eno lokomotivo, sicer boš spreminjal nastavitve vsem. Več o programiranju dekoderjev na napisano na http://www.ctk.uni-lj.si/users/kunaver/ ... dekoderjev.
Kako preklopiti neko konkretno centralo v programsirni modus delovanja in kako ročno programirati dekoderje mora pisati v navodilih za to centralo. Če boš poskusil nastaviti adreso ročno, jo moraš vnesti v CV1, pri čemer je potrebno bit 5 v CV29 postaviti na 0 (kratka adresa). Seznam najbolj uporabljanih CVjev je koncu poglavja o programiranju dekoderjev.

Glede na to, da se čudno obnašajo luči, bi bilo možno tudi, da nista usklajeni nastvaitvi števila korakov med centralo in dekoderjem. Starejše Rocove centrale so podpirale samo 14 korakov nastavitve hitrosti, medtem, ko novejši dekoderji (in centrale) podpirajo 128 korakov. Če se ti dve nastavitvi ne ujemata, lahko pride do podobnih simptomov, kot jih opisuješ. Za nastavitev dekoderja na 14 korakov moraš postaviti bit 1 v CV29 na 0 (pozor: najnižji bit je bit 0).

Ročno programiranje dekoderjev in iskanje napak je zelo nerodno, zato ti svetujem, da poiščes nekoga, ki ima centralo povezano na računalnik (tip centrale sploh ni važen) in uporablja za programiranje kakšen program (na primer JMRI). Če si kupil dekoder v kakšni trgovini (morda celo isti, kot lokomotivo) ti morda lahko pomagajo tudi tam. Lahko ti poskusim pomagati tudi jaz - pokliči na tel. 041 756 308.

Lep pozdrav

Uroš
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Zadnjič sem si nabavil Roco LokMaus2, nekaj krame, ki zraven paše
ter nekaj dekoderjev (5xESU LokPilot3, 2xRoco10745, 2xPiko, 1xArnold).
Čakam še dobavo Roko Start Seta, ki vsebuje MultiMaus, tako da bo
programiranje lažje. Z interneta sem si dol potegnil nekaj literature,
ki jo lahko najdeš tukaj. Ko bom stvar malo preštudiral, ti bom vedel kaj
več povedati, do takrat pa... Razen, če se malo skupaj usedeva in stvar
začneva preizkušati. Jaz sem v LJ - Moste pa ti?

:berr
Odgovori