Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a milchy »

marklinfan bravo !!!

in na kakšni velikosti se razteza ta maketa ?
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

milchy napisal/-a:marklinfan bravo !!!

in na kakšni velikosti se razteza ta maketa ?
Površina je cca 25m2, drugače je cca 300m tirov, maketa je v oblike O kot je vidno iz slike in je dolga cca 20m in širina cca 1,6m
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a totimato »

marklinfan napisal/-a:No toj shema...
Slika
ker imam ogromno tirov in da narišen na pleksi kje bodo luknje in postavljeni tiri ni panike... zanima me bolj kako oz. s čim je kdo barval, lepil, črne črte-tire oz. obstajajo kake nalepke?? za izdelavo komandne plošče, da nebi potem odstopalo ali se luščilo.
Dobro, če ti ni ideja z laminiranjem ni všeč, mogoče ti bo to: obstajajo "nalepke" Letraset, črte različne debeline. Tipa "podrgni spredaj in na drugi strani ostane". Uporabljal se je za risanje tiskanega vezja pred jedkanjem. Včasih so jih imeli v papirnicah, v Mariboru v DZSju. Če jih imajo še sedaj ne vem. Da letraset postane trajen, je potrebno preko nanesti plast brezbarvnega laka. Lakiral sem z šprejem ki je bil na alkoholni bazi in če sem pretiraval je letraset blago raztopil. Zato je bolje šprejati v dveh rundah - prva na kratko in tanko, nato ko se posuši pa drugič debeleje.
Mislim pa, da je takšno risanje zamudno, sploh ker imaš shemo že narisano. Jaz bi natisnil in laminiral, saj laminat je skoraj enak kot pleksi.

Lep pozdrav!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

marklinfan napisal/-a: Sedaj pa ima kdo idejo kako oz s čim narisati tire. Namen imam vzeti belo pleksi steklo in potem se lepo vrta luknje itd.... edin malo študiram s čim narediti tire narisati, pobarvati, nalimati?? ima kdo kako novo idejo, je že delal?
Marklinfan, je pa še ena možnost in sicer samolepilni trakovi v različnih barvah in širinah.
Se uporabljajo v modelarstvu za okrasne črte na ladjah, letalih...........

Primer: http://www.modellparadies.com/Decals-Au ... 0_505.html
Sebastian
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 812
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Zadevo lahko lepo resis tako, da narises shemo v vektorskem programu (illustrator, corel,..) in potem das izrezati nekomu z rezalnikom na folijo. To potem nalimas na pleksi, cez vseskupaj pa prelimas se zascitno prozorno folijo... namesto zascitne folije pa lahko kot ze receno zadevo zalakiras...
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Če imaš pleksi in bi rad, da zadeva izgleda ultra profi, potem daš pleksi in vektorsko datoteko nekomu, ki ti potem to na pleksi z laserjem vgravira ;)
Pod pleksi potem nalepiš črno folijo in gravura je bela .... ne moreš falit.
To je seveda v primeru, če je pleksi prozoren .... in potem nadaljujem misel, če je pleksi že prozoren, zakaj ne bi dal kar naprintanega na drugo stran? :wink:
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

kul ideje :D ... premišljujem in potem bi lahko naredil tudi sam na zadnjo stran pofrezati utore in potem utore pobarvati na črno čez vse pa še z belo in ko obrneš je vse gladko. :)

Da pa bi se odločil vektorsko gravirat... pozna kdo koga, ki ima laser... da ne prekličem vse povsod ;) Bo pa bila plošča dimenzije tam 100x50cm sigurno.
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a bungee- »

marklinfan napisal/-a:kul ideje :D ... premišljujem in potem bi lahko naredil tudi sam na zadnjo stran pofrezati utore in potem utore pobarvati na črno čez vse pa še z belo in ko obrneš je vse gladko. :)

Da pa bi se odločil vektorsko gravirat... pozna kdo koga, ki ima laser... da ne prekličem vse povsod ;) Bo pa bila plošča dimenzije tam 100x50cm sigurno.
:hmm :pc3 jaz poznam bivšega sodelavca, ki se ukvarja s tem in ima naprave v garaži :wink:
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Izdelava komandne plošč�za maketo (izmeničn�tok)

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

marklinfan napisal/-a:Da pa bi se odločil vektorsko gravirat... pozna kdo koga, ki ima laser... da ne prekličem vse povsod ;) Bo pa bila plošča dimenzije tam 100x50cm sigurno.
http://www.urisk.si/
V Ljubljani pa je še eno lasersko graverstvo na Hajdrihovi, naziva firme ne poznam. Poznam pa možakarja, ki si dela kokpit A320 in daje tja lasersko gravirat panele, recimo take:
Slika
Goran
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

No po "dolgem" času sem prišel tako daleč, da imam ves potreben material in seveda v parih dneh se bo končala tudi komandna plošča, ki bo lasersko gravirana. Slikico dodam ko bo končana in pobarvana :D

Sem pa pred naslednjim problemom. Pri kretnicah in signalih bodo tudi kontrolne lučke tako da se ve kam pelje vlak in ali signal sveti rdeče ali zeleno.
Problem nastane tu ko stisken stikalo lučka posvetu in ko izpistim ugasne. Kako povezati, da bo lučka svetila še naprej ko premakneš stikalo (ena ugasne druga se prižge, ko menjal smer na kretnici).

Tu prilagam skico kako imam vezana stikala... zraven pa če mi kdo lahko pomaga rešitev za LED žarnice. THX!

Slika
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

marklinfan napisal/-a:Sem pa pred naslednjim problemom. Pri kretnicah in signalih bodo tudi kontrolne lučke tako da se ve kam pelje vlak in ali signal sveti rdeče ali zeleno.
Problem nastane tu ko stisken stikalo lučka posvetu in ko izpistim ugasne. Kako povezati, da bo lučka svetila še naprej ko premakneš stikalo (ena ugasne druga se prižge, ko menjal smer na kretnici).
To pa lahko narediš z kakšnim bistabilnim relejem, kateri se nevrne v drugo stanje če ti nepreklopiš z tipko.
Tako, če imaš 2 tipki in eno sprožiš in jo spustiš se bo vklopla ena dioda, ko pa drugo stisneš pa spustiš pa se bo druga dioda vklopla.
LP Anej
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

AnejTS napisal/-a:
marklinfan napisal/-a:Sem pa pred naslednjim problemom. Pri kretnicah in signalih bodo tudi kontrolne lučke tako da se ve kam pelje vlak in ali signal sveti rdeče ali zeleno.
Problem nastane tu ko stisken stikalo lučka posvetu in ko izpistim ugasne. Kako povezati, da bo lučka svetila še naprej ko premakneš stikalo (ena ugasne druga se prižge, ko menjal smer na kretnici).
To pa lahko narediš z kakšnim bistabilnim relejem, kateri se nevrne v drugo stanje če ti nepreklopiš z tipko.
Tako, če imaš 2 tipki in eno sprožiš in jo spustiš se bo vklopla ena dioda, ko pa drugo stisneš pa spustiš pa se bo druga dioda vklopla.
maš kakšen link oz. info. kje ga dobit...
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Jaz imam doma takšne, so kar dragi ampak takrat še nisem vedel, da se da dobit tudi cenejše, ki bi pomoje tud morali dobro delovati.
LP Anej
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Sedaj to lahko direktno lotaš na sklop (stikalo+LED) ali je potrebno še kaj? In me zanima še je treba za vsako kretnico oz. signal uporabiti svoj rele...
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Anej je svetoval najbolj enostavno rešitev in je tudi dobra. Edino te releje bo treba zdaj najti :P
In seveda vsaka kretnica svoj rele ... ..... Ali pa če si zadovoljen s tem, da ko preklopiš stikalo preklopi tudi led .... potem jo vežeš direktno na stikalo in z uporom zaobideš tipko. :roll:
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Odgovori