Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Končno sem se spravil izdelati in elektrificirati mojo märklin-ovo maketo na izmenični tok. Ker bom imel kar veliko komandno ploščo - ročno krmiljeno, priznam me je bilo kar strah začeti. Ampak treba je začeti.
Torej našel sem (še iščem) primerna stikala in me zanima če kdo ve ali bi odgovarjala za kretnice in signale.
Prilagam link: (stikalo deluje ko pritisneš je tok in spustiš nisem siguren a ostaen al se izklopi)
http://cgi.ebay.de/5-Stueck-Miniaturtas ... 240%3A1318

Seveda če je možno bi napeljavo vezal na trafo: Märklin 230V/32VA z (regulacijo 4-16V) in stalno 16V na katero bi priklučil napajanje. Torej če mogoče ,da kdo nariše skico vezave (za kretnice, kjer bi prišli 2-3 stikali in signali tudi z 2-3 stikala - odvisno od kretnice/signala), sedaj kako približno izpeljati vezavo saj nisem elektronik, pa nebi rad kaj skuril. Elektrika je kar huda :D

Bil sem v HTE trgovini v Lj z elektroniko pa nimajo nič pametnega le takšne preklopna ON/OFF/ON 3 polni. So mogoče tudi ti primerni?
Je še kakšna trgovina s temi stikali pri nas?

Če ima kdo kakšen link za skice vezav ga bom zelo vesel (pa ne govort vtipkaj v google) ker nariše sheme take, da če nisi iz elek. foha je stvar kar komplicirana #-o

Hvala za pomoč :train2
Zadnjič spremenil marklinfan, dne 12.03.2009, 13:45, skupaj popravljeno 1 krat.
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a milchy »

pozdravljen

To kar si rekel da iščeš so tipkala in ne stikala, kar je za kretnice in Märlkinove signale, ki imajo elektromagnetne tuljave v redu, če bi namreč priklopil na stikalo bi skuril tuljave, drugače si pa lahko shemo sam izrišeš, ker veš kako imaš postavljene kretnice in tire, do vsake kretnice pač vodijo 3 žice (enako velja za signale), za vklop tirov na postaji pa rabiš stikala in takrat so ona, ki si jih omenil čisto uporabna
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Aha to so torej tipkala :) evo vem nekaj novega. Bom narisal kako me zanima da bi izpeljav vezavo. Ker me zanima za eno kretnico kako povezat in en signal ostalo bom že sam to potem ni problema. Ker so malenkosti, ki ji nevem, kje kake upore dajat če je potrebno itd :)
Za stikala si mislil za ON/OFF tok v tire npr pri postaji... še en info za te stikala... 3 polni, 6 polni pomeni da lahko npr dva postajna tira prikolpiš in se istočasno ON ali OFF?
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Če te dobro razumem bi ti rad premikal kretnice z stikali.
Najlažje je to narediti tako, da vzameš stikala vklop/vklop in priklopiš na kretnico.

Slika

številka 2 je na stikalu sredina in sem povežeš minus pol. številki 1 in 3 pa greta na kretnico vsaka na svojo modro žico.
Rumeno žico na kretnici pa povežeš z plus polom. Tako imam jaz povezano in vse deluje brez problema.
Samo to je za C tire, pri katerih se tok prekine avtomatsko. Za M tire bi blo boljše uporabit tipke.
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Tiste tipke, ki si jih pripel na sliki iz ebay-a so tipke --> pomeni ko stisneš je kontakt, ko spustiš ga ni več.

Za kretnice boš potreboval tipke in sicer lahko vzameš dve po eno za vsako smer ali pa samo eno z mirovnim položajem v sredini. Če boš imel pa stikalo pa lahko tudi ampak le s kombinacijo s tipko.

Prvo kar bi želel vedet od tebe je (nisem seznanjen z vsemi kretnicami ....) koliko kontaktov ima tvoja kretnica za krmiljenje (2 ali 3). Potem lahko kaj narišem, seveda po tvojih željah, ker kot sem napisal rešitev je več.

Pripni še kakšno sliko kretnice, pa ti na sliko dorišem vezavo ;) če so ti el. sheme preveč komplicirane. :wink:

P.S.: AnejTS na tvoj način se skuri tuljavo [-X
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a milchy »

bungee- napisal/-a:
P.S.: AnejTS na tvoj način se skuri tuljavo [-X

po moje ne, ker imajo odklopna stikala, tako kot Rocovi mehanizmi, ki jih lahko montiraš pod maketo
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3868
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Jaz bi ti pa za krmiljenje kretnic priporočal enosmerni tok in to iz dveh razlogov

- s pomočjo diod lahko s pritiskom na le eno tipko premakneš več kretnic hkrati. Enostavno spojiš več žic (kretnic) skupaj, diode pa preprečujejo neželeno premikanje kretnic. Naprimer, da želiš uvoziti vlak na četrti tir, zato potrebuješ premakniti kretnice ena, dve in tri, imaš od tipkala na te tri kretnice preko diod speljano napajanje, kretnici za peti in šesti tir pa bosta ostali nepremaknjeni, saj dioda preprečuje njun premik. Tako da na vsaki strani tirne sheme potrebuješ le eno tipkalo in ne dva za premik kretnice v premo ali odklon.

-Marklin ima še eno super rešitev, ne vem sicer kako je pri tebi, ker kolikor vem uporabljaš M tire. Kretniški pogoni imajo v notranjosti vgrajene male drsnike, kateri javljajo lego kretnice in to preko povrata. Se pravi v kolikor si dal komando kretnici za lego v odklon, dobiš preko žice za premik v premo nazaj stalen tok, tega pa lahko uporabiš s pomočjo LED diode za kontrolo lege na komandni plošči. Simpl kot pasul. Ta povratni tok pa ne more uničiti kretniškega pogona (magneta) saj tu svojo funkcijo opravi tipkalo.

Taka oz. podobna tipkala sem jaz dobil v Conradu BTC LJ, ravno tako tudi LED diode, pa še popust ti dajo če kupiš več kot 10 komadov posameznega artikla.

Se opravičujem ker sem se toliko razpisal.
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a milchy »

Tin€ napisal/-a:
Taka oz. podobna tipkala sem jaz dobil v Conradu BTC LJ, ravno tako tudi LED diode, pa še popust ti dajo če kupiš več kot 10 komadov posameznega artikla.

Se opravičujem ker sem se toliko razpisal.
bolj priporočam Conrad v Grosupljem ...... (imajo nižje cene ) - edino ne moreš jih kupiti v trgovini, ampak jih naročiš pa ti jih potem pošljejo na dom po pošti
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Tin€ napisal/-a:Jaz bi ti pa za krmiljenje kretnic priporočal enosmerni tok in to iz dveh razlogov



-Marklin ima še eno super rešitev, ne vem sicer kako je pri tebi, ker kolikor vem uporabljaš M tire. Kretniški pogoni imajo v notranjosti vgrajene male drsnike, kateri javljajo lego kretnice in to preko povrata. Se pravi v kolikor si dal komando kretnici za lego v odklon, dobiš preko žice za premik v premo nazaj stalen tok, tega pa lahko uporabiš s pomočjo LED diode za kontrolo lege na komandni plošči. Simpl kot pasul. Ta povratni tok pa ne more uničiti kretniškega pogona (magneta) saj tu svojo funkcijo opravi tipkalo.
Marklinfan, tiste tvoje tipke na Ebayu so prave za premik kretnic.
Tule je vezava za eno kretnico in tudi kontrola položaja kretnice z LED diodama:
Slika

Vir revija MIBA.

Sebastian
Zadnjič spremenil sebastiant, dne 13.03.2009, 7:15, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3868
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Pozabil sem omeniti, da se lahko kretnice premika tako z AC (izmenični tok) kot tudi z DC (enosmerni tok).

Sebastiant, hvala ker si dodal še el. skico . To je to.
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Marklinfan, če boš kupil tipke na ebayu, še rajš mal poglej, ker sem jaz dal za enake tipke okrog 8 EU za 50 kosov.
Povej kolk jih rabiš, mogoče pa ti jih tud jaz prodam za ugodno ceno :wink: , ker 50 jih jaz siguren nebom rabil.
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Uf res ste se razpisali, super :D
OK nekje bom začel. Tipkala/Stikala bom nabavil na ebay.de ker vse tam kupujem in je zelo ugodno in pol ceneje kot pri nas. @AnejTS vseeno hvala za ponudbo. Rabil bom cca 300-400 tipkal/stikal. In dobim vse potrebno za napeljavo nekaj čez 100€. Rabim le potrditev da bodo vredu da ne kupujem mačka v Žaklju :wink:

Torej prilagam skico mojega sistema s vsemi žicami in nastavljenimi tipkali/stikali, trafo itd. Se samo poveže in za moje znanje elektronike bo to super, za nadaljno vezavo da vidim kaj je treba dati skupaj, potem ni porblema naprej :) No nekaj vem vendar me žal ta smer ne zanima preveč a je tu zelo pomembna. Ne želim pa se se igrati z vezavo, ker bi to trajalo, tako da če lahko kdo pomaga, ga z veseljem povabim na kak :berr ali povabim k sebi na ogled :D

Slika
Slika
Slika


Upam da sem bil pri skicah razumljiv so le primeri. Če pa lahko, mi zaupajte e-mail in vam pošljem skico v JPG formatu kjer se notri samo do riše manjkajoče :)

@Tin€.. mislim da bom probal vse povezati z izmeničnim tokom, pač marklinist :D

@Sebastian... hvala za skico gledam elek. priročnik da si razložim simbole na vezavi :DIn

Še eno vprašanje tipkala bodo vredu za kretnice in signale? Glede na skice ali se bo dalo povezati? Ker imajo tipkala dva kontakta nevem kaj povezati tu sem na tankem ledu!

Hvala vsem za pomoč!
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a milchy »

za kretnice so tipkala v redu, ker gre en pol direkt iz trafota na kretnico (rumena žica), drugi pol s trafota pa gre enkrat na eno tipkalo, drugič na drugo (da lahko premakneš kretnico)
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

milchy napisal/-a:za kretnice so tipkala v redu, ker gre en pol direkt iz trafota na kretnico (rumena žica), drugi pol s trafota pa gre enkrat na eno tipkalo, drugič na drugo (da lahko premakneš kretnico)
OK to sm rabu bom potem kar probal :) mam kr neki kretnic viška pa da jih stestiram a bo delal al pa jih skurim :D

Sam še za te signale.... kle bo verjetno malo več dela. Sicer sem pozabil dodati žice na skicah :)
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Izdelava komandne plošče za maketo (izmenični tok)

Odgovor Napisal/-a milchy »

odvisno kakšni so signali .... če so samo na lučke, potem rabiš za vsako svoje stikalo .... moral boš pa ročno preklapljat
Odgovori