Tezave z dekoderji - roco sistem

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
jauzi
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 13.04.2009, 22:51

Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a jauzi »

Pozdravljeni!

Naj opisem mojo tezavo. Koncno sem si nabavil nov roco digitalni sistem (multimaus), prej sem imel sistem z lokmaus-1. In sedaj se mi je z dvema lokomotivami (najstarejsima) zgodilo, da jima ne morem prizgati ali ugasniti luci z multimaus tipko za luc. Ko obracam umb za hitro pa se lucke obcasno prizgejo in spet ugasnejo. Ko poskusim s starim sistemom pa deluje, vendar pa pri starem sistemu pri novejsih lokomotivivah z novejsimi dekoderji (lastgeregelt itd.,) nemorem upravljati luci. Po zdravi pameti je ocitno nekaj narobe "nastimano" pri starih dekoderjih, da nagajajo pri novem sistemu. Mi lahko kdo pove, kako se programira dekoderje (program, potrebni hardware) ali pa ce je bolje nabaviti nove dekoderje?

Potem pa me se zanima, ce mi lahko poveste, kaksne zarnice pasejo v lokomotive, saj mi je pri eni crknila ena zarnica in se bolj, kjer v ljubljani se to dobi (lahko grem tja tudi celo lokomotivo pokazat).

Pa pri novejsi roco lokomotivi BR 204, ki ima diode za luci namesto samo dveh zarnic, mi je sla ena dioda. Spet enako vprasanje - kje se to kaj da kupiti, pa da bodo znali tudi kaj pomagati in svetovati.

Hvala in lp
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

jauzi napisal/-a:Pozdravljeni!

Naj opisem mojo tezavo. Koncno sem si nabavil nov roco digitalni sistem (multimaus), prej sem imel sistem z lokmaus-1. In sedaj se mi je z dvema lokomotivami (najstarejsima) zgodilo, da jima ne morem prizgati ali ugasniti luci z multimaus tipko za luc. Ko obracam umb za hitro pa se lucke obcasno prizgejo in spet ugasnejo. Ko poskusim s starim sistemom pa deluje, vendar pa pri starem sistemu pri novejsih lokomotivivah z novejsimi dekoderji (lastgeregelt itd.,) nemorem upravljati luci. Po zdravi pameti je ocitno nekaj narobe "nastimano" pri starih dekoderjih, da nagajajo pri novem sistemu. Mi lahko kdo pove, kako se programira dekoderje (program, potrebni hardware) ali pa ce je bolje nabaviti nove dekoderje?
DCC digitalni sistemi lahko delujejo z različnim številom korakov: 14, 28 in 128. Med 28 in 128 koraki vsi sistemi razlikujejo avtomatsko med 14 in 28/128 pa ne, kar pomeni, da morata biti dekoder in centrala enako nastavljena. Težave z lučmi običajno kažejo na to, da se nastavljeno število korakov na dekoderju in na centrali ne ujema. Stari lokmaus-1 je znal delati le s 14 koraki in tako so nastavljeni tudi dekoderji. Večini sodobnejših dekoderjev se da število korakov (14 ali 28/128) nastaviti, nekaterim starejšim pa tudi ne. Tudi centralam se da nastaviti s koliko koraki privzeto delujejo - pri večini sodobnih central se da ob nastavljanju adrese lokomotive (oz. dekoderja) nastaviti tudi s koliko koraki deluje tisti dekoder, tako da se da uporabljati različno nastavljene dekoderje hkrati. Več o DCC-ju in lastnostih dekoderjev si lahko prebereš v mojem članku na naslovu http://www.ctk.uni-lj.si/users/kunaver/rr/DCC/DCC.html

Glede na to, da nimaš izkušenj s programiranjem dekoderjev, bi bilo zate najenostavneje poiskati v navodilih za Multimaus, kako posameznim lokomotivam (dekoderjem) nastaviti število korakov, oziroma kako celo centralo nastaviti, da bo delovala s 14 koraki. Pač pa na ta način izgubiš bolj natančno vodenje, ker se odpoveš vodenju 128 koraki, kar pa je škoda. Druga pot je preprogramianje dekoderjev. Mislim, da Multimaus omogoča ročno programiranje dekoderjev na programirnem tiru (za kar moraš nastaviti v centrali poseben modus). Več o različnih načinih programiranja dekoderjev boš lahko prebral v posebnem poglavju istega članka, kako konkretno to narediti na tvoji centrali, pa boš moral prebrati v navodilih za Multimaus. Za rešitev tvoje težave moraš spremeniti bit 1 v CV 29 (glej seznam CVjev). Ročno programiranje je precej nerodno, zato je bolje uporabiti računalnik. Žal pa moraš za to v Roco sistemu dokupiti dodatek, ki ga Roco prodaja pod imenom Rocomotion. Dekoderje nato lahko lahko programiraš s programom JMRI, kar je tudi opisano v članku pri programiranju dekoderjev.
jauzi napisal/-a:Potem pa me se zanima, ce mi lahko poveste, kaksne zarnice pasejo v lokomotive, saj mi je pri eni crknila ena zarnica in se bolj, kjer v ljubljani se to dobi (lahko grem tja tudi celo lokomotivo pokazat).
Žarnice so lahko za različne napetosti. Najbolje je pogledati v navodila ali vprašati prodajalca, ki prodaja lokomotive te firme. Lahko tudi izmeriš izhodno napetost na žičkah, ki vodijo k žarnici. V bližini Ljubljane sta dve trgovini z opremo za male železnice:
MoKo, Vir, Litijska 1, Domžale in
Mladi tehnik, BTC hala D (pod Emporiumom), Ljubljana
jauzi napisal/-a:Pa pri novejsi roco lokomotivi BR 204, ki ima diode za luci namesto samo dveh zarnic, mi je sla ena dioda. Spet enako vprasanje - kje se to kaj da kupiti, pa da bodo znali tudi kaj pomagati in svetovati.

Glej zgoraj!

Hvala in lp
L.P.
Uroš
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Če so navadne LED diode, t.j. okrogle ali ploščate, potem tu ne boš imel kakih težav, večji šmorn je s SMD diodami (to so one čisto miniaturne, nalotane na ploščico), še posebej, če so bele (po možnosti rahlo rumenkaste oz. nimajo modrega pridiha). Lotanje le-teh na kako ploščico je kar zahtevno delo, tu ti bodo znali pomagati kakšni izkušenejši elektroniki. Še sam imam pomisleke pri SMD diodah na tiskanih ploščicah, če bi moral sam kaj zamenjati...
Goran
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Re: Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a bungee- »

No SMD ni tak bavbav kot se zdi, le mirno roko in nekaj vaje je potrebne. 1206 in 0804 se da lotat s prosto roko brez pripomočkov 8)
Z dinamitom in kladivom je možno vse!
Poanta je v doziranju.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a totimato »

jauzi napisal/-a:Pozdravljeni!

Naj opisem mojo tezavo. Koncno sem si nabavil nov roco digitalni sistem (multimaus), prej sem imel sistem z lokmaus-1. In sedaj se mi je z dvema lokomotivami (najstarejsima) zgodilo, da jima ne morem prizgati ali ugasniti luci z multimaus tipko za luc. Ko obracam umb za hitro pa se lucke obcasno prizgejo in spet ugasnejo. Ko poskusim s starim sistemom pa deluje, vendar pa pri starem sistemu pri novejsih lokomotivivah z novejsimi dekoderji (lastgeregelt itd.,) nemorem upravljati luci. Po zdravi pameti je ocitno nekaj narobe "nastimano" pri starih dekoderjih, da nagajajo pri novem sistemu. Mi lahko kdo pove, kako se programira dekoderje (program, potrebni hardware) ali pa ce je bolje nabaviti nove dekoderje?

Potem pa me se zanima, ce mi lahko poveste, kaksne zarnice pasejo v lokomotive, saj mi je pri eni crknila ena zarnica in se bolj, kjer v ljubljani se to dobi (lahko grem tja tudi celo lokomotivo pokazat).

Pa pri novejsi roco lokomotivi BR 204, ki ima diode za luci namesto samo dveh zarnic, mi je sla ena dioda. Spet enako vprasanje - kje se to kaj da kupiti, pa da bodo znali tudi kaj pomagati in svetovati.

Hvala in lp
Odgovore si dobil dobre, bom pa še jaz povedal, kaj bi naredil na tvojem mestu:
1. lokomotivo na tir, nastavil njen naslov in jo popeljal - aha luči ne delujejo. Pritisni in drži "Menu" in s smernimi puščicami dol nastaviš na 14 korakov.
2. preizkusi vožnjo lokomotive in delovanje luči.

(sedaj boš imel neprijetnost z novejšimi lokomotivami, ki so nastavljene na 28 ali 128 korakov).

Če bi to delovalo, bi se lotil raziskovanja kako spremeniti (programirati) dekoder, da bi bil nastavljen na več korakov. Prepričan sem, da se ga da programirati, glede na izkušnje s starimi Lernzovimi dekoderji (kolikor vem so v prvih rocotovih lokomotivah bili samo Lenzovi dekoderji, kasneje komaj Esujevi) bi jih lahko nastavil na več korakov. Če imaš še kakšna navodila ali papirje, pobrskaj po tem.

Kolikor sem na hitro pobrskal programiranje z multiMausom bi jaz poizkusil postopek omenjen v 2.1 Library mode (str 36 - 38), kjer vneseš lokomotivo v multimouse - nastavljanje korakov je na 38 strani.

Obilo uspeha in poročaj, ali je šlo.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Bungee, za potešitev mojega firbca, kako zamenjaš tako SMD ledico? Kaj če je prilepljena na tiskanino? Morebiti se bom opogumil pa na brižiti zamenjam modro bele SMDjke z malo bolj toplo belimi ;)
Goran
jauzi
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 13.04.2009, 22:51

Re: Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a jauzi »

Hvala, tole z 14 koraki je super delovali pri ta stari lokomotivi, ta nove pa moram se probat, ker jih imam v prekmurju, kjer delam maketo.

S temi led diodami ste me pa kar malo prestrasili, ker nisem ravno nek elektrotehnik, tako da...bomo videli, kaj mi bo lahko gospod v mladem tehniku pomagal.

Lp
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Tezave z dekoderji - roco sistem

Odgovor Napisal/-a totimato »

jauzi napisal/-a:Hvala, tole z 14 koraki je super delovali pri ta stari lokomotivi, ta nove pa moram se probat, ker jih imam v prekmurju, kjer delam maketo.

S temi led diodami ste me pa kar malo prestrasili, ker nisem ravno nek elektrotehnik, tako da...bomo videli, kaj mi bo lahko gospod v mladem tehniku pomagal.

Lp

Pa sploh ni tako težko in tudi komplicirano ni s temi žarnicami in ledicami. Postavil si bolj splošno vparšanje in dobil bolj splošne odgovore. Lažje bo, če odpreš lokomotivo in poslikaš. Bodo nasveti precej bolj natančni.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Odgovori