Nastavitve ESU dekoderjev

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

Kaj pomenijo posamezne barve in kako vezati žice si lahko pogledaš tule. Na dekoderju, ki ima 6 polni priključek pač zmanjka en pol na priključki, zato je žica posebej. Kam pa jo priključiš na sami lokomotivi (oziroma vezju, ki je že v lokomotivi) pa žal ne vem - poglej navodila in išči kje je pozitivni prikliček ali pa skupni priključek za luči.

CVja 66 in 95 sta standardna CVja za "Forward trim" in "Reverse trim" - nastavljanje popravka hitrosti naprej/nazaj (glej seznam CVjev). Za CVje 50,53,54 mislim, da niso standardni (pri ESUju je 50 za preklop med DC/AC anognim načinom, 53 in 54 pa sta parametra BEMF - glej navodila), tako da pri Fleischmannu skoraj zagotovo pomenijo nekaj drugega. Žal dekoderja 6839 ne delajo več in na spletni strani ni nobene dokumentacije. Kakšno spremembo nastavitev pa priporočajo? Jaz osebno ne bi nič spreminjal (sploh če si začetnik) in bi poskusil s standardnimi nastavitvami.

Lep pozdrav

Uroš
scrtica napisal/-a:Pozdravljeni.

Da ne bom odpiral nove teme, bom kar tukaj vprašal.

Imam Fleischmannov Desiro (N 7420 Dieseltriebzug BR 642). Kupil sem ESU-jev DCC decoder 52685.

Sedaj pa vprašanja: (sem pač začetnik :oops: pa tudi elektronika ni ravno moje področje :oops:)
1.) Kam gre tista plava žička :?: (pozitivni pol), isto vprašanje tudi za decoder 52684.
2.) V navodilih za Desiro piše, da priporočajo spremembe nastavitev CV-jev 50,53,54,66,95, če vgradiš Fleischmannov dekoder 6839. Kaj pa pri ESU dekoderju?

Hvala za odgovore!
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Uroš, hvala za hitri odgovor.
Sem dekoder dal v lokomotivo (desiro ima že nastavek za DCC-ESU 52685), pustil plavo žičko prosto in stvar deluje tako kot bi morala. CV-je sem pustil na miru razen tistih za hitrost, pospeševanje in zaviranje in vse deluje tako kot mora. Kaj se lahko zgodi, če je ne priključim na + pol?
Drugi dekoder (52684) sem vstavil v BR 218 (Fleischmann)-tudi že ima nastavek in dela vse tako kot treba. Plava žička je nepovezana.

Imam pa še eno vprašanje.
-rad bi vgradil dekoder v še dve lokomotive, ki že imajo Fleischmannov dekoder, vendar so brez nastavka za DCC. Je kdo na forumu, ki bi mi bil pripravljen zamenjat dekoder, saj nimam pripomočkov za menjavo. Gre za Fleischmann 87225 in eno parno lokomotivo.
-zanima me kateri ESU-jev dekoder bi prišel v poštev?

Hvala za pomoč, Črt.
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Če me spomin ne vara je tista ekstra žica za ekstra funkcijo in če je nimaš, jo lahko pustiš viseti v zraku, priporočam pa, da jo nekako izoliraš in pripneš, da ne bo kaj narobe.

Kar se zamenjave tiče pa če mene vprašaš, vzemi kar enake ESU dekoderje, razen če bi želel imeti zvok, potem so drugi. Za zamenjavo pa resnično rabiš spajkalnik, kleščice, malo cina, vezalno shemo (mislim, da jo tudi g. Kunaver ima na svoji strani) ter nekaj potrpljenja. Še bolje pa je, če dobiš "kontra" konektor na žicah in ko snameš original dekoder, preprosto prilotaš ustrezne žice na svoja mesta, novi dekoder pa preko konektorja priključiš.

Me pa vseeno zanima, čemu bi menjal originalni dekoder, zaradi premajhega števila stopenj za hitrost, premalo funkcionalnosti, skurjenega dekoderja ali česa tretjega?
Goran
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Gorchi, a si mislil tole (ESU 51951)? Ideja ni slaba, ampak me vseeno skrbi, če bo dovolj prostora v lokomotivi, kjer je že zdaj bolj na tesno (Fleischmann 87225).

A je kdo pripravljen to naredit zame? Se namreč ne bi spuščal še v dodatne stroške za spajkalnik.

Dekoderje pa bom zamanjal zato ker je eden skurjen, ostali Fleischmnannovi pa so za en k... (pa brez zamere), saj mi z njimi lokomotiva cuka, se ustavlja itd. Ko pa sem dal noter ESU dekoder, pa vse teče kot namazano.
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ja, takle konektor s kabli sem imel v mislih dasiravno ESU ni edina izbira.

Kar se spajkalnika tiče - ja Te razumem, da je dodaten strošek vendar pa pomisli, spajkalnik Ti lahko pride še kdaj prav. Imaš pa pri Conradu na izbiro kar precej raznih spajkalnikov, en simpatičen in niti ne drag se skriva pod številko 588415 za 22,95 EUR, kar je zelo poceni. Weller je vsekakor drag, sam imam WECP 20 ampak zna se zogditi, da ga boš rabil marsikje, pri modelih, pri domačih opravilih, mogoče pri avtoakustiki... Če se Ti pa mudi, je pa druga reč. Od kje si mimogrede?
Goran
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Sem tudi jaz mal gledal pri Conradu in mi je tud tale zadevca v uč padla 8) . Me že mika, da bi jo kupu. :mrgreen:
Morda sem bo pa res spravu sam to nardit, #-o toda te zadevce niso ravno moje področje, tako da bi mi vseeno prav prišlo, če bi to lahko prej nekje vidu [-o< , da ne bom kakšne neumnosti naredu Slika

Drugače pa sem iz Borovnice, delam v Ljubljani, dost pa me je tud na Vrhniki.

LP, Črt Slika
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Primoz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 114
Pridružen: 04.12.2005, 14:12
Kraj: Litija- Zgornji log (Slovenia)
Kontakt:

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Primoz »

Mene pa zanima, a se da mogoče tele CV-je nastavljati tudi preko oz. z ROCO Multimaus-om, ali lahko uporabiš samo tiste zvoke, ki so že tovarniško nastavljeni na ESU LokSound dekoderji. Namreč jaz sem CV-je hotu nastavit na multimous-u, in nikakor mi ne uspe spremenjeno nastavitev shranit, lahko da se to ne da ali pa kaj narobe delam, namreč prvič uporabljam DCC sistem, in se dejansko še učim. Pogrešam namreč zvok zavore, pa še kaj bi se našlo.Gre pa za ESU LokSound dekoder za SŽ643 od MOKO-ta.!??
Hvala za odgovore... :roll: :D
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Odločil sem se da nebom odpiral nove teme, ampak bom vprašal kar tule.
Zanima me če se da na loksound 3.5 vgraditi kondenzatorja? Ker v navodilih nič
nepiše, če pa pogledaš navodila za lokpilot 3.0 pa v njih piše kako vgraditi kondezatorja.

Torej je možnost da vgradim kondezatorja v loksound 3.5, tako kot je nakazano v
navodilih za lokpilot 3.0?
LP Anej
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

No bom kar tukaj spet vprašal. Kako pa je kaj s kompatibilnostjo ESU dekoderjev s Hobbytrain lokomotivami, ki imajo vgrajen nastavek NEM? A je možno, da se nimata ravno preveč rada, :? saj mi nikakor ne uspe spraviti lokomotive v pogon?! :hmm :train1 Luči mi delajo, tudi ugasnejo se, to pa je tudi vse kar da lokomotiva od sebe... :mad1
A kdo mogoče ve kako pa je kaj z ljubeznijo :mrgreen: Hobbytrain dekoderja in Fleischmann Profi-boss centrale? [-o<
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Pa si zagotovo prav obrnil konektor dekoderja v podnožje?
Goran
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Ma probal sem vse možne položaje ( pa itak sta sam dva :? ) in dekoder (ESU) iz druge Flesichmannove lokomotive, pa čisto nov ESU dekoder in vse kar je dala lokomotiva od sebe so luči .:evil:
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

A brez dekoderja ti pa normalno dela?!?
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Brez dekoderja pa čisto normalno. Zmeraj bolj se midozdeva, da nekaj ni ok s t.i. Shnittstelle. Vse kar da od sebe so luči (ki jih lahko celo ugasneš) in ko programiraš tudi spušča zvoke, ki jih mora, ko pa bi mogla spelat pa samo rahlo brenči. :mad1 :pope
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Si sprobal ta dekoder tudi v kakšni drugi lokomotivi?
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Ola. Kot kaže prišel zadevi do dna. Kot kaže zadeve niso kompatibilne med seboj Slika(no love between ESU and Hobbytrain ). Sem se namreč spomnil :idea: , da imam nekje en star Fleischmannov dekoder, ga dal noter in glej ga zlomka, lokomotiva se je celo premaknila ter se po 20 sekundah ustavila in začerla utripati z obema lučema. Nato se zopet premaknila in se nato zopet ustavila in zopet mežikala itd. (semi love beetween ESU and Fleischmann) #-o
Sedaj pa me zanima, kako bi lahko dosegel ljubezen ali pa vsaj dobro priajteljstvo med njimi? Lahko kdo pomaga? THX.
Drugače v analogu vse deluje bp.
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Odgovori