ESU LokSound

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Mene zanima, kateri zvočni dekoder s katerim zvokom bi rabil za
Piko Desiroja, ki bi ga predelal v našega (elektro)? :?:

Kar sem do sedaj našel, je ESU LokSound, samo kaj, ko je diesel...
Pa za Đuro tudi še nisem nič našel.

Lepo bi izgledalo pa še koristno bi bilo, če bi tukaj naredili spisek ali tabelo,
kateri dekoder s katerim zvokom za katero lokomotivo za modele voznega parka SŽ.

:berr
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Forum administrator perhaps?
:roll:

Zdaj pa zares. Zastavil sem vprašanje...
CenzlovPepe napisal/-a:Mene zanima, kateri zvočni dekoder s katerim zvokom bi rabil za
Piko Desiroja, ki bi ga predelal v našega (elektro)? :?:
:berr
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Sandi, mogoče bi Tvoje vprašanje pasalo v novo temo - bo temo za morebitne (kasnejše) iskalce lažje najti ;)
Goran
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

CenzlovPepe napisal/-a:Mene zanima, kateri zvočni dekoder s katerim zvokom bi rabil za
Piko Desiroja, ki bi ga predelal v našega (elektro)? :?:

Kar sem do sedaj našel, je ESU LokSound, samo kaj, ko je diesel...
Pa za Đuro tudi še nisem nič našel.

:berr
Sandi!

V LokSound dekoderje lahko naložiš kateri koli zvok. Za to sicer rabiš poseben programator. ESU ima na svoji spletni že cel kup "projektov" - to je paketov zvokov, namenjenih določenim lokomotivam. Ti projekti so večinoma označeni glede na proizvajalca (prave) lokomotive in tip motorja (saj imajo lokomotive z enakimi motorji običajno enak zvok). Projekti se se razlikujujejo tudi glede izbro troblje, kompresorja... Nekateri projekti pa so namenjeni prav določeni lokomotivi. Ker se ukvarjam z ameriškimi železnicami, se na evropske lokomotive ne spoznam prav dosti, zato ti glede Desiroja in Đure ne morem konkretno svetovati - lahko pa ti dam nasvet, da poiščeš projekt za lokomotivo z enakim motorjem. Kot rečeno lahko s posebnim programatorjem sam naložiš poljuben projekt, tudi zvoke znotraj projekta in med projekti lahko menjaš (če npr. rabiš kombinacijo motorja in troblje, ki ni v nobenem že pripravljenem projektu). Nekatere trgovine pa ti tudi (zastonj ali z doplačilom) naložijo enega od teh projektov ob nakupu dekoderja, tako da programatorja niti ne rabiš.

Drugih (evropskih) proizvajalcev ne poznam prav dobro. Vem da ima zvočne dekoderje še Zimo, ampak jih ne poznam. Ameriški proizvajalci s fiksno vgrajenimi ameriškimi zvoki (SoundTrax, BLI) te najbrž ne zanimajo.

Glede posebne teme za digital sem sicer načeloma za (ker je res težko najti stare prispevke), po drugi strani pa se bojim pretiranega zapiranja v krog uporabnikov digitala. Če se teme v zvezi z digitalom pojavljajo v med splošnimi maketarskimi temami, bo kakšno koristno informacijo prebral morda tudi, kdo, ki ga digital (še) ne zanima in se morda celo navdušil nad digitalom. Če pa se zapremo v svojo sobo, pa morda marskdo ne bo pokukal noter. Idealno bi bilo, če bi debata potekala v temi maketarstvo (kot doslej), nato pa bi se zanimive diskusije (v read-only) obliki skopirale v posebno temo. Vprašanje pa je, kdo bi to delal in po kakšnih kriterijih, tako da je morda res najbolje, da se naredi posebna tema.
diehard napisal/-a: Sploh pa je pomembno da se analog in digital loči, to sta dve zelo osnovni zadevi, ki pa imata bore malo skupnega.
Diehard!

Ne bi se mogel strinjati s tabo! Analog in digital imata marsikaj skupnega. Digital je nadgradnja analoga. Večina uporabnikov digitala je začela z analogom. Tudi precej druge elektronike (npr. v tej temi) je uporabne ali pa vsaj zanimive za obe platformi. Ko se pogovarjamo o napajanju srca na kretnicah, pa o motorčkih... so to stvari, ki veljajo za oba sistema. Jaz ne bi ločeval digital in analog kot neka dva svetova ampak bi morda ločil debato o digitalu in drugi električnih/elektronskih aspektih modelarstva od debat o ulivanju in detajliranju modelov, izdelovanju pokrajin... (ki pa si morda tudi zaslužijo ločene teme)

Lep pozdrav

Uroš
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

Sebastjan!
sebastiant napisal/-a:Glasoval sem ZA, čeprav vem, da ne bom nikoli več kupil " digitala " !
Priznam, zvok me je nekaj časa privlačil, vendar je v velikosti H0 / za mene / zelo slab, primeren velikosti zvočnika.

:D
Ali lahko tole tvojo izkušnjo malo bolj pojasniš. Praviš, da si imel digital, pa ga nimaš več (ali si samo dekoder kupil). Kakšen dekoder in kakšen zvočnik si imel/imaš? Ali je bil tovarniško vgrajen ali si ga sam vgradil? Ali si hrbtno stran zvočnik zaprl v neprodušno škatlico (enclosure)? Kateri digitalni sistem si uporabljal?

Jaz sem namreč nad zvokom silno navdušen in odkar sem postavil prvo zvočno lokomotivo na maketo, lokomotiv brez zvoka skoraj ne vozim več. Po mojem mnenju šele zvok vdihne modelnim lokomotivam dušo in pričara realistično vzdušje na maketo. Je pa zelo pomemben kakšen zvočnik vzameš in kako ga vgradiš - pa tudi da uporabiš dekoder z avtentičnimi zvoki. Zvočnik mora biti s hrbtne strani obvezno hermetično zaprt v togo škatlico (enclosure), ki jih običajno prodajajo prilagojene za vsak tip zvočnika. Običajno velja čimvečji zvočnik, boljši bodo basi (vendar vsi zvočniki niso enako kvalitetni). Na prednji strani zvočnika mora biti čimbolj odprt prostor (zvočnik obrnejen navzdol med kolesa) ali pa narejene luknjice v karoseriji. Seveda ne moreš pričakovati basov, kot iz desetkilskega subwooferja, ampak vseeno lahko iz 30 x 16mm zvočnika pričaraš relativno zelo dober zvok.

Prosim povej tvojo izkušnjo.

Lep pozdrav
Uroš
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Lep pozdrav Uroš

Res je, imam še vedno Fleischmann- ov FMZ, ki se seveda ne da primerjati z današnjimi centralami in možnostmi dekoderjev.
Seveda pa sem se lansko leto navdušil nad zvokom in po telefonskem razgovoru z vami sem začel še bolj raziskovati novosti. Računalniško vodenje vlakov in upravljanje kretnic sem takoj izključil, da bi poleg makete buljil v računalnik, ne hvala!
Moje zanimanje so lokomotive epohe 1 in 2, tu pa so nastali problemi že pri vstavljanju dekoderjev, kaj šele zvočnika.
Pri gospodu v Avstriji, ki se poklicno ukvarja z predelavo lokomotiv, sem povprašal kako je recimo glede Glaskastna BR98.3. Odgovor verjetno veste.
Tam sem tudi poslušal "tonske zmogljivosti" raznih malih tenderc, seveda sem bil razočaran. Vem, da je v Tauruse lažje vgraditi dekoderje in zvočnik, a kaj ko me te vrste lokomotiv ne zanimajo.
Še druga stvar, ki me ovira pri predelavi je denar. Ni problema predelati eno lokomotivo, pa recimo 10. V moji zbirki pa je preveč lokomotiv in mislim, da jih ne bo mogoče predelati.
Z prijateljem sva obiskala še nekaj ljubiteljev digitala na tujem, vendar je bila kvaliteta tona pri malih lokomotivah slaba.
Velikost G in 1 pa sta čisto nekaj drugega.
Sebastian
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: Digital

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Sandi,

za serijo 642 (Djuro) dobis zvocni dekoder tule http://www.cms-trains.com/spip.php?article85&artsuite=0

lp
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
flying scotsman
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 255
Pridružen: 16.01.2009, 13:38
Kraj: Maribor

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a flying scotsman »

Kateri dekoder je boljši? loksound V3.5 ali loksound M4 (mfx)
Kakšne so razlike oz. izkušnje? Katerega bi mi priporočali?

Lp Andrej
:)
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

loksound mfx je za Marklina, loksound XL v3.5 pa za večje sisteme (npr.vrtne železnice). Žal pa tudi tukaj velja, da je za malo denarja malo muzike. Računaj okoli 100 Eurov na dekoder.
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Zunaj je tud že novi loksound select, ki je cenejši od 100EU. Sam za đuro nevem
če bi bil, ker je loksound select bolj za ameriški trg, kolk sem gledal na njihovi strani.

Povezava na video

LP Anej
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

ESU sound select so ESU decoderji, ki se prodajajo samo v Ameriki. So boljši, imajo več spomina in za polovico cenejši kot njihovi nemški sorodniki. Kaj hočemo, Amerika je velikanski trg.
Na vsakem dekoderju so 3 osnovni zvoki lokomotiv, kar pomeni, da imaš za regana in kenedija enak dekoder in različne zvoke. Trenutna cena je 60$ + zvočnik (4-8 omski), pri nemškem Esuju pa je zvočnik že v kompletu.

Za đuro pa moraš uporabiti modificiran Esujev ali kak drug decoder, kjer sam posnameš zvok, lahko pa ga kupiš v Franciji za cca 140 EUR. http://www.du-trains-aux-perles.com/PBS ... ID=1943137
lp
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
flying scotsman
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 255
Pridružen: 16.01.2009, 13:38
Kraj: Maribor

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a flying scotsman »

ukunaver napisal/-a: V LokSound dekoderje lahko naložiš kateri koli zvok. Za to sicer rabiš poseben programator. ESU ima na svoji spletni že cel kup "projektov" - to je paketov zvokov, namenjenih določenim lokomotivam.
Ali se kdo pri nas ukvarja s "programiranjem" zvokov?

Lp Andrej
:)
vlakoljubec

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

Kar nekaj časa sem bil odsoten (si služim denarce) in tudi čas je bolj na kratko, zato nisem spremljal debat na forumu. Me pa zanima, ali si je že kdo od članov, ki so si nabavili model Djure, vgradil zvočni dekoder s zvokom prave lokomotive SŽ 642.
Lp
Lovro
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a tomos »

---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

Bom kr tukaj nadaljeval ker rabim par informacije glede ESU Loksound dekoderjev. Gledam LokSound micro V3.5 (6pinski) in me zanima par stvari:
Če se stvar vozi samo na analog kakšne zvokove spušča ven zvočnik? Je samo obični zvok dizel motorja, ali so tudi drugi zvokovi prisotno. Pa kako se obnaša sama lokomotiva (pogon in luči) če se jo vozi na DC sistemu. Ker je opcija da lokomotivo zvežem 100% kot digital in jo vozim na analog, druga opcija pa da le na odjem z koles vežem napanje zvoka, okol motorja in luči pa pustim kot po originalu.
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: ESU LokSound

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Tomos, jaz lahko napišem samo za LokSound 3.5 v normalni obliki, 8-pinski. Tak dekoder imam vgrajen v SŽ 06-018 in na analogu spušča zgolj zvok motorja, v mojem primeru zgolj "čuha-puha" in takt je vezan na napetost na tirih. In motor se začne obračati pri par V višji napetosti kot običajno. Upam, da kaj pomaga?
Goran
Odgovori