Samogradnja digitalne centrale

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Samogradnja digitalne centrale

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Odločil sem se, da bom sam naredil DCC postajo, dekoderje itd, vse kar zraven paše.
Vseeno pa me zanima, če bi se dalo kje ogledat delujoč sistem, če bi imel kdo veselje to predstavit. Ker eno je moja predstava o tem, drugo pa je dejansko stanje.

Torej če je kdo, ki bi mi razkazal lepote digitala, naj se prosim javi, bom zelo hvaležen. :)
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

bungee- napisal/-a:Odločil sem se, da bom sam naredil DCC postajo, dekoderje itd, vse kar zraven paše.
Vseeno pa me zanima, če bi se dalo kje ogledat delujoč sistem, če bi imel kdo veselje to predstavit. Ker eno je moja predstava o tem, drugo pa je dejansko stanje.

Torej če je kdo, ki bi mi razkazal lepote digitala, naj se prosim javi, bom zelo hvaležen. :)
Bungee!

Jaz imam (na žalost) maketo v Bovcu, doma (v Ljubljani) pa imam samo centralo in programirni tir, tako kaj veliko akcije ne morem pokazati. Pa tudi v tem trenutku naše stanovanje ni v primernem stanju za obiske. Lahko pa prinesem postajo in kakšno lokomotivo z dekoderjem k tebi in ti pokažem, ali pa se dobiva na kakšne pivu. Če si pripravljen počakati do pomladanskega bolšjega sejma, bo tam predvidoma razstavljena digitalna maketa (ki jo pripravljamo z nekaj kolegi), kjer se bo dalo videti, kako deluje digital, realistično vodenje vlakov in elektronika, o kateri sem pisal v temi o elektroniki na maketah.

Glede tvoje namere izdelave celega sistema bi te pa opozoril na par stvari. Tudi jaz sem namreč na začetku razmišljal podobno kot ti, pa sem to idejo opustil. Namreč na tržišču je zelo veliko central, ki imajo različne lastnosti in ceno. Razvijati centralo zato, ker bi te prišla ceneje kot kupljena, se mi ne zdi smiselno, ker potrebuješ za tak razvoj zelo veliko časa in denarja. Računati moraš, da (če želiš narediti centralo po DCC standardu) boš moral centralo glede združljivosti preizkusiti z mnogimi dekoderji različnih proizvajalcev. Še posebej, če želiš centralo razviti, da bi jo tržil, se boš po mojem moral zeeelo potruditi, ker je konkurenca zelo huda. Edini smisel lastnega razvoja je, če ti je to izziv in se boš samogradnje lotil zaradi lastnega užitka. Razvoj centrale ima tudi drugo slabost: če se boš odločil za lasten razvoj in v tem času ne boš kupil neke že narejene centrale, ne boš mogel voziti vlakov, dokler tvoja centrala ne bo delujoča. To je bil pri meni zelo pomemben faktor, zato sem centralo raje kupil. Kupil sem tako centralo (oz. sistem), ki na nivoju komunikacije med centralo in različnimi dodatki (upravljalniki, dekodeji, detektektorji...) omogoča velike možnosti razvoja (Digitrax z omrežjem Loconet). Nato pa sem se lotil razvoja dodatkov - konkretno dekoderja/povratnega modula za 32 vhodov in 32 izhodov. Pri razvoju dodatkov so neslutene možnosti (RFID sistemi za detekcijo vozil, brezžično upravljanje...), ki čakajo na razvijalce.

Pri samogradnji/razvoju dekoderjev pa je še drug problem. Tudi tu je vprašanje smiselnosti, saj dekoder dobiš za 20€. Morda bi bilo zanimivo izdelati dekoder, ki ima kakšne funkcionalnosti, ki jih komercialno dostopni nimajo. Ampak problem je miniaturizacija. Z uporabo komponent, ki so na voljo na tržišču boš bo moje težko dosegel tako miniaturen dekoder, da bo šel v lokomotivo (posebej če hočeš zraven dodati še zvok). Komercialni proizvajalci miniaturnih dekoderjev uporabljajo custom-designed čipe, ki poenostavijo in zmanjšajo vezje. Samogradnja dekoderja zna biti zanimiva za večja merila (vrtna železnica), kjer je prosatora dovolj.

Za diskusijo ob pivu, sem vedno pripravljen (tel. 041 756 308)

Lep pozdrav

Uroš
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Se ne mudi in ne gori voda. Veljala pa bi tudi debata ob pivu, ni nujno da vidim delovanje. Dovolj bo če si lahko razčistim določene pojme z nekom, ki ima/uporablja DCC, forum vrjetno ne bi "prenesel" takih totalno mimo vprašanj, ki jih imam na zalogi :D :oops:

Kar se pa tiče razvoja cetrale. Vem da gre veliiiiko časa, kar se denarja tiče lahko da ja ni pa nujno. Ideja je se seveda držati DCC standarda in tudi preizkusiti par komercialnih dekoderjev potem na samih tračnicah. Kar se trženja tiče nisem razmišljal, mogoče kakšen kos dva niti ne gre toliko za to. Tu je veselje do izdelave, sem namreč v osnovi elektronik. Kar se tiče vožnje vlakov je pa tako - trenutno nimam makete, nekje se mi "valja" starejši Mehanov H0 set, ki bo služil za prototipe elektronike.

Problema miniaturizacije ne vidim, ker znam narediti zelo majhna vezja in pa tudi sam material je dobavljv seveda. To da imajo komercialni namenska vezja za zvok vem, niti nisem imel namena izdelovati zvočnih dekoderjev, ciljam pa seveda v N skalo.

Kot sem pa že rekel, debata ob pivu pade v bližnji prihodnosti, če ne prej pa na spomladanskem boljšjem sejmu :wink:
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

bungee- napisal/-a:Se ne mudi in ne gori voda. Veljala pa bi tudi debata ob pivu, ni nujno da vidim delovanje. Dovolj bo če si lahko razčistim določene pojme z nekom, ki ima/uporablja DCC, forum vrjetno ne bi "prenesel" takih totalno mimo vprašanj, ki jih imam na zalogi :D :oops:

....

Kot sem pa že rekel, debata ob pivu pade v bližnji prihodnosti, če ne prej pa na spomladanskem boljšjem sejmu :wink:
Velja, za debato se vedno na razpolago. Če hodiš kaj po centru Ljubljane, me pokliči (tu sem večinoma do 16h) in če bom le imel čas pridem na klepet.
bungee- napisal/-a:Kar se pa tiče razvoja cetrale. Vem da gre veliiiiko časa, kar se denarja tiče lahko da ja ni pa nujno. Ideja je se seveda držati DCC standarda in tudi preizkusiti par komercialnih dekoderjev potem na samih tračnicah. Kar se trženja tiče nisem razmišljal, mogoče kakšen kos dva niti ne gre toliko za to. Tu je veselje do izdelave, sem namreč v osnovi elektronik. Kar se tiče vožnje vlakov je pa tako - trenutno nimam makete, nekje se mi "valja" starejši Mehanov H0 set, ki bo služil za prototipe elektronike.
Saj te nočem odvračati, hočem le reči, da je na področju dodatov in nadgradenj k obstoječim DCC sistemom še veliko bolj zanimivih problemov, kjer bi res lahko naredil stvari, ki bi bile nove tudi v svetovnem merilu.
bungee- napisal/-a:Problema miniaturizacije ne vidim, ker znam narediti zelo majhna vezja in pa tudi sam material je dobavljv seveda. To da imajo komercialni namenska vezja za zvok vem, niti nisem imel namena izdelovati zvočnih dekoderjev, ciljam pa seveda v N skalo.
Ne vem, ne vem... na primer Zimotov N dekoder MX620 je velik 13,5 x 8,8 x 2,5 mm, ima 0,8A izhodnega toka za motor, 4 funkcijske žice za luči in podobno (skupno 0,3A), ima BEMF (meri dejansko hitrost motorja s pomočjo Back-EMFja in jo drži konstantno ne glede na obremenitev) ter še nekaj drugih goodijev in stane 36€. Če uspeš to narediti, si car (še posebej, če to narediš v mali seriji brez custom delov). Meni se zdi to zelo težko.

Lep pozdrav

Uroš
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

bungee- napisal/-a:Se ne mudi in ne gori voda. Veljala pa bi tudi debata ob pivu, ni nujno da vidim delovanje. Dovolj bo če si lahko razčistim določene pojme z nekom, ki ima/uporablja DCC, forum vrjetno ne bi "prenesel" takih totalno mimo vprašanj, ki jih imam na zalogi :D :oops:
O to pa ne [-X [-X [-X S tem se pa vsekakor ne morem strinjati in najbolje je, da nekdo začne odpirati to "skrivnostno" temo tudi z neumnimi vprašanji. Marsikdo od nas se ne upa vprašati ali pa celo ne zna postaviti vprašanja! Kar na dan z njimi, odprimo posebno temo pa navali narode. Mene DCC tudi zanima četudi imam zgolj 2 lokomotivi opremljeni z DCC dekoderji in en LokSound dekoder, ki še čaka svoje mesto. Nimam pa nič drugega za digital!
Goran
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

Gorchi napisal/-a:
bungee- napisal/-a:Se ne mudi in ne gori voda. Veljala pa bi tudi debata ob pivu, ni nujno da vidim delovanje. Dovolj bo če si lahko razčistim določene pojme z nekom, ki ima/uporablja DCC, forum vrjetno ne bi "prenesel" takih totalno mimo vprašanj, ki jih imam na zalogi :D :oops:
O to pa ne [-X [-X [-X S tem se pa vsekakor ne morem strinjati in najbolje je, da nekdo začne odpirati to "skrivnostno" temo tudi z neumnimi vprašanji. Marsikdo od nas se ne upa vprašati ali pa celo ne zna postaviti vprašanja! Kar na dan z njimi, odprimo posebno temo pa navali narode. Mene DCC tudi zanima četudi imam zgolj 2 lokomotivi opremljeni z DCC dekoderji in en LokSound dekoder, ki še čaka svoje mesto. Nimam pa nič drugega za digital!
Pravijo, da je najbolj neumno tisto vprašanje, ki ga nikoli ne postaviš. Zato kar na dan z vprašanji.

Lep pozdrav

Uroš
SŽ 541
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 95
Pridružen: 30.12.2008, 15:21
Kraj: Limbarska gora

Re: Samogradnja digitalne centrale

Odgovor Napisal/-a SŽ 541 »

Tu je stran kjer so sheme za izdelavo ''domačega'' DCC sistema.
Nevem v kakšni meri in kako stvari delujejo imam pa namen v kratkem sprobat
LP Matej
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Samogradnja digitalne centrale

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

SŽ 541 napisal/-a:...........
Nevem v kakšni meri in kako stvari delujejo imam pa namen v kratkem sprobat
O tem pa kaj napiši, zna biti zanimivo!
Sebastian
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Samogradnja digitalne centrale

Odgovor Napisal/-a totimato »

Bungee--

Na tej strani je tudi source koda, zate ko si bolj doma pri picih: http://www.minidcc.com/

Tudi pri meni si dobrodošel na demonstracijo in pogovor, sem pa verjetno predaleč... vseeno pa vabilo velja :)

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
tey
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 35
Pridružen: 23.09.2009, 7:37

Re: Samogradnja digitalne centrale

Odgovor Napisal/-a tey »

totimato

To stran,ki si jo prilepi http://www.minidcc.com/l. Bi ta elektronika delovala tui na Marklinu?
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Samogradnja digitalne centrale

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

tey napisal/-a:totimato

To stran,ki si jo prilepi http://www.minidcc.com/l. Bi ta elektronika delovala tui na Marklinu?
Nebi, ampak tudi najdeš strani, kjer so Marklinove centrale.
LP Anej
Odgovori