Težave pri programiranju

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Odgovori
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Težave pri programiranju

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Pozdravljeni,

upam, da niso DCC mojstri vsi na dopustu. Ima namreč eno težavo. Včeraj sem želel spremeniti naslov lokomotivi in ob tem pozabil s tirov odstraniti drugo lokomotivo (prav tako z dekoderjem). Po tem je ena lokomotiva obdržala stari naslov, tista, ki sem ji želel spremeniti naslov pa je enostavno ne reagira na poskuse programiranja in tudi ne na star naslov. Ob tem naj povem, da uporabljam Roco Lokmaus2, v obeh lokomotivah pa so Kuhn dekoderji. V lokomotivi (Trixov Taurus v N) je šnitštela in dekoder brez kablov s "pini" direktno iz vezja dekoderja. Imel sem občutek, kot da dekoder ni dovolj trdno usidran v šnitštelo. Ko lokomotivo postavim na tire gorijo luči, vendar ne glede na moje krmiljenje ali upravljanje na miški. Uporabljam enostaven način programiranja s tipkama P in *, ko se prikaže napis SP nastavim številko naslova in potrdim s P. Ali mi lahko kdo pomaga? Kje sem ga pobiksal?
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Težave pri programiranju

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

Poznidan pozdravljen!

poznidan napisal/-a:Pozdravljeni,

upam, da niso DCC mojstri vsi na dopustu. Ima namreč eno težavo. Včeraj sem želel spremeniti naslov lokomotivi in ob tem pozabil s tirov odstraniti drugo lokomotivo (prav tako z dekoderjem). Po tem je ena lokomotiva obdržala stari naslov, tista, ki sem ji želel spremeniti naslov pa je enostavno ne reagira na poskuse programiranja in tudi ne na star naslov. Ob tem naj povem, da uporabljam Roco Lokmaus2, v obeh lokomotivah pa so Kuhn dekoderji. V lokomotivi (Trixov Taurus v N) je šnitštela in dekoder brez kablov s "pini" direktno iz vezja dekoderja. Imel sem občutek, kot da dekoder ni dovolj trdno usidran v šnitštelo. Ko lokomotivo postavim na tire gorijo luči, vendar ne glede na moje krmiljenje ali upravljanje na miški. Uporabljam enostaven način programiranja s tipkama P in *, ko se prikaže napis SP nastavim številko naslova in potrdim s P. Ali mi lahko kdo pomaga? Kje sem ga pobiksal?
Žal nimam Lokmausa niti nimam izkušenj z Kuhn dekoderji, tako da ti enostavnega recepta za rešitev problema ne morem dati. Načeloma obstajata dva načina programiranja dekoderjev: programiranje na programskem tiru in programiranje na glavni progi (med vožnjo). S prvim lahko programiraš samo en dekoder naenkrat pri čemer lahko nastavljaš vse CVje in seveda tudi adreso dekoderja. Pri tem načinu je možno vrednost CVjev tudi brati. Z drugim načinom pa lahko programiraš katerikoli dekoder, ki je na tirih - za ločevanje pa centrala uporabi adreso dekoderja, zato ni pametno spremenijati adrese na ta način. Več o programiranju je napisano v mojem članku na naslovu http://www.ctk.uni-lj.si/users/kunaver/ ... dekoderjev. Toliko o teoriji! Kateri način in kdaj uporablja za programiranje adres Lokmaus ne vem. Ampak pišeš, da si za poskus popravljanja nastalega stanja uporabil "enostavni način" programiranja. Ali obstaja še kakšen drug način? Poglej v navodila, če kje piše kako sprogramirati povsem neznan (ali povsem nov) dekoder, za katerega ne veš adrese.

Možno je, da se je pri programiranju en dekoder enostavno "zaplezal". Poglej ali imaš navodila za dekoderje. Nekatere dekoderje je možno hardversko resetirati, druge softwersko (tako da zapišeš določeno vrednost v določen CV). Če najdeš podatek o resetiranju dekodeja lahko poskusiš tudi to (seveda v načinu "programski tir", ker dekoder ne poskuša na "svoji" adresi). Ne vem ali Lokmouse omogoča programiranje posameznih CVjev.

Ena varianta je tudi, da ti pomagajo v trgovini kjer si kupil Lokmouse ali dekoderje.

V skrajni sili ti lahko poskusim pomagati tudi jaz, vendar bom imel centralo doma ponovno šele septembra. Pokliče me na tel 041 756 308.

Lep pozdrav

Uroš
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Težave pri programiranju

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Kar se tiče programiranja, obstaja na Lokmaus2 poleg programiranja kot sem ga opisal tudi tisto preko CV-jev. Oba poskusa sta bila neuspešna. Tudi softwersko resetiranje preko CV-ja 8 z vrednostjo 8, kot je navedeno v navodilih od dekodreja ni obrodilo rezultatov.
Zdaj sem brez ideje. Podatkov za hardversko resetiranje pri dekoderju nisem našel.
Če ne drugega me je izučilo, da ne bom več programiral na glavni progi ampak samo na programskem tiru.
Hvala za odgovor.

Morda se slišiva po dopustu, ko se zadeve spet lotim.

:ups ](*,)
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Težave pri programiranju

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Toliko, da zaključim temo. Ob pomoči člana foruma Totegamatota (sklanjanje iz našega konca) je bilo ugotovljeno, da je šel dekoder, razen funkcije za luči-razlog sami kontakt v šnitšteli oz. premalo fiksiranje kontaktov dekoderja.
Zdaj pa po nov dekoder, ta starega pa mogoče v kak vagon.
Hvala obema, ki sta mi ponudila pomoč.
N-jevcem pa še sporočilo, da Lehmke collection spletni strani lahko kupite vzje z šnitštelo za digitalizacijo taurusov in pa verjetno tudi drugih es64 lokomotiv.
Odgovori