diorama 0n30 - N.G.R.R.

Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Preden sem stopnice dokončno pritrdil na dioramo, sem prilepil vse deske na ogrodje podesta. Sledilo je barvnaje stopnic, ki so tokrat precej temnejše, kot ostali les, ki je že na diorami:
Slika

Še pogled z drugega zornega kota:
Slika

Stopnice so povsem preprosto prislonjene ob konstrukcijo podesta in prilepljene nanjo, kot tudi v tla. Nato sem robove desk na stopnicah rahlo obrusil in s tem ponazoril obrabljenost.
Zaradi dela s posipnim materialom in ponekod ponovnim barvanjem, sem stranice jaška s pol okretnico zaščitil z izoflor ploščo in upogljivimi trakovi, ki delujejo kot vzmet in zadovoljivo pritisnejo ploščo ob steno jaška:
Slika

Omeniti moram še, da so pragovi visoki 5 mm, kar je precej in je proga vidno dvignjena nad ploščo. tako bo tudi ostalo, saj so ozkotirne proge na zahodu postavljali za določen čas! Le kjer je nujno potrebno, sem med pragove prilepil izravnavo - 3 mm izoflor, ki to višinsko razliko občutno zmanjša. Dela je precej s temi polnili, saj je razdalja med pragovi skoraj povsod različna + / - 0,5 do 2,5 mm. Robove plošč izoflora sem zalil z lepilom Mekol, kar je vidno tudi na slikah. Enako sem napravil z manjšimi vdolbinami ali razpokami.
Slika

Še slika za ponazoritev višinske razlike med tirnico in stirodur ploščo:
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Tema o 0n30 diorami že kar nekaj dni teče, pa še ni odgovora ostali železniških modelarjev . . . Zanima me namreč, če se še kdo pri nas ukvarja z enakim 0n30, 0e, 016,5 sistemom ali podobnim, ki temelji na 16,5 mm tirnicah: Gn15 ali 3/8n20 ali 5.5mm ali Sn3 ali Sn31/2 ?
V nasprotnem se mi zdi nesmiselno nadaljevati s članki o diorami 0n30, saj ni možna razprava, čemur pa je forum namenjen :?

lp Vojko
Zadnjič spremenil volkun, dne 21.04.2021, 0:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Kar nadaljuj! Do zdaj sem vsak dan pogledal, samo nisem utegnil nič napisati, ker ponavadi pogledam preden grem v šolo. Zdi se mi super, da predstavljaš dioramo v merilu, ki ni ravno standard za Evropo. Jaz omenjenega materiala nimam nič, če odstejem nekaj starinskih avtomobilčkov :)
Jaz sem zagotovo proti prenehanju s temo! ;)
LP, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Vojko,

tebi res ne zmanjka idej! :thumbupl Zelo zanimivega projekta si se lotil. Žal nimam izkušenj z drugimi merili kot H0, tako da težko komentiram, vseeno pa z zanimanjem spremljam, kaj se da narediti v nekoliko večjem merilu. Analitičnega in natančnega pristopa smo pa pri tebi že vajeni iz Diorame 1960a in videti je, da z vsakim novim projektom letvico postaviš še nekoliko višje. Gotovo bomo tudi ostali, ki ne modeliramo v tem merilu, našli kakšen navdih ali novo tehniko, ki jo bomo lahko uporabili v podobni situaciji.

Odlična se mi zdi ideja, da se tirnice iz H0 uporabijo še v kakšnem drugem merilu. Če se ne motim se na podoben način lahko uporabijo tudi N tiri za ozkotirno železnico v merilu H0.

Predvidevam, da nameravaš narediti nekaj modulov, ki jih boš lahko združil v večjo celoto. Bodo to samostoječi moduli na nogah, ali boš module postavil na kakšno podlago (mizo)?

lp, Matej
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 808
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a Anzee »

volkun napisal/-a: 20.04.2021, 13:02 V nasprotnem se mi zdi nesmiselno nadaljevati s članki o dioramo 0n30, saj ni možna razprava, čemur pa je forum namenjen :?
Sicer nisem ljubitelj te velikosti, vendar z veseljem pogledam fotografije!
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

. . . sem se malce obotavljal in sklenil nadaljevati z opisom gradnje 0n30 diorame z razlogom, da mogoče še koga navdušim ali spodbudim za ta sistem, ki je meni izredno zanimiv in res specializiran za ozkotirne železnice, kar že pove sama vmesna črka n (narrow = ozko; 0n30) . . .

Matej; mislim da nekateri uporabljajo tudi N tirnice v H0e merilu - seveda je pri tem vprašljiva višina same tirnice, oz. kakšni so venci na voznem parku. Prav s tem namenom sem se pri tej ozkotirni diorami odločil za "visoke" tirnice kode 100 torej 2,5 mm. Če bom zadovoljen s končno podobo diorame, imam v načrtu ozkotirnico podaljšati še z dvema segmentoma in v končni podobi bo tloris tvoril obliko črke U. Sicer pa je to "prva vaja" zame v tem sistemu 8) . Kot sem že omenil, bo ta diorama pritrjena na steno 45 cm nad dioramo 1960a. Torej maketa nad maketo - spet ameriška izpeljanka :D . Spodaj je zamegljen idejni osnutek razširitve, nekoč v prihodnosti . . .
Slika
V sredini slike je orientacijski rumen tloris makete z osnovnimi merami.

Mogoče bi za lažjo predstavo malce podrobneje opisal sistem ozkotirnih modelnih železnic v segmentu 0 s trinim razmikom 16,5. Kajti znotraj tega segmenta so tri različne podskupine:
a) merilo 7 mm, ki je v razmerju 1:43,5 - oznaka 016,5 oziroma 2 ft 4 in (2 foot 4 inch) ali v metričnem načinu tirni razmik 711 mm
b) merilo 0, ki je v razmerju 1:45 - oznaka 0e s tirnim razmikom 750 mm
c) merilo 1/4", ki je v razmerju1:48 - oznaka 0n30, 2 ft 6 in, ali v metričnem načinu tirni razmik 762 mm
Malce zapleteno in potrebno je prebrati nekaj čtiva, da se znajdemo v tej "paleti" različnih merskih sistemov in označb . . . Sicer pa segment 0 vsebuje še deset različnih podskupin (če koga zanima, naj spletira :D ).

Na vrsti je prvi resen stavbni objekt na diorami: manjše skladišče, s precej skromnimi merami, kajti na podestu ni prostora v izobilju. Sicer pa je vse tako ali drugače postavljeno samo za kratek čas in bo po zaprtju izkoriščenega rudnika odstranjeno, s progo vred :D
Prostorsko stisko z odpiranjem vrat sem rešil tako, da so vrata drsna in to z notranje strani, s tem še dodatno prihranim maneverski prostor na sameme podestu! Načrt sem pripravljal, preračunaval in opravil izmere na papirni šabloni čez ves dan. Nosilno ogrodje bo iz smrekovih letev 2 x 2,5 mm. Proti večeru sem napravil čistoris (končni načrt), pripel list - načrt na stirodur in nanj pomožne šablone (3 mm izoflor) za leplenje okvira:
Slika

Vogali letev so leplejeni z M3, pozneje pa je vse prelepljeno še z Mekol lepilom. Za pravokotnost sem si pri sestavljanju pomagal z rezilno podlogo in izoflor koščki:
Slika

Zlepljeno ogrodje; z modro črtkano linijo je označen položaj vrat in okna:
Slika

za ostrešno ogrodje pa sem uporabil balsa letve 3,5 x 1,5 mm, ki sem jih primerno obdelal in napravil kotne izreze:
Slika

Naslednja slika obelodani končano leseno ogrodje majhnega skladišča. Sledi priprava strešne kritine . . .
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Zadnja stran skladišča bo povsem prekrita z deskami in oblikoval sem jih po profilu strehe. Srednja letev je ožja, saj istočasno služi kot diletacija med levim in desnim delom:
Slika

Običajen postopek: razrez desk, močenje z vodo in barvanje z vseh strani. Obarval sem tudi ogrodje skladišča:
Slika

Strešna konstrukcija je najprej prekrita z 1 mm balso in obarvana:
Slika

Poskusno "oblačenje" stavbe z deskami:
Slika

Končno barvanje desk za streho na levi in deske za stene na desni:
Slika

In pritrjene deske na strehi. Po slemenu pa je kot tesnilo razpeljana strešna lepenka (fin smirkov papir, ki je bil v vodi namočen cca. 30 minut - da se je dobro omehčal). Ves material je na streho lepljen z lepilom 3M:
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

deske so "nabite" in sedaj je podoba skladišča že drugačna:
Slika

Notranjost stavbe sem še enkrat rahlo obarval:
Slika

Na vrsti je zahtevnejši del: drsne letve za vrata v notranjosti. V ta namen služijo smrekova letev (1,3), kot tudi balsina (2), vse v rdečem ovalu:
Slika

S tako postavitvijo letev je nastal utor, v katerem drse vrata - enostavno in zanesljivo 8). Napravil sem še prečko v okenski odprtini; letev 0,5 x 0,3 mm:
Slika

Sledila je izdelava vrat, notranjega okenskega okvira s šipo (PVC folija) polica, ki je na zadnji notranji steni skladišča in kljuka za drsna vrata (prirejena pisarniška sponka), ki bo v tem primeru sam na zunanji strani vrat
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Vrata so z notranje strani okrepljena z "Z" postavljenimi letvami (balsa). Vrata so namreč debela samo 1mm! Pripravil sem tudi naletno letev, ki bo tik pred koncem vrat in na katero bosta pritrjena kljuka in ročaj:
Slika

Levo kljuka (3 mm dolga bucika z glavo), desno ročaj za drsna vrata na zunanji strani:
Slika

Notranji okenski okvir iz balse 0,7 x 1,0 mm s folijo:
Slika

Pogled v notranjost stavbe:
Slika

Na zadnjo steno je pritrjena polica:
Slika

Seveda hiše takrat niso bile izolirane in taki enostavni industrijski objekti so imeli deske samo na zunanji steni. Dobro so vidne špranje med pokončnimi deskami, skozi katere uhaja svetloba (zgornja slika).
Tudi drsna vrata so v utorih in lepo drsijo sem ter tja:
Slika

Še zadnje delo na zunanjosti zgradbe: zunanji okenski okvir:
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Podest je od sredine proge odmaknjen 38 mm. Torej več, kot bi lahko bil. To pa z razlogom: težki tovori ne bodo razotvarjeni na podest, ampak pred njim. Tto pomeni med podest in progo - na tla. Ker so tla zemlja in pesek, bo na to mesto potrebno položiti deske:
Slika

Razdalja (a) med podestom in odprtino tovornega vagona znaša cca 13 mm:
Slika

Za premostitev med vagonom in podestom, sem izdelal premično / prenosno rampo iz treh desk in dveh ožjih letev:
Slika

Končna podoba prenosne rampe je na naslednji sliki. Nad to rampo bom pozneje prilepil tablo z ustreznim napisom: kaj to je, čemu služi in kje mora biti! :D
Slika

Pri podrobnem pregledu slike ugotovimo, da je proga opremljena že tudi z žeblji za pritrditev tirnic (trenutno vsak drugi prag). Na tleh so tudi vse potrebne deske (lepljene z lepilom 3M):
Slika

Premična rampa v svoji operativni nalogi, prvi pogled:
Slika

drugi pogled:
Slika
Zadnjič spremenil volkun, dne 23.04.2021, 20:18, skupaj popravljeno 1 krat.
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Izgled je odličen! =D> Čestitke! Saj to si naredil iz vžigalic, a ne?
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Pozdrav Vid: za vsako sliko je pripravljen opis in kjer je pomembno je tudi naveden material in njegove mere. Torej preberi vso besedilo; slike pa besedilo samo podkrepijo in nič drugega . . . 8)
lp Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hmmm: cirkus :?
Pomotoma sem s serverja izbrisal VSE slike za ta prispevek o diorami 0n30 . . .
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: diorama 0n30 - N.G.R.R.

Odgovor Napisal/-a volkun »

Predlagam adminu, da temo popolnoma zbriše in bom vse napisal in prilepil znova . . .
lp Vojko
Odgovori