Mehanotehnika

Najnovejše v svetu železniških maket.
Odgovori
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a 1107 »

Sam imamdo sedaj 4 različne cc70000ke. Sem nekako navezan nanje, ker je bila to moja prva lokomotiva. ( grem še jaz malo med pomnenje tovarišev hehe )
Barvna kombinacija je rdeče srebrna. Ta rdeča francozarka sem ji vedno rekel. Dobil sem jo v setu za božička leta 83.
Zraven so bili še 4je sncf pulmani 3x zelen + 1x moder. Proga je pa bila v elipsi z 2ma ročnima kretnicama, zelo podobno kot to prodajajo še danes. V paketu je bil še napajalec in rampe.

Pred kratkim sem dobil še dve modri. Obe sta bili v zelo slabem stanju, vendar sem ju popravil. Ena je sivo modra/temno modra (stara), druga pa je temno modra (nova). Lokomotivi se popolnoma razlikujeta, saj je siva stara še iz juge, modra pa nova Mehano. V notranjosti je vse drugače, od razporeditve uteži, do mašince. Ta nova ma japonski motor mabuchi, stara pa vsem znano pletenico. Kvaliteta plastike je boljša pri stari.

Včeraj sem pa dobul še četrto 70000 ko, ki se spet razlikuje. Sam bi jo postavil še bolj nazaj v zgodovino. Ima drugo barvno shemo, drugi odtenek, drugačno notranjost in druge sklopke.

Slike bom objavil, ko bo prava svetloba, ker se sedaj nič ne vidi.

Kako je pa z gumicami ? ali pašejo gor rocove 13 mm ??
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a milchy »

izmeri premer koles, pa boš videl

M.
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a 1107 »

Milchy sprašujem zato, ker je verjetno kdo od vas imel že problem s preperelimi gumicami na mehano lokomotivah in je probal problem rešiti.
Verjetno si tudi sam pomislil na to, da sem vzel v roke šubler in premeril kolesa, samo to mi še vedno ne da odgovora ali gumice pašejo, ker ne vem iz kakega materiala so, koliko mm so široke, ali so predebele, preozke...

Tako, da bom preoblikovalvprašanje. Katere gumice pašejo na mehano lokomotive :) ?

Ne vem zakaj se na tem forumu večina ljudi tako boji dati čisto preproste odgovore. Če pa že kaj vprašaš pa itak izpadeš kot, neznalec ali totalni luzer.

Mene to nekak ne gane, ker je večina slovenskih forumov takih, zato kot obljubljeno slike.

Primerjava med starima mehanotehnika cc70000
Slika

Primerjava med njunima sklopkama
Slika

Primerjava med staro in novo lokomotivo - notranjost (mehanotehnika in mehano)
Slika

Vse tri na kupu, razvrščene po starosti od leve proti desni, na skrajni levi najstarejša.
Slika

Malo sem raziskoval tudi preko drugih virov in sem prišeldo odgovora, da naj bi 70000ka z rdečim emblemom bila izdelana v poznih60tih letih.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

1107 napisal/-a: Primerjava med staro in novo lokomotivo - notranjost (mehanotehnika in mehano)
Slika
Spodnja je starejši letnik (predvidevam da 70-a leta), se vidi po starem motorju, kjer si lahko brez problemov zamenjal krtačke!

Zornja pa ima že novejši motor (predvidevam da 80-a leta).
Pri zgornji so tudi žice ter žarnica novejše! Bi lahko segalo že v 90-a leta!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a milchy »

1107 napisal/-a:Milchy sprašujem zato, ker je verjetno kdo od vas imel že problem s preperelimi gumicami na mehano lokomotivah in je probal problem rešiti.
Verjetno si tudi sam pomislil na to, da sem vzel v roke šubler in premeril kolesa, samo to mi še vedno ne da odgovora ali gumice pašejo, ker ne vem iz kakega materiala so, koliko mm so široke, ali so predebele, preozke...

Tako, da bom preoblikovalvprašanje. Katere gumice pašejo na mehano lokomotive :) ?

Ne vem zakaj se na tem forumu večina ljudi tako boji dati čisto preproste odgovore. Če pa že kaj vprašaš pa itak izpadeš kot, neznalec ali totalni luzer.

Mene to nekak ne gane, ker je večina slovenskih forumov takih, zato kot obljubljeno slike.



Malo sem raziskoval tudi preko drugih virov in sem prišeldo odgovora, da naj bi 70000ka z rdečim emblemom bila izdelana v poznih60tih letih.
na MMJ ne merino koles, niti ne kupujemo raznih gumic, ampak uporabljamo plastično cevko, ki jo odreženo na primerno debelino in nataknemo na kolo, če ne verjameš, se pa enkrat oglasi pri nas, pa ti bomo tam v živo razložili, ker je pisat o tem malo težko ;)
prav ?
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a yyure »

[-o< Kje pa se to "plastično cevko" nabavi???
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a 1107 »

borsing ja, podobno kot si napisal. Ta stari motor (celotna lokomotiva) je iz poznih 60tih, ta drugi je star slabih 10 let. To je japonski Mabuchi motor ( http://www.mabuchi-motor.co.jp/en_US/ ) in moraš menjati celotni motor, če ti gre kaj narobe. Tudi v kvaliteti je velika razlika. Kvaliteta plastike pri modelih made in slovenia je porazna, pri tastarih jugo pa zelo dobra.

milchy verjamem. Tudi mene zanima kje dobiš to cevko?
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a milchy »

yyure napisal/-a:[-o< Kje pa se to "plastično cevko" nabavi???
1107 napisal/-a:borsing ja, podobno kot si napisal. Ta stari motor (celotna lokomotiva) je iz poznih 60tih, ta drugi je star slabih 10 let. To je japonski Mabuchi motor ( http://www.mabuchi-motor.co.jp/en_US/ ) in moraš menjati celotni motor, če ti gre kaj narobe. Tudi v kvaliteti je velika razlika. Kvaliteta plastike pri modelih made in slovenia je porazna, pri tastarih jugo pa zelo dobra.

milchy verjamem. Tudi mene zanima kje dobiš to cevko?
odgovor strokovnjaka:
"Te "plastične" cevke bužirke prodajajo praktično v vsaki trgovini z elektro materialom in sicer jih imajo veliko različnih premerov in barv. So tudi poceni. Barve niso pri tej stvari nič pomembne; pomemben je le premer cevke. Sam sem jih kupil nekaj različnih dimenzij in uporabljam vedno kar nekaj manjšo kot je premer kolesa. Odrežeš jo z olfa nožem in jo predhodno malo raztegneš, nato pa z pomočjo majhnega izvijača in prstov navlečeš čez utor kolesa. Če si jo preveč raztegnil nisi naredil nič in ponoviš vajo. Vaja dela mojstra oziroma mojster dela vajo! Tak torni obroč je praktićno neuničljiv in niti ne preperi, niti se ne raztegne. Ti obročki so namenjeni za različno napeljavo v avtoelektriki in jih potem ko jih navlečejo čez elektrožice obdelajo še termično da se bužirke popolnoma skrčijo. So tudi negorljive. Za namestitev na kolesa lokomotiv jih termično nič ne obdelaš!"

M.
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a yyure »

milchy, Hvala!
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Še en info!
Ene "bužirke" (pojma nimam, kako se jim pravilno reče) so navadne,
ene pa so "skrčke". Ko jih segreješ, se skrčijo samo "skrčke"!

lp,
SP
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a mkx »

SandiP napisal/-a:Ene "bužirke" (pojma nimam, kako se jim pravilno reče)
Nekaj o tem smo že rekli v tej temi.
LP, Metod
Uporabniški avatar
1107
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 174
Pridružen: 25.06.2007, 9:37

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a 1107 »

Super, bom probal najti v btc. Sporočim rezultat ;)
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
Bužirka
Nemško: Wärmeschrumpfschlauch ?
Pozdrav - Peter
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Najbrž ima bužir tukajle korenine:
http://de.wikipedia.org/wiki/Bougierung
Uporabniški avatar
raziskovalec
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 345
Pridružen: 03.10.2012, 15:56
Kraj: včasih na dolejnski, včasih na kraški progi

Re: Mehanotehnika

Odgovor Napisal/-a raziskovalec »

Da naredimo konec dvomom: bužir je pravilno termoskrčljiva cevka.
Lep pozdrav, raziskovalec.
Luč na koncu tunela ni nujno rešitev, lahko je vlak
Odgovori