Zbiralci oz. ljubitelji marklina javite se :)

Najnovejše v svetu železniških maket.
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

no pa se nekaj glede izgleda...... jaz osebno mislim da izgled pri naprimer pri tirih sploh ni pomemben....saj naceloma je to miniaturna zeleznica in veliko detajlov na modelih je popacenih, da se lahko izdelek sploh naredi! Tako da vem da veliko ljudi v sloveniji motijo marklinovi tiri (to je tudi eden izmed razlogov, ki sem ga slisal v preteklost zakaj naj se marklin nebi kupoval in da ni vredu), tu so tudi drsniki....
pri meni doma je marklin ze cez 45 let in se vse deluje brezhibno tako da mislim da to veliko pove..... ampak pustimo to...

je pa vedno tako, da so prisotne pohvale in kritike...pac vse je treba sprejeti :D
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

nevem-o....kaj bo...pogovori tecejo...upam da bojo obrodili sadove! :)
BREMZA

Odgovor Napisal/-a BREMZA »

Marklinfan je napisal:
...jah potem bi pa mi imeli maketo sestavljeno iz več delov če je v tem problem mislim da tu ni problem kaj in kaksna bo, seveda zanimivo bi bilo, da je na izmenicni in enosmerni tok(posebaj je verjetno bolje)....tu se gre ce je kdo pripravljen jo narediti in da je marklin..... TO JE BISTVO!!! Drugega mene ne zanima!
lahko da bo modulna lahko da ne....nima veze!!! Maketa bo!
Tako da bi jest se v tej smeri pogovarjal...ce lahko!
Ja glede tega ali bo vaša nova maketa modulna, zgolj sestavljiva ali neka tretja se boš pa res moral odločiti še preden začnete z delom.
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

ja odlocitev bo padla, ko se bo kdo javil da bi bil pripravljen sodelovati :)

jaz imam ze dve svoje makete....tako da... bi pa rad sodeloval se z ostalimi marklinisti v slo :wink:
BREMZA

Odgovor Napisal/-a BREMZA »

Marklinfan, mene tudi zanimajo moduli. Iz česa jih boš pa delal? Ali bodo takšni kot jih imajo na Jesenicah na maketi?
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

ja jaz sem drugace delal iz ogrodja seveda les(vezana plosca 10mm...potem pa mreza in na mrezo se oblikuje poliestrska masa za relief! Tako je model trden in prakticno za vedno. Seveda tudi izdelava je dokaj preprosta in mislim, da tudi boljsa ob gips mase.Za detajliranje pa seveda potem se uporabljajo razlicni materiali.... Seveda pa to imam jaz v mislih....drug, ki bi jih delal bi jih lako po svoje....le da se uskladi konec mojega modula in zacetek drugega modula kar je logicno!
Saj pravim...bilo bi se treba usesti narediti par skic(tema, kateri sistem, materiali, dimenzije...itd)...potem nacrt....in potem se gre lahko v izdelavo.

No to je seveda potek v grobem.....
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

malo sem povrsen in pisem se enkrat.....nazalost sem bil v Jesenicah le enkrat in to pred mnogimi leti...sem pa videl nekaj slikic na netu.....tako da nevem iz cesa in kako so izdelani moduli???

kako pa jih izdelujete drugi? :D
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Kar se tiče dvotirnih modulov ni problem, če je eden ~, drug pa =. Kolikor mi je znano ima FREMO standard tudi v normah določene takšne module :wink:
Kdor zna nemško si lahko na http://www.modellbau-und-schule.de/ prebere kako se v Nemčiji organizirajo šole, ki sodelujejo v projektu modelnih železnic in pri tehničnem pouku izdelajo na različnih šolah po nekaj modulov. Nato bodo te module dostavili na 25. Münchenski sejem IMA, ki bo potekal od 6. do 9. decembra 2007. Zanimivost teh modulov je ravno v tem, da so dvotirni za ~ in = sistem :wink: Pa čeprav so iz različnih šol so sestavljeni v eno veliko modulno maketo. Vsem ljubiteljem modelnih železnic toplo priporočam, da si ogledajo takšno modulno maketo, saj bodo imeli kaj videti, seveda je pa potrebno nekaj reskirati in se odpeljati do Münchna.
Je pa resnica, da marsikoga odvrača od Märklina ravno sredinski napajalni vod, ki mu nekateri pravijo med drugim tudi kampl (glavnik). Vendar vsak hobyst, ki ima v lasti lokomotive za ~ vodenje ve, da je sredinsko napajanje najbolj zanesliva povezava med lokomotivo in tiri, kar pri = vodenju (DC) ne moremo trditi :wink: .

:wink:
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

marklinfan z moje strani je najbolje, da si ogledaš internetno stran http://www.fremo.org/ , kjer si boš našel veliko koristnih podatkov o gradnji modulov. Seveda pa še zmerom ostajajo ideje posameznikov, ki se realizirajo pri gradnji. Bistvo modulne gradnje je v tem, da se zaključek enega modula sklada (ujema) z začetkom drugega modula in obratno
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Maketa Marklin

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

zdravo kit,
ja jaz o gradni makete nimam problema imam ze dve eno 28,0mx1,6m
(v obliki C) in eno manjso....tako da nevem zakaj mi to sporocas, ker ne sprasujem kako se maketa gradi, ampak ce je kdo pripravljen sodelovati pri izgradnji...??? Sam sem tudi modelarske tecaje dal skoz.....tako da, useeno hvala mogoce pride pa info. prav za koga drugega, ki se bo sele zacel s tem ukvarjat!

LP
kit

Re: Maketa Marklin

Odgovor Napisal/-a kit »

marklinfan napisal/-a:zdravo kit,
ja jaz o gradni makete nimam problema imam ze dve eno 28,0mx1,6m
(v obliki C) in eno manjso....tako da nevem zakaj mi to sporocas, ker ne sprasujem kako se maketa gradi, ampak ce je kdo pripravljen sodelovati pri izgradnji...??? Sam sem tudi modelarske tecaje dal skoz.....tako da, useeno hvala mogoce pride pa info. prav za koga drugega, ki se bo sele zacel s tem ukvarjat!

LP
Nisem mislil, da rabiš napotke za samo gradnjo moduliv, ampak, da se seznaniš z profili modulov, ker so standardizirani.
Pri gradnji modulov je potrebno vedeti kakšen profil se uporablja, ker bodo morali biti vsi profili enaki, da se lahko moduli zlagajo med sabo v različnem zaporedju. Če se pa uporabijo dva ali več profilov je pa potrebno izdelati tudi prehoden modul, da se lahko zložita med sabo dva modula z različnima profiloma.
Naslednja stopnja je pa da se najde prostor kje bo modulna maketa stala. Razen, če bodo imeli posamezniki doma postavljene, ko se pa odločijo za neko skupno postavitev jih pa pripeljejo skup in jih postavijo. Zato se je pa potrebno odločiti kakšen profil modula se bo uporabil.
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

no super, potem pa vredu....potem pa bo treba upostevati standarde ce ze so:)
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

..da se ne boste mučili s tujimi jeziki (in izzumljali tople vode), imate na http://www.vlaki.jesenice.net - Fremo standard že lepo preveden v slovenski jezik (to je tam že od leta 2001) , najdete pa ga pri opisu modulne makete na Jesenicah
(http://www.vlaki.jesenice.net/modul-jes.html)

lp M :)
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Milchy oprosti ne bi rad izpadel kritizerski, ampak te bom dopolnil
http://www.vlaki.jesenice.net/fremo.html
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

no jaz osebno se ne mucim z branjem tujih jezikov.....in tudi kot vi ne bom jaz izzumljal nic novega :wink: kar mislim, da je samo po sebi umevno.

Lahko pa recem da smo sedaj ze trije interesenti, ki naj bi zaceli z maketo...tako da, ce se se kdo prikljuci....bomo veseli :D
Aha se to...ja maketa naj bi bila le na izmenicni tok....ker misli da nima smisla delati jo se na enosmerni tok, če že ta obstaja!!!

Aha...sem prebral ta clanek....ali kdo iz slo potem hodi na ta "srecanja" tujih modularjev ce lahko tako recem in se te makete raztavljajo (se sestavijo skupaj), npr Avstrija mogoce Nemcija??

:)
Odgovori