cene mini železnic

Najnovejše v svetu železniških maket.
Odgovori
racman
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 05.01.2007, 22:54

cene mini železnic

Odgovor Napisal/-a racman »

živjo

sem amater pri mini železnicah. zato me zanima, kako naj se lotim tega, kakšne železnice mi priporočate za začetek in koliko približno bi moral odšteti za železnico.

hvala za odgovore.

lp
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

Živ :)

najprej se odloči za merilo, nato se odloči za sistem napajanja (če se boš odločil za H0) in nenazadnje izbiraj med analognim in digitalnim.... pa si že na konju :)

:lol: :lol: :lol: :lol:
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

..ups .... na vlaku ..... če govorimo o vlakih ;)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Zdravo racman!

Dobrodošel na forumu :) Najprej se moraš odločit za merilo, v katerem se nameravaš ukvarjati z modeli železnic, odvisno od prostora, ki ga imaš in želje po detajlih. Začneš lahko z mikro merilom, t.j Z, malo večji je N (1:160), normalno modelarsko merilo je H0 (1:87) in nato še večja. Za H0 je največ modelov na voljo, od super precizno izdelanih z astronomskimi cenami pa tja do dobro izdelanih s spodobnimi cenami (od recimo 70 EUR do 250 EUR za lokomotive). Večina nas uporablja H0 sistem, ker se v tem merilu da marsikaj upodobiti, tisti s pomanjkanjem prostora pa prisegajo na N, ki je tudi dokaj dobro zastopan z modeli in dodatki. Z sistem je bolj ali manj v domeni Märklina, večji od H0 pa...

Še o izmenično-enosmernem sistemu. Več modelov in proizvajalcev dela za slednji sistem, izmenični sistem je zopet zrasel predvsem pri Märklinu, vendar precej proizvajalcev dela modele za oba sistema. Izmenični sistem je mogoče boljši v toliko, da lahko delaš razne pentlje, malo manj je občutljiv na večje obremenitve pa še kaj bi se našlo.

Analogni ali digitalni sistem? Digitalni je predvsem dražji, omogoča pa precej: osvetlitev v mirovanju, zvoke, vklope raznih dodatkov (hupa, rotacijske luči...), "enostavnejša" hkratna vožnja več vlakov... Kot zanimiv starter set je Piko 2-zug digital starter set, ki ga dobiš za 74.000 SIT v mladem tehniku v hali D. Notri sta dve lokomotivi (DB218 in Taurus DB), dva potniška vagona in trije tovorni vagoni, oval, digitalno krmiljenje. In Piko dela za nizko ceno zelo lepo izdelane modele s spenjačami po NEM standardu, kar pomeni, da jih lahko menjaš. (link na PIKO.de)

Stari mački pa me dopolnite :)

Lp,
racman
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 05.01.2007, 22:54

Odgovor Napisal/-a racman »

aha...ful ti hvala za tole :D am... kaj pa proga? dobiš zraven, se to kupi posebaj?...
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

če kupiš komplet (beseda pove, da je to več stvari skupaj) dobiš vsaj za en krog tirnic, velikokrat oval ( z 2 ali več ravnimi deli tirov), lokomotivo in vagone, transformator z regulatorjem , potem pa se lahko odločiš in če ne kupuješ v veleblagovnicah, lahko takoj dokupiš kretnice, tire , pa še kaj .......
racman
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 05.01.2007, 22:54

Odgovor Napisal/-a racman »

najlepša hvala. še nekaj me zanima. kje se da dobit sponke za tirnice... oziroma če se to da dobit posebaj?
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

sponke lahko kupiš v trgovinah, kjer prodajajo tirni material (da ne bom delal kakšnih reklam)
Odgovori