Nov model SŽ vagona

Najnovejše v svetu železniških maket.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Fantje,
tole prerekanje o verodostojnosti modela pa malce presega razumne meje. Sej je treba veliek napake odpravit, ampak če so napakice v stilu pleh barva na mestu kjer bi morala biti črna (in se nanjo s kredo ali čem drugim kaj piše), tega pa res ni treba oglašati na velik zvon, da ni verodostojno. Še vedno so to modeli tirnih vozil in ne makete, kjer pa bi bilo to treba res naresti bolj točno. Ampak, če gremo v "picajzljanje" pri maketah, potem pojdimo res v detajle in ne pozabite na staranja, kakšnih zataknjenih listkov za mrežicami, lučk na zadnjem vagonu in ostalega. In potem je treba picajzljanje nadaljevati tudi na progi, na maketi itn. Koliko izmed vas pa tudi kakšno hiško pobarva, ima kolikor toliko realne nasipe prog itd.?
Res je, vedno se v fohih najdejo tisti, ki gledajo na makete z mikroskopom in tisti, ki jih gledajo z očmi, a katerih je več? Pomoje slednjih in če vagon na razdalji dolžine roke zgleda kolikor toliko enak nekemu realnemu vagonu, potem je model dober. Saj bi lahko rekel, hvala bogu, da vsaj kdo tu in tam naredi kakšen model "eksotičnih" železnic, ampak pri RoCo lahko rečemo, da bo model tudi dovolj dober in realen.
Še enkrat, ne pretiravat, tisti, ki pa nameravate picajzlati, pa veselo skalpel v roke, brusni papir pa zadevo uštimat do konca.

Pa brez zamere!
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Gorch vse je res kar si napisal in se s tabo tudi delno strinjam.
Bi te pa še malo popravu ali dopolnu.
Razlikovati je potrebno zbiralce in ljubitelje modelnih železnic.
Največji picajzli so ali smo zbiralci modelnih železnic. Za zbiralca je tisti model, ki je verodostojen originalu cenjen in ni vprašanje denar kolikoliko model stane, ker vsak zbiralec ve da takšni modeli kaj hitro poidejo še posebej če so to eksotični modeli. Če je pa model izdelan samo zato, da je »kar neki«, pa zbiralcu takšen utopičen model ne pomeni nič drugega kot samo igrača. Če gre pa za igračo je pa konkretno za novi model vagona Habbiinss-z SŽ za marsikoga očitno 31,50€ preveč.
Pa tudi to, da picajzlasti zbiralci nikoli ne posegajo po modelih z šmirglnom, ali kakimi drugimi inštrumenti, da model uštimajo do konca.
Čisto druga zgodba je z modelarji, ki ne mirejo žvet, če se ne spravijo nad model in ga uštimajo po svoje, pol pa kolkorkatermu rata.
Bi pa zastavu vprašanje:
»Ali bi raje videli, da je model verodostojen za 31,50€, ali pa da je »kar neki« za isto ceno«?

Drugače pa močno upam, da se bo Branko močno potrudu, da bomo nazadnje po vseh diskusijah dobili takšen vagon kot mora biti, kar bo dokazalo, da vsa debata le ni bila zamanj. Praksa pri Brankotu je pa tudi ta, če kupiš za več kot 41,73€ (10000sit) dobiš 10% popusta na priporočeno ceno.
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3868
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

V rubriki Splošno je tudi tema Oddaje. Prvi post je bil namenjen oddaji na RTV SLO prejšnji petek. Verjamem, da nas je velika večina gledala to oddajo. Tu je bilo dokaj nazorno povedano kaj je model in kaj je maketa. Maketa je 100% kopija originala, ki je pomanjšana v posamezno merilo (H0, N, Z....), cene pa so tudi temu primerno višje!

Nekateri pa želijo imeti vse to tudi pri modelih, vsekakor je to legitimna pravica vsakega posameznika. Vendar se tu trči ob razmerje interes/cena. Vsekakor je pohvalno, da se posamezniki trudijo in nam plasirajo na naš trg tudi SŽ modele. Za katere pa vemo, da nikoli niso 100% kopija originala.

Vsekakor pa ostane še ena opcija in seveda predelava takega modela v maketo.
Tine
Branko
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 397
Pridružen: 11.10.2005, 21:17
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Branko »

Tine Jarm napisal/-a:Maketa je 100% kopija originala, ki je pomanjšana v posamezno merilo (H0, N, Z....), cene pa so tudi temu primerno višje!

Nekateri pa želijo imeti vse to tudi pri modelih, vsekakor je to legitimna pravica vsakega posameznika. Vendar se tu trči ob razmerje interes/cena. Vsekakor je pohvalno, da se posamezniki trudijo in nam plasirajo na naš trg tudi SŽ modele. Za katere pa vemo, da nikoli niso 100% kopija originala.

Vsekakor pa ostane še ena opcija in seveda predelava takega modela v maketo.
Tine

vidim, da zelo dobro in pozorno poslušaš in opazuješ. Pohvala tudi vsem ostalim, ki razlikujete med maketo in modelom. Mislim in upam, da so to oddajo na TV ( povedana in prikazana je bila vsaj osnovna razlika ) gledali vsi, ki jih zanima in se ukvarjajo z ...

.... tako ne obstaja odlično narejena poceni maketa.
Da se narediti dober model, ki je samo približek npr. vagonu 1:1
kolik pa ta je, je odvisno od več faktorjev med katerimi je glavni denar, ki se porabi za izdelavo modela.
Poenostavljeno povedano več denarja porabimo, boljši je model s tem pa za vse nas, ki ta model želimo, seveda dražji. Tako, da se pri vsaki fazi izdelave novega modela iščejo kompromisi, ki ne bodo nikoli pogodu nam vsem.

Pa mirno vožnjo vašega modela in veliko užitkov želim vsem

Branko

P.s. Prispeli so modeli v merilu HO od Heris-a Gbs-z v HŽ in SŽ varianti
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Ne rad se vtikam v taksne debate, kjer ni govora o cem konkretnem. Namrec v tej temi je nekaj dejstev (o vagonih), katera lahko sprejmete, ali pa ne! Ponudba je taksna in to za to ceno - in konec debate! Kdo pa koga sili, da kupi nekaj, kar noce? Kdo komu kaj vsiljuje? Pac dejstva so taksna. Imate moznost nabaviti to in to, po taki ceni (ce je v kompletu tudi povecevalno steklo - za pikolovce, ga prosim odstranite, da ne bo kdo po nepotrebnem kritiziral truda izdelovalcev :evil: ).
Verjetno bi bilo bolje govoriti o tem, kje je meja med maketo in modelom, koliko procentov relanosti naj le-ta vsebuje, da bodo zadovoljene zelje in zahteve kupcev. In seveda, koliko bi bili pripravljeni dati za taksen model ali maketo? 100€, 200€ ali 1000€ ali mogoce se vec? Ko je govora o 30€ ali 40€ potem smo lahko zadovoljni, da si je kdo vzel toliko casa, da je izdelal in primerno obelezil svoj izdelek, ki je zelo podoben cemu iz voznega parka SZ!
A si sploh lahko predstavljate, kaj vse je potrebno, da je mozno taksen izdelek kupiti v trgovini? Tudi jaz ne, vem pa, kaj vse sem moral narediti, da sem lahko sam kaj naredil, koliko razlicnih faz dela, priprav, skiciranja, barvanja...

Kakor je ze napisano, ce komu ni kaj vsec, naj to popravi, ali pa kar izdela - SAM!

Vsekakor pa zelo pohvalno, da sploh obstaja moznost nabave SZ modelov (kaj naj pa recemo "uni tamali -N-ovci?").

Lep vecer
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Očitn nekateri niste razumel mojga pisanja ali godrnanja, komur je kaj bolj všeč.
Če se je nekdo odloč, da bo modeliral bo pač modeliral. Če se je pa nekdo odloču, da bo zbiral bo pač zbiral.
Tudi jaz sem bil včasih takšen, da sem kupoval vagone, samo da je bil podoben vagonu. Danes mi pa takšni nakupi sploh niso zanimivi, saj sem prišel do spoznanja, da je na ponudbo dosti modelov, ki so kopije pravih vozil na železnici.
Če ne bi bilo kritik bi namesto takšnih modelov, kot so, še danes imeli cenene igrače in se izdelovalci nebi nič potrudili, da bi izboljšali ponudbo. Pol naj pa kdo reče, da kritika ni dobra.
Sedaj bo pa kdo napisu, da se modeli izbolšujejo zaradi konkurence na trgu. Seveda, zato se pa v tujini razlike med modelom in maketo zmerom bolj manjšajo. Vsi svetovno poznani proizvajalci malih železnic se zmerom bolj izogibajo izdelavi utopičnih modelov, razen v hoby skupini, kjer so tudi cenejši modeli. Seveda so pa tukaj tudi NEM standardi, ki jih v realnosti sploh ni
Da malce osvežim spomin. Branko, spomni se, ko si ljubiteljem v svoji takrat manjši trgovini predstavljal Fleischmann modele lokomotiv in vagonov. Takrat si dal velik poudarek na detajliranosti modelov. Pa ne samo to, takšne prave lokomotive z istimi oznakami so tudi obstajale v realnosti. Takšne predstavitve bi še danes komu koristile, da se pobliže spozna z verodostojnostjo med modeli in pravimi vozili.
Kot dokaz, da so modeli zmerom bolj verodostojni je tudi Mehano, ki je veljal za izdelovalca cenenih igrač. Njihovi modeli iz serije »Prestig« v tujini dosegajo visoka priznanja in jih uvrščajo v top model leta. Kot za osvežitev spomina si oglejte stran OHE shppz BT2: http://www.wiekra.de/ Lokomotivo BT2 z isto številko je bila dana v posojo firmi MIBA.
Branko napisal/-a:Prispeli so modeli v merilu HO od Heris-a Gbs-z v HŽ in SŽ varianti
Branko, ali govoriš o istih modelih, kot jih je napovedal Heris že pred leti in za katere izdelavo je poskrbel g. Izidor Gruden :?:
Branko
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 397
Pridružen: 11.10.2005, 21:17
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Branko »

kit napisal/-a:
Branko napisal/-a:Prispeli so modeli v merilu HO od Heris-a Gbs-z v HŽ in SŽ varianti
Branko, ali govoriš o istih modelih, kot jih je napovedal Heris že pred leti in za katere izdelavo je poskrbel g. Izidor Gruden :?:
Da modeli HERIS tovorni vagon tip Gbs-z v SŽ in HŽ barvah in napisih so že pri nas.
Več informacij kmalu.

Lep vikend vsem
Branko
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Potem so to tisti vagoni, za katere je pred leti na bolšjem sejmu v osnovni šoli na Brodu g. Izidor Gruden delil letake za Herisove nove vagone Gbs-z v SŽ, HŽ in JŽ barvnih variantah. Kolikor sem bil takrat seznanjen naj bi omenjen gospod pripravil vse potrebno za izdelavo modelov.
Me pa zanima zakaj ni prišlo do realizacije modelov :!: . Mogoče kdo ve kaj več o tem :?:
Branko
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 397
Pridružen: 11.10.2005, 21:17
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Branko »

kit napisal/-a:Potem so to tisti vagoni, za katere je pred leti na bolšjem sejmu v osnovni šoli na Brodu g. Izidor Gruden delil letake za Herisove nove vagone Gbs-z v SŽ, HŽ in JŽ barvnih variantah. Kolikor sem takrat seznanjen naj bi omenjen gospod pripravil vse potrebno za izdelavo modelov.
Me pa zanima zakaj ni prišlo do realizacije modelov. Mogoče kdo ve kaj več o tem.
Da to so tisti vagoni, ki so sedaj zagledali luč sveta.
Več o tem pa bo povedal Izidor.

Še enkrat lep vikend in mirno vožnjo vsem
Branko
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

kit - ti ki vse veš, si lahko odgovor prebereš a hrvašekm forumu .......
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Milchy hvala sem si že prebral na hrvašekm forumu:
http://www.zeljeznice.net/forum/viewtop ... 1&start=15
Nimam komentarja.
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

[-o< #-o :-k ... kit ostal brez besed ....... to pa ni tko pogosto .....
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

milchy napisal/-a:[-o< #-o :-k ... kit ostal brez besed ....... to pa ni tko pogosto .....
A sem te presenetu :!:

Ni mi pa neki jasn.
Če si že pred enmu letam vidu te vagone, kot si se nek hvalu, ko vse ostal kuj sporočiš, zakva tega nis takrat nikjer objavu :?:
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

.. ker je bil takrat tak dogovor, da se počaka, da vagoni pridejo v trgovino, potem pa se pove, da so vagoni tu ..... (sej kakšnega dogovora se pa tud znam držat .... 8) )
Izidor

Odgovor Napisal/-a Izidor »

Pozdravljeni člani foruma,
glede izdelave omenjenih modelov, si lahko vse podrobno preberete na sosednjem hrvaškem forumu, ki so ga predhodniki na tej temi že ažurno podali. :pc2

Se mi pa zdi, da smo zašli iz teme in bi prosil mojstra, da se nekaj zadnjih postov premesti v pogalavje o Gbs Heris vagonih.
Tukaj pa je govora o novem Roco vagonu. :-k

Izidor
Odgovori