Trčenje dveh lokomotiv za spektakel (Crush, Texas) 1896

Kako kaj naše sosedje OBB, DB, HŽ, MAV....
Odgovori
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Trčenje dveh lokomotiv za spektakel (Crush, Texas) 1896

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tale prispevek bi skoraj bolj spadal v rubriko Železnica skozi čas, ga pa zaradi ameriške neumnosti lepim tukaj.
Leta 1896 je William George Crush, agent železnice Missouri-Kansas-Texas prišel na "genialno" idejo, da bi demonstriral trčenje dveh lokomotiv kot spektakel.
Vstopnine ni bilo za ta dogodek, vozovnice do mesta Crush (novo mesto) pa je znašala 2$ iz katerekoli lokacije v Texasu.
Dne 15. septembra 1896 se je tako zbralo 40.000 ljudi.
Ob štirih popoldne sta lokomotivi odpeljali vsaka na svojo stran tirov, ki so bili dolgi 4 milje in na novo zgrajeni samo za to priložnost.. Strojevodje so pognali lokomotivi eno proti drugi in odskočili z njih. Lokomotivi sta do trka dosegli 45 milj/uro.

Pred "treskom"...

Slika

Udarec lokomotiv ena ob drugo je povzročil eksplozijo obeh parnih kotlov in delci veliki tudi do polovice pogonskih koles so leteli stotine čevljev po zraku...nekateri so prileteli tudi med gledalce in ubili dva med njimi, veliko pa je bilo tudi poškodovanih.
Gospoda Crush-a so takoj odpustili iz železnice, vendar so ga že naslednji dan ponovno zaposlili.

Trk lokomotiv pa je zabeležil fotograf...

Slika


vir:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Crash_at_Crush

Prispevek sem napisal MMG, ker sem dvakrat odposlal prejšnjega, pa nisem vedel, kako bi ga zbrisal (če se sploh da?)
Če se da, [-o< za namig, saj to najbrž ni prvič :m1 :old

Sem se znašel, pa sem ga "povozil" s temle prispevkom :idea:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Ketna
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 07.02.2008, 16:01

Re: Trčenje dveh lokomotiv za spektakel (Crush, Texas) 1896

Odgovor Napisal/-a Ketna »

Prvič slišim za to in od vsega začudenja nad domiselnostjo spektakla željnih amričanov ne zmorem drugega kot (tudi njim razumljiv): WTF
Odgovori