Varnost na nočnem vlaku Praga-Krakov

Kako kaj naše sosedje OBB, DB, HŽ, MAV....
Odgovori
railfan
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 06.02.2009, 10:29

Varnost na nočnem vlaku Praga-Krakov

Odgovor Napisal/-a railfan »

Pozdravljeni,

Naslednji teden potujem v Prago, od koder načrtujem tudi nekaj dnevni izlet v Krakov. Ker je cenovno najboljša možnost (posebna ponudba čeških železnic) nočni vlak iz Prage v Krakov (19€ za eno smer + obvezna rezervacija sedeža), sem imel nekaj časa v igri to možnost.
Kasneje sem na spletu našel vrsto prispevkov in opozoril o nevarnosti nočnega vlaka (v kupeje naj bi spuščali plin in potnikom pobrali vse kar je vredno), kot tudi osebne izkušnje potnikov. Omenjeno me je precej splašilo in postavilo moje poljske načrte pod vprašaj.

Glede na to, da imate ostali člani na forumu veliko več izkušenj s potovanji z vlaki kot pa jaz, Vas prosim za kakršno koli informacijo glede omenjene zadrege. Ali bi na mojem mestu tvegali (glede na to da bi bilo potovanje na sedežu in ne v ležalnem/spalnem vagonu (če bi želel mesto v katerem od teh vagonov bi moral kupiti običajno vozovnico in dokupiti še ustrezno mesto)) ali bi poiskali drugo možnost za potovanje, četudi dražjo in ne tako priročno (npr. dnevni vlak). Kako Vi gledate na vse te zgodbe o uporabi plina in ropanju potnikov? So takšni dogodki resnično tako pogosti ali so le prenapihnjeni naključni dogodki?
Punca s Poljske, s katero sem o omenjenem govoril, mi je rekla da je skrb popolnoma odveč in da gre za napihnjene zgodbe, da tudi sama velikokrat potuje z nočnimi vlaki in nima nikakršnih težav z varnostjo (tudi jaz sem že brez težav zaspal sam v kupeju iz Beograda do Ljubljane in obdržal vse stvari, ampak za omenjeno relacijo ni nobenih opozoril o težavah z varnostjo). Podoben odgovor kot Poljakinja mi je dala tudi predstavnica InterRaila na Facebooku, poudarila pa je varnostne ukrepe, ki sem jih tudi sam omenil.


Hvala za vsak nasvet.

Kristijan
Zadnjič spremenil railfan, dne 23.07.2013, 22:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 812
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: Varnost na nočnih vlakih

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Edina narkoza ki sem jo dobil med popotovanjem iz Ljubljane do Krakowa je bla: pivo na lj zelezniski postaji + za po poti. Na postaji Maribor pokupili pivë iz trafike. Na prestopu na dunaju sem na hitro sluknil vino ki sem ga imel s sabo. Nekje na Ceskem smo sredi noci pokupili nekaj robe pri sprevodniku, potem pa se na postaji kjer smo ponovno prestopali. Do Krakowa smo potem spali ko ubiti.

Na drugih vlakih kjer sem spal (helsinki-jyvaskyla, kiev-odessa, simferopol-dnipropetrovsk-kiev, tbilisi-batumi-tbilisi) je bilo vse super. Prijazni ljudje, zur in obcasno kaksen jokajoc froc. Sicer iz previdnosti vseeno spim s torbo s foto opremo v blizini glave.

lp Anze

Slika

Slika

Slika
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
railfan
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 06.02.2009, 10:29

Re: Varnost na nočnih vlakih

Odgovor Napisal/-a railfan »

Anže, sem se moral najprej malo nasmejati tvojemu opisu "narkoze." Kot sem videl, ste omenjeno pot opravili v skupini, kar je nekoliko varneje kot če potuješ sam (kar bom jaz po vsej verjetnosti, razen če ne bom na vlaku nalete na kakšno druščino s katero bomo potem 8ur skupaj čvekali ali izmenično spali, da bo nekdo na straži). Običajno me ni strah potovati z vlakom, ampak o tem vlaku sem slišal toliko grozljivih zgodb da se enostavno ne morem pomiriti in bi najraje pot v Krakov kar izpustil, vendar je želja premočna in tako obenem iščem pomiritev in možne alternative. Si drugače ti osebno slišal za zgodbe s tega vlaka? Verjameš da je tako nevarno ali so vse skupaj le napihnjeni naključni dogodki (čeprav se mi ne zdi ravno naključje da ti sunejo stvari, ki jih imaš pod hlačami)?
trocken
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 783
Pridružen: 22.12.2009, 10:55

Re: Varnost na nočnem vlaku Praga-Krakov

Odgovor Napisal/-a trocken »

Naj še jaz navedem svoje izkušnje.
V osemdesetih prejšnjega tisočletja sem prepotoval celo bišo Jugo do Grčije in pozneje praktično vse evropske države od Švedske do Portugalske. Nikjer nič, razen na povratku iz Grčije na Kosovu, ko so okradli sopotnice iz Nizozemske v Ferizaju (Uroševac) V Grčiji smo spali na peronih, absolutno varno. Pri nas nisi smel, so te popisali, sicer pa Juga umazana, tako, da itak ne bi spal nekje na postaji...obup, ampak Juga je bila ralativno varna. Na Zahodu sem se najbolj bal naših gasterbajterjev, so znali biti kar sitni, posebno če so izvedeli, da si "naš". No, takrat je izginila moja vera v "bratstvo in jedinstvo" pa pustimo to.
Od pridružitve Slovenije k EU (ko so tudi otroci zrasli) zopet cela Evropa, zelo veliko od tega z vlakom. Še najbolj od vseh držav sem se počutil prijetno in varno na - Poljskem!! Predvsem nimajo še tiste mase priseljencev, čeprav z razvojem ki ga doživljajo, jih je pričakovati vsak hip...
Odsvetujem strah (seveda pa ne previdnosti) pred potovanji po srednjeevropski slovanskih državah, ker so prijetne in varne, predvsem pa veliko bolj optimistične od naše podalpske kure. Urejenost preseneča, železniške postaje na Poljskem pa(konkretno Krakow....) če je tista punca videla tisti Balkanland v Ljubljani, so ji bila tvoja vprašanja največji štos, če ne celo žalitev...
Glede na izkušnje ki jih imam iz avtoceste (tam pač delam), so opozorila vredne predvsem naše avtoceste zaradi velikega števila Romunov, ki po njih križarijo. Izogibajte se "prijateljske" pomoči, ki vam jo ponoči nudijo, čeprav tudi tu velja, da niso prav vsi slabi. Slovenci smo pač majhni in prepolni predsodkov.
inovak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 465
Pridružen: 22.03.2013, 10:29
Kraj: Ribnica

Re: Varnost na nočnem vlaku Praga-Krakov

Odgovor Napisal/-a inovak »

Ni najboljši primer in ni iz tega konca Evrope. Vendar je zanimiv, je še iz časov Juge, ko smo poslovno sodelovali s podjetji iz juga in mi je poslovni partner povedal svoj primer. Možakar je bil iz Kruševca, kjer je bil sedež njegovega podjetja in se je peljal z vlakom v Beograd. Ker je bil vlak poln, bilo je poletje, je stal v gneči na hodniku in je začutil, da mu nekdo vleče iz zadnjega žepa na hlačah denarnico. Pravi, da ni vedel kaj narediti, da ga ne bi ta morda še kaj "obdelal". Ne da bi se obrnil je samo rekel: " Beži iz mog rejona, p... ti m....!". In slišal naj bi samo "Izvini, kolega, izvini!", denarnica pa mu je ostala. Pa naj kdo reče, da v Jugi ni bilo reda.
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Varnost na nočnem vlaku Praga-Krakov

Odgovor Napisal/-a Tono »

Če se ne motim je na forumu pred časom potekala debata, kako je žeparje in podobne "kolege" na vlakih raztural miličnik, ki so mu, če se ne motim, pravili "žuti". Baje je celo napisal odlični priročnik za identifikacijo raznovrstnih nerpridipravov, ki jih je brez težav, četudi so bili novi v "rejonu", prepoznaval po ksihtih :)
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Varnost na nočnem vlaku Praga-Krakov

Odgovor Napisal/-a dare20 »

Tono napisal/-a:Če se ne motim je na forumu pred časom potekala debata, kako je žeparje in podobne "kolege" na vlakih raztural miličnik, ki so mu, če se ne motim, pravili "žuti". Baje je celo napisal odlični priročnik za identifikacijo raznovrstnih nerpridipravov, ki jih je brez težav, četudi so bili novi v "rejonu", prepoznaval po ksihtih :)
Ta policaj je bil legenda. VSi smo ga poznali. Delo je opravljal korektno in ni bil brezobrazen. Glede žeparjev in dfrugih nepridipravov pa se spominjam, da so se ga vsi bali, saj je bil strog in natančen.
bugear
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 121
Pridružen: 24.04.2009, 20:33
Kraj: Češka

Re: Varnost na nočnem vlaku Praga-Krakov

Odgovor Napisal/-a bugear »

Ne vem, morda je že prepozno.
railfan napisal/-a:Pozdravljeni,

Naslednji teden potujem v Prago, od koder načrtujem tudi nekaj dnevni izlet v Krakov. Ker je cenovno najboljša možnost (posebna ponudba čeških železnic) nočni vlak iz Prage v Krakov (19€ za eno smer + obvezna rezervacija sedeža), sem imel nekaj časa v igri to možnost.
Kasneje sem na spletu našel vrsto prispevkov in opozoril o nevarnosti nočnega vlaka (v kupeje naj bi spuščali plin in potnikom pobrali vse kar je vredno), kot tudi osebne izkušnje potnikov. Omenjeno me je precej splašilo in postavilo moje poljske načrte pod vprašaj.

Glede na to, da imate ostali člani na forumu veliko več izkušenj s potovanji z vlaki kot pa jaz, Vas prosim za kakršno koli informacijo glede omenjene zadrege. Ali bi na mojem mestu tvegali (glede na to da bi bilo potovanje na sedežu in ne v ležalnem/spalnem vagonu (če bi želel mesto v katerem od teh vagonov bi moral kupiti običajno vozovnico in dokupiti še ustrezno mesto)) ali bi poiskali drugo možnost za potovanje, četudi dražjo in ne tako priročno (npr. dnevni vlak). Kako Vi gledate na vse te zgodbe o uporabi plina in ropanju potnikov? So takšni dogodki resnično tako pogosti ali so le prenapihnjeni naključni dogodki?
Je res, da sedežni del nočnih vlakov na Češkem ni prav varen, čeprav so pol leta nazaj aretirali del skupine tatov. Z druge strani govorice o kakšnem spuščanju plina mi pridejo dokaj pretirane. Na teh vlakih bi bil najbrž najnevarnejši odsek Praga - Češka Třebová, ker vlak na tem odseku pogosto ustavlja in ena od skupin je znana kot kolínská skupina.
railfan napisal/-a:(če bi želel mesto v katerem od teh vagonov bi moral kupiti običajno vozovnico in dokupiti še ustrezno mesto))
Obstaja vozovnica za ležalnike oz. spalnike v isti ponudbi, cene začinjajo na 29€.
"Milovat tě budu stale,
děkuju za krásný rok"!
Odgovori