Digitalno vodenje vlakov

Vse kar ne spada v ostale kategorije.
Odgovori
Kafanar
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 18.10.2005, 5:48
Kraj: Selška dolina

Digitalno vodenje vlakov

Odgovor Napisal/-a Kafanar »

Po internetu sem našel ogromno člankov in strani o digitalnem vodenju vlakov po maketi. Žal pa kaj dosti stvari v slovenščini še ni. Ker sem v tem bolj nov, me zanima kakšne so vaše izkušnje z digitalni načinom.
Zaug!!!!
tomi
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 28.09.2005, 9:04

Odgovor Napisal/-a tomi »

Moje izkušnje so zelo dobre - imam Fleischmannov DCC sistem. Zadeva omogoča zelo enostavno rešitev za zanke, vožnjo več vlakov hkrati... Vsaka naprava na progi in ob progi ima svoj dekoder, kar pomeni, da izhod iz krmilnika napelješ kar na progo, in iz nje jemlješ napajanje in signale za krmiljenje. Dva problema - če je proga umazana, lokomotiva potrebuje nekaj časa za reakcijo na nov ukaz (kako sekundo). Drugi problem je predelava klasičnih lokomotiv - tudi če nimaš nobene, se še vedno najde kak prijatelj, ki ti pokloni navadno lokomotivo in jo moraš potem predelati...

Pa še to - tisti, ki se spoznajo na elektrotehniko, si lahko veliko elementov izdelajo kar sami, kar je znatno ceneje.
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

O digitalu pri modelnih železnicah je kar nekaj pisalo tudi v reviji TIM, ki jo izdaja Tehniška Založba Slovenije. Bilo pa je tudi nekaj člankov na temo kako posodobiti starejše modele, da lahko vozijo v digitalnemu sistemu.
Pri modelnih železnicah sta dva najbolj razširjena digitalna sistema NMRA/DCC in AC/Märklin-Motorola format. Omenim naj, da ima Märklinov sistem zunaj že tretjo generacijo digitalnega sistema ki ima v novi centrali skupno več kot 16000 naslovov. Zanimivost pri Märklinu je tudi ta, da imajo vse tudi Hoby lokomotive serijsko vgrajene digitalne dekoderje. Trendu digitalizacijese v veliki meri sledijo tudi ostali proizvajalci modelnih železnic kot so: Mehano, Trix, Piko...
Kar se pa napajanja lokomotiv tiče je pa preverjeno najbilj zanesliv Märklinov sistem, ker se drsnik preko katerega je speljana faza med kolesi med vožnjo samostojno čisti. Preko vseh koles pa je model povezan z maso. Ker je to najboljša povezava med modeli in tiri je tudi najbolj optimalno delovanje zvočnih dekoderjev, ki so nadgradnja klasičnemu digitalnemu sistemu.
Gregor
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 25
Pridružen: 25.01.2006, 7:27
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a Gregor »

Pozdravljeni

Že nekaj časa imam digitalni sistem. sam uporabljam centralo od digitraxa. Izkušnje so izredno dobre. digital bi priporočil vsakemu, vendar pa zadeva za seboj potegne kar nekaj stroškov. Pri digitralni centrali je dobro vedeti sledeče, koliko amperov toka je sposobna dati na tire in to, da je z njo možno dostopiti do vseh CV-jev. CV je programska vrstica dekoderja. Kar nekaj central, ki jih ponujajo proizvajalci modelov nimajo te možnosti.
Pri dekoderjih pa je najbrž poleg velikosti pomemben podatek o največjem možnem toku, ki lahko teče skozi dekoder. Običajno dekoder, ki dovoli največji tok 1A zadostuje večini potreb v lokomotivi. Okvirno motor lokomotive pobere 0,5A ostalo pa luči in dodatne funkcije.

Sej vem, da je preveč stvari naenkrat najbolje, da se zadeve lotiš počasi pa čimveč sprašuj.

lp
Gregor
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Zadnja novost pri digitalnemu vodenju modelnih železnic je najnovejša digitalna centrala proizvajalca ESU iz Ulma, ki podpira praktično vse digitalne sisteme v svetu modelnih železnic vklučno z najpogostejšima AC/Märklin-motorola in NMRA/DCC sistemoma. Omenjeni proizvajalec izdeluje v večji meri tudi za holding Märklin, kjer je prisoten Trix z najnovejšim digitalnim sistemom.
Vsi digitalni dekoderji, ki jih vgrajuje Mehano iz Izole v svoje modele Prestige so ravno tako od proizvajalca ESU iz Ulma.
Vsi uporabniki digitala pri modelnih železnicah so istega mnenja: Kdor začne uporabljati digital poti nazaj na analog ni več.
Predlagam ti, če še nimaš digitala v svojem sistemu, da si izbereš takšnega, ki bo kompatibilen z vsemi ali vsaj večino sistemov, ker si tako lahko kupiš model od katerega koli proizvajalca z že vgrajenim dekoderjem. Drugače se ti lahko zgodi, da ti katera od lokomotiv od nekega drugega proizvajalca kljub temu, da ima vgrajen digitalni dekoder ne bo vozila v digitalu. Menjava dekoderja je pa zopet dodaten strošek.
vlakoljubec

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

Na internetni strani sem našel stran, ki prikazuje vožnje nekaterih Mehano lokomotiv. Mislim, da je vodeno v digitalu.
http://www.miniaturna-zeleznica.com/Mehano/Mehano.htm
misolubarda
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 14
Pridružen: 21.02.2007, 13:06
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a misolubarda »

Vabim vas, da se udeležite teme, ki sem jo na forumu odprl na novo:
"Maketarstvo" - "Digitalni sistemi na maketah"

Rad bi si izmenjal konkretne izkušnje. Če kdo rabi nasvet, ga bo seveda dobil glede na moje izkušnje. :)

LP, Mišo
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Mene zanima Fleischmanov Lok-Boss, kaj vse se da z njim počet.
Ker šele zacenjam, sta mi Twin Center in Twin Control še predraga.
Te zadeve bi si prej rad v živo ogledal. Tomi a se lahko midva zmenva
za kak ogled? Jaz sem iz LJ, pa ti?
Glede DCC dekoderjev sem zvohal tole stran:
http://www.electricnose.co.uk/dcc/dcc.html
kjer je lepo opisana vdelava dekoderjev.

LP,
SP
Odgovori