Lepljenje slik na forum

Nam imate kaj za sporočiti, storite to tukaj
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a glajz »

Pozdravljeni,

glede nato, da je bilo ženekaj napisanega me zanima,

1. kakšno je splošno mnenje moderatorjev pa tudi ostalih članov, glede lepljenja slik na forum, katere se sicer že nahajajo na drugih spletnih straneh. Sam sem npr. prilepil sliko Mb kolodvora v
temi Maribor skozi čas..., katera se prvenstveno nahaja na portalu Dreampostcards.com. Bi bilo bolj prav navesti samo link, ali pa spodaj dopisati vir...?

2. pri npr. @Tinetu sem opazil, da določenih fotk, ki jih ima na svoji strani, zaradi velikosti ne more objaviti tu. Ali je morda možno te fotke s kakšno funkcijo v forumu samodejno pomanjšati?

Hvala za odg.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a cokla »

glajz napisal/-a:Pozdravljeni,

glede nato, da je bilo ženekaj napisanega me zanima,

1. kakšno je splošno mnenje moderatorjev pa tudi ostalih članov, glede lepljenja slik na forum, katere se sicer že nahajajo na drugih spletnih straneh. Sam sem npr. prilepil sliko Mb kolodvora v
temi Maribor skozi čas..., katera se prvenstveno nahaja na portalu Dreampostcards.com. Bi bilo bolj prav navesti samo link, ali pa spodaj dopisati vir...?

2. pri npr. @Tinetu sem opazil, da določenih fotk, ki jih ima na svoji strani, zaradi velikosti ne more objaviti tu. Ali je morda možno te fotke s kakšno funkcijo v forumu samodejno pomanjšati?

Hvala za odg.

Če so slike iz drugih strani in drugih avtorjev je potrebno navesti avtorja in vir. Če so slike večje kot je to dovoljeni jih je treba pomanjšati s kakšnim programom ali prilepiti link do slike.
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3864
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

glajz napisal/-a:Pozdravljeni,

...
2. pri npr. @Tinetu sem opazil, da določenih fotk, ki jih ima na svoji strani, zaradi velikosti ne more objaviti tu. Ali je morda možno te fotke s kakšno funkcijo v forumu samodejno pomanjšati?

Hvala za odg.
Jaz in Grega (Administrator tega foruma) imava pač različne poglede glede velikosti slik za objavo. Želim vam namreč predstaviti fotko, katera bo kolikor toliko uporabna morda še za kaj ..., velikost slike za forum pa je pogojena s sprejemlivostjo za večino oz. tudi tistega z najslabšo grafiko (monitorjem), kateri je obiskovalec tega foruma. Iz tega sklepam, da se je pač Gregor odločil tako zaradi dobrobita tudi "šibkejših" uporabnikov foruma.

Nekaj časa (zelo kratko) sem se tudi jaz podvrgel pravilom o velikosti slik vezanih (objavljenih) na tem forumu in sem na svoji strani naredil korak nazaj, vsaj kar se tiče velikosti slik. Po tem kratkem obdobju sem zopet prešel na velikost po dolgi stranici 1024 pik in objavljam tu le "izbor" slik katere pač prilagodim tukajšnim zahtevam, katere pač dvojno objavim na svojem strežniku (posebna mapa), ostale so pa itak vidne se ve kje. Da pa ne bo pomote, tudi manjše slike so še na moji strani, ampak te se počasi poslavljajo.

Zavedam se tega, da velikost 1024 pik po dolgi stranici ni optimalna, saj prihajajoči (že sedanji) čas prinaša boljšo ponudbo kar se tiče velikosti in kvalitere slik, za primer samo poglejte kako se je v kratkem času spremenilo objavljanje (video posnetkov) na YouTube-ju, in temu upam da bom sledil tudi v bodoče.

Še vedno pa obstaja kompromisna rešitev med dvema "nekompatibilnima" sistemoma in to je povezava.
Tine
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

V osvežitev spomina. Odločitev za takšno velikost fotografij, kot jo imamo (850 pix v širino), smo sprejeli po burnih dogajanjih na tem forumu.

Kot prvo, s to velikostjo obvladujemo red in preglednost foruma. Tine, spomni se, vsake toliko časa se je našel kakšen, ki je objavil sliko v velikosti obcestnega panoja. To je avtomatsko razširilo delovno področje zaslona in zraven razširilo vrstico teksta. Sporočila smo prebirali s horizontalnim drsnikom in kleli kot stari, zgojeni furmani.

Kot drugo, posamezniki so jamrali nad počasnostjo nalaganja slik na forum. Pač nima vsak DSL ali celo optike. Predno se je uspelo naložiti npr. deset fotografij, vsaka v velikosti nekaj MB, si lahko šel na tri pire in pol.

Kot tretje, z omejeno velikostjo slik avtomatično ščitimo avtorje pred krajo lastnine. Tudi to nam ni nepoznano.

In ne nazadnje, usmiljenje do kakšnih starih monitorčkov pa tudi mobilcev.


Seveda obstajajo čudežne kapljice tudi za primer, ko je v avtorjevem interesu, da pokaže veliko resolucijo. Pri nalaganju svoje (velike) slike na strežnik (http://www.shrani.si ; http://www.file.si ; ...) naj avtor izbere opcijo s predogledom. Tega se učinkovito in zelo pogosto poslužuje npr. @železocestnik, ki poleg običajne slike posreduje še ikono ali link s predogledom, v večji resoluciji.

Mod., Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a glajz »

Mod., Dolfe hvala za pojasnilo.
Tin€ napisal/-a: Jaz in Grega (Administrator tega foruma) imava pač različne poglede glede velikosti slik za objavo....
No saj ravno zato me zanima, če je tehnično možno na kakšen način na forumu izvesti pomanjšavo slik, katere so sicer že objavljene nekje na internetu, a so prevelike, da bi forum dovolil njihovo objavo.

Edina meni poznana varianta v tem primeru je pomanjšava slike in ponovna objava na internetu (zamudno delo) ali pa podaja le linka do originala slike.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a cokla »

glajz napisal/-a:forum dovolil njihovo objavo.

Edina meni poznana varianta v tem primeru je pomanjšava slike in ponovna objava na internetu (zamudno delo) ali pa podaja le linka do originala slike.
Vsako delo je zamudno....in če hočeš nekaj naredit to tudi narediš.

MMG - strežnik shrani.si in tudi photobucket.com omogočata samodejno pomanjševanje slik ob nalaganju na strežnik, ki ga izbereš pred nalaganjem. Na žalost pa v tem načinu precej trpi kvaliteta naloženih slik.
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

cokla napisal/-a:... Na žalost pa v tem načinu precej trpi kvaliteta naloženih slik...
In pa čas prenosa!
Pri samodejnem pomanjševanju slik traja prenos na strežnik neznosno dolgo!
Sploh pri večjem številu slik!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Res je, da smo pred leti določili omejitev velikosti slik s po 850 pik po horizontali pa nekaj podobnega po vertikali. Ampak res pa je tudi, da je napredek v tehnologiji in razvoju računalništva od takrat prinesel zamenjavo marsikaterega monitorja in morebiti bi bilo smiselno razmisliti o povečanju na 1024 pix recimo. Kaj več pa se mi zdi preveč. Ampak povečati omejitev da ali ne, to bo debata... Začeti pa bi morali z vprašanjem, kakšne ločljivosti monitorjev imate?
Goran
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a mkx »

Gorchi napisal/-a:Začeti pa bi morali z vprašanjem, kakšne ločljivosti monitorjev imate?
Jaz imam vsake par minut (no, ur) drugo, saj se redno presedam med računalniki :pc2 . Dopoldne večino časa (2x)1600x1200, nekaj časa pa na 1920x1200. Popoldne v glavnem 1600x1200, včasih pa 1024x768. Ampak zaradi tega zadnjega (in predvsem zaradi včasih) se ne sekiram in navijam za dvig dovoljene velikost do 1024 po daljši stranici.

Glede velikosti datoteke (in s tem časa nalaganja) se pa da narediti tudi pri nastavitvi kakovosti kompresije JPEG slike. Razlika v velikostih datotek med kakovostjo 75% (solidna) in 95% (dobra) je več kot dvakratna, videti pa te razlike (razen v izjemnih primerih) skoraj ni. Za primerjavo: podobno velikost datoteke kot pri solidni kakovosti JPEG slike se dobi, če je slika dobre kakovosti, ampak le 60% velikosti.
Pri 100% kakovosti je velikost tam okoli 7x večja kot pri 75%, je pa res, da se kakšnih artefaktov, ki so posledica načina kompresije pri JPEG slikah, ne vidi.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a Tono »

Gorchi napisal/-a:Začeti pa bi morali z vprašanjem, kakšne ločljivosti monitorjev imate?
Zeleni 640 x 480 in Trident grafično karto :mrgreen:
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a mkx »

Tono napisal/-a:Zeleni 640 x 480 in Trident grafično karto :mrgreen:
Aja, zato jaz tvojega smeškota vidim zelenega :D

Samo da ne bo kdo prišel z rumenim 640×200. Čeprav, vrhunski je pa bil HGC na 720x350 z belim monitorjem. Vse slike na tem forumu bi bile visoko umetniške :^o
LP, Metod
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Cene monitorjem padajo...

Cene pri optikih in optičnih pripomočkov rastejo...

Vid se v glavnem z leti slabša... :old

Torej?

:lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a mkx »

Rešitev je enostavna: LCD zaslon z diagonalo vsaj 1m, pa nastavitev ločljivosti na ene 640x400 ... ni hudič da ne bi z oddaljenosti pol metra videl vsake pike, ki bi bila velika okoli 1,3 mm.

Za mladce pa drug ekstrem: iPhone ima zaslon diagonale slabih 9 cm in ločljivosti 960x640 in je pika kakšnih 16-krat manjša kot v zgornjem primeru. Eh, siromakov, ki imajo iPhone za ogled tegale foruma, pa res ne moremo maltretirati s slikami večjimi kot ene 850 pik po daljši stranici :mrgreen:
LP, Metod
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

mkx napisal/-a:Rešitev je enostavna: LCD zaslon z diagonalo vsaj 1m, pa nastavitev ločljivosti na ene 640x400 ... ni hudič da ne bi z oddaljenosti pol metra videl vsake pike, ki bi bila velika okoli 1,3 mm.
Na poti k zgornji rešitvi sem trenutno v fazi: 23" LED zaslon, nastavitev ločljivosti 1920x1080 :old

Problem: če dam fotko na drugi forum in želim isto "postaviti" na vlaki.info, jo moram zopet nalagati na najdi.si
Ravno tako ne moreš prenesti "tuje" fotke z drugega foruma (če ti avtor dovoli) na forum vlaki.info brez ponovnega nalaganja na server :roll:
Včasih nimam časa, pa niti volje več :saluti
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Lepljenje slik na forum

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Kaj če bi naredili anketo, s katero bi povprašali po ločljivostih monitorjev, s katerimi razpolagajo "bralci" našega foruma? Tako bi dobili malo občutka ,kaj se uporablja in bi lažje na novo premislili, ali dvigniti ločljivost slik, ali ne.

Drugače pa lahko samo priporočam tehniko, ki jo uporablja @ŽC, se mi zdi nekako najbolj razumna in prijazna.

@ŽC, moja izkušnja je, da se da sliko z druge spletne strani direktno "pripopati" na ta forum, če je le-ta primerne velikosti. Je pa res, da sem to počel samo s spletnimi stranmi, ne s forumi....

LP

Jože
Odgovori