Izguba fotk

Nam imate kaj za sporočiti, storite to tukaj
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Če se navežem, na ŽCjev originalni post in mu poskusim namigniti kaj v smeri rešitev.

AFAIK Shrani.si in podobni servisi ohranijo ime naložene datoteke, ki je tudi del povezave na forumih. Praviloma lahko v postih hitro dobiš neobstoječo povezavo (če ne drugače pa z View HTML), iz nje izluščiš datotečno ime in jo nato v svojem datotečnem sistemu poiščeš s "find file", kar bi moral imeti vsak OS.

Upam, da na fotkiču imaš nastavljen vsaj pravi datum, če že ne uro. Eni fotkiči datum vgradijo že v imena datotek (npr. p115xxxx.jpg za 15. januar), skoraj gotovo pa ga poleg drugih stvari (zoom, zaslonka, čas izpostave....) vpišejo v EXIF in ga pripnejo datoteki (vsaj jpg). Če tega seveda nisi izklopil. Sicer ne vem, ali imajo novejši Windows že kakšno tako funkcionalnost, ni pa noben problem sprogramirati enostavnega programčka, ki se sprehodi po imenikih, vsem jpg-jem prebere EXIF in si naredi neko bazo na relaciji ime_datoteke, datum, morebitni_drugi_parametri. Ko je enkrat baza popolna (tu ne rabiš postavljati podatkovnega strežnika, čisto dovolj je že kakšen SQLite, ki vse piše kar v datoteko), lahko z nekaj preprostimi SQL stavki hitro dobiš seznam slik, posnetih na ta in ta dan, lahko še malo histogramiziraš, vidiš, katere dni je bilo posnetih veliko slik in se poskušaš spomniti, kje si bil tiste dni. Najbolje, da tako "razkrinkane" fotke takoj pomečeš po imenikih s povednimi imeni. Exifane fotke še lahko poloviš na tak način, če si pa kaj skeniral, pa dvomim, da se po defaultu dela EXIF.

Kar se tiče varnega hranjenja podatkov, je tu še najbolj bullet proof kakšna ZFS based možnost, ki pa res ni ravno poceni in enostavna, ima pa ZFS ob pametni konfiguraciji kar nekaj featurjev, da podatki lahko preživijo izpad enega ali celo dveh diskov, da se da hitro obnoviti kaj pomotoma izbrisanega itd., le ob požaru in podobni katastrofi, ki uniči vse diske, ne moreš nič.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Evo primer ene izmed mojih datotek "urejen" po datumih... :roll:
Slika

Problem je v tem, da sploh nisem mislil, da se bom kdaj resno ukvarjal s tem področjem...
Večina teh datotek je s po 500 ali več fotkami, iz različnih fasciklov, preslikave knjig, člankov itd.
Če bi hotel to urediti in popisati, rabim pol leta.
Pred 24.3.2010 je pa itak vse premetano na različnih mestih, da je še slabše "najdljivo" iz reševalnih akcij....

Zato sem napisal, da nisem sposoben obnavljati fotografij, ki izginevajo. Nimam niti volje...
Če se bo hotelo urediti forum, bo potrebno poskrbeti za svoj server za spravljanje fotk. Na forumu zeljeznice.net imajo podoben problem, vendar lastnik že išče rešitve.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Resno arhiviranje ni preprosta zadeva. :!:

Če se za primer vzame digitalne podatke in recimo da so shranjeni na strežnikih, ki so primerno vzdrževani in poskrbljeno je za varnostne kopije. Vse v redu, vedno imamo dostop do datotek, če so to recimo slike v JPEG formatu, jih trenutno lahko prikažemo praktično na katerikoli "pametni" napravi. Kaj pa, ko se slike shranjuje recimo v kakšnem od RAW formatov, za katere podpora ni tako razširjena? Kaj šele ko shranjujemo kakšne druge podatke v povsem neobičajnem formatu. Tisto je lahko čez desetletje le še kup ničel in enic, če nimamo opisa formata. Na take stvari pa se pri arhiviranju hitro pozabi...

Glede tiskanih CD in DVD medijev, bi ob normalnem hranjenju morali zdržati kar lep čas. Za tiste posnete v pekaču pa to precej verjetno ne drži. So tudi precejšnje razlike glede uporabljenih materialov, uporabljene hitrosti snemanja in podobno. Dandanašnji pa CD in DVD tako ali tako nimata primerne kapacitete za shranjevanje večje količine podatkov, še Blu-ray s kapaciteto 100GB na plošček ni ne vem kaj, je pa tu še vprašanje cene, hitrosti, koliko dela je z arhiviranjem... Potem pa pride na vrsto še preverjanje konsistentnosti podatkov, ali so datoteke še v originalnem stanju, je prišlo do kakšnih okvar, sprememb?

Naslednji problem pa je urejenost arhiva. Arhiv ima uporabno vrednost, če se v njem tudi kaj najde. Tu pa digitalni zapis omogoča marsikaj, a na žalost se običajno tega ne izkoristi prav dosti. Stvari se samo kopičijo in kopičijo... Problem je tudi nenehno spreminjanje programske opreme, ko se nikoli ne ve, ali bo to še delalo na naslednjem računalniku, naslednjem operacijskem sistemu... Potrebno pa je kar nekaj dela, da se hranjene podatke opremi z opisi in podobno, da je kasneje možno enostavnejše iskanje.

@ŽC: Za varnostne kopije verjetno že poskrbiš (vsaj eno, raje dve)? Vsaj kar se slik tiče, bi lahko uporabil kak program za urejanje arhiva. Za začetek ti naredi bazo vseh slik, z malimi slikami za predogled in osnovnimi podatki podatki, ki so pripeti datotekam, recimo datum in čas posnetka. Ko potem dodajaš nove slike, jih opremiš še s krajšimi opisi, ključnimi besedami, lokacijo... Slej ko prej pa je to treba storiti tudi za vse dosedanje slike. Kasneje to omogoča precej enostavno iskanje slik. Vsekakor pa je treba spet misliti na varnostne kopije te baze podatkov!
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Sicer nisem med tistimi ki imajo veselje pisati v take in drugačne nabijalnice, toda tukaj bom
Tomy napisal/-a:Hm: zelo pomembna je kvaliteta CD/DVD medija, drugače pozabi na podatke. Se je že zgodilo, da so bili ti mediji po parih letih (beri 2-3 leta) ne berljivi!

Zato podatke pečem le na DVD-je kvalitetne izdelave (Verbatim, Maxell...)

Tomy napisal/-a:Pa še nekaj je okoli varnostnih kopij: se je že zgodilo, da sem medij z varnostno kopijo (CD/USB ključ....) shranil na neko mesto, da ga ja bom našel, ko bom rabil. Aha, MALO MORGEN!

Zato imam svoje tortice vse spravljene na enem mestu, tako da je potem vse kar moram narediti, pogledati DVD-je enega za drugim da najdem tistega, na katerem je iskana zadeva.

Tomy napisal/-a:Ja, sem ga našel takrat, ko sem nekaj drugega iskal....

Tako je domala pri vseh stvareh. Najdeš ko ne iščeš oz. ko ne pričakuješ.

Re 4/4 napisal/-a:Hm, bi se dalo debatirat. Sam sem imel na 4 GB ključku naloženih 3000+ slik manjših velikosti, nakar sem ugotovil kljub temu, da je bilo še dovolj prostora se je hitrost pisanja bistveno upočasnila in tudi mape z velikim št. majhnih datotek je začelo zelo počasi brati...

Zato ker je moralo prebirati fotografije eno po eno. Take zadeve je dobro stisniti v RAR ali ZIP in jih zapeči. Tako dobiš na koncu ven eno datoteko, ki jo hitro prekopira oz. prenese.

Re 4/4 napisal/-a:Je res ampak potem pa pride do tisega smotanega zapisa usb cannot safely remove, potem pa lahko samo čakaš pa tuhtaš kateri proces ti onemogoča odstranitev...

E jbg, če nimaš živcev ugotavljat kaj blokira varno odstranitev, ni druge kot "nasilna" iztaknitev ključa.

LJ363 napisal/-a:So tudi precejšnje razlike glede uporabljenih materialov, uporabljene hitrosti snemanja in podobno.

Baje se originalni CD-ji in DVD-ji (tisti s glasbo, filmi, igricami ipd. ki jih kupimo v trgovini) pečejo pri 2x hitrosti. Bi rekel da drži. Že ti DVD-ji ki jih kupim v torticah, podpirajo zapis do 16x hitrosti. Toda ziher je ziher in podatke na njih običajno pečem pri 6x ali 8x hitrosti. Manj podatkov ko je zapisanih v časovni enoti, bolj ziher so ti zapisani.

Pa da ne bom zgolj tako pameten in resen, za konec še to: Chuck Norris lahko podatke shranjuje kar na tak ključ :mrgreen:

Slika
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Brižitka 363 napisal/-a:Baje se originalni CD-ji in DVD-ji (tisti s glasbo, filmi, igricami ipd. ki jih kupimo v trgovini) pečejo pri 2x hitrosti.
Originalni se ne snemajo ampak tiskajo/ulivajo. http://www.youtube.com/watch?v=O3FQzwNzUE4
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

LJ363 napisal/-a:Originalni se ne snemajo ampak tiskajo/ulivajo. http://www.youtube.com/watch?v=O3FQzwNzUE4
To prikazuje proizvodnjo praznih CD/DVD-jev?
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Ne, to so običajni posneti CD-ji. Pri snemalnih je proces podoben, le da se tiska le spirala, brez podatkov, doda pa se še plast organskega barvila, ki omogoča zapisovanje.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a mkx »

Če si se že tako potrudil, bom pa še jaz :wink:
Brižitka 363 napisal/-a:
Tomy napisal/-a:Hm: zelo pomembna je kvaliteta CD/DVD medija, drugače pozabi na podatke. Se je že zgodilo, da so bili ti mediji po parih letih (beri 2-3 leta) ne berljivi!

Zato podatke pečem le na DVD-je kvalitetne izdelave (Verbatim, Maxell...)

Ko sem se nazadnje potrudil pogledat, sem v roku približno enega leta videl šest (z besedo: 6) različnih OEM proizvajalcev nominalno istega modela Verbatimovega DVD+R ... Kar sicer nič ne govori o sami kakovosti, lahko pa ilustrira pričakovano konstantnost kakovosti.

Brižitka 363 napisal/-a:
Re 4/4 napisal/-a:Hm, bi se dalo debatirat. Sam sem imel na 4 GB ključku naloženih 3000+ slik manjših velikosti, nakar sem ugotovil kljub temu, da je bilo še dovolj prostora se je hitrost pisanja bistveno upočasnila in tudi mape z velikim št. majhnih datotek je začelo zelo počasi brati...

Zato ker je moralo prebirati fotografije eno po eno. Take zadeve je dobro stisniti v RAR ali ZIP in jih zapeči. Tako dobiš na koncu ven eno datoteko, ki jo hitro prekopira oz. prenese.

Ko medij izgubi nekaj bajtov na pravem koncu (pri ZIPu je to na koncu, kjer so shranjeni meta podatki o vsebini arhiva), izgubiš vseh 5000 fotk, ki si jih spakiral noter.
V resnici so v tem smislu dosti bolj robustni arhivi in kompresije, ki so bili v originalu razviti za tračne enote ... tam se je dostikrat zgodilo, da je kje vmes prišlo do napake pri branju in je bila ena izmed bistvenih lastnosti sposobnost uspešnega nadaljevanja branja po takšni napaki. Ampak arhivskih/kompresijskih programov s takimi algoritmi (žal) na Windows platformi ni na pretek. Se pa najdejo na Linuxu in OSX.

Brižitka 363 napisal/-a:
Re 4/4 napisal/-a:Je res ampak potem pa pride do tisega smotanega zapisa usb cannot safely remove, potem pa lahko samo čakaš pa tuhtaš kateri proces ti onemogoča odstranitev...

E jbg, če nimaš živcev ugotavljat kaj blokira varno odstranitev, ni druge kot "nasilna" iztaknitev ključa.

Če so podatki na takem ključu kakšne pomembnosti, potem pač (še enkrat) restartaš računalnik. Navadno pri restartu do napak na datotečnem sistemu ne pride (jaz jih v svoji 20-letni karieri še nisem zaznal).
LP, Metod
Tomy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 842
Pridružen: 22.03.2008, 12:06

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a Tomy »

Brižitka 363 napisal/-a:
Tomy napisal/-a:Hm: zelo pomembna je kvaliteta CD/DVD medija, drugače pozabi na podatke. Se je že zgodilo, da so bili ti mediji po parih letih (beri 2-3 leta) ne berljivi!

Zato podatke pečem le na DVD-je kvalitetne izdelave (Verbatim, Maxell...)

Pa tudi, limanje nalepk, namenjenih za CD/DVD medije (tiste okrogle z lukno v sredi), ni priporočljivo.

Lep dan
Tomaž
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a mkx »

Tomy napisal/-a:
Brižitka 363 napisal/-a:
Tomy napisal/-a:Hm: zelo pomembna je kvaliteta CD/DVD medija, drugače pozabi na podatke. Se je že zgodilo, da so bili ti mediji po parih letih (beri 2-3 leta) ne berljivi!
Zato podatke pečem le na DVD-je kvalitetne izdelave (Verbatim, Maxell...)
Pa tudi, limanje nalepk, namenjenih za CD/DVD medije (tiste okrogle z lukno v sredi), ni priporočljivo.
In tudi piše se lahko samo z mehkim flomastrom. Ravno "zgornja" stran je namreč bolj občutljiva za poškodbe, saj je na tisti strani bistveno manj (zaščitnega) materiala med odsevno plastjo in površino medija. Praske na "bralni" strani dosti manj vplivajo na trajnost in berljivost zapisa ...

Vprašanje je tudi, koliko se risanje po zgornji strani s tehnologijo "lightscribe" pozna pri trajnosti. Za arhive jaz ne bi [-X
LP, Metod
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a mkx »

Brižitka 363 napisal/-a:
Re 4/4 napisal/-a:Hm, bi se dalo debatirat. Sam sem imel na 4 GB ključku naloženih 3000+ slik manjših velikosti, nakar sem ugotovil kljub temu, da je bilo še dovolj prostora se je hitrost pisanja bistveno upočasnila in tudi mape z velikim št. majhnih datotek je začelo zelo počasi brati...
Zato ker je moralo prebirati fotografije eno po eno.
Tale diagnoza počasnosti branja ne drži čisto. Namreč: vsakokrat, ko želiš prebrati kakšno datoteko, mora računalnik najprej pobrskati po kazalu mape za podatkom, kje točno na datotečnem sistemu (disk, USB, ...) se nahaja vsebina datoteke. In ker kazala map na skoraj nobenem datotečnem sistemu (to popolnoma drži tudi za razne variante FAT, ki so ponavadi na USB ključkih) niso indeksirane, računalnik ne more do potrebnih informacij drugače, kot da pleza po spisku po vrsti od prve v kazalu pa dokler je ne najde. In to pri dolgem spisku zna trajati.
To je dokaj znano dejstvo, zato pri programih, ki uporabljajo na tisoče datotek (razni web proxy strežniki, ...), le-te razporedijo v več map, v vsako mapo pa tipično potem dajo manj kot 1000 datotek.

Torej, če bi Re 4/4 svojih 3000+ fotk razdelil v recimo 5-10 map, bi branje in pisanje potekalo bistveno hitreje. Je pa res, da potem trčimo ob ŽCovo dilemo: nametati ali urediti? :wink:
LP, Metod
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Tomy napisal/-a:Hm: zelo pomembna je kvaliteta CD/DVD medija, drugače pozabi na podatke. Se je že zgodilo, da so bili ti mediji po parih letih (beri 2-3 leta) ne berljivi!

Še nekaj sem pozabil omeniti: včasih ni problem v CD-ju oz. DVD-ju, temveč preprosto v bralni enoti. Sem v računalnik vstavil nek DVD, pa ga ni prebralo, pa sem tega vstavil v drugo enoto in glej, DVD deluje.
Uporabniški avatar
odbijac
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 366
Pridružen: 18.02.2011, 11:37
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a odbijac »

mkx napisal/-a:Če si se že tako potrudil, bom pa še jaz :wink:
Brižitka 363 napisal/-a:
Tomy napisal/-a:Hm: zelo pomembna je kvaliteta CD/DVD medija, drugače pozabi na podatke. Se je že zgodilo, da so bili ti mediji po parih letih (beri 2-3 leta) ne berljivi!

Zato podatke pečem le na DVD-je kvalitetne izdelave (Verbatim, Maxell...)

Ko sem se nazadnje potrudil pogledat, sem v roku približno enega leta videl šest (z besedo: 6) različnih OEM proizvajalcev nominalno istega modela Verbatimovega DVD+R ... Kar sicer nič ne govori o sami kakovosti, lahko pa ilustrira pričakovano konstantnost kakovosti.


Tu se strinjam, da znamka praznega DVD ni noben porok, da je plošča kvalitetna, ampak je vsaj malo bolj pomembna tovarna, ki jo je izdelala. Nekateri programi za "pečenje" (recimo Nero) omogočajo prikaz podatkov o sami prazni plošči, vključno s tem za katere hitrosti zapisovanja je narejena in kje so jo izdelali. Te hitrosti so lahko nižje od tiste, s katero se plošča hvali in oglašuje. Prav tako se naj bi načeloma "vedelo", katere tovarne izdelujejo bolj kvalitetne in zanesljive plošče in katere manj. Pred leti sem se za to bolj zanimal zaradi arhiviranja nekaj video posnetkov, spomnim pa se da gre večinoma za nekaj tovarn, ki imajo vse podobna imena iz tričrkovnih kratic, a naj bi bila predvsem ena izmed njih zelo nezanesljiva, druga pa nasprotno precej solidna. Mislim, da so takrat za dobre veljali recimo določeni Verbatimovi DVD-R in še nekateri drugi, kdo ve kako je pa danes. No toliko o enostavnosti odločitve!
LP, odbijac
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Zdaj je pa zginil še moj avatar!?!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Izguba fotk

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

NA Shrani.si je avatar še obstajal!

Ga pa je bilo potrebno ponovno vnesti v moj profil!?!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Odgovori