Problem prahu in umazanije na maketah

Najnovejše v svetu železniških maket.
Odgovori
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Problem prahu in umazanije na maketah

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Pozdrav vsem skupaj.

Odločil sem se, da odprem posebno temo glede odpravljanja težav glede prahu in podobne zamazanije na maketah. Verjetno se vsak, ki ima kakršnokoli maketo doma, prej ali slej sreča z to nadlogo. Kar se čistoče in čiščenja samih tirov tiče, je bilo že kar veliko povedanega, in vsi več ali manj uspešno to odpravljamo. Nikjer pa še nisem zasledil kaj bolj konkretnega zapisanega kako in s čim očistiti prahu na ostalem delu. Seveda bi bilo najbolj idealno, da imamo makete v takšnih prostorih, da do te nadloge ne bi prihajalo. Toda to bi bilo možno le v sterilnih prostorih, ali vsaj v t.i. čistih prostorih (konstantna temperatura, vlažnost,filtriran zrak in podobno).
Toda kot vsi vemo, je to skoraj nemogoče. Tudi lepe žive barve, predvsem trave in dreves, z leti zgubijo na sijaju, oziroma zbledijo. Kako to preprečiti? Me prav zanima, kako tovrstne težave odpravljajo lastniki večjih maket, kot je naprimer tista v Hamburgu ali Berlinu in še verjetno marsikje po svetu.

Kakšne pa so kaj vaše izkušnje glede odpravljanja takih in podobnih problemov. Kašnih koristnih in pametnih nasvetov, bo prav gotovo vesel vsak, ki se sooča z to težavo.

Zaželjeno bi bilo, da se čimveč ljudi vključi v to debato. Saj vsi poznate tisti stari Slovenski pregovor: "Več glav, več ve"

L.P.
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Problem prahu in umazanije na maketah

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Pred leti sme imel H0 maketo v predalu pod posteljo, kjer je bila skoraj čisto zaprta, pa je prah seveda kljub temu našel pot do nje, Vem, da sem jo poskušal tudi posesati, pa je bilo to le delno uspešno, ker na trrvi in drevesih seveda ni delovalo. Hiške sem čistil z vatiranimi palčkami za ušesa. Imel sem veliko dela, ker sem odstarnjeval veliko delov in jih potem spet dajal nazaj in na koncu obupal. Rešitev bi bila zasteklitev makete kar takrat ni prišlo v poštev. Proti obledeli barvi pa mislim, da pomaga barvanje s sprejem, preprečiti pa se po moje ne da. Morda pa imajo veterani kako idejo.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Problem prahu in umazanije na maketah

Odgovor Napisal/-a mmatja »

poznidan napisal/-a:...Imel sem veliko dela, ker sem odstranjeval veliko delov in jih potem spet dajal nazaj in na koncu obupal...
Praviš, da si imel maketo pod posteljo. Po tem sklepam, da je bila v N velikosti in da si na koncu obupal. #-o Kaj šele čaka nas, ki imamo nekoliko večje makete #-o . Tisto o sprejanju takoj po končani izdelavi vsega, kar se na maketi nahaja, bi pa mogoče kaj pomagalo :hmm
Upam da bo res kdo od veteranov, ki se že dalj časa srečujejo z tem problemom kaj več napisal o tej problematiki.
L.P.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Problem prahu in umazanije na maketah

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Spomnim se reportaže iz MiWuLa Hamburg, kjer so prikazali, kako vsako noč sesajo in čistijo. Seveda ne celotno makto naenkrat, pač pa po delih. Mislim, da isti del pride na vrsto vsakih 10 dni.
Po vsakih nekaj kvadratnih metrih posesane makete odprejo sesalce, pogledajo koliko delov (figuric, avtomobilov, ...) so posesali, jih posebaj očistijo in prilepijo nazaj na njihovo mesto!

Ob tem tudi odstranijo reklamne modele kamionov, ki ji nastavijo obiskovalci! :shock:

Jih je zelo enostavno odkriti! So namreč nerazsvetljeni, medtem ko so vsa njihova vozilo osvetljena! :twisted:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Problem prahu in umazanije na maketah

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Moja maketa je bila v H0 in je merila 190x90 cm in čiščenje je bilo res nekja kar mi je jemalo voljo.
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Problem prahu in umazanije na maketah

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Pozabil sem pojasnit, da sem izgubil voljo do pogostega čiščenja ne pa do makete.
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Problem prahu in umazanije na maketah

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Prah sem jaz občutno zmanjšal ko sem vsa okna prekril z belim plastificiranim papirjem tako da ni direktne sončne svetlobe. Tako da temen prostor nekaj pripomore. Drugače pa jaz sem si že dolgo nazaj kupil mini sesalec in lepo na roke sesam :D Nevem pa kako bo ko bodo detajli na maketi #-o
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Odgovori