Nastavitve ESU dekoderjev

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Sicer se pridružujem Mišotu da ne pljuva po Tebi vlakoljubec ampak je mirno izrazil svoje mnenje. In prosim, da se to z tole mojo objavo zaključi. Če bo kdorkoli od vpletenih poskušal eskalirati, sledi zaklep teme in morebiten rumeni karton tistemu, ki bo nadaljeval. Torej niti besede več nočem slišati, samo strogo o temi. Zmenjeno?
Goran
vlakoljubec

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a vlakoljubec »

Sem prebral kaj piše za centralo 66800, ampak meni potegne dekoderje ESU 52610, mi je pa tudi že nekako uspelo prenastaviti naslove iz 03. Na svojem Taurusu pa lahko prižigam in ugašam kratke in dolge luči. Za enkrat sem zadovoljen, Kaj več pa tudi nisem pričakoval, ker so to moji prvi digital. Saj če bi kupoval samo novi 40VA transformator bi zanj odštel več kot pa sem za vse skupaj. Sicer, kje pa piše, da sem kupil novega.
Kar je pa napisano na Trixovi uradni strani, je pa potrebno vedeti, da ne smejo drugače pisat, kot samo o sebi.
Ni pa rečeno, da nekoč nebi nabavu kake hude centrale, recimo tisto novo od ESU, ki vse formate podpira :wink:

Gorchi, tudi v mojih očeh si izgubil vse atribute!
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a totimato »

vlakoljubec napisal/-a:Sem prebral kaj piše za centralo 66800, ampak meni potegne dekoderje ESU 52610,...

Sicer ne poznam Trixove napave, tako a o njej ne morem povedati kaj konstruktivnega brez raziskave.

Lahko pa komentiram dekoder: kupil si kvaliteto, saj te dekoderje lahko uporabljaš na DCC, Marklin in Selectrix sistemih. Zato si lahko normalno uporabljal in jih programiral tudi na Selectix centrali.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
flying scotsman
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 255
Pridružen: 16.01.2009, 13:38
Kraj: Maribor

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a flying scotsman »

Jaz tudi priporočam samo ESU dekoderje, imam dva rocotova original dekoderja, pa se jima je "zmešalo", Lokomotivo lahko upravljam, luči pa ne polušajo več mojih ukazov, prižigajo in ugašajo se kakor jim je volja. Imam pa MultiMaus-a.
:)
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

Lep pozdrav vsem!

Dovolite, da se še jaz malo vmešam v debato. Kot sem sam razumel "prepir" med @vlakoljubcem in @mmatijo v bistvu ne gre za noben napad, ampak je @mmatija hotel predvsem povedati, da je Trixova centrala zastarela, ker uporablja digitalni protokol Selektrix, ki je praktično v izumiranju. Edina dva protokala, v katera se danes splača investirati sta DCC (ki je mednarodni standard) in Motorola/Maerklin (ki je priljubljen, ker je Maerklin kvalitetna firma in ima zelo veliko število zadovoljnih uporabnikov). Seveda mnogi kvalitetni dekoderji podpirajo več različnih protokolov, tako da pravilno delujejo na progi, ki jo napaja Maerklinova, DCC ali Trixova centrala. Zaradi tega je @vlakoljubec lahko programiral svoje ESUjeve dekoderje. Seveda, če dobiš neko rabljeno centralo za majhen denar in tvoji dekoderji delujejo z njo, je to tudi dobro za začetek - treba se pa je zavedati, da se s tem omejiš na nabavo dražjih dekoderjev (takih, ki podpirajo različne protokole) in lahko se zgodi, da bo v prihodnosti tudi ESU prenehal podpirati Selektrix protokol, tako da ne bo mogoče več dobiti primernih dekoderjev. Če imaš tako ali tako namen kupovati ESUjeve dekoderje (zaradi zvoka), potem je to v redu, silno nespametno pa bi bilo kupovati dekoderje, ki podpirajo samo Selektrix, ker jih boš ob nakupu kakšne novejše centrale (DCC ali Maerklin) moral vreči stran.

Še odgovor @flying scotsmanu:
flying scotsman napisal/-a:Jaz tudi priporočam samo ESU dekoderje, imam dva rocotova original dekoderja, pa se jima je "zmešalo", Lokomotivo lahko upravljam, luči pa ne polušajo več mojih ukazov, prižigajo in ugašajo se kakor jim je volja. Imam pa MultiMaus-a.
Težave z lučmi so običajno posledica različnih nastavitev za število hitrostnih korakov na centrali in na dekoderju. DCC omogoča pošiljanje ukazov o hitrosti v 14 korakih oziroma 28/128 korakih. Razliko med 28 in 128 koraki dekoder zazna avtomatsko, medtem ko je za ločevanje med formatom ukaza za 14 in 28/128 koraki potrebno ustrezno nastaviti dekoder (oziroma centralo). Vse boljše centrale omogočajo nastavitve števila korakov, nekatere tudi za vsako lokomotivo posebej. Vsi moderni dekoderji (ki podpirajo tudi 28/128 korakov) imajo možnost nastaviti v katerem načinu delujejo. Nekateri starejši dekoderji in centrale pa podpirajo samo 14 korakov. Ker Multimaus podpira 28/128 korakov in je (najbrž) tovarniško nastavljena tako, da deluje z 28/128 koraki, bi rekel, da sta Rocotova dekoderja najbrž napačno nastvaljena (CV 29, bit 1 - glej http://www.intranet.ctk.uni-lj.si/users ... znam-CVjev) ali pa sta tako stara, da podpirata samo 14 korakov hitrosti. Nastavi ju na 28/128 korakov, če na ne gre pa poskušaj na centrali ob izbiranju lokomotive izbrati 14 korakov (če se to da). Če nobeno od tega ne gre, boš moral zamenjati dekoderje.

Mimogrede ESU sicer dela dobre dekoderje, niso pa to edini, ki bi jih človek lahko priporočal. Če gre za motorske dekoderje jaz priporočam tudi Zimo dekoderje (http://www.zimo.at), ki ponujajo izredno dobro kontrolo počasnih hitrosti za zmerno ceno.

Lep pozdrav

Uroš Kunaver
flying scotsman
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 255
Pridružen: 16.01.2009, 13:38
Kraj: Maribor

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a flying scotsman »

Najlepša hvala ukunaver! Luči spet delujejo, hitrostni korak sem samo spremenil na 14. \:D/
:)
Uporabniški avatar
Thommo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 94
Pridružen: 10.10.2008, 9:13
Kraj: Rijeka, HR

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Thommo »

Poštovanje!

Zahvaljujem forumašima za info o sporom gašenju svijetla, sviđa mi se taj efekt. =D> Imam "LokPilot 3.0 DCC" u Roco OBB 1043.

Ja sam si napravio i to da mi prednja svjetla pali i gasi F0 tipka (gumb sa slikom "lampice" na Multimausu), a stražnja F1 tipka. To mi se čini puno realnije nego da se svjetla pale i gase u zavisnosti od smjera vožnje.

Mogu pogledati koji se CV-i moraju promijeniti, ako nekoga zanima ovakvo mapiranje funkcijskih tipki.
Društvo prijatelja željeznice "Štacion", Rijeka
www.stacion.hr
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Thommo, napiši prosim, če Ti ni odveč :) Nikoli se ne ve, kdaj ne bo prišlo prav ;)
Goran
Uporabniški avatar
Thommo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 94
Pridružen: 10.10.2008, 9:13
Kraj: Rijeka, HR

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Thommo »

CV 141 = 1
CV 144 = 1

CV147 = 2
CV150 = 2
Društvo prijatelja željeznice "Štacion", Rijeka
www.stacion.hr
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Da ne odpiram nove teme eno vprašanje kar tule:
Ali kdo uporablja ESU dekoderje 52611 in kako se obnesejo?
Imam namen nekaj kupiti, pa nimam izkušenj na tem "polju" :oops:
Sebastian
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a mmatja »

sebastiant napisal/-a:...Ali kdo uporablja ESU dekoderje 52611 in kako se obnesejo?
Slika
flying scotsman
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 255
Pridružen: 16.01.2009, 13:38
Kraj: Maribor

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a flying scotsman »

ESU dekoder 52611 jaz tut Slika
:)
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Dost poceni pri Modellbahndiskontu.

Če so kje ceneje, na dan z besedo!

:berr
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a mmatja »

SandiP napisal/-a:Dost poceni pri Modellbahndiskontu.

Če so kje ceneje, na dan z besedo!

:berr
Niso ravno cenejši, ampak se mi zdi da še vedno kar ugodno... :wink:
http://shop.lokshop.de/product_info.php ... 7&x=7&y=11
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Pozdravljeni.

Da ne bom odpiral nove teme, bom kar tukaj vprašal.

Imam Fleischmannov Desiro (N 7420 Dieseltriebzug BR 642). Kupil sem ESU-jev DCC decoder 52685.

Sedaj pa vprašanja: (sem pač začetnik :oops: pa tudi elektronika ni ravno moje področje :oops:)
1.) Kam gre tista plava žička :?: (pozitivni pol), isto vprašanje tudi za decoder 52684.
2.) V navodilih za Desiro piše, da priporočajo spremembe nastavitev CV-jev 50,53,54,66,95, če vgradiš Fleischmannov dekoder 6839. Kaj pa pri ESU dekoderju?

Hvala za odgovore!
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Odgovori