Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Humor in bedarije so pol zdravja :)
Odgovori
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Po navodilu spoštovanega člana ŽC (z nekoliko zamude) odpiram novo temo...
In se opravičujem moderatorjem in ostalim, da bo že prvi post malo OT, ker bo kripa postala starodobnik šele čez nekaj let, ampak vsak moment bom popi*dil.

Razlog: temeljito preplozano
Slika

Močno je tudi že puščalo med ostalimi cilindri
Slika

Slika

#-o

Slika
Gre pa za tisto kripo pod nadstreškom (panda 4×4)
Dobro, boste rekli, na stari kripi je šla dihtunga na glavi, nič posebnega in nepričakovanega...

Ampak problem je, da je to le ena stvar v dolgi vrsti... brez skrbi da tiste kripe v ospredju (za dele) nisem nabavil brez razloga...

Pa tudi sicer so jo imeli neku 'hudi majstri' v rokah... Ko sem jo dobil, je žrla 12L in nikamor ni šla. Razlog? Jermen za pogon odmične gredi zamaknjen za dva zoba :cussing
Motor ima na vztrajniku oznake v stopinjah, na jermenici od odmične gredi ima tudi oznako.... in kakšen kreten moraš torej biti, da ti uspe za 2 zoba zgrešiti položaj?

Jaz sem kod kao 'stručko' nekaj 10× šel zraven, ko je kdo kupoval star avto NITI ENKRAT NISEM ZAJ.... razen, ko sem kupil za sebe! :cussing

Sedaj, ko sem zamenjal dihtungo in je kripa spet vozna, me resno mika, da bi jo zategnil v kakšno avtorazgradnjo :twisted:



Da pa ne bo čisto OT in da me moderatorji ne bodo za ušesa, dajem še eno sliko, ki ni OT...
Slika

Mercedes w123, kar se mene tiče, predpredzadnji model mercedesa, ki je še bil resnično tako izdelan, kot se od mercedesa pričakuje (čeprav tale na sliki je v precej bogem stanju)
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

Austin 1300

IMV Austin 1300, letnik 1972 - moj prvi avtomobil.

Peljal sem se po višnjegorskem klancu nekdanje "avtoceste" bratstva in enotnosti. Motor je začel izgubljati moč. Začel je cukati in slednjič se je ustavil. In kaj sedaj? Odprl sem motorni pokrov, poizkusil to in ono ter ugotovil, da si ne znam pomagati. Pa mimo pripelje mladenič z enakim avtomobilom. Solidarno se ustavi in mi svetuje, da preverim nivo olja v uplinjaču. Sem si mislil, da me malo zaj*****. Olje v uplinjaču! Po krajšem prepričevanju sva dolila nekaj kapljic olja v uplinjač in avto je deloval brezhibno.

Slika
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Planet 1830 napisal/-a: Olje v uplinjaču! Po krajšem prepričevanju sva dolila nekaj kapljic olja v uplinjač in avto je deloval brezhibno.
In v čem je bila fora? Je olje morda kaj zatesnilo, preprčilo kakšen 'fovš luft'?


Mercedes 280SE, 1977
Slika

Slika
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

miha30 napisal/-a:... In v čem je bila fora? Je olje morda kaj zatesnilo, preprčilo kakšen 'fovš luft'?...
Laično pojasnilo: olje v uplinjaču naj bi imelo podobno funkcijo kot plovec z iglo v "suhem" uplinjaču. Nekaj v povezavi z vakuumom. Takšne "oljne" uplinjače so imeli mnogi angleški avtomobili tistega časa. Kot se spomnm, so takšni uplinjači imeli kratico "SU".
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Uplinjač - SU


Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Ah ja... Pri S.U. je šlo v bistvu za hidravlični amortizer. Če bi (brez amortizerja) na hitro pohodil plin, se je podtlak naglo povečaL, bat pa je 'zabilo' do vrha. Sicer je igla tudi do maksimuma odprla dotok bencina, ampak ker je vplinjač zaradi popolnoma dvignjenega bata ostal praktično brez podtlaka, je mešanica ostala veliko preveč siromašna. Amortizer je pač za trenutek zadržal dvig bata, tako da je pri povečanem podtlaku motor za hip potegnil zelo bogato mešanico, nato se je bat pač počasi dvignil in postopoma spet vzpostavil konstanten podtlak.

V novejšem času so bili pri nas na starejših hondah civic prisotni todi vplinjači s konstantnim podtlakom Kei Hin. Kolikor vem, niso imeli hidravličnega amortizerja, kako je bilo pri njih rešeno omejevanje gibanja bata, ne vem (vsaj s temi se mi na srečo ni bilo treba zajeb....). Sicer vseeno niso bili čisto klasični vplinjači s konstantnim podtlakom, vsaj za mešanico v prostem teko vem, da se je nastavljala s koničastim vijakom, tako kot pri klasičnih padotočnih vplinjačih.

Edit: če koga zanima, mislim, da bi moral imeti še nekje podatke za tip in viskoznost olja za posamezne tipe S.U.jev
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Sicer pa moje pobožne želje... [-o<
http://en.wikipedia.org/wiki/Citro%C3%ABn_2CV


Na žalost posedujem samo ta do skrajnosti uborni ostanek, ki mi služi kot platforma za razno razne eksperimente.... V tem konkretnem primeru jo poganja lesni plin
Slika

Pogled v kotel
Slika

Oglje, ki je ostalo od prejšnje vožnje, se s plinskim gorilnikom segreje...
Slika

nato se vključi ventilator, ki skrbi za podpih, dokler motor ne deluje...
Slika

zaprejo se vratca v odprtini za prižiganje, da se med vožnjo žerjavica ne raztresa iz košare...
Slika

zaprejo se vratca na kotlu...
Slika

Za ugotavljanje kvalitete plina, se prižge plin, ki izhaja iz mešalnega ventila. Tole na sliki je do skrajnosti uborno. Če bi bilo temneje, bi se videli svetlo oranžni plameni, ki nakazujejo na veliko količino katrana, neposredno iz ventila pa se vidi, da izhaja vodna para. Vozilo je delovalo na plin samo kakšno uro spomladi, les je v kotlu že od jeseni lani in se je spremenil v neko vlažno, plesnivo packarijo. Če ima les tam nekje - za uporabo v generatorju za lesni plin predvidenih - 20 do 25% vlage, potem je izhajajoči plin praktično neviden, ko na kakšnih 5 cm približaš vžigalico, se vname z rahlim pokom in gori z le v mraku komajda vidnim modrim plamenom. V tem primeru tudi katrana ni, po eni uri vožnje je v curku plina obešen košček vate še vedno snežo bel. Kot sem rekel, tako je, če je les ustrezno suh. Kako pa je bilo tokrat s katranom, bomo pa še videli.
Slika

In po dolgotrajnem mučenju štarterja je crkovina nazadnje vžgala...
Slika

Boste vprašali, zakaj nisem vžgal najprej na bencin, in šele nato preklopil na plin da štarter nebi trpel. Hja, nisem se spomnil. V zadnjih dveh letih sem stvar že toliko dodelal, da mi na plin vžge ravno tako kot na bencin, pri -10% pa še precej lažje... Seveda če je notri suh les :twisted:

Pa za konec še o katranu... To črno na kotlu ni staro diesel olje, ampak lesni katran. n zakaj je na zunanji strani kotla? Ker je kotel potreben temeljite pretesnitve #-o
Slika
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

Še en avto na drva.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ejga, Miha, tale tema ti je na kožo napisana =D> =D>

Upajmo, da si pridobimo še kakšnega inovatorja in ljubitelja starodobnikov [-o<
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Planet 1830 napisal/-a:Še en avto na drva.
Tole je pa ruski UAZ - bencinar, ki popije bencina kolikor ga vidi... :lol:
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a Tono »

Regan 664 napisal/-a: Tole je pa ruski UAZ - bencinar, ki popije bencina kolikor ga vidi... :lol:
...in pelje tudi tam, kjer evropska, ameriška in japonska avtomobilska jajca niti povohati ne morejo...
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Regan 664 napisal/-a: Tole je pa ruski UAZ - bencinar, ki popije bencina kolikor ga vidi... :lol:
Včasih so bili zelo popularni v Italiji, tam so bili seveda vsi po vrsti na LPG.
Tono napisal/-a: ...in pelje tudi tam, kjer evropska, ameriška in japonska avtomobilska jajca niti povohati ne morejo...
Tono, Uaz je itak cukrček :P Vozi se kot Rolls-Royce :D Pri GAZ-69 pa si rabil kakšnih 500, 600N sile za sklopko pritisnit :lol: :mrgreen:

Tono, ko smo že pri terencih, lepo bi bilo, če bi v podrobnostih do vseh najmanjših detajlov :P v sliki in besedi predstavil Pinza :D :mrgreen:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Evo, tema je "zalaufala"...

Tono se ne bo dal dvakrat prosit :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a Tono »

A totiga?

Slika

Predno kdorkoli vpraša (ker je to itak pri vseh, ki vidijo pinza, prvo vprašanje): da, res je, žre tudi 30 litrov bencina. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic - starodobniki (avtomobili, motorji...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Tono napisal/-a:
Predno kdorkoli vpraša (ker je to itak pri vseh, ki vidijo pinza, prvo vprašanje): da, res je, žre tudi 30 litrov bencina. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:hmm Koliko pa žre na terenu? Že mojo pandico, ki sicer žre okoli 7L, na terenu ni težko spravit na blizu 20L porabe?
Odgovori