Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Humor in bedarije so pol zdravja :)
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pozdravljeni,

na današnji dan, 26. septembra 1941, je na partizanskem posvetu v Stolicah pričela delovati prva radijska postaja Vrhovnega štaba. Ta dan smo v JLA praznovali kot dan rodu zvez.

Vezisti, srečno!

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Tono napisal/-a:Pozdravljeni,

na današnji dan, 26. septembra 1941, je na partizanskem posvetu v Stolicah pričela delovati prva radijska postaja Vrhovnega štaba. Ta dan smo v JLA praznovali kot dan rodu zvez.

Vezisti, srečno!
Tono super! =D>

Slika

Slika

Pa še nekaj slik scr-284, razžirjene med partizanskimi enotami:
Slika

Tale ima na žalost škatlo že v 'barvah' jna...
Slika

...sama postaja pa je še iz vojne proizvodnje...
Slika

Zgoraj sprejemnik, spodaj oddajnik. V okvir na levi strani sprejemnika pride ali suha baterija ali vibratorski pretvornik. Potrebne napetosti za delovanje so 1,4V (gretje elektronk v sprejemniku), 6V, (gretje elektronk v izhodni stopnji), -57V (prednapetost na mrežici v izhodnji stopnji), 90V (anodna napetost sprejemnika), 500V (anodna napetost oddajnika). Napetosti 6V in 500V je dajal ali ročni generator GN-58 ali pa dinamotor PE-103. Kot že omenjeno, je napetosti 1,4V, -57V in 90V dajala ali suha baterija ali pa vibratorski pretvornik PE-104
Slika

Oddajnik...
Slika

Notranjost škatle...
Slika

Še malo razlage za veziste...
Frekvenca je od 3700 do 5900kHz, način uporabe je tak kot pri vseh ameriških KV postajah iz tega obdobja. Po 'tablici talasa' na notranji strani pokrova se nastavi točna frekvenca ODDAJNIKA, frekvenca sprejemnika se nato nastavi na ničelno izbijanje... Izhod moč naj bi bila ca 25W na telegrafiji in ca 15W na foniji (seveda amplitudna modulacija).
Sprejemnik je superheterodinski, medfrekvenca... hm hm, priznam, da sem pozabil, verjetno je standardnih 455kHz ali kaj takega. Demodulator je neka dvojna dioda-trioda, ki jo je zelo težko dobiti... v tej postaji je imela skurjeno gretje... pri sprejemu AM je demodulator diodni del, pri sprejemu CW se vključi dodatni BFO oscilator (posebna lampa) in s triodnim delom demodulatorske lampe deluje kot triodni produkt detektor. Če se malo potelovadiš s trimer kondenzatorjem v nihajnem krogu od BFO, se da napravo pripravit do tega, da čisto lepo sprejema SSB. NF ojačevalnik v sprejemniku pri delu z AM služi tudi kot modulator izhodne stopnje stopnje oddajnika.
Oddajnik je do konca preprost - v grobem ga ni kaj dosti več kot VFO in izhodna stopnja. Na sliki oddajnika sicer vidite kar nekaj lamp - to je zato, ker je nekaj lamp rezervnih (zgolj vtaknjene v podnožja, nikamor priklopljene) Oddajnik ima še kristalni oscilator, vanj se je lahko vtaknil kristal z delovno frekvenco, običajno pa je bil notri 200kHz kristal, in v tem primeru je XO služil za kalibracijo skale oddajnika.
Za tiste čase razmeroma kvalitetna naprava, če bi bila (za tiste čase solidna) selektivnost sprejemnika še malo večja, bi bila tudi sedaj še čisto praktično uporabna. Tudi frekvenco drži stabilno...
S pomočjo 'tablice talasa' se da frekvenco nastavit na kakšnih 250Hz natančno. Frekvenca sprejemnika se pri zasuku gumba spremeni za ca 70kHz. Lahko bi bilo bolj natančno, ampak za silo je...
Toliko na kratko po spominu...
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tono mi je navsezgodaj čestital za praznik :lol:
Sem vedno govoril kako pomembne so veze...in poznanstva :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a miha30 »

železocestnik napisal/-a:Tono mi je navsezgodaj čestital za praznik :lol:
Sem vedno govoril kako pomembne so veze...in poznanstva :lol: :lol:
A naj to razumem, da si bil ti vezist v vojski? :shock: Lepo prosim [-o< , vse povej, s kakšnimi aparaturami si delal, kakšne zanimive zgodbe... :o
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Miha, to je odgovor :wink:
železocestnik napisal/-a:Že, že...ampak vse eksponate si tudi fotografiral...in fotke imaš na računalniku :-k :-k

Dokaz za današnji vpad v tvojo "gehajm špajzo" :wink:

Slika

A ni to ena lampa od RRU-800 :?: :lol: :lol:

Še dobro, da zeleni sploh ne gledajo več te rubrike, sicer bi dobila rumeni karton :wink:
Tono napisal/-a:
@ŽC: vrlo dobro vojniče!

Slika


T
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a miha30 »

železocestnik napisal/-a:Miha, to je odgovor :wink:
RRU-800 izrađen je u tehnologiji valovoda i elektronskih cijevi i predstavljao je složeno elektronsko sredstvo kojim su mogli rukovati samo dobro obučeni vojnici radio-relejne specijalnosti ili profesionalci i zbog toga su smatrani elitom među "radio-relejcima".

Čestitam! :mrgreen: =D>
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Miha, zdaj boš moral najti še nekaj podobnega za Tonotovo Iskro ali Rudi Čajevec, sicer bo ogenj v strehi :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a miha30 »

No, zdaj pa res nesrpno čakam, da še Tono pove, s čem je delal... Aparatur od Čajevca ne poznam (edino kar se mi zdi, da so delali nekaj podobnega kot RUP-12 :?: )
Od Iskre poznam rt1-tc4, rt1-t600, rt20-tc6, rt20-tm... pa po pravici ne vem, kaj je bil ravno smisel tega, ker (razen rt20-tm) zaradi USB modulacije niso bile kompatibilne z ostalimi JNA napravami...
Poleg tega pa od rt1 serije še nisem v roke naprave, kjer ni bil kup tantalovih elektrolitov v kratkem stiku...
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

M-63 zakon!!! Če si imel srečo je imela tvoja enota še takega z BN-1.Tisti,ki so delali pizdarije pa so razvlačili PTK-56 "uz neprijateljevu vatru". :mrgreen:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Nurmi, če si s svojim postom mislil mene, ti moram povedat da gre za nesporazum, jaz sem precej premlad za službo v JNA ;) Sem samo ljubitelj stare vojaške radiotehnike ;) Tako da bi te prosil za pojasnilo, kaj je to m-63 in BN-1... Poznam samo ptk-56... Pa tudi izrek, 'Rodila majka propalicu, zato da nosi motalicu!' :mrgreen: Saj na motalici sta bila dva koluta s po 750m PTK-56? Ravno zadnjič sem videl na bolšjaku...

Edit: še eno vprašanje za veziste: 'telegrafski uređaj' TG-1 in TG-3... Kolikor mi je znano, je šlo tu za frekvenčni multipleks, tako da so po enem dvožilnem vodniku spravili 4 poljske telefonske linije in dve teleprinterski liniji (se opravičujem, da ne uporabljam ustreznih terminov, ampak govorim po domače... JBG, družboslovec pač ;) ) Teleprinter je delal s FSK modulacijo, pri TG-1 se mi zdi, da je bl frequency shift 100Hz, pri TG-3 pa 300Hz... n sedaj me zanima, se je kateri od teh dveh uređajev uporabljal tudi za radioteleprinter? KOliko je bil v JNA sploh frequency shift pri uporabi RTTY?
Zadnjič spremenil miha30, dne 26.09.2011, 20:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Ne,ne nisem mislil nate,bil je samo Nurmičev blesav komentar,ker itak v vse nos utaknem. :wink:
M-63 je bil navaden induktorski poljski telefon,klasika pešadincev.BN-1 je bila številčnica,da si se priklopil lahko tudi na centralo.
"Majka rodila propalicu..." PTK-56 pa že poznaš. :lol:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Aja Nurmi, zgleda, da sva hkrati pisala odgovor in urejala sporočilo ;) Pa hvala za pojasnilo! =D>
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

PAŽNJA NEPRIJATELJ PRISLUŠKUJE!

Slika
Slika

:lol: :lol: :lol:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
mario
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 952
Pridružen: 03.04.2007, 13:13
Kraj: Na pravi strani Alp

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a mario »

Neprijatelj prisluškuje .... Pssssssssttttttttttttttttttt ;-)
+
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Čestitke za nekdanji praznik vezistov!

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Za PR skrbi Tono...
Doma ima vsa navodila za RR "uređaje" bivše armeje...

Lahko samo povem naprej, kar sem izvedel, kako so sploh dobili za vojsko te Siemense...

Ve se, da za jugovojsko ni bilo mogoče uvoziti v tistih časih nekatere zapadne opreme. Te Siemens naprave naj bi kupila JDŽ da bi povezala železniške postaje med sabo. Ali je to res ne bi dal roke v ogenj.

Šolanje na RRU-800 je trajalo 6 (šest) mesecev. Zame v vojašnici Ljubo Šercer na Dunajski (bivša c.k. topniška kasarna :lol: ).
Potem pa sem 6 mesecev "delal" na izmeno (po 8 ur) v vojašnici Tabor v Ljubljani. Skrbeli smo za zvezo z nekaterih relejnih postaj-LJ-BG.
Najbolj pomembno zame je bil "službeni kanal", preko katerega smo imeli povezavo s celo bivšo YU. Zakaj? Zato, ker si lahko "zrihtal" telefonsko zvezo "znancem". Seveda sem lahko zato imel tudi "izredne izhode"...

Zato pa vseskozi govorim, da so veze povezane s poznanstvi :lol: :lol:
Tehnika mi je omogočila, da sem kolikor toliko normalno preživel tisto leto za ograjo...ja, to je bila Kacinova ograja...

Svojo izjavo dopolnjujem, da me Tono ne bo dobil na eni nogi:
1 (en) mesec (se pravi od tistih drugih šestih na Taboru) sem bil "službeno" na RR postaji Trdinov vrh na Gorjancih, vendar nisem delal na RR postaji...
Nurmi bi rekel, da sem delal p.....
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori