Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a andrazon »

En lep pozdrav.

Najprej opravičilo moderatorjem, ker odpiram novo temo.
Ker za kanarčka nisem dobil nobenega načrta je projekt splaval po vodi. Imam pa načrte za Španko in Regana. Kupljena je bila tudi polistirol plošča in nič me zdaj na ustavi. Sem pa naletel na eno težavico. Zanima me kateri model je po vašem mnenju lažji za izdelavo? Hvaležen bi bil nasvetov, kako zdelat praktično vse, vključno z podstavnima vozičkoma in fremom.
LP Andraž
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Španka!
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a milchy »

za primer vzemi eno Mehano lokomotivo (C-628 ali SD 35 ali SD 40) in si malo oglej, kako je kakšna stvar narejena - iz ravne plošče boš bolj težko naredil kar si si zamislil :)
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a miloš »

Od frema navzgor je prav vseeno katero delaš,namučil se boš s pogonom na oba podstavna zaradi vitkega trupa obeh (mislim da je širina 19 mm pa debelina sten nekaj vzame in imaš problem).Frem in pogon za 664 pa imaš od Mehana (zamenjaš imitacije na podstavnem),še bolje pa od Roco RENFE 319,katera ima podstavne skoraj v nulo,le dolžina lok odgovarja za 661-boš pač podalšal za nekaj mm.
Za 644 je problem srednjega kolesa na podstavnem,ker je manjšega premera.V Sloveniji sta le Bartol in Brus uspela narediti pogon za 644 da izgleda kot mora.Lahko probaš z eno Roco SNCF dizelko,ki ima osno zaporedje A1A-A1A,vendar ne vem kako je z dimenzijami.Pa veliko uspeha pri delu.
LP Miloš
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Ahm, jaz bi rad naredil vse sam. Nekako sem si že zamislil, kako bi zgledal. Nekako tako, kot pri milošovi gomulki, torej- osnovno škatlo, v katero pridejo kolesa in pri straneh maske podstavnih vozočkov. Trenutno me najbolj skrbi kje dobit primerna kolesa? Pa glede na toj da pravite, da je od frema navzgor isto bi se za začetek lotil Španke. Edino, če ima kdo načrt od HO amaterja v jpg. obliki, ker jaz tega žal ne znam. Zdej, ko sem se odločil kaj, pa vas vprašam še kako se zadeve lotiti (okvirno), na kaj je treba biti pozoren, kako izdelati vdolbine (imitacije vratc na stranicah) in predvsem kako idelat maske za podstavne vozičke???
LP Andraž
Uporabniški avatar
bubaiva363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 272
Pridružen: 01.11.2005, 5:58
Kraj: pored pruge...

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a bubaiva363 »

poglej mal Frateschi modele iz Brazila....vozicki,ohisje,se da kaj urediti...
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Kakor sta že Miloš in Michy omenila, vzemi eno lokomotivo, ki ima podvozje kolikor toliko ustrezno, nato naredi nadgradnjo. Podvozje v celoti delat v samogradnji je nesmisel, tako iz vidika trdnosti kot uporabnosti. Predvsem prenosi v podstavnih vozičkih so problem, če bi ga rad delal iz polistirena, hkrati pa sam ne zaupam toliko lepilom, da bi lahko rekel "ja tole bo pa skupaj zdržalo pri obremenitvi". Predstavljaj si, da zalaufaš lokomotivo na maketi in ti po parih metrih prenosi razpadejo! Torej vzemi ta del, ki je narejen tako kot mora biti, ko so tudi vsi zobniki na pravilni razdalji (to je še posebej pomembno!), frem še vedno lahko skrajšaš ali podaljšaš, nadgradnja je pa itak bolj lepotnega pomena, ne trdnostnega.
Drugo pa je, če bi se šel jedkanje in lotanje, tam pa si lahko privoščiš narediti sam vse od A do Ž iz medenine ali alpake.

Kako zgornji del narediti... Variant je več:
- vzameš mehano lokomotivo (ali pa kero drugo amerikanko), narediš odlitek (ali dva) od obeh bokov. Narediš osnovo za ohišje iz stirena, razrežeš odlitek da dobiš vrata in ostalo šaro ter nalimaš na osnovo in tako počasi vse skupaj zgradiš
- narediš jedkanico z vrati in ostalo šaro ter na poprej narejeno osnovo iz stirena nalepiš.
- vzameš nekaj "razsutih" Mehano lokomotiv in skupaj sestavljaš s pomočjo stirena

Za pomoč naj Ti bodo slike modelov Bojana Bartola:
http://modelni.vlaki.com/fotke/unikatni ... ionID=f040
http://modelni.vlaki.com/fotke/unikatni ... ionID=f050
Goran
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Jaz bi se zadeve lotil s predelavo nekega ohišja ali gradnjo iz več različnih ohišij. Frateschi je sigurno za pogledat, kakor še Mehano in Bachmann, ki sta cenovno dovolj dostopna. Verjetno je lažje izdelati Reagana kot Kennedya če bi se lotil izdelave iz obstoječih ohišij. V vsakem primeru pa objavi potek del, mogoče še ostali poberemo kako idejo.
jule
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 132
Pridružen: 15.01.2007, 16:48
Kraj: Velenje

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a jule »

Pozdravljen!
Če še nisi, pa sedaj poglej na link, ki sem ga pred časom priložil http://jorgenedgar.se/galleri/danmark.html . Poglej na GALLERI, pojdi na BYGGTYPS, potem pa listaj. Boš videl, da stvar ni tako preprosta, čeprav je res, da iz polistirola izdeluje le nekatere dele.
Jule
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Ajajaj, :|
Mislim, da sem napisal, da bi rad naredil model iz nič, tako da mi predlogi predelave ne nucajo prav veliko. Na modelni vlaki.com so slike nadokončanega kenedyja. Zanima me kako se iz silhuete, kot je prikazana naredi spodoben model. A bi se dalo naredit relief z urezovanjem?
LP Andraž
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a milchy »

to pa sam odkrij, pa nam boš potem povedal, kako je šlo .....
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

miloš napisal/-a:Od frema navzgor je prav vseeno katero delaš,namučil se boš s pogonom na oba podstavna zaradi vitkega trupa obeh (mislim da je širina 19 mm pa debelina sten nekaj vzame in imaš problem).Frem in pogon za 664 pa imaš od Mehana (zamenjaš imitacije na podstavnem),še bolje pa od Roco RENFE 319,katera ima podstavne skoraj v nulo,le dolžina lok odgovarja za 661-boš pač podalšal za nekaj mm.
Za 644 je problem srednjega kolesa na podstavnem,ker je manjšega premera.V Sloveniji sta le Bartol in Brus uspela narediti pogon za 644 da izgleda kot mora.Lahko probaš z eno Roco SNCF dizelko,ki ima osno zaporedje A1A-A1A,vendar ne vem kako je z dimenzijami.Pa veliko uspeha pri delu.
LP Miloš

Še en podatek bom dodal, če se bo res še kdo spravil španko delat
Srednja os - prosta os je premera 760 mm, kar je v H0 8,73 mm
Ostali dve - pogonski osi sta premera 1020 mm, kar je v H0 11,72 mm
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

andrazon napisal/-a:Ajajaj, :|
Mislim, da sem napisal, da bi rad naredil model iz nič, tako da mi predlogi predelave ne nucajo prav veliko. Na modelni vlaki.com so slike nadokončanega kenedyja. Zanima me kako se iz silhuete, kot je prikazana naredi spodoben model. A bi se dalo naredit relief z urezovanjem?
Nedokončan Kenedy? Jaz berem Regan...
Kaj si pa mislil z urezovanjem? Misliš lasersko graviranje? Polistiren ni lih najboljši, je pleksi steklo bolj primerno za kaj takega, pa les, pločevina...
Goran
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Uh, dobro, da se da taka kolesa dobit pri piku (cena :mrgreen: )
Drugače pa me je prevzel način izdelave podstavnega vozička na anderslejev način. Medeninast z polistiren masko.
LP Andraž
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Samogradnja modela v merilu HO iz polistirola

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Kar se koles tiče, saj jih je na eBayu malo morje! In dela jih en privatnik, od katerega smo še mi v Klubu Baat vzeli kolesa za vagone.
Poglej recimo tega:
http://stores.ebay.de/WEMO-Modellbahnzu ... 3203148015
In preden se lotiš česarkoli drugega, najprej reši problem podvozja. Ko bo to špilalo, se loti ostalega. To je najtežji in najpomembnejši del!
Goran
Odgovori