Poljčane - Zreče

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (poslana leta 1914 ) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

V času začetka prve svetovne vojne, daljnovoda še ni bilo tukaj!, kozolec je bil in takrat še dvovrstni.

Zanimivo je seveda, da je takrat najbrž tukaj ŽE BIL železniški tir!
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

grofceljski napisal/-a:Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (leto 1931) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Pozor na KOZOLEC in DALJNOVOD!
grofceljski napisal/-a:Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (poslana leta 1914 ) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

V času začetka prve svetovne vojne, daljnovoda še ni bilo tukaj!, kozolec je bil in takrat še dvovrstni.

Zanimivo je seveda, da je takrat najbrž tukaj ŽE BIL železniški tir!
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (leto 1939) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Tega leta je bila elektrifikacija seveda že tu, za kozolec so se pa odločili, da ga počasi odstranijo...tudi trasa ni šla nikamor...
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (med WWII) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Vidimo, da v času med drugo svetovno vojno, ni neče sledu o kozolcu, zamenjale so ga hiše. Trasa in elektrifikacija je seveda ostala.
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Še celotna letošnja prvomajska zgodba...
grofceljski napisal/-a:
grofceljski napisal/-a:Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (leto 1931) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Pozor na KOZOLEC in DALJNOVOD!
grofceljski napisal/-a:Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (poslana leta 1914 ) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

V času začetka prve svetovne vojne, daljnovoda še ni bilo tukaj!, kozolec je bil in takrat še dvovrstni.

Zanimivo je seveda, da je takrat najbrž tukaj ŽE BIL železniški tir!
grofceljski napisal/-a:Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (leto 1939) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Tega leta je bila elektrifikacija seveda že tu, za kozolec so se pa odločili, da ga počasi odstranijo...tudi trasa ni šla nikamor...
grofceljski napisal/-a:Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (med WWII) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Vidimo, da v času med drugo svetovno vojno, ni več sledu o kozolcu, zamenjale so ga hiše. Trasa in elektrifikacija je seveda ostala.

...in nekaj takega, kot Kitajci pravijo: šele tisoč in ena beseda, pove več kot ena slika, za poslano razglednico, bi pa verjetno bilo šele tisoč in dve besedi povedo več kot poslana razglednica :-k
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Dobro, da so prazniki dela...in da ima grofceljski čas :wink:

grofceljski napisal/-a:Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (poslana leta 1914 ) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

V času začetka prve svetovne vojne, daljnovoda še ni bilo tukaj!, kozolec je bil in takrat še dvovrstni.

Zanimivo je seveda, da je takrat najbrž tukaj ŽE BIL železniški tir!

Ta tir je industrijski tir Konjice-Radana vas...

Slika



PS: sem se na hitro odločil: izdal bom knjižico o industrijskem tiru Konjice-Radana vas, seveda, če boš dodal zraven to razglednico :wink:

Vsaj ne bom imel problema z lokomotivami :wink:

Imena konj si lahko izmislim :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

železocestnik napisal/-a:


PS: sem se na hitro odločil: izdal bom knjižico o industrijskem tiru Konjice-Radana vas, seveda, če boš dodal zraven to razglednico :wink:

Vsaj ne bom imel problema z lokomotivami :wink:

Imena konj si lahko izmislim :lol: :lol:
Ja kar se tiče razglednice, itak veš, da ni problema :wink: .... bi pa se znalo kaj zakomplicirati s konji, morda kobilami...

Konjska vleka oz živinska vleka je bila pri nas že od nekdaj registrirana in konji so imeli pri svoji vleki registracijo, čisto takole kot je tale...

Slika

, te pa si spet na istem :D , kje boš ti poiskal vse te registracije, ki so jih uporabljali fijakeri pri vleki vagonov.

No ja, je pa tukaj tudi ena prednost, saj čisto natančno vemo, po zaslugi našega pesnika Jurija Vodovnika, kako so furmani na našem območju - dajali leta 1854 navodila živinski vleki:

" Jirs Plavc ino Muri!
Jih z gajžlo nakuri,
Kanacja hajc, hajc!
Kar moreš, zdaj vlajc "


Evo, povsem avtohtono :D
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Evo, dva imena že imam :lol:

Plavc, Muri... Hajd, dija!
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ali ima kdo fotografirano tablico parnega kotla muzejske JŽ 72-018 v Konjicah?

Tablico se lahko fotografira v strojevodski kabini. Na njej je napisan proizvajalec, št. kotla in ponavadi tudi obratovalni tlak/pritisk.

Približno nekaj takega...

Slika

Sneto z neta :wink:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

In še ena se je našla :shock: , za nadaljevanje...


Tukaj smo rekli med wwiI
grofceljski napisal/-a:
Slika
Tole bo pa leta 1948, ali 1949, ali 1950
Slika

Tir je označen, pozor na dve novogradnji preko ceste :!:
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

grofceljski napisal/-a:
Slika

:-k .... :-k Ja tukaj in v Rustijevi knjigi pod identičnim motivom piše, da je bil g. Marko Bezenšek strojevodja na zadnji vožnji vlaka leta 1962 ....

Če pa povzamemo besedilo iz zloženke na linku:
http://www.destinacija-rogla.si/uploads ... eznica.pdf


pa piše takole:

Zadnji vlak je iz Zreč v Poljčane peljal 15. aprila 1962. Vlakovodja je bil Štefan Šurbek, lokomotivo je upravljal
strojevodja Rudolf Bertoncelj, kurjač na lokomotivi pa je bil Alojz Jevšenak. , kar je verjetno kopirano besedilo iz Rustijeve knjige na strani 63....

:pamet , Takoj, ko se samo malce poglobiš v eno stvar, se ti že postavi en velik :?:

:-k v isti knjigi, kar dve strojevodji na zadnji vožnji vlaka

:-$
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Spomini ohranjajo preteklost, prijatelji sedanjajost, upanje prihodnost. :wink:

Vendar je spomin ena komplicirana zadeva...vsak ima svojega....

Ko se piše knjiga, se zbira vse mogoče podatke. Ponavadi je to vse na hitro, ker se bliža neka obletnica...in zmanjka časa za resna preverjanja.

In potem pride do tega, kar ti omenjaš.

Druga skrajnost je, da preverjaš, preverjaš in preverjaš in nič ne izdaš.

Tukaj na forumu je malo bolje, ker imaš takoj odziv forumašev, pa še vsak nekaj ve...in zadeva se hitro iskristalizira.

Zato pravim, da je še kako pomembno, da se na zadnjo stran fotke napiše prisotne in datum :wink: :lol:

Ampak takoj, ko je fotka narejena, ne čez deset let ali čez dvajset :old
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

železocestnik napisal/-a:
Druga skrajnost je, da preverjaš, preverjaš in preverjaš in nič ne izdaš.
:pamet Veš kaj, tole o zadnji vožnji bi pa že bilo potrebno preveriti, :pamet izkristalizirati, in :pamet zapisati...

Glede na to, da imaš ti že nalogo o teh konjih z industrijskega tira :D , predlagam, da zadnjo vožnjo prevzamem jaz... :idea:

Skupni imenovalec so seveda :!: konji, tvoji so vlekli vagone, moji so pa nosili železničarje, da niso šli peš domov :?:

:D
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Se strinjam.

Lep pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

V redi tej :D
Bomo kar začeli kristalizirati to zadnjo vožnjo Konjičana :wink:

ZPK ena :

Ali lahko na dano izjavo....

da je Bertoncelj zapeljal proti Poljčanam, tako:

a) mešano potniško tovorno kompozicijo
kot
b) tovorno kompozicijo


sklepamo, da so bile dve zadnji vožnji in morda zato dve lokomotivi :?: :?:
Odgovori