Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Glede tehnike izdelave modelov se bolj malo pise in vsi, ki kaj konkretnega delate, svoje izkusnje in znanje skrbno cuvate in ga nikomur ne zaupate.
Res mi ni jasno zakaj se vec ne pise o tem, saj s tem pomagate ostalim, ki nimajo moznosti vsega preskusiti, saj testi zahtevajo kar nekaj casa in seveda tudi nekaj denarja. Da ne bom predolg, saj verjetno miselnosti nekaterih ne bom spremenil, zato raje nekaj "konkretnega" :-)

Ze nekaj casa sem razmisljal o tem, da bi bilo fino imeti na modelu kaksen kos iz "kovine", malo zaradi trdnosti, malo zaradi teze in tudi zaradi obstojnosti.

In tako je nastalo kratko navodilo, kjer sem opisal kompleten postopek izdelave kalupov in odlitkov.

Ce bodo tezave s prebiranjem pdf datoteke, bom pa v nadaljevanju v tej temi objavil posamezne slike in opise.

Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Moj poklon Jani! Tole je pa sila uporabno in zanimivo. Kako je pa trajnostjo silikona, ima ta tudi kake življenjske težave?
Drugače pa sem razmišljal o ulivanju medenine pa žal je zadeva prekompleksna za domačo uporabo. Če pa je cinkova zlitina kaj v sorodu z "belo kovino", ki se dostikrat uporablja kot nadomestek za ulito medenino pa tale navodila zelo pridobijo na veljavi. Si mogoče kaj preizkušal lotati tele koščke, magari ostanke odlitkov? Glede na to, da si kupoval te mešanice v Bauhausu, lahko prišepneš komercialno ime pod katerim si kupoval surovine?
Goran
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo Gorchi

Kalup, oziroma silikon nisem uspel "casovno" testirati, ker so kalupi se "mladi", vzdrzljivost je pa odvisna tudi od tega, kako skrbis za kalup (vsake toliko smukec in detajln pregled, eventuelno ciscenje oddusnikov...), ampak pri mojih majsih kalupih se po 10-ih odlitkih na kalupu nic ne pozna - da bi se videlo, da je kalup sploh bil uporabljen.
Kakor sem napisal, silikon do 300°C deluje normalno in tudi do 380°C (kratkotrajno) odlitek na kalupu ne pusca sledi. Je pa seveda odvisno tudi od kolicine in razmerij v zlitini, saj ce je kolicina vecja, se tudi kalup bolj segreje. Ce je v zlitini vec svinca (le ta se topi pri vecji temperaturi kot cink), je treba zlitino bolj segreti in s tem se segreje tudi kalup. Bo pac treba narediti se kaksen test...
S cinkom obicajno lotamo in lotati odlitek seveda ni problem, ce odlitka ne stopis :-) Vecje kose ni problem, pri manjsih je pa vseeno boljse lepilo.
Cink se kupi na oddelkih, kjer imajo opremo za lotanje (npr. za lotanje bakra pri zlebovih). V Baihause je to ROLOT 608, imajo ga pa tudi drugje - isci palicice za mehko lotanje.
Mogoce edino se to, da "ne posrecen" odlitek preprosto stopis in ponovno ulijes, kar s smolami ni mogoce. Cena za 1kg cinka je pa priblizno enaka ceni smole.


Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a mmatja »

N amater napisal/-a:...V Baihause je to ROLOT 608, imajo ga pa tudi drugje - isci palicice za mehko lotanje.
Mogoce edino se to, da "ne posrecen" odlitek preprosto stopis in ponovno ulijes, kar s smolami ni mogoce. Cena za 1kg cinka je pa priblizno enaka ceni smole.


Lep pozdrav, Jani
Jani, kakšno pa je razmerje v % Sn/Pb tega ROLOT-a 608? Namreč za lotanje bakrene pločevine naj bi bilo razmerje 60%Sn/40%Pb. Dočim je za lotanje pocinkane pločevine dovolj tudi razmerje, v katerem je %Sn manjši (lahko 40%Sn/60%Pb) in s tem so tudi palice cenejše. Takšno razmerje so včasih uporabljali vodovodarji pri lotanju svinčenih cevi, ki se danes na uporabljajo več. Ali je sploh potrebno, da je v zlitini Sn? Namreč Sn ni ravno poceni. Zn je mnogo cenejši. Je pa res, da ima Zn malo višje tališče kot Sn in nevem kako bi to potem kaj vplivalo na kalup? Namreč razmišljam, da bi lahko sam pripravil zlitino. Tako smo tudi včasih, ko sem se še ukvarjal z kleparijo, kar sami pripravljali (ulivali!) palice za lotanje žlebov...Cink, svinec ali kositer posamezno v palicah oz. manjših ingotih, pa tudi ni tako velik problem dobiti...S tem bi se verjetno kar precej pocenila zlitina, ki bi se lahko potem uporabljala za odlitke.
L.P.
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Jani, pred leti sem ulival okrasne kozarce, stena je dam debelejša, zunanja površina reliefna, en kalup je vzdržal za 25 do 30 kosov, potem se je površina začela drobiti. Sedaj je mogoče tudi kvaliteta materiala /silikona/ boljša. Takrat je bil rdeč in en sive barve, je pa to najmanj 15-20 let nazaj. V začetku sem vlival 99% cin, kar je bilo predrago in sem začel dodajati svinec. Za vsako ulivanje smukec!
Za taljenje sem imel laboratorijski plinski gorilnik in zajemalko iz nerjaveče pločevine na podstavku narejenim iz žice.
Mislim, da imam še nekaj kosov in tudi kakšen kalup bi se našel. Silikon je moj prijatelj kupoval v Nemčiji, rabil ga je za centrifugalni liv /zelo uporabno tudi v modelarstvu/.
http://www.ptiprototype.com/stepsinspincasting.htm
Moje izdelke in kalup poslikam ob priliki.
Sebastian
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Ja Sebatiant, ravno o tem sem pisal na zacetku... Zal tisti, ki so kaj poskusili, kaj naredili in se kaj (sami) naucili, to zelo tezko delijo z ostalimi.
Mogoce je tako v redu, da nekdo "prebije" led, potem pa le kdo se kaj doda. Vsaka informacija je dobrodosla - meni in ostalim, ki bodo kaj ulivali (kovinskega). :idea:

Glede "mesanic", katere se v taksne kalupe lahko ulivajo, pa resnicno nisem kaksen strokovnjak in zato ti Mmatja zal ne morem natancno razloziti kvalitet in obstojnosti in razmerij zlitin (razen tega, kar pise na ovitki omenjenega cinka). :?:

Mogoce edino tale link, kjer je mogoce nabaviti vse, za ulivanje figur. V kompletu dobis zajemalko, kalup in ze pripravljeno zlitino. Pri pregledu ponudbe v trgovini bos pa nasel tudi ze pripravljene zlitine (tudi taksne brez svinca), ki se topijo okrog 200°C, vsebujejo pa svinec, kositer pa se bizmut ali antimon. Glede na to, da se taksne firurice izdelujejo ze mnogo let, je verjetno taksna mesanica zelo obstojna in tudi barvanje ni problem. :!:

Da ponovim, kalup lahko segrejemo do 300°C, kratkotrajno tudi do 380°C. To je omejitev, katero je treba upostevati in zato dodajanje kovin, ki se talijo pri vecjih temperaturah ne pride v postev.
Bilo bi pa fino, da bi se v debato vkljucil kaksne "livar" oziroma kdo, ki se spozna na kovine in zlitine. Kaksen trik ali napotek bi zelo prav prisel... [-o<

Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

No pa sem našel nekaj kosov mojih kozarčkov, pri tem se vidi, da je bil ta narejen bolj proti koncu, relief je že bolj slab. Silikon postane krhek!
Kalup smo naredili po kozarcu, ki ga je imel moj prijatelj. Kalupe še nisem našel. :(
Slika

Nisem najlepše odstranil posledice ulivanja.
Slika
Sebastian
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Zdravo!

Prosim, če mi lahko poveste, katere kovine ali zlitine (lote) lahko kupite pri nas. Na tej osnovi bomo ugotovili, katere so možne najnižje temperature taljenja (sistemi z dvema ali tremi elementi).

Npr. evtektik v sistemu Pb-Bi-Sn ima temperaturo tališča 92 °C.

Lep pozdrav, Miro.
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Slika http://www.mojalbum.com/miro34/vlaki/diagram1/20921869 prikazuje ternerni fazni diagram Bi-Pb-Sn. Na desnem robu trikotnika je dvofazni sistem Pb-Sn (http://www.mojalbum.com/miro34/vlaki/pb-sn/20921877).
Točka "e" (evtektik) predstavlja v sistemu zlitino z najnižjo temperaturo. V tem primeru je to okoli 61,9 % Sn in temp. 183 °C. Zgornja črta v sistemu je liquidus črta, to je temperatura, pri kateri se zlitina pri ustrezni sestavi prične strjevati. Npr. zlitina z modro črto se prične strjevati pri okoli 410 °C, strjevanje pa je končano pri 183 °C.
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Verjetno se bo Bizmut bolj težko nabavil. Lahko se poizkusi tudi z loti, je pa pametno prej preveriti temperaturo taljenja, ker zna biti hitro preko 300 °C. Brez kemijske sestave ali vsaj ke. elementov v zlitini ne morem pomagati kaj veliko.

Janiju bi svetoval, da bo pot livnega kanala med napajalnikom (livno čašo) in ulitki čim krajša, da taline ne zmrzne vmes. Kot je že sam ugotovil, so oddušniki nujno potrebni, da lahko talina izpodrine zrak in zapolni livno votlino.

V livarstvu poznamo trajne in enkratne forme. Pri slednjih se uporablja pesek, ki pa v tem filigranskem primeru ne pride v poštev. Bom povprašal kolego zlatarja, če ima on kakšen bolj praktičen nasvet.

Lep pozdrav, Miro.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Super miro34, to so oni mali in dodatni a zelo uporabni nasveti! Hvala! =D> =D> =D>
Goran
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Nekaj o oddušnikih:
v livarstvu se pri enostavnih zadevah oddušniki naredijo na stičnih ploskvah dveh polovic modelov. Običajno so obrnjeni navzgor za vsaj 45 °; končajo se višje, kot je najvišja točka ulitka, sicer talina izteka skozi njih in ne zapolni livne votline. Poleg tega si s tem kasneje zagotovite, da se bo celoten livni sistem ločil od obeh kalupov. Tako bi načeloma odsvetoval izdelavo vodoravnih oddušnikov in da potekajo skozi kalup, saj bomo le v idealnem primeru ulitek lahko izvlekli brez poškodb trajnega kalupa. Če delamo npr. s peskom pa teh težav seveda ni.
Če je le možno, naj imajo vsi ulitki oddušnike (lahko so povezani v skupnega), tako, da sigurno izpodrinemo zrak iz livne votline. Oddušnike lahko povrtamo, popilimo ali pač kako drugače naredimo utore. V Janijevem primeru naj bodo preseka vsaj 2 mm; zrak mora iti čimprej ven in morebitne nečistoče težje zamašijo luknjo. Nečistoče izvirajo iz žlindre in ostalih nečistoč, ki se naberejo ponavadi na vrhu taline, zato tik pred litjem površino taline očistimo s kakšno kovinsko palčko. Nadalje se tudi sam kalup izpira ali razpada. Vse to se potem nabira v ulitku, z dobro konstrukcijo pa izven njega (npr. v oddušniku). S tem načinom dela sicer porabite malo več materiala, a ga itak reciklirate.
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Pb-Zn sistem: http://www.mojalbum.com/miro34/vlaki/foto/20925503.
Sistem Pb-Zn je rahlo bolj kompliciran kot enostavni evtektični. Pri tem sistemu je konec strjevanja pri 318 °C ne glede na sestavo. Razen pri evtektiku (čiste kovine in npr. evtektik imajo celoten čas strjevanja enako temperaturo, sicer se zlitine strjujejo v temp. intervalu) je temp. interval strjevanja zelo dolg (skoraj 100 °C), kar prinese s seboj krčenje pa še kaj, kar mogoče pri tako majhnih kosih ni tako izrazito.
Prilagam še ternerni sistem Bi-Sn-Zn http://www.mojalbum.com/miro34/vlaki/bi-sn-zn/20925504 (na straneh so binarni sistemi s temperaturami in sestavami.

Kako bi bilo ulivati v glino. Primerno suh model bi se na krajši rok morda obnesel. Cenovno je ugodna varianta.
Še odgovor kolega - kar navajam:
"...glede materiala, če sprašuješ za formo je za zlatarje ali pa za ulitke z lepo površino najboljši gips, ampak ne tisti električarski. Dobit moraš štukaturni gips oziroma modelirni gips, v angleščini je plaster of paris. ta je bolj fin, tekoč in se ne trdi hitro, lahko ga tudi vakumiraš takoj po zalitju modela da odstraniš zračne mehurčke, ki se držijo modela. jaz sem ga enkrat dobil na fakulteti za umetnost oni pa ga kupujejo nekje okoli Tacna, mislim da gre za trgovino Pika..."
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Miro, deluješ kot stari maček na področju ulivanja. Zanima me, ali kaj veš kako je s trajnostjo teh litin, ki vsebujejo cink? Namreč ta teden sem dobil e-mail v katerem gospod opisuje težavo s Kleinmodellbahnovo lokomotivo saj ima osnovo narejeno iz zlitine, ki vsebuje cink. Problem je v tem, da se je frem lokomotive začel počasi zvijati.
Nadalje, iz preverjenih logov sem zvedel, da je pred leti tudi Roco uporabljal neko zlitino s cinkom in je bila osnova za frem te lokomotive. Vse ostalo je sicer iz normalnih kovin in plastike, problem je v tem, da je ta frem iz zlitine preprosto razpadel. Žal pa mi niso zaupali točno za katere lokomotive gre...
V glavnem, zanima me, katera zlitina bi bila "varna" oz. katere so nevarne.
Goran
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

@Gorchi
Pozdravljen. Legura, o kateri govoriš, je tako imenovani "cinkal" ali "zamac 4" ali ZnAl4 ali tudi "špijavter". Vsebuje 4 % aluminija, strogo limitirane (na prvi oz. drugi decimalki!) količine dovoljenih nečistoč, kot so železo, baker, svinec, mangan itd, razlika do 100% je cink. Problem so prav strogo limitirane primesi. Sestavo najdeš v nacionalnih standardih in ti se med seboj nekoliko razlikujejo prav v navedenih limitiranih količinah primesi. Nekoč sem imel primerjalno tabelo ca. 7 različnimi nacionalnimi standardi (DIN, JIS.....) za to leguro, a nikoli nisem računal, da jo bom kot upokojenec še kdaj potreboval :D

Problem s samo zlitino, kadar so limitirane količine presežene, nastopi zaradi postopne rekristalizacije povezane s prostorninskimi spremembami. Če je talilni lonec jeklen in se ne čisti sproti, ampak se kontinuirno vanj dodaja sveža surova legura (navadno v majhnih ingotkih), se v leguri sčasoma nakopiči železo in problemi so tu. V tekoči proizvodnji je dobro imeti kemični laboratorij (ali pa najeto zunanjo institucijo), ki nadzira sestavo legure v talilnem lonci in seveda izvaja tudi vhodno kontrolo, saj tudi dobavitelji niso zanesljivi, zlasti ne tisti ceneni. Prepričan sem, da je bivši KMB proizvajal svoje odlitke brez kontrole sestave legure, je pa spodrsnilo tudi že Maerklinu in komu drugemu. Morda so odlitke tudi kupovali od ne preveč zanesljivih dobaviteljev.
LP - Peter
Odgovori