Bife "Vagon"

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Pozdravljeni!

Medtem, ko iščem navdih za nadaljevanje dela na "Lokomotivski lopi Zabukovica v H0e", bom predstavil še en objekt, ki je nastal na moji hobi delovni mizi.

V reviji MIBA letnik 2007/07 sem pred časom dobil idejo za predelavo starega, delno demoliranega dvoosnega potniškega vagona v manjši gostinski objekt s pivskim vrtom, ki bi ga kasneje lahko umestil v bližino manjše železniške postaje ali postajališča na predvideni maketi.
Objekt oz. predelava nima neposrednega vzora v resničnosti, čeprav je nekaj podobnega v uporabi v Kamniku.

Torej sem v roke vzel vagon, nekaj orodja, nekaj priročnega materiala in se lotil dela. Vagon (Liliput) sem moral v celoti razdreti, sneti zasteklitev, prilagoditi podvozje, izdelati notranjo opremo, napeljati razsvetljavo, izdelati podlago za vagon in vrt, in še kakšno stvar.

In nastal je Bife "Vagon" z majhnim pivskim vrtom ob vagonu, skromno kuhinjico, primeren za majhno podeželsko železniško postajališče.

Slika

Slika

Slika

Še v večernem času:

Slika

Nekaj malenkosti bom moral še naredit in dodelat, toda v glavnem je mikro dioramica pripravljena za namestitev v primerno okolje.

Približno tako (gre za začasno improvizirano postavitev):

Slika

V nadaljevanjih bom, če bo zanimanje, predelavo tudi opisal. Seveda pa bom z veseljem odgovoril tudi na morebitna vprašanja in komentarje.

Uživajte!
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Dodal bom še nekaj posnetkov notranjosti.

Bolj iz ptičje perspektive,

Slika

...pa nekoliko nižje,

Slika

...gospod je kavo že popil, gostja pa ima prazen krožnik :)

Slika

in kuhar ima vse pod nadzorom medtem, ko natakarica streže...

Slika

Toliko zaenkrat!
LP, Miran
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Fantastično!
Po zgornjih slikah sodeč imajo v kletnih prostorih
eno veliko cisterno za pijačo!
8-)
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:D Hvala!

Tista piksna je le podstavek, sicer bi bili vsi mrtvo pijani! :lol:
LP, Miran
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Bravo Miran!

Neverjetni detalji!

Lahko prosim opišeš izdelavo steklenic, kofešalc in ostalih drobnarij katere so na mizi!?!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matjaž, hvala!

Okrogle steklenice sem izdelal iz tanke žice z belo izolacijo, ki sem jo prebarval z zeleno prosojno barvo, ki daje videz stekla. Na vrhu sem odstranil kos izolacije in gola žica predstavlja vrat steklenice ter hkrati zamašek. Štirioglate steklenice so ustrezno prirezani kosi prozorne plastike (prazno ohišje CD/DVD) ali podobno. Vrat z zamaškom je spet kos žičke. Nalepke so nastale z malo srebrne, črne ali kakšne druge barve.

Slika

Kavne skodelice so kratki koščki plastičnih cevk, krožniki pa z luknjačem izrezani krogci papirja. Pribor ob krožniku je kos bakrene žičke, ki je v enem delu sploščaten.

Sicer pa se s temi detajli nisem prehudo trudil, ker skozi okno v notranjost niso najbolje vidni in gre bolj za splošen izgled.
LP, Miran
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a yyure »

Sanitarna inšpektorica je že na poti, nimate tekoče vode in WC urejenega. :mrgreen:

Drugače pa odlično narejeno.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:thumbupl

WC je zunanji, skupen z žel. postajališčem, vodo pa še bodo napeljali! :)

Slika

Res pa je tudi, da manjka še nekaj detajlov, kot odvodna cev za paro in dim iz kuhinje, pa električni drog ob vagonu, ki bo skrbel za nadzemni el. dovod, pa še kakšna malenkost!
LP, Miran
Tomy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 842
Pridružen: 22.03.2008, 12:06

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a Tomy »

Pa dobro, koliko takih "skritih" projektov pa še imaš? ODLIČNO! =D> =D> :thumbupr

Lep dan
Tomaž
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Tomaž, hvala!

No, kakšen projekt se bo že še našel! :D
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Nadaljeval bom z opisom izdelave - predelave. Morda skozi opise kdo najde tudi kakšno idejo za lastno predelavo, morda pa kdo poda tudi kakšno svojo idejo, ki bi bila dobrodošla tudi drugim!

Že na začetku sem napisal, da sem kot izhodiščni model vzel star dvoosni potniški vagon od proizvajalca Liliput, ki ni bil več uporaben za vožnjo po tirih. Osnovni model je bil rdeče barve, zato ga je bilo najprej potrebno prebarvati. V bistvu je bil poskusni zajček za barvanje z barvno kombinacijo za pripravljeno za barvanje Baat vagonov.

Pobarvana nadgradnja vagona v fazi sušenja.

Slika

Po končanem barvanju sem ustrezno prilagodil tudi podvozje in sicer sem snel spojke in odrezal nosilce koles, ki tako ne bi imeli nobene funkcije, pa še napoti bi mi bili. Prav tako je vagon izgubil po eno skrajno stopničko.

Vagon pred prilagajanjem podvozja:

Slika

Stanje podvozja je še najbolje vidno na spodnjem posnetku.

Slika

Zatem sem se lotil izdelave notranjosti vagona. Iz tankega kartona sem izrezal pravokotnik prilagojen tlorisni površini vagona. Na kartonu sem označil položaj delovnega pulta in pregradne stene med kuhinjskim in gostinskim delom ter na tem delu prilepil pregradno steno iz kartona. Vse skupaj sem prebarval ter nato izdelal še delovni pult za kuhinjo in gostinski del.

Podlaga, stena in delovni pulti

Slika

Pred točilnim pultom so običajno tudi barski stoli. Ti so nastali iz izoliranih kabelskih votlic, nekaj medeninaste ali bakrene žice debeline 0,3 mm (za držala nog) in 0,7 mm za nosilec stola. Sedež je iz 1,5 mm debelega kartona, oblikovanega z luknjačem premera 4 ali 5 mm in lakirano s črnim lakom (videz umetnega usnja).

Barski stolčki pred "šankom" (ogledalo nad polico na pregradni steni je kar kos gospodinjske alu-folije)

Slika

Mizi v vagonu sta nastali iz okrasnih risalnih žebljičkov, podstavka pa iz odrezane izolacije el. votlic. Prt mize je ustrezno prirezan kos papirnatega robčka, prilepljen na podlago in pobarvan. ogrodje stolov so nastali iz sponk za spenjanje papirja, sedežna plošča in naslon pa iz kartona.

Mizi brez prtov...

Slika

...in s prtom

Slika

Stoli v delu...

Slika

...in v funkciji

Slika

Se nadaljuje...
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

... Ob izdelani notranjosti je potrebna tudi ustrezna razsvetljava, saj sicer notranja ureditev ne pride do izraza. Za razsvetljavo sem uporabil del SMD LED traku, ki mi je ostal pri nekem drugem projektu doma, za stropno svetilko pred vhodnimi vrati pa sem uporabil SMD LED 1206, ki sem jo prilepil na spodnjo stran strehe nad vhodnimi vrati, preko nje pa sem prilepil obroček (kratek kos plastične cevke). Ker je svetloba hladna bela, sem jo malo "zmehčal" z uporabo oranžnega flomastra (kar se na notranjih LED-icah tudi vidi). Stropno svetilko nad vhodnimi vrati sem nato zalil z nekaj kapljicami lepila (Mekol), da je dobila rahlo izbočeno obliko in videz mlečne zasteklitve.

Pogled v notranjost vagona z LED razsvetljavo. V levem delu vagona sta vidna tudi dvopolni vtikač in vtičnica, ki sem ju moral vgraditi zaradi snemljivosti nadgradnje vagona s podvozja. Vtičnico sem prilepil na čelno steno vagona in jo zamaskiral z nekakšno omaro.

Slika

In še stropna svetilka nad vhodnimi vrati:

Slika

Slika

... ter prižgana (tukaj še v izvedbi hladne bele)

Slika

Tukaj pa je že "temperaturno" obdelana in svetloba je prijaznejša oz. realnejša.

Slika

Slika

Morda le še nekaj o zasteklitvi. Originalno so bila okna s poudarjenimi okvirji na skupnem traku iz prozorne plastike, kar me je motilo in mi je bilo deloma v notranjosti tudi napoti, zato sem posamezna okenska stekla izrezal, okvirje pobarval in jih nato posamično vlepil v okenske odprtine. Notranje stene vagona sem v gornjem delu prebarval v svetlo rjavo, strop pa je zaenkrat še črn. Morda to kdaj po potrebi tudi spremenim.

S tem sem zaenkrat opis notranjosti vagona zaključil.
LP, Miran
Uporabniški avatar
RitterVonGhega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1429
Pridružen: 13.09.2012, 14:35
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a RitterVonGhega »

zelo dobro delo, odlično !! =D> :thumbupl
www.eurocitycard.blogspot.com novice in galerija..... :))
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

... Tako, na vrsti je zunanjost, mikrolokacija in ureditev okolja.

Kot podlago sem izbral 3mm debelo penasto ploščo, velikosti 14 cm x 8,5 cm, ki sicer služi kot toplotna in protihrupna podlaga pod laminatom in je enostransko rebrasta. Dodatno sem podlago utrdil z 2 mm debelim kartonom enake velikosti, prilepljenim na rebrasto stran penaste plošče iz spodnje strani. Nanjo sem zarisal položaj vagona in izrezal odprtino za napajalne žičke razsvetljave. Iz 2 mm debele balze sem izrezal 3 mm široke letvice - imitacijo tramov oz. starih pragov, ter iz njih sestavil nosilno konstrukcijo na kateri bo kasneje stal vagon.

Slika

Slika

Podlago sem nato v celoti prebarval z zemeljsko rjavo barvo, v območju neposredno ob leseni konstrukciji in med njo sem nato posipal nekaj "tolčenca", sicer pa sem večino površine posipal s fino presejano mivko. Predvsem pa v območju, kjer so predvidene mize pivskega vrta. Vse skupaj pa je fiksirano enako kot gramoz med tiri. Delno sem obrobje vagona ozelenil s travnim sejalnikom in travo (najprej kratko, neto pa nekaj daljšo in rjavo) od Noch-a.

Slika

Ob vagonu sem zasadil tudi nekaj grmovja (npr. flider), izvajalci pa so se na delo pripeljali tudi z motornim kolesom MZ ES 150 (Noch) :lol:

Slika

Slika

Vagon je dobil tudi napisno tablo, ki je videla tudi že boljše čase:

Slika

In nekaj reklamnih plakatov iz preteklega obdobja

Slika

Poskusno sem dodal tudi tablo z dnevno ponudbo, vendar moj tiskalnik (ali pa moje znanje uporabe) ne zmore take pisave oz. ostrine, da bi bilo to berljivo, zato jih zaenkrat nisem uporabil. Morda kasneje, če bom uspel lepše natisnit zadevo ali pa bom morda koga naprosil za tako uslugo.

Slika

in

Slika

Se nadaljuje...
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Bife "Vagon"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

... :arrow:

Ker je višina stopnic za vsakodnevno uporabo, predvsem pa v javnem lokalu, neprimerna oz. previsoka, sem moral izdelati primerne stopnice za kolikor toliko normalen dostop v lokal. Stopnice so nastale iz 1mm debele balze, postarane pa so bile z uporabo močno razredčenega črnega tuša.

Slika

Površina stopnic je bila po barvanju obdelana še z žično ščetko - svinčnikom. S tem sem ustvaril videz površinske obrabe.

Slika

Slika

in še na lokaciji:

Slika

Slika

Prostor bodočega pivskega vrta sem moral iz varnostnih razlogov omejiti, zato sem moral pristopiti k izdelavi ograje. Nekdaj so prevladovale lesene ograje, ki niso bile ravno preveč zaščitene in jih je načel že zob časa, prav tako so jih kdaj pa kdaj dodatno obdelali še vinjeni gostje :lol:
Izhodiščni material: 1 mm debele letvice za mešanje barv (nosilne vzdolžne letve) in 0,6 mm debel hrastov furnir (vertikalne late). Za pokončne nosilne tramove sem uporabil kar nekoliko obrušene vžigalice.

Posamezni ograjni segment

Slika

Pokončni tramovi iz vžigalic

Slika

Poskusna montaža ograjnega elementa

Slika

Se nadaljuje...
LP, Miran
Odgovori