Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

HŽ Bee vagoni imajo vtičnice v kupejih... Preskušeno na Lisinskem pred 14 dnevi.
Goran
bugear
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 121
Pridružen: 24.04.2009, 20:33
Kraj: Češka

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a bugear »

TGV Lyria napisal/-a:Prav tako pa jih nimajo vagoni FS, HŽ in mislim da niti DB in ČD.
Vse vrste vagonov ČD, katere redno vozijo na EC/IC, jih zdaj že imajo.
"Milovat tě budu stale,
děkuju za krásný rok"!
enroxil
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.04.2014, 17:03

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a enroxil »

ZmAY napisal/-a:Na vagonih vlakov EC246 in EC247 ni stroma (stek doz) v kupejih, verjetno tud na drugih relacijah ne. Se ena sramota v danasnjem casu.
Zakaj p bi bila to sramota-bi se rad bril ali mogoce vozil tramvaj? :?: #-o
trance0
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 849
Pridružen: 25.10.2012, 12:29

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a trance0 »

Morda ni ravno sramota, je pa dejstvo, da v 21. stoletju na vlaku električne vtičnice niso noben luksuz, prej obratno. Še internet bo prej ali slej postal standard, kot zdaj postajajo električne vtičnice.
Uporabniški avatar
ZmAY
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 28
Pridružen: 23.09.2013, 20:05
Kraj: Kranj

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a ZmAY »

enroxil napisal/-a:
ZmAY napisal/-a:Na vagonih vlakov EC246 in EC247 ni stroma (stek doz) v kupejih, verjetno tud na drugih relacijah ne. Se ena sramota v danasnjem casu.
Zakaj p bi bila to sramota-bi se rad bril ali mogoce vozil tramvaj? :?: #-o
Sram te je lahko, da kaj takega sploh sprasujes =D> Slucajno sem sel v Budimpesto in ce bi bila kaksna vticnica v kupeju bi lahko v tistem casu opravil celoten delavnik (laptop pa to). Vozil tramvaj pravis, ta izjava nakazuje samo na tvojo primitivnost in nic drugega.
enroxil
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 21
Pridružen: 28.04.2014, 17:03

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a enroxil »

ZmAY napisal/-a:
enroxil napisal/-a:
ZmAY napisal/-a:Na vagonih vlakov EC246 in EC247 ni stroma (stek doz) v kupejih, verjetno tud na drugih relacijah ne. Se ena sramota v danasnjem casu.
Zakaj p bi bila to sramota-bi se rad bril ali mogoce vozil tramvaj? :?: #-o
Sram te je lahko, da kaj takega sploh sprasujes =D> Slucajno sem sel v Budimpesto in ce bi bila kaksna vticnica v kupeju bi lahko v tistem casu opravil celoten delavnik (laptop pa to). Vozil tramvaj pravis, ta izjava nakazuje samo na tvojo primitivnost in nic drugega.
Sram me je,zelo me je sram! ](*,) in se kesam!
Pa lep primitivni pozdrav! =D>
kvak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 385
Pridružen: 18.07.2009, 16:34

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a kvak »

avtovlak v Bohinju še vedno brez potniškega vagona
Uporabniški avatar
Čišo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 704
Pridružen: 29.10.2005, 17:41
Kraj: Bohinjska železnica

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a Čišo »

Imam dve novici, dobro in slabo. Katero želite slišati prej? :)

No, morda bi tale prispevek bolj sodil v temo Bohinjska proga, ampak glede na vsebino druge - slabe - novice, sem se ga odločil uvrstiti semle. Začnimo torej z dogodkom, ki me je razveselil.

Pred nekaj dnevi mi je poštar prinesel majhen paket iz Nemčije. V paketu knjiga. Takoj sem ugotovil, za kaj gre: nova knjiga Bavarca g. Wolframa Guhla o Soči. Gospod Guhl je pred nekaj leti izdal lep vodnik po Triglavskem narodnem parku, ki je bil kasneje preveden tudi v slovenščino, zdaj pa je izšla njegova druga knjiga, ki opisuje "najlepšo evropsko reko", kot jo sam imenuje, in kraje ob njej. Bogat vodnik na 224 straneh je izdala avstrijska založba Styria regional. V knjigi me posebno navdušuje avtorjeva doslednost pri navajanju krajevnih imen ter poglabljanje v zgodovino in razne detajle. Iz dela veje globoko spoštovanje do naših krajev. Sam sem se z avtorjem knjige v zadnjih letih nekajkrat srečal in mu med drugim omogočil tudi vožnjo na našem muzejskem vlaku - rezultat tega so številne omembe Bohinjske proge v obeh njegovih knjigah, v zadnji tudi npr. poseben članek o solkanskem mostu.

Slika

Slika


Zakaj navajam zadevo, ki me je navdušila, v temi o sramotah? Ker je odlično svetlo nasprotje naslednje zadeve, ki me razjezila, razžalostila ... Tega čustva žal ne znam najbolje opisati.

Kot vemo, so ob zadnji menjavi voznega reda brošurice z voznimi redi za posamezne relacije kar precej zamujale - toliko, da sem nanje že skoraj pozabil. Istega dne, kot sem prejel zgoraj omenjeno knjigo, pa na naši postaji slučajno naletim na brošurice voznega reda za progo Jesenice - Nova Gorica - Sežana/Ajdovščina. Ko eno prelistam, ugotovim, da gre za grotesko. Spet seveda standardne nebuloze kot smo jih zadnja leta vajeni, npr. opombe o koledarju voženj vlakov, ki jih bodo prej razvozlali Marsovci kot pa domači potencialni uporabniki. Toda glavni štos je tale: na zadnji strani je velika reklama za avtovlak, s pripisom v drobnem tisku, da dodatne informacije dobite na spletu, po e-pošti ali na plačljivi telefonski številki. V tej isti brošurici namreč voznega reda avtovlaka ne bomo našli, čeprav je ob tabeli voznega reda praznega prostora za najmanj toliko stolpcev, kolikor avtovlakov vozi skozi bohinjski predor! Se na Potniškem prometu mar sami iz sebe delajo norca?!

Slika

Slika

Slika

Naslednja cvetka: vozni red za Ajdovščino. Kdor bo spregledal tisti skromni napis BUS na vrhu stolpca, bo na postaji zaman čakal vlak. No, zgodba o nadomestnem avtobusnem prevozu v Ajdovščino bi si sploh zaslužila svojo temo.

Slika

Za konec pa še en ocvirek: v Legendi je navedena oznaka za Muzejski vlak. Ja, vem, legende so enake za vso Slovenijo, in ker so se SŽ letos na Štajerskem odločile igrati turizem z muzejskim vlakom, se je oznaka zanj pač znašla v legendi voznega reda. A najbrž bo marsikdo, ko bo zagledal to oznako, začel podrobno pregledovati vozni red za progo Jesenice - Nova Gorica in se začel spraševati, ali nemara muzejski vlak na tej progi ne bo več vozil.

Morda pa res ne bo. Malo zaradi dumpinške cene muzejca v Podčetrtek, malo zaradi razlike v stroških, ki jo bomo morali zaradi tega dumpinga pokrivati na Bohinjski progi, malo pa zaradi nenehnega nagajanja Slovenskih železnic nam, norcem z Bohinjske proge, ki smo v to staro šaro tako zelo slepo zaverovani ...

Slika

Kaj sem s tema dvema primeroma želel povedati? To, da je zelo velika razlika, ali človek neko stvar počne dosledno, s spoštovanjem, dušo, srcem ali kakor koli že hočemo temu reči, ter plemenito nekaj prispeva za celotno skupnost, ali pa, na drugi strani, vleče nek javni denar, dela šlamparije in ob minimalnem naporu čaka, da "prođe vreme" ... Ter seveda s tem dela škodo - dolgoročno tudi samemu sebi.
Tako počasi se prebujamo ...
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni pozitivno misleči .

@Čišo se strinjam z tvojimi ugotovitvami. Lepo je, če še nekdo drugi ceni lepote Slovenije. Nenazadnje nam tudi pove, da jih moramo ohraniti za naše zamejce. Druga, "temnejša" plat tvojega prispevka je odraz določene klime v tej državi. Veliko besed, "kilavo dete". Če kaj povprašuješ, ne dobiš odgovora ali pa je splošen. Problem bi lahko enostavno rešili. 10 tujim študentom naj plačajo potovanja po želenici. Naj podajo doživetja kako so se "prebijali" z enega konca Slovenije na drugi. Potem pa naj bo rezultat ocen dejavnik za dohodek vodilnih.

Saj kaj govorim. Potniškega prometa tako ali tako ne bo več :? .

Železnice se bodo privatizirale oz. prodale tujcu =D> . Kje bomo dobili denar za 2. tir ?

Kar v 2. svetovni vojni ni uspelo Nemcem, Italijanom in Madžarom, jim bomo sedaj mi poklonili =D> .

Vse je možno. Lezemo nekam ...

LP Igor
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4114
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a mkx »

Čišo napisal/-a:Naslednja cvetka: vozni red za Ajdovščino. Kdor bo spregledal tisti skromni napis BUS na vrhu stolpca, bo na postaji zaman čakal vlak.
Kaj pa tisti znak za bicikel poleg? Ne predstavljam si, kako bi na en bus spravili bicikle kakšne družine, ki bi bila na kolesarskem izletu po Vipavski dolini.
LP, Metod
senitel
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 146
Pridružen: 02.08.2013, 13:15

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a senitel »

mkx napisal/-a:
Čišo napisal/-a:Naslednja cvetka: vozni red za Ajdovščino. Kdor bo spregledal tisti skromni napis BUS na vrhu stolpca, bo na postaji zaman čakal vlak.
Kaj pa tisti znak za bicikel poleg? Ne predstavljam si, kako bi na en bus spravili bicikle kakšne družine, ki bi bila na kolesarskem izletu po Vipavski dolini.
Posebna SŽ modifikacija. :mrgreen: Lahko bi namesto tirov položili asfalt in bi bila super kolesarska + veliko cenejše za nas davkoplačevalce. :) Škoda, da se toliko denarja zmeče v to vrtačo imenovano SŽ, ven pa dobi tako zelo malo, pa še tisto kar je, je navadno nekaj na pol, čeprav bi bilo potrebno vložiti minimalno več truda, da bi vse skupaj izpadlo veliko bolje.
Luka 84
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 40
Pridružen: 26.05.2014, 19:31

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a Luka 84 »

Brošure Voznega reda so še ena izmed mnogih oblik kako se "potruditi" za uporabnike. Poleg porisanih garnitur, nakupa vozovnic, točnosti in hitrosti potovanj, ažurnost informacij…

Moje razmišljanje
Na železniški potniški promet je potrebno gledati kot na izdelek oz. storitev. Se pravi poiskati odgovore na vprašanja kot so:
"Zakaj se voziti z vlakom?" (prednosti, namen in cilji)
"Kaj uporabnik pričakuje od vlaka kot prevozno sredstvo?" (rednost, pogostost ...)
"Kako narediti potovanje prijazno uporabniku?" (pregledni vozni redi, nakup kart preko spleta, WiFi na vlaku ...)

Z dvigom kvalitete storitev se dviguje tudi število uporabnikov in posledično prihodkov. Enostavna matematika ki deluje povsod.

Dokler SŽ Potniški promet ne ugotovi kaj bi z svojo »storitvijo« sploh rado doseglo in bodo še naprej prejemali plačo ter nič odgovarjali, bo stanje ostalo takšno kot je. Potniki pa še naprej obravnavani kot nekakšno »nebodigatreba« na tirih S(lovenske) Ž(alosti).
Uporabniški avatar
Čišo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 704
Pridružen: 29.10.2005, 17:41
Kraj: Bohinjska železnica

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a Čišo »

Če bi se S(lovenska) Ž(alost) naučila vsaj izogibati šlamparijam, kakršne najdemo v brošurah voznega reda, bi naredila že ogromno ... Sicer se pa strinjam z vsem, kar je napisal Luka84: sploh ne vejo, kaj bi radi, oz. še bolje: jim za vse skupaj gladko dol visi ... Šefoviči s SŽ se z vlakom itak peljejo kvečjemu enkrat na leto, na kako poslovno požrtijo v Brda ali Laško, ko so vsi slinasti od samohvale. Takrat smo dobri vsi, ki jim pogrinjamo tepih pod lakaste šolne, naslednji dan pa nam že vržejo novo poleno pod noge.
Tako počasi se prebujamo ...
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4292
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

Dokler se turistične organizacije ne povežejo in se nehajo obnašati kot konkurenca, potem bo stanje, takšno kot je. SŽ pač izkorišča to... Saj bi se vprašal, kolilko Japoncev in ostalih azijcev, je povohalo, kaj več kot samo Ljubljano...Pa mi je odgovor tako ali tako jasen. Kdor misli, da azijci ne hodijo poleti v alpe se krepko moti.
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Sramota PE Potniškega prometa - SŽ

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Na Bledu jih je konstantno polno, sem prepričan, da bi jim brez problema zraven prodali še kakšno vožnjo z muzejcem in izlet v Brda. Ampak pri nas se itak ne da nič zmenit. Turisti naj si pa kar sami iščejo, kaj bodo tu počeli. Na eni strani, svoje smo zaslužili, ko smo jih pripeljali sem, na drugi, če se hočejo peljat, naj si naročijo vlak eno leto vnaprej. Imajo pa vsaj nekaj skupnega, za ostalo nobenega nič ne briga. :evil:
Odgovori