Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Nejc,

odlično! =D>

Sicer pa so predhodni komentatorji povedali že vse!
LP, Miran
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Jure, Miran hvala!
yyure napisal/-a: Nekaj me pa zanima, kako misliš skriti, če sploh misliš diletacije med posameznimi deli?
Seveda, tiste linije bodo zmanjšane na minimum in prekrite z zelenjem kolikor bo le mogoče...
lp, NEJC
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Lep pozdrav!

Skale so končno narejene. Bilo je kar nekaj slojev, na koncu še drybrush, ampak sem z izidom zadovoljen:

SlikaDSC07797 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07796 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07800 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07798 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07802 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07801 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07804 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07803 by Nejc Roskar, on Flickr
lp, NEJC
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Naslednji korak pa bo izgradnja celotnega terena. Najprej osnova (gozdne poti, gozdna podlaga, trave), nato sledi še detajliranje pokrajine (grmičevja, razno rastlinje itd.). Tega pa se ne morem lotiti preden so zgrajeni objekti. Najprej bo torej potrebno zgraditi vso leseno infrastrukturo, da lahko nato okoli oblikujem podlago. Vse objekte bom zgradil do strehe, detajli v notranjosti (+ na koncu še streha) bodo namreč čisto zadnji korak, ki bo verjetno vzel tudi največ časa.

Začel sem torej z gradnjo objektov, katero bom fotodokumentiral karseda redno. Vseh postopkov ne bom opisoval podrobno, če pa koga kaj zanima pa kar vprašajte :) Prvi korak je barvanje lesa. Najprej sem se lotil največjega kita - velike žage Twin Mills od Sierre West:

SlikaDSC07765 by Nejc Roskar, on Flickr

Po prvi obdelavi lesa z žičnimi krtačami ter črnim washem:

SlikaDSC07768 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07770 by Nejc Roskar, on Flickr

In še po barvanju s pasteli in alkoholom:

SlikaDSC07772 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07774 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07775 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07778 by Nejc Roskar, on Flickr

...pobarvati ves les iz tega kita je vzelo kar nekaj dni. In ko človek konča barvanje lesa iz največjega kita bi si mislil da je glavno mimo. Niti ne. Pobarvati je potrebno še les iz dveh manjših kitov ter glavni del - les ki sem ga naročil za samogradnje. Po pogledu na preostanek kajhitro ugotovimo, da nisem še niti na polovici:

SlikaDSC07779 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC07781 by Nejc Roskar, on Flickr

Počasi se daleč pride :D

Še slika lokomotive na novo pobarvanih tirih:

SlikaDSC07782 by Nejc Roskar, on Flickr

Naslednji apdejt bo ob začetku gradnje prvega kita...
lp, NEJC
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Nejc!
gcn64 napisal/-a:Skale so končno narejene. Bilo je kar nekaj slojev, na koncu še drybrush, ampak sem z izidom zadovoljen:
Skale so videti zelo realistično in odlično! Čestitke! Se vidi, da je vloženega veliko truda! =D> =D> =D>
gcn64 napisal/-a:Začel sem torej z gradnjo objektov, katero bom fotodokumentiral karseda redno. Vseh postopkov ne bom opisoval podrobno, če pa koga kaj zanima pa kar vprašajte :) Prvi korak je barvanje lesa. Najprej sem se lotil največjega kita - velike žage Twin Mills od Sierre West:
Ti pa imaš pravo skladovnico lesa doma! :shock: :D Boš lahko še prodajal les! :lol:
Z zanimanjem pričakujem nadaljevanje in seveda lahko pričakuješ tudi kakšno vprašanje! Le predolgo nas ne pusti čakati!
gcn64 napisal/-a:Še slika lokomotive na novo pobarvanih tirih:
Lokomotiva je videti prav odlično! Super! :thumbupl
LP, Miran
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Vem, minilo je kar nekaj časa od zadnje objave napredka, ampak bolje pozno kot nikoli :D

Približno 3 mesece sem nekoliko po obrokih izdeloval stebre za gornji vod. Prototip, ki sem ga objavil nekaj strani nazaj, sem kar konkretno spremenil, da sem se karseda dobro približal originalu. Stebrov je 75, obdelati pa jih je potrebno res dostikrat, tako da je nekako logično, da je trajalo toliko časa...Vsak steber je nekoliko drugačen od drugega (višina štrclja zgoraj, zvitost samih stebrov, montaža auslegerja, pozicije vijakov, zavitost auslegerja itd.), saj sem hotel doseči podobno stanje, kot je bilo v realnosti - stebri so namreč bili postavljeni na hitro s poceni materialom, tako da praktično eden ni bil enak drugemu. Individualnost se bo najbolje videla, ko bodo vsi stebri postavljeni na svoje mesto.
Naštudiral sem tudi način montaže, predvidoma zaključim naslednji teden.

Slike:

Najprej skupinska slika praktično končanih stebrov:

Slika

Slika

Še primerjava - levo je prvotni prototip (že v dokaj slabem sztanju :)), desno pa dokončna oblika:

SlikaDSC08233 by Nejc Roskar, on Flickr

Slikal sem 3 stebre - zraven zgoraj naštetih neenakosti boste opazili tudi 2 različna nosilca za žico. Sledi nekaj slik podrobnosti:

SlikaDSC08228 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08229 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08231 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08232 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08236 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08237 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08239 by Nejc Roskar, on Flickr

...se nadaljuje...
lp, NEJC
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

SlikaDSC08240 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08245 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08248 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08252 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08258 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08260 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08262 by Nejc Roskar, on Flickr

Toliko zaenkrat :)
lp, NEJC
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a yyure »

=D> =D> =D> To je tema, katere se je vedno razveselim, ko je nova objava, pa tudi čas si vzamem za pregled detajlov, ni kaj za dodat odlično.!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Nejc, odlično!

Stebre, predvsem pa ročice in nosilce žice si odlično izdelal in verjamem, da je s tem ogromno dela!

Odlično narejeno in z veseljem pričakujem nadaljevanja! Bravo!
LP, Miran
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Jure in Miran, hvala!

Pozabil sem omeniti, da sedaj nisem rabil kupiti nobenega auslegerja (kot je bilo predvideno pri prvem prototipu - auslegerji od Sommerfeldta), sedaj je celoten steber samogradnja. Mimogrede, nosilci žice so od Swedtrama.
lp, NEJC
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Prišlo je do nekaj spremembic :)

Najprej na pokrajini: sprva načrtovana gozdna pot (rdeča črta na spodnji sliki) za izvoz razrezanega lesa od obeh žag na skrajno levem modulu mi nekako ni bila dobro zamišljena, saj bi moral narediti trojni most (za dva tira in še cesto med njima) čez potok. S tem bi zakril večino slapa zadaj, pa tudi potoka spodaj (pa še most bi izgledal čudno). Zato sem moral poiskati drugo rešitev - pot bo potekala za žago (zelena črta), s tem se pa spremeni tudi struga potoka (temno modra črta je na novo zamišljena struga, svetlo modra je stara zamisel). S tem bom dosegel tudi mnogo večjo razgibanost v pokrajini za žago - ki bo pa zaradi odprtega stila žage dobro vidna. Še to, zaradi prevelikega kota pri prihodu struge do vodnega kolesa bom naredil leseno drčo preko katere bo voda speljana na vrh kolesa (nadlivno kolo).

Še slika:

SlikaDSC08556-mod by Nejc Roskar, on Flickr

In še ena sprememba glede tirov. Večina tirov na maketi bo dodobra zasipanih z blatom, peskom itd., kajti takšne so bile gozdne železnice. Nekateri deli bodo takšni, da pragovi sploh ne bodo vidni (spodnja slika), ponekod bodo pragovi sicer vidni, a zakamuflirani s peskom tako da ne bodo vidni detajli, ponekod pa vseeno hočem imeti popolnoma vidne tire zasute s peskom ali tolčencem (kot na navadni železnici npr.). Problem nastane pri plastičnem videzu teh pragov, kateri bodo popolnoma vidni - kar me je izjemno motilo. Sicer se da zadevo pobarvati da izgleda karseda realno, ampak ni to to. No, in poiskal sem rešitev: na določenih odsekih, kjer bo proga v celoti vidna, sem naredil tire sam. Najprej sem lesene pragove zalepil pod tire, nato pa dodal plastične ploščice z vijaki (ki sem jih z olfa nožem izrezal iz plastičnih tirov). Ploščice niso nalepljene strogo ravno ter vse enako, saj so bile te proge zgrajene na hitro in ne preveč v nulo :)

Takole izgleda kos probnega tira, kjer pragovi niso niti malo vidni:

SlikaDSC08561 by Nejc Roskar, on Flickr

Gradnja tirov:

SlikaDSC08562 by Nejc Roskar, on Flickr

In pa skoraj dokončani tiri (potrebno je še nekaj dodatne obdelave s kredo in kakšnim washem):

SlikaDSC08574 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08568 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08572 by Nejc Roskar, on Flickr

Toliko zaenkrat :)
lp, NEJC
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Nejc to bo prava manufakturna mojstrovina.
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

poznidan napisal/-a:Nejc to bo prava manufakturna mojstrovina.
Hvala! :)
lp, NEJC
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Da ne bo kdo mislil da dela stagnirajo:

Sem tik pred tem, da začnem z gradnjo objektov, zato moram zaključiti vsa tesarska dela okoli modulov. Problema sta bila dva: prvič sem module pobarval v rumenkasto barvo, nato pa želel bordo rdečo. Med obema slojema takrat nisem namazal osnovne barve in tako se je zadeva odluščila ob najmanjšem potegu. Zato sem pobrusil vse stranice modulov in pobarval tako kot treba, kar pa mi je spet vzelo ohoho časa. Obstajal pa je še problem v nosilnem ogrodju, saj takrat nisem dovolj natančno privijačil vseh stranic, pa tudi nekatere letve so bile preveč zvite. Tako sem vse razstavil, zvite letve zamenjal in zadeve privijačil karseda natančno. Nekaj slik trenutnega stanja sledi, moduli so že pobarvani, sledi še barvanje ogrodja:

SlikaDSC08582 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08583 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08588 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08585 by Nejc Roskar, on Flickr

...še nov način vpetja diagonalnih letev:

SlikaDSC08586 by Nejc Roskar, on Flickr

..toliko zaenkrat :)
lp, NEJC
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Maketa Gozdarstvo na pragu 20. stoletja v H0

Odgovor Napisal/-a mmatja »

gcn64 napisal/-a:Da ne bo kdo mislil da dela stagnirajo:

Sem tik pred tem, da začnem z gradnjo objektov, zato moram zaključiti vsa tesarska dela okoli modulov. Problema sta bila dva: prvič sem module pobarval v rumenkasto barvo, nato pa želel bordo rdečo. Med obema slojema takrat nisem namazal osnovne barve in tako se je zadeva odluščila ob najmanjšem potegu. Zato sem pobrusil vse stranice modulov in pobarval tako kot treba, kar pa mi je spet vzelo ohoho časa. Obstajal pa je še problem v nosilnem ogrodju, saj takrat nisem dovolj natančno privijačil vseh stranic, pa tudi nekatere letve so bile preveč zvite. Tako sem vse razstavil, zvite letve zamenjal in zadeve privijačil karseda natančno. Nekaj slik trenutnega stanja sledi, moduli so že pobarvani, sledi še barvanje ogrodja:


SlikaDSC08588 by Nejc Roskar, on Flickr

SlikaDSC08585 by Nejc Roskar, on Flickr

...še nov način vpetja diagonalnih letev:

SlikaDSC08586 by Nejc Roskar, on Flickr

..toliko zaenkrat :)
Nejc zdravo,
Do sedaj nisem imel nobenega pametnega komentarja na tvoje delo, razen da lahko samo napišem Odlično!!!. Samo na te tvoje zadnje fotke, kar se tiče nosilne konstrukcije pa moram nekaj napisati. Po fotkah sodeč, mi vse skupaj deluje mnogo "preslabo" (prešvoh). Ne vem zakaj si uporabil navadne letve, ki se zelo rade zvijajo, in nise uporabil raje vezane plošče...
Slika
...L.P.
Odgovori