Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a jurij »

ledeni napisal/-a:Nekateri ga pa res biksate. Ko skozi okno pogledam zagledam 400kV in 220kV ELES daljnovod, ki futra celotno SLO s stromom, tudi Goricko. In zadeva posteno brni ko clovek stoji pod njo. Tudi hrup z A1 po kateri se vozijo tudi Prekmurci je slisati ob odprtem oknu. Tako je in tako naj bo. Postanem pa rahlo zivcen ko si druga lokalna okolja domisljajo da so nekaj vec.
Se popolnoma strinjam, res je da so taki daljnovodi po celi Sloveniji, in eden takih poteka tudi približno 250 metrov stran od moje hiše, vendar smo ga po moji stalni vrnitvi iz avstrije na mojo pobudo spravili pod zemlo, in tako smo se trije lokalni domačini na popolnoma enostaven način izognili nepotrebnemu brnenju pod daljnovodom.

Zaradi takšnega lokalnega okolja, katera si domišljajo da so nekaj več, se pa jaz popolnoma nič ne živciram in si z takšnim nepotrebnim živciranjem tudi v prihodnje ne želim uničevati zdravja, čeprav zelo dobro vem, da nas Prekmurce takšna "vzvišena" lokalna okolja obravnavajo, kot tretjerazredne državljane.
mato139
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 24.11.2012, 10:52

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a mato139 »

jurij napisal/-a:
mato139 napisal/-a: Dnevno škodo?

Dobil ste elektrovleko, ki manj onesnažuje tako s plini kot zvočno, dobil ste cel kup novih izvennivojskih križanj in s tem večjo varnost, dobil ste boljšo in hitrejšo progo za potniški promet in vse to naj bi bila škoda? In še to, naloga države ni, da vam priskrbi delovna mesta, naloga države je, da ustvari pogoje, v katerih si boste lahko sami ustvarjali delovna mesta. In kvalitetna infrstruktura je eden od teh pogojev. Zdej je pa na vas Pomurcih, da to izkoristite.
Z bodočo elektro vleko pa bomo dobili tudi stalno 24 urno vsako dnevno zdravju škodljivo sevanje, poleg tega pa kot sem že omenil, taki daljnovodi niso primerni in ne spadajo, v naš naravni krajinski park Goričko, kjer živimo pretežno od vinogradništva in lokalnega domačega kmetijstva, pri tem pa vse več naših mladih kmetov vidi bodočnost v ekološkem kmetijstvo, katero pa v območju sevanja daljnovodov in pa v območju neposredne bližine železniške proge ni možno.

Lokalni potniški promet pa je za večino prebivalcev goričkega popolnoma nepomemben, saj so postajališča na tem odseku tako redka, da večina naših ljudi pride prej peš na Madžarko ali pa v Mursko Soboboto, kot pa na kakšno drugo najbližjo postajo. Za primerjavo, v času bivše Jugoslavije smo imeli na odseku proge med Mursko Soboto in Gor. Petrovci še pet vmesnih postaj, danes sta na žalost samo dve, vozni red tistih treh ali širih vlakov, kateri na teh redkih postajah stojijo pa ni prilagojen potnikom, kateri bi se želeli z tem vlakom peljati, tako med drugim pelje na tej relaciji eden vlak iz Murske Sobote ponoči ob 03:20, tako da se s tem lokalnim vlakom tako ali tako že več let nihče ne vozi.

Glede na vse zgoraj navedeno je nedvomno jasno, da država z svojo moderno infrastrukturo na našem območju ni ustvarila nobenih pogojev za ustvarjanje novih delovnih mest, in jih zaradi nenasitne davčne blagajne, in pa zaradi številnih drugih državnih interesov tudi v prihodnje ne bo.
OK, pejte vi nazaj na sveče, ker elektrike očitno nočete( BTW tudi po drugih delih Slovenije imamo daljnovode, ker drugače pač ne gre, tko to je v 21. stoletju), v Prekmurje ne bomo več investirali, ker investicij očitno nočete, denar bomo pa v drugih regijah rade volje porabili. Problem rešen.
Mičo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 352
Pridružen: 11.07.2011, 19:00

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a Mičo »

Moram priznati, da mi je Goričko zelo všeč in mi nekako ne pašejo v tako pokrajino neki visokonapetostni daljnovodi ali kakšne široke ceste ... S tem izgubi pokrajina ves svoj čar, nedotaknjenost ... Pa kar nekaj redkih vrst živali, tudi ptic živi tam in je vprašanje, ali je območje krajinskega parka res pravo za gradnjo daljnovodov ... Krajinski park je verjetno tam z namenom.

P.S.: Pa nisem iz Prekmurja, daljnovod in proga sta 50 m od moje hiše.
Matevz96
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 197
Pridružen: 17.01.2016, 19:33

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a Matevz96 »

Moderatorji dobro jutro! Zadnje tri strani so čisti off-topic in bi bilo edino primerno da se pobriše vsa sporočila, ki niso vezana na "Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš", pravtako bi bil read-only ban (ali pa morda kar trajni ban) zelo primeren za največjega trolla te teme - Jurija
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Matevz96 napisal/-a:...pravtako bi bil read-only ban (ali pa morda kar trajni ban) zelo primeren za največjega trolla te teme - Jurija
:m1 5 prispevkov , in registriran na tem forumu šele slabe 3 mesece , pa že hoče "komandirat" oziroma svetovat moderatorjem tega foruma ki odlično opravljajo svoje delo...Očitno gre tebi, in še nekaterim v tej temi, pošteno "na živce" Jurij samo zato, ker je napisal kar nekaj konkretnih resničnih dejstev, in ga v Prekmurju vsi ki smo ljubitelji železnice takšne ali drugačne, 100% podpiramo v njegovih mnenjih. Na forumih je, če se ne motim, "dovoljeno" napisati svoje mnenje o nečem... In če takšno mnenje nekomu ne paše, je to pač povsem njegov osebni problem...
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a jurij »

Matevz96 napisal/-a:Moderatorji dobro jutro! Zadnje tri strani so čisti off-topic in bi bilo edino primerno da se pobriše vsa sporočila, ki niso vezana na "Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš", pravtako bi bil read-only ban (ali pa morda kar trajni ban) zelo primeren za največjega trolla te teme - Jurija
Pri nas v civiliziranem svetu beseda "troll" ne obstaja, tako se izražajo in pogovarjajo samo neizobraženi primitivni ljudje, kateri so zaostali za neandertalci, vendar pa tudi take primitivne ljudi kot si ti pri nas v mojem domačem kraju spoštujemo, jih ljubimo in jih vedno z veseljem sprejmemo v domačo hišo, kjer jim za mizo brezplačno ponudimo vse kar imamo pri hiši, tako da od nas nihče ne gre domov lačen ali žejen. :berr2

Kar se pa tiče aktualne Teme, pa je strokovna debata okrog gradnje daljnovoda in pa stokovno mnenje ljudi kateri ob tem daljnovodu in progi živimo zelo pomembna zadeva, katera je direktno vezana na Elekrifikacijo proge Pragersko-Hodoš, zato ne vidim razloga, da bi bilo te prispevke v tej temi potrebno pobrisati. :m2
Matevz96
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 197
Pridružen: 17.01.2016, 19:33

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a Matevz96 »

jurij napisal/-a: Pri nas v civiliziranem svetu beseda "troll" ne obstaja, tako se izražajo in pogovarjajo samo neizobraženi primitivni ljudje, kateri so zaostali za neandertalci, vendar pa tudi take primitivne ljudi kot si ti pri nas v mojem domačem kraju spoštujemo, jih ljubimo in jih vedno z veseljem sprejmemo v domačo hišo, kjer jim za mizo brezplačno ponudimo vse kar imamo pri hiši, tako da od nas nihče ne gre domov lačen ali žejen. :berr2

Kar se pa tiče aktualne Teme, pa je strokovna debata okrog gradnje daljnovoda in pa stokovno mnenje ljudi kateri ob tem daljnovodu in progi živimo zelo pomembna zadeva, katera je direktno vezana na Elekrifikacijo proge Pragersko-Hodoš, zato ne vidim razloga, da bi bilo te prispevke v tej temi potrebno pobrisati. :m2
Se opravičujem beseda "troll" res ni slovnično pravilna je pa zato "trol", če je slučajno ne poznaš tole je definicija iz SSKJ:
tról -a m (ọ̑)
1. živ., v germanski mitologiji škratu ali velikanu podobno bitje: palčki in troli; Tak je kot kakšen trol ali škrat ali kaj podobnega
2. člov. rač. žarg. kdor v spletnih klepetalnicah, na forumih, blogih in v podobnih skupinah postavlja izzivalna ali zastranitvena vprašanja, sporočila z namenom doseči čustven odziv pri drugih članih take skupine ali jih odvrniti od osnovne teme pogovora: Najbrž mora vsak ustvarjalni bloger, ki si zasluži biti na lestvici najbolj branih, imeti svojega trola E ← agl. troll ← stnord. troll 'velikan, demon, zli duh'
Kako drugače pa bi opredelil naprimer tole objavo:
In ta daljnovod do Mačkovec bi bil lahko že pred več kot petimi leti popolnoma končan, če bi ga gradili pod zemljo, tako kot je to bilo na željo nas lokalnih domačinov sprva tudi načrtovano, pri tem pa bi bila gradnja zemeljskega daljnovoda od sedanje zračne različice tudi bistveno cenejša in pa za nas lokalne prebivalce bolj sprejemljiva, kajti tak daljnovod, kot se gradi sedaj, nikakor ne spada v naš trideželni krajinski park GORIČKO.
Uporabniški avatar
noell
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 28.03.2014, 14:52
Kraj: Turnišče

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a noell »

jurij napisal/-a:
Ljubitelj napisal/-a:
Jaz vas ne razumem, radi bi živeli v rezervatu, v miru in tako naprej.... Istočasno se pa razburjate, da je hitrost na "avtocesti" omejena na samo 110 km/h. Glede stanja drugod v RS pa samo to, tudi v Vipavski dolini je enaka cesta, tudi od Lesc proti Jesenicam in tunelu in tudi severna obvoznica v Ljubljani je samo HC in ne AC. Pojte se prekmurci malo solit.....

LPL
@Ljubitelj, Pomurska avtocesta nima nič skupnega z našim mirnim in preprostim načinom življenja v rezervatu, ker pomurska avtocesta preprosto ne poteka skozi naš rezervat, oziroma skozi naš krajinski park Goričko, glede na to se tudi ne razburjamo zaradi omejene hitrosti na tej "avtocesti", ampak se sklicujemo na dejstvo, da je denar namenjen za odstavne pasove na tej cesti preprosto izginil v druge regije, ali pa v zasebne žepe, pri tem pa se iz neznanega razloga razburjate edino vi, če vam pošteni človek pove resnico v oči.

In kot je že @Kurjač napisal, Prosim da se vrnemo na razpravo o železniški progi Pragersko-Hodoš, ker je to TEMA O TEJ PROGI IN NE O AVTOCESTI!!!

LP Jurij
ime mi je Noel...
lep pozdrav. Noell
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a jurij »

Matevz96 napisal/-a:
jurij napisal/-a:
Kako drugače pa bi opredelil naprimer tole objavo:
In ta daljnovod do Mačkovec bi bil lahko že pred več kot petimi leti popolnoma končan, če bi ga gradili pod zemljo, tako kot je to bilo na željo nas lokalnih domačinov sprva tudi načrtovano, pri tem pa bi bila gradnja zemeljskega daljnovoda od sedanje zračne različice tudi bistveno cenejša in pa za nas lokalne prebivalce bolj sprejemljiva, kajti tak daljnovod, kot se gradi sedaj, nikakor ne spada v naš trideželni krajinski park GORIČKO.
Spoštovani prijatelj, preden strokovno odgovorim na tvoje vprašanje, bi te najprej želel opozoriti na sledeče, če iščeš trole in želiš z troli debatirati, potem ti priporočam, da se registriraš na nekem drugem forumu, kajti tukaj na Vlaki info troli ne obstajajo, tukaj smo v glavnem solidni ljudje in pa predvsem zelo visoko strokovno izobraženi ljudje, kateri kljub različnim interesom in številnim nasprotovanj, debatiramo na enem zelo visokem strokovnem in spoštljivem nivoju.

Zdaj pa še odgovor na tvoje vprašanje, Pred približno desetimi leti smo krajani Krajevne Skupnosti Mačkovci na eni od svojih sej sveta KS Mačkovci odločno nasprotovali gradnji zračnega daljnovoda, istočasno pa smo se strinjali in smo bili pripravljeni dati soglasje za gradnjo zemeljskega daljnovoda, in če bi se takrat zemeljski daljnovod začel graditi, potem bi bil zagotovo že pred več kot petimi leti popolnoma zgrajen.

In kot sem že povedal, daljnovod v sedanji obliki ni primeren za v naše okolje, ker smo naš Krajinski park Goričko ustanovili z namem, ohranjanja sožitja med človekom in naravo, več o razlogih za ustanovitev krajinskega parka Goričko pa si preberite na tej povezavi TUKAJ: https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q= ... TuDkCqiRvQ
Zadnjič spremenil jurij, dne 07.04.2016, 20:59, skupaj popravljeno 1 krat.
TGV Lyria
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2567
Pridružen: 24.03.2008, 20:13
Kraj: Baška grapa

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a TGV Lyria »

Problem je, da tu ni videti nikakršne strokovne debate, temveč zgolj jokanje Prekmurcev o tem, da so tretjerazredni državljani, ker imajo najmodernejšo železnico v Sloveniji. :roll: :roll: :roll: kdo bi to razumel.
Da pa se naš @jurij malo razvedri, in da ne bo govoril da nimajo Prekmurci nič od te proge: baje da se res planira ICS povezava Murska Sobota - Ljubljana od decembra naprej.
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a jurij »

TGV Lyria napisal/-a:Problem je, da tu ni videti nikakršne strokovne debate, temveč zgolj jokanje Prekmurcev o tem, da so tretjerazredni državljani, ker imajo najmodernejšo železnico v Sloveniji. :roll: :roll: :roll: kdo bi to razumel.
Da pa se naš @jurij malo razvedri, in da ne bo govoril da nimajo Prekmurci nič od te proge: baje da se res planira ICS povezava Murska Sobota - Ljubljana od decembra naprej.
No da se razumemo, z moje strani jaz tukaj ne vidim nobenega jokanja Prekmurcev, prav tako pa tudi nikjer na forumu nisem napisal, da smo tretjerazredni državljani, zato ker imamo najmodernejšo železnico v Sloveniji, dejstvo pa je, da v Sloveniji obstajajo nekatera lokalnega okolja, katera si domišljajo da so nekaj več od nas, in takšna "vzvišena" lokalna okolja nas Prekmurce obravnavajo, kot tretjerazredne državljane, in tako sem tudi napisal v enem od prejšnjih prispevkov, glede na to vas vljudno prosim, da ne spreminjate vsebinskega pomena, oziroma bistva mojih navedenih dejstev, lahko jih pa seveda komentirate, pri tem se pa tudi še naprej veselim vaših kritik, mnenj in strokovnih komentarjev.

Kar se pa mojega razvedrila tiče, pa je veliko vprašanje, če bom jaz še sploh kdaj šel z vlakom v Ljubljano, zato predlagam da se z vašim planiranim ICS najprej vi pripeljete v Mursko Soboto, jaz pa bom za vas poskrbel poseben prevoz za izlet po naši pokrajini, kjer življenje teče bistveno počasneje kot v zunanjem materialistično naravnanem svetu, zato se boste lahko pri nas skupaj z nami še posebno dobro razvedrili, tako kot je to pri nas naša vsakodnevna dolgoletna tradicionalna navada, katera se od časov naše samostojne neodvisne prekmurske države vse do danes ni spremenila. :berr2
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4298
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

Mičo napisal/-a:Moram priznati, da mi je Goričko zelo všeč in mi nekako ne pašejo v tako pokrajino neki visokonapetostni daljnovodi ali kakšne široke ceste ... S tem izgubi pokrajina ves svoj čar, nedotaknjenost ...
:noro
Evo zakaj Slovenija caplja na vseh področjih. :roll:

Neumni ptiči, ribe, Mura... Potem pa brez slabe vesti vklopite šalter, računalnik, se vozite z vlaki....

Bo treba malo na vest potrkat. S tem daljnovodom, ki očitno marsikoga moti zaradi lastnih interesov (ne blizu mene) ima nekdo zagotovljeno službo iz tistega območja za kar nekaj let.

Aja sej vem, če gre sosedu fajn... #-o

Sem se pa spomnil dveh primerov. Eden je ta, da je starejša gospa iz Avstrije tarnala nad glavoboli in neprespanimi nočmi, zaradi sevanja. No ko so prišli meriti so ugotovili, da oddajnik sploh ne obratuje. No tudi pri nas imamo podobne zgodbe, ko je gospa tarnala nad istimi simptomi in so ugotovili, da naprava, ki jo ima sosed ne seva.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Re 4/4

Mičo napisal/-a:
Moram priznati, da mi je Goričko zelo všeč in mi nekako ne pašejo v tako pokrajino neki visokonapetostni daljnovodi ali kakšne široke ceste ... S tem izgubi pokrajina ves svoj čar, nedotaknjenost ...

:noro
Evo zakaj Slovenija caplja na vseh področjih..... :roll:

Neumni ptiči, ribe, Mura...
K Re4/4 bi dodal samo eno rahlo pikro. Prišli bodo (verjetno kar kamlu) časi, ko se bomo i ICS popeljali v Prekmurje občudovat Goričko, prelepe živalce, nežno valovite hribčke, šumeče gozdičke, majhne eko kmetijce in za povrh pa še neke prijazne domorodce iz nekih davnih časov.....


LPL

PS.: Upam samo, da ne bodo jamrali nad izbrano usodo, kako jih vsi zanemarjajo...... in kako so nerazviti in kako ni perspektive, in podobne marnje non stop na tapeti prebivalcev omenjenih krajef.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Če nimate, oziroma sem kar prepričan v to da nimate, kaj pametnega napisati ali pa prilepiti kakšno sliko ali video zapis v zvezi z naslovom teme, bodite raje tiho saj kar nekaj postov tukaj, razen Jurij-jevih, diši že kar malo na šovinizem...
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: Elektrifikacija proge Pragersko-Hodoš

Odgovor Napisal/-a jurij »

Ljubitelj napisal/-a:
Re 4/4

Mičo napisal/-a:
Moram priznati, da mi je Goričko zelo všeč in mi nekako ne pašejo v tako pokrajino neki visokonapetostni daljnovodi ali kakšne široke ceste ... S tem izgubi pokrajina ves svoj čar, nedotaknjenost ...

PS.: Upam samo, da ne bodo jamrali nad izbrano usodo, kako jih vsi zanemarjajo...... in kako so nerazviti in kako ni perspektive, in podobne marnje non stop na tapeti prebivalcev omenjenih krajef.
Nevem zakaj po vsej sili širite nestrpnost do drugače mislečih, in pa pišete nekaj brez veze, če pa ne poznete dejanskega stanja, zato sem se odločil, da vam v tem prispevku pojasnim zadevo in dejansko stanje iz našega vidika, pri tem pa močno upam, da vam bo po tem prispevku vse jasno, upam pa tudi, da se bomo po tem prispevku lahko vrnili nazaj na dejansko temo, in pa da ne bomo kar naprej brez veze širili nestrpnost do drugih ljudi, in drugih pokrajin, kajti mi prekmurci smo med drugim znani potem, da smo zelo, zelo strpni do vseh ostalih drugače mislečih, zato se do drugače naravnanih ljudi tudi zelo gostoljubno in spoštjlivo obnašamo, čeprav se z njimi ne strinjamo.

Da bi pa imeli boljšo predstavo o načinu razmišljanja naših ljudi v Prekmurju, pa je nujno potrebno, da vam na kratko predstavim en del naše zgodovine.

Torej, v času generacije mojega Dedka je Republika Prekmurje bila samostojna in neodvisna država, katera je po vstopu rdeče armade bila popolnoma uničena, tako smo bili Prekmurci dolga leta za reko Muro in železno ograjo z ostro mejo popolnoma izolirani od zunanjega sveta, in smo živeli za železno zaveso na podoben način kot Brodolomci na samotnem majnem otoku sredi Oceana.

In zahvaljujoč ptičem, ribam, reki muri, ter celi ostali naši bogati rodovitni naravi smo prekmurci v izolaciji od zunanjega sveta v naši pokrajini preživeli na popolnoma preprost in enostaven način, brez kakršne koli industrije in brez kakršnih koli biznisov.

Tako je razvoj v našem malem Prekmurskem svetu za reko Muro in železno ograjo potekal bistveno počasneje, kot pa v zunanjem svetu, kjer se je začela razvijati povojna industrija.

Po padcu železne zavese in po odprtju mej, smo tudi mi Prekmurci šli v tujino in pa ostale kraje naše bivše domovine, v upanju da je tam v industrijsko razvitih krajih življenje boljše, kot pa pri nas v Prekmurju.

Nekatere Prekmurce je Nemčija, in pa ostala razvita Evropa z svojimi na zunaj sijočimi velikimi mesti sicer primamila, zato so tisti Ljudje na žalost tam postali sužnji in hlapci hitro rastočega modernega sveta.

Tudi jaz sem včasih mislil da je v Nemčiji življenje boljše kot pri nas, zato sem tudi jaz nekoč odšel v Nemčijo, od koder sem se z prvim vlakom vrnil domov, kajti boljše je biti gopodar na svoji skromni zemlji, kot pa biti hlapec v bogati razviti državi.

In na tak način ne razmišljamo samo mi Prekmurci, ampak tudi sosednji Madžari in Avstrijci, kateri živijo na drugi strani meje v našem trideželnem krajinskem parku.

In tako mi Prekmurci že dolga leta uspešno in nesebično sodelujemo na poslovnem, športnem in kulturnem področju z našimi sosedi Avstrijci, Madžari, Hrvati, in pa deloma tudi z Prleki na oni strani Mure.

Na vseh področjih skupnega sodelovanja pa se v prvi vrsti trudimo ohraniti našo naravno bogatsvo od katerega živimo in pa našo kulturo, ter počasen tempo življenja, kateri v moderno razvitem svetu ni možen.

In tako smo v dobrem mednarodnem sosedskem sodelovanju med drugim ustanovili tudi skupni trideželni mednarodni krajinski Park GORIČKO, in s tem parkom si prizadevamo ohraniti našo edinstveno kulturo in naš počasen tempo življenja z naravo, pri tem pa se zavedamo da je taka zaščita v celotnem območju trideželnega parka za nas nujno potrebna, kajti v nasprotnem primeru nas bodo v prihodnosti tajkuni in pa drugi materialistično naravnani ljudje zaradi njihovih interosov popolnoma iztrebili na podoben način, kot so to nekoč v času ameriške zlate mrzlice, priseljeni pohlepni belci iztrebili domače indijance.

Seveda si pri nas v Prekmurju tega ne želimo, ampak si želimo dobrega sodelovanja tudi z ostalim delom Slovenije, vendar pa to ni vedno tako enostavno, ker večina Slovencev vse vidi samo v nekem biznisu in denarju, kateri pa po naših Prekmurskih izkušnjah in pa po izkušnjah severnih in vzhodnih sosedov dolgoročno ne prinaša nikomur nič dobrega.

In če z svojimi besedami dopolnim stavek, katerega je začel @Re 4/4, če gre sosedu fajn.... potem je to velika katastrofa, če pa gre sosedu slabo, potem se tega vsi veselijo, in tako razmišljajo v glanem samo tisti, kateri tukaj na forumu proti meni govorijo, in z tako razmišljujočimi ljudmi si mi v Prekmurju ne želimo nobenega sodelovanja.

In če bi mi Prekmurci tako sebično razmišljali v času, ko smo živeli za železno zaveso, potem v takratnem izoliranem svetu zagotovo nebi preživeli, in nas danes zagotovo tudi nebi bilo.

Za preživetje v naravi brez vsega je nesebična sosedska pomoč eden od najpomembnejših pogojev za preživetje enega Naroda, in tega se pri nas v Prekmurju na osnovi lastnih izkušenj še danes zelo dobro zavedamo, zato si še danes nesebično drug drugemu z veseljem pomagamo, mimoidoče ljudi iz drugih krajev pa vedno z veseljem povabimo v svojo hišo in jih brezplačno pogostimo, in če sosed kupi najnovejši traktor v vasi, potem se tega vsi skupaj veselimo, saj ga bomo po potrebi lahko tudi drugi sosedje brezplačno uporabljali, po drugi strani pa si lahko ta isti sosed pri meni ali pa pri ostalih sosedih brezplačno sposodi nekaj drugega.

Jaz bi bil osebno zelo vesel, če bi vsi Slovenci tako dobro in brezkrbno živeli kot jaz, in da nebi razmišljali samo o denarju, kajti prej ali slej bodo prišli časi, ko bo v modernem svetu denar ležal na cesti brez kakršne koli vrednosti, ljudje pa bodo poleg njega umirali od lakote.

Da denar in hitri dobički dolgoročno res nikomur ne prinašajo srečnega življenja, se je v zgodovini človeštva že velikokrat v praksi pokazalo, tako so zaradi pohlepa in številnih nečistih poslov propadli skoraj vsi največji Slovenski gradbeni giganti, kot je naprimer Gradis, SCT, Konstruktor, Stavbar, itd.

Po propadu večine gradbenih velikanov pa je Prekmursko podjetje SGP Pomgrad postalo eno od najuspešnejših gradbenih podjetij v srednji Evropi.

In tako imamo danes v Prekmurju poleg najmodernejše železnice v Sloveniji tudi največje Slovensko gradbeno podjetje, katero je večino objektov na tej progi tudi zgradilo.

Upam da boste s tem prispevkom sedaj vsi zadovoljni, in da boste imeli v bodoče malo drugačno predstavo od nas, kajti zelo žalostno je da moramo mi Prekmurci v današnjem času v glavnem poslovno sodelovati z tujci iz drugih držav, kjer imajo pač tuje lokalne in državne oblasti 100 krat boljše razumevanje za naše intertese, kot pa naša lastna Slovenska država, kateri plačujemo nenormalno visoke davke.

LP Jurij
Zadnjič spremenil jurij, dne 08.04.2016, 17:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Odgovori