Diorama 1960a

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Signalno varnostne naprave so tudi na maketi 1960a. Medje zagotovo spada tudi nepogrešljiv stebriček, ki označuje mejo profila. Na sliki je prav tak, z merami 1:1 in v oklepaju še mere 1:87:

Slika

Taki stebrički bodo tudi ob nakladalnih rampah makete.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

In še ena izmed nepogrešljivih SVN, ločnica:
Slika

... Miran, še enkrat hvala za pomoč. Več glav, več ve - je bilo, je in bo!
lp, Vojko
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Vojko, ni problema, če le lahko oz. če znam pomagati!
Sicer pa je sedaj OK in, vsaj meni, bolj pregledno.

Dimenzije ob stebričku in ločnici pa pridejo še kako prav; verjetno tudi drugim. Jaz jih bom prav gotovo potreboval! Hvala!
LP, Miran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Še idejni načrt objekta K.O.K. (Kovinarski Obrat Krnica), ki je sestavljen iz elementov proizvajalca Auhagen, z nekaj predelavami in tudi s pomočjo styrena, različnih debelin. MMG: v USA sem pa nabavil razne styren profilne palice in sicer zelo poceni.
Slika
Zadnji del zgradbe je prilagojen ozadju, ki je na tem delu v zavoju - pač zaradi lepšega zgleda, brez ostrih kotov ozadja.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Za nekatere izmere se pač večkrat sprehodim do bližnje velenjske železniške postaje, opravim fotostrip in meritve na "licu mesta" in potem z lahkoto vse skupaj preračunam v H0... Seveda s svojim početjem po navadi seznanim nekoga od železniškega osebja na postaji, če je le kdo tam, da ni kasneje zapletov.

Sicer pa vse načrte in risbe opravljam s programom CorelDraw, ki mi res nudi vse kar potrebujem. Tudi predloge sem si napravil v tem programu in jih po potrebi lepim, izrežem, kopiram, ali karkoli počnem z njimi, ko so enkrat ustvarjene in shranjene.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Za javno razsvetljavo sem našel po meni ustrezne kandelaberske svetilke izdelovalca Viessmann, čeprav so kar drage :shock: imajo pa zato vgrajene LED diode! Potrebne pa so še ustrezne barvne dodelave in staranja.
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

In seveda enoročični mehanski signal Viessmann #4500, ki ga bo potrebno malce predelat da bo ustrezal JŽ normativom iz tistih časov. Na sliki je že predelana varianta izvoznega signala. Sta pa predvidena dva popolnoma enaka na severnem - izvoznem koncu postajnih tirov (zahodni segment).
Slika

lp, Vojko
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

In še malce za poslastico, z leve proti desni: bodoča JŽ 53-021, JŽ Baat in JŽ Gdov
Seveda na improvizirani progi :)
Slika

lp, Vojko
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Vojko,
kar se enoročičnih signalov tiče lahko kar prodaš Viessmanove signale in vzameš tele od Duro-ta:
http://www.kkstb-signale.eu/galerie.html
Prejšnji teden smo se dobili iz Kluba Baat in je Matej prinesel en primerek signala, ki je res fenomenalen! Je dražji od Viessmana ampak neprimerno lepši!
Hvala za oni sliki oznake ločnice in nakladalnega profila, bodo prišle prav!

Še to.. k zadnji garnituri Ti bo prav prišel naslednji vagonček (foto Miran Zorko, 16.05.2015):
Slika
Tu je še model, katerega sem dal v firmi naprintat (zato je prozoren) vendar pa bo tekom letošnjega leta na voljo tudi iz prave nabrizgane ABS plastike ;) Prve brizgane šasije že imamo.
Goran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hi, Goran!
Si mi pa dal "vetra" s tvojo informacijo o signalih....
Sem pogledal stran, se mi zdijo kar v redu, vendar moram prej videti stvar v živo. Ne vem pa, če imajo vzporedno elektroniko za krmiljenje pripadajočih progovnih odsekov? Saj veš kaj mislim: izklop tira pri STOJ položaju ročice (kot je to pri Viessmann signalih). Piše sicer v besedilu o pogonu, vendar ni moč razbrati, ali ta krmili samo ročico.

Ja vagon bi po moje mogel biti poštno tovorni, ali?
Sem interesent zanj!

Spodaj je električna shema Viessmannovega signala
Slika

lp, Vojko
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

volkun napisal/-a:Hi, Goran!
Si mi pa dal "vetra" s tvojo informacijo o signalih....
Sem pogledal stran, se mi zdijo kar v redu, vendar moram prej videti stvar v živo. Ne vem pa, če imajo vzporedno elektroniko za krmiljenje pripadajočih progovnih odsekov? Saj veš kaj mislim: izklop tira pri STOJ položaju ročice (kot je to pri Viessmann signalih). Piše sicer v besedilu o pogonu, vendar ni moč razbrati, ali ta krmili samo ročic.
lp, Vojko
Signali bodo imeli Vissmanove pogone, iste kot si ti podal sliko.
LP Anej
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

@Anej...
Hvala za pojasnilo, sedaj se bom laže odločil.

lp, Vojko
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 420
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo Vojko,
v kratkem bomo tudi na tem forumu objavili več informacij o našem signalu. Na začetku bo na voljo kot sestavljanka (KIT). Glede na Tvoje ročne spretnosti, ne bi smela biti težava, da ga sestaviš.

Lp,matej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Vojko, za signal sta kar avtorja odgovorila kako in kaj, povem Ti le lahko, da se Viessmanov lahko skrije pred njim, resnično je odličen. Glavni steber je medeninasti odlitek, ročica jedkana... filigransko narejeno!
Vagon pa je službeni, tako kot je sedaj Ut-z ali pa pred njim Daa recimo. V 70-tih so ga poznali kot vagon Dd, v 60-tih pa kot Dt. Primerek enega taega je posnel Detlef Schikorr v Grahovem 17.7.1969 za JŽ 28-037
Slika
Goran
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Diorama 1960a

Odgovor Napisal/-a volkun »

@Goran...
Hvala za sliko vagona, sedaj je stvar mnogo bolj jasna. Sem že na precej starejših slikah zasledil tak vagon, pripet za lokomotivo in za njim potniško garnituro. A ste Batovci spet v akciji, da nastaja zopet nekaj "vročega"?

Kot KIT se mi zdijo signali popolnoma v redu (predvsem je manj možnosti poškodb pri transportu /PTT) in še komplet pogonski mehanizem je poleg. Sem že v stiku z avtorjem :D

lp, Vojko
Odgovori