Ogrevanje kretnic

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Hitri
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 16.06.2010, 14:39

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Hitri »

Najlepša hvala za odgovor. :D
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ojla, mal bi privlekel tole staro temo na plan. Zanima me nekaj reči okoli plinskega ogrevanja. Kdaj približno so začeli s plinskim ogrevanjem kretnic v Sloveniji? Kaj je poleg one rumene škatle z jeklenkami vidno očem pri takem ogrevanju kretnic? Ali ima mogoče kdo okvirne mere škatle z jeklenkami?
Goran
Uporabniški avatar
Heisenberg
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 201
Pridružen: 14.07.2014, 3:22
Kraj: Koper

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Heisenberg »

Gorchi napisal/-a:Ojla, mal bi privlekel tole staro temo na plan. Zanima me nekaj reči okoli plinskega ogrevanja. Kdaj približno so začeli s plinskim ogrevanjem kretnic v Sloveniji? Kaj je poleg one rumene škatle z jeklenkami vidno očem pri takem ogrevanju kretnic? Ali ima mogoče kdo okvirne mere škatle z jeklenkami?

Pozdravljen Gorchi O:)
Glede plinskega ogrevanja...začeli so pozno v 80 letih.. :wink:
Poleg škatle ni vidno ničesar drugega..V škatli so 3 bombole katere so bile zaščitene na poseben način. 8)
Glede delovanja ti lahko povem še da je plin uhajal skozi cevi po zemlji do kretnic.Koprčanka je imela iz Kozine štartno mesto plina.Takratna dispečerska postaja na Kozini je imela totalno kontrolo nad temi plinskimi grelniki kretnic.

Dimenzije škatle z jeklenkami:100x100 cm :thumbupr :mrgreen:

Lep večer,Dejan
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job.
Dejan
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Dimenzije škatle z jeklenkami:100x100 cm
Kaj so te jeklenke v omaricah ploščate? In sicer mislim, da je ogrevanje kretnic nekoliko stareje kot pozna 80-ta leta. Se mi zdi da sovpada nekako z uvedbo daljinsko krmiljenih električnih kretnic konec 60, začetek 70-tih let.

LPL
Uporabniški avatar
Heisenberg
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 201
Pridružen: 14.07.2014, 3:22
Kraj: Koper

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Heisenberg »

Ljubitelj napisal/-a:
Dimenzije škatle z jeklenkami:100x100 cm
Kaj so te jeklenke v omaricah ploščate? In sicer mislim, da je ogrevanje kretnic nekoliko stareje kot pozna 80-ta leta. Se mi zdi da sovpada nekako z uvedbo daljinsko krmiljenih električnih kretnic konec 60, začetek 70-tih let.

LPL

Okrogle so. O:)
Govorim za Koprčanko..pozna 80-leta sigurno.. :wink: :!:

Lep večer,Dejan
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job.
Dejan
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Dejan, najlepša hvala za informacije. Torej v času elektrifikacije prog, konkretno ŽP Kranj, so bile tam kretnice še neogrevane?
Ona mera za škatlo 100x 100 me pa čudi; ali imaš v mislih mero kot stranski ris? Tlorisna je zagotovo bolj pravokotna, vseeno pa mi pomaga ;)
Goran
holding
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1799
Pridružen: 30.12.2006, 13:03

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a holding »

Ljubitelj napisal/-a:
Dimenzije škatle z jeklenkami:100x100 cm
..... In sicer mislim, da je ogrevanje kretnic nekoliko stareje kot pozna 80-ta leta. Se mi zdi da sovpada nekako z uvedbo daljinsko krmiljenih električnih kretnic konec 60, začetek 70-tih let.

LPL
...tako nekako, @ljubitelj, bo kar držalo..... :thumbupl ....
...kadar obrača kretnico kretnik na kraju samem, jo istočasno (oz. pred obračanjem) po potrebi tudi očisti..... :roll: ...pri daljinskem postavljanju pa že nekaj cm snega zadevo "zaje'e".....
...na Koperbahnu pa so ogrevanje namontirali precej let po vgradnji ERSVN..... :^o ....ker kao so pri morju, pa kao ni snega.....itd....pa precej manj prometa je bilo takrat, in so v času eventuelnega sneženja kretnice čistili delavci SVP ... #-o .......na licu mesta......itd....itd.....
....Koperbahn je postal "hit" šele v drugi polovici 80.-ih........"Soški Koridor"...itd....(ampak, to je že druga tema)....
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a miloš »

V Kranju so montirali te naprave po rekonstrukciji postaje leta 1963,če se ne motim.Takrat sem tudi prvič gledal varjenje tirnic.
LP Miloš
Uporabniški avatar
casio
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 192
Pridružen: 05.01.2016, 15:04
Kraj: Murska Sobota

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a casio »

Mene pa zanima moč grelca glede na kretnico :?:
Uporabniški avatar
Heisenberg
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 201
Pridružen: 14.07.2014, 3:22
Kraj: Koper

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Heisenberg »

Gorchi napisal/-a:Dejan, najlepša hvala za informacije. Torej v času elektrifikacije prog, konkretno ŽP Kranj, so bile tam kretnice še neogrevane?
Ona mera za škatlo 100x 100 me pa čudi; ali imaš v mislih mero kot stranski ris? Tlorisna je zagotovo bolj pravokotna, vseeno pa mi pomaga ;)
Pozdravljen Goran,

Da neboš mislil da sem pozabil nate,še vedno delam na temu da "pripokam" par fotografij kar se tiče škatle 100x100.
Glede prvega vprašanja pa ti nebi znal odgovoriti,bom pa izvohal sigurno kaj konkretnega. :thumbupr :arrow:

Lep dan,Dejan
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job.
Dejan
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a 038 »

Mere za "one rumene skatle" katere lahko vidite še trenutno v Zalogu, pa so precej drugačne. Dolge so 120, široke 44 in visoke 136 cm, @ gorchi pa lahko prilima kaksno fotko če kdo ne verjame.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Še tole:

pri nas na Pragerskem obstajata dve različni obliki teh "škat'l":

Slika

Slika
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Zdravo vsem, kot je že 038 napisal, mi je poslal slike z izmerami za obe škatli iz slike na Pragerskem. Iskreno rečeno, poznam le one z zaokroženo streho, za drugo in potem še ono kvadratno škatlo pa nisem vedel. Tako da dejansko moje vprašanje se je nanašalo na to s polkrožno streho in po zaslugi 038 sem dobil mere. Najlepša hvala za vse!
Se pa priporočam vseeno še za kako zanimivo informacijo, nenazadnje železnica niso le lokomotive in vagoni ter tračnice po katerih se peljejo, k železnici paše še ogromno reči, tudi majhnih.
Goran
Uporabniški avatar
Heisenberg
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 201
Pridružen: 14.07.2014, 3:22
Kraj: Koper

Re: Ogrevanje kretnic

Odgovor Napisal/-a Heisenberg »

Gorchi napisal/-a:Zdravo vsem, kot je že 038 napisal, mi je poslal slike z izmerami za obe škatli iz slike na Pragerskem. Iskreno rečeno, poznam le one z zaokroženo streho, za drugo in potem še ono kvadratno škatlo pa nisem vedel. Tako da dejansko moje vprašanje se je nanašalo na to s polkrožno streho in po zaslugi 038 sem dobil mere. Najlepša hvala za vse!
Se pa priporočam vseeno še za kako zanimivo informacijo, nenazadnje železnica niso le lokomotive in vagoni ter tračnice po katerih se peljejo, k železnici paše še ogromno reči, tudi majhnih.

Res je Goran... :thumbupr =D>
Železnica je kar razširjeno področje in tukaj je ogromno stvari o katerih lahko debatiramo in premlevamo... :wink:

Lep dan,Dejan
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job.
Dejan
Odgovori