Nastavitve ESU dekoderjev

Na temo elektronike in digitalne tehnike na področju železniške makete.
ukunaver
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 74
Pridružen: 21.11.2007, 19:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a ukunaver »

Pozdravljen,

Če prav razumem se isti dekoder (in to velja tako za ESU, kot Fleischmann) ko ga vstaviš v Hobbytrainovo lokomotivo obnaša čudno, ko pa ga POTEM daš nazaj v Fleischmanovo pa spet deluje kot je treba. Če je tako, lahko sklepaš na dve stvari: 1. Nekaj je v lokomotivinem vezju ali konektorju, kar povzroča težave in 2. Veš vsaj, da dekoderja nisi skuril.

Kaj je torej lahko narobe:
Prva je očitna možnost, da si obnil priključek za 180 stopinj, na kar so te že opozorili drugi. Jaz bi bil sicer pri tem eksperimentiranju previden, kar lahko na ta način tudi skuriš dekoder. Sam uporabljam osem-polne priključke (ki pri obračanju samo zamenjajo smer lokomotive in luči), tako da z NEM 651 priključki nimam posebnih izkušenj.

Druge možnosti:
Vsak dekoder potrebuje naslednje priključke: 2x tračnice (rdeča, črna), 2x motor (oranžna, siva), 2x luči (rumena, bela) in skupni vod (ki je +) za luči (modra), torej skupaj 7 žic:
Slika
Ker pa ima NEM 651 samo 6 priključkov, je namesto posebne modre žice treba napajanje luči potegniti iz napajanja tirov in ga usmeriti z diodami, kot je opisano v NEM 651 standardu. Te usmerjevalne diode bi morale biti na vezju v lokomotivi. Možnosti so torej naslednje:
1. Na vezju je nek jumper ali stikalo, ki ga je treba priklopiti/odlkopiti, da bo vezje združljivo z DCC (malo verjetno). Poglej navodila od lokomotive.
2. Vezje je napačno koncipirano in sploh ni primerno za DCC - lahko ima kakšen kondenzator... (malo verjetno, razen, če gre za zelo star model).
3. Na vezju je naključna napaka (pretgana povezava ali še bolj verjetno kratek stik). Nekaj podobnega se mi je enkrat zgodilo, ko sta se mi kratko sklenila en motorski in en priključek za luči in se je lokomotiva tudi obnašala čudno. Vezje natančno preglej ali je kje kakšen lot preko dveh povezav ali dveh priključkov, poglej tudi, če ni kakšna vez prekinjena, kakšen spoj nezalotan ali kakšna nogica konektorja visi v zraku. Preglej tudi žice, da ni kakšna oguljena in se dotika šasije lokomotive ali kakšnega dela motorja. Če imaš možnost si oglej vezje še na kakšni drugi lokomotivi oziroma poišči pomoč pri prodajlcu.

V najslabšem primeru lahko pač vezje vržeš stran (vezje je običajno zato, da luči delajo korektno tudi na DC) in dekoder priklopiš direktno na odjemike toka na kolesih, motor in luči. Pri lučeh boš moral seveda dati ustrezne predupore in tisti dve diodi, ki sta omenjeni v standardu. Zaplete pa se če so kakšne pozicijske luči, ki menjajo barvo ali kaj takega. Če bi se odločil za to skrajno pot, sporoči kakšne luči imaš in ali je še kaj posebnega.

Lep pozdrav

Uroš
scrtica napisal/-a:Ola. Kot kaže prišel zadevi do dna. Kot kaže zadeve niso kompatibilne med seboj Slika(no love between ESU and Hobbytrain ). Sem se namreč spomnil :idea: , da imam nekje en star Fleischmannov dekoder, ga dal noter in glej ga zlomka, lokomotiva se je celo premaknila ter se po 20 sekundah ustavila in začerla utripati z obema lučema. Nato se zopet premaknila in se nato zopet ustavila in zopet mežikala itd. (semi love beetween ESU and Fleischmann) #-o
Sedaj pa me zanima, kako bi lahko dosegel ljubezen ali pa vsaj dobro priajteljstvo med njimi? Lahko kdo pomaga? THX.
Drugače v analogu vse deluje bp.
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

Zaenkrat našel nič posebnega (čeprav res nisem ravno kašen maček na tem področju) nič posebnega. Sem se odločil, da naročim novega, pa da vidmo kako pa kaj. Če ne bo ok, bomo pa zadevo reklamirali. #-o
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
scrtica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 216
Pridružen: 15.02.2010, 11:04
Kraj: Borovnica

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a scrtica »

No pa sem prišel stvari do dna. :idea: ESU ali Flesichmann dekoder ni kompatibilen s Hobbytrain [-X , je pa zanimivo Hobbytrain dekoder kompatibilen s Fleischmann Profi Boss centralo :mrgreen:, tako da zdaj vse deluje tako kot treba. 8)
Življenje se ne meri s številom vdihov, ki jih naredimo, temveč s trenutki, ki nam dih vzamejo.
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Pozdravljeni,

Kupil sem ESU sound dekoder 3.5, katerega sem vgradil v Herkulesa (Roco). Sedaj pa me moti ena majhna zadevca, ko je zvok vklopljen, premaknem regulator hitrosti, sliši se povečevanje vrtljajev diesel motorja, a šele po cirka petih sekundah začne lokomotiva dejansko speljevati. Če spreminjam vrednost CV3 (Roco Lokmaus 2, Multimaus) so rezultati vidni še vedno komaj po tistih cirka petih sekundah, od kar se zasliši zvok motorja. Kadar vozim brez zvoka, pa te zakasnitve seveda ni. Sedaj pa me zanima, kako bi zmanšal tistih "5 sekund" na kakšno "1 sekundo"? A se to da spremeniti zgolj s Soundprogramatorjem?

Hvala!
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a mkx »

Manual za Soundlok 4.0 pravi, da se obstoj te zakasnitve pri dizel električnih lokomotivah nastavlja s 3. bitom v CV124 ... morda je kaj podobnega tudi pri tvojem dekoderju?

Problem pri multimaus je samo to, da ne omogoča branja in moraš torej ugibati trenutno vrednost tega CV :(

Aja, ta bit samo omogoči oz. onemogoči zakasnitev, nič pa ne piše o nastavljanju trajanja zakasnitve.
LP, Metod
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a tomos »

piše da ima ESU Loksound 3.5
http://www.esu.eu/download/betriebsanle ... -produkte/

zakasnitev je, ker je bil tako nastavljen zvočni projekt in ustreza originalu. Tipov dizel lokomotiv imaš več, ER20 je "supercharged 16-cylinder diesel engine" z "three-phase brushless alternator". Nato pa 4x tri fazni motorji v vozičkih. Ko laufa v leru je lahko to le na 8 cilidrov, zato drugačen zvok. To kar hočeš spremenit je narejeno znotraj sound projekta, kar pa brez namenskega programatorja ESU dvomim da se da naredit.
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a mkx »

Še ena možnost obstaja pri marsikaterem dekoderju: t.i. premikaški način. Kljub temu, da zvok deluje po svoje pa so reakcije pogona na spremembe komand brez zamud. Tudi pri ustavljanju, pri običajnem načinu zna lokomotiva rada peljati preko konca slepega tira. :( Je pa navadno največja hitrost nižja kot običajno.
LP, Metod
bp2678526
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 15.01.2017, 11:30

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a bp2678526 »

Bom kar tukaj vprašal, da ne odpiram nove teme.
Z Roco MultiMaus sem si nastavljal CV-je na ESU LokSound 4.0 in sedaj, ko sem zadovoljen z temi nastavitvami bi jih rad shranil ali zapisal na dekoder tako, da bi kasneje, ko bi v CV8 vpisal 8 ponastavilo na te moje nastavitve.
Vem, da je to možno narediti z ESU programom za dekoderje, če pa je tudi možno tako, da v nek določen CV vpišem neko vrednost pa bi bil zelo hvaležen za to informacijo.

l.p.
bp2678526
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 15.01.2017, 11:30

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a bp2678526 »

Imam še eno vprašanje:

Na lokomotivi imam samo eno luč priklopljeno na belo in modro žico katera sveti samo takrat ko vozim naprej, ko pa vozim vzvratno pa ugasne. Kako moram nastaviti ESU dekoder, da bi luč svetila vedno neglede na smer vožnje?

l.p.
Sini
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 242
Pridružen: 28.01.2010, 22:07

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Sini »

bp2678526 napisal/-a:Bom kar tukaj vprašal, da ne odpiram nove teme.
Z Roco MultiMaus sem si nastavljal CV-je na ESU LokSound 4.0 in sedaj, ko sem zadovoljen z temi nastavitvami bi jih rad shranil ali zapisal na dekoder tako, da bi kasneje, ko bi v CV8 vpisal 8 ponastavilo na te moje nastavitve.
Vem, da je to možno narediti z ESU programom za dekoderje, če pa je tudi možno tako, da v nek določen CV vpišem neko vrednost pa bi bil zelo hvaležen za to informacijo.

l.p.
Pozdrav,

edino če si nabaviš lok programer in si shraniš na računalnik,ali pa si vsaki CV napišeš kerega si si sprogramiral za vsak dekoder posebej

LP
Sini
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 242
Pridružen: 28.01.2010, 22:07

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Sini »

bp2678526 napisal/-a:Imam še eno vprašanje:

Na lokomotivi imam samo eno luč priklopljeno na belo in modro žico katera sveti samo takrat ko vozim naprej, ko pa vozim vzvratno pa ugasne. Kako moram nastaviti ESU dekoder, da bi luč svetila vedno neglede na smer vožnje?

l.p.
Za kateri dekoder gre,ker se razlikujejo nastavitve CV-jev od generacije do generacije.ESU 3.0 in 3.5 majo drugače od 4.0

LP
bp2678526
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 15.01.2017, 11:30

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a bp2678526 »

4.0
bp2678526
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 15.01.2017, 11:30

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a bp2678526 »

Sem sam ugotovil, in če bo koga kdaj zanimalo:

Najprej je treba poskrbeti, da je CV31=16 in CV32=2 nato pa samo še CV282=1 in je to to.

Meni pride prav pri parni lokomotivi katera ima samo eno luč spredaj in je zgledalo precej čudno, če je ugasnila pri vožnji nazaj...

l.p.
Sini
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 242
Pridružen: 28.01.2010, 22:07

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a Sini »

bp2678526 napisal/-a:Sem sam ugotovil, in če bo koga kdaj zanimalo:

Najprej je treba poskrbeti, da je CV31=16 in CV32=2 nato pa samo še CV282=1 in je to to.

Meni pride prav pri parni lokomotivi katera ima samo eno luč spredaj in je zgledalo precej čudno, če je ugasnila pri vožnji nazaj...

l.p.
Aha,vidim da si se potrudil okoli tega

LP
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Nastavitve ESU dekoderjev

Odgovor Napisal/-a volkun »

@bp2678526...
Pozdrav! Uh, tole bo pa tudi meni oprav prišlo, super da si prišel do ugotovitve - nastavitve CV za parno lok. Tudi jaz bom poskusil enako, da bosta sprednji luči svetili, ne glede na smer vožnje (gre za DCC lok JŽ 154-004 alias BR 91.3) v kateri je dekoder ESU 54612 L.P. V4.0.

Hvala in lp, Vojko
Odgovori