Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Kako si pa izvedel razpoke v asfaltu? Narisane s svinčnikom?
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

grizeldi napisal/-a:Kako si pa izvedel razpoke v asfaltu? Narisane s svinčnikom?
Razpoke v asfaltu sem najprej graviral s skalpelom, nato sem površino malce pogladil kar z nohtom. Za konec sem vse skupaj zalil s črnim washem (akrilna barva močno razredčena z vodo). Površino sem obrisal s cunjo, da se je večina washa zadržala v razpokah.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Instalacijski jaški (#1)

Poletje, navadno čas zatišja pri modelarstvu, se počasi poslavja. Pri meni aktivnosti na modulih niso mirovale in se je redno nekaj dogajalo. Le energije za objave na forumu nekako nisem našel. Sedaj je skrajni čas, da tudi to popravim in nadoknadim nekaj zaostanka.

Pozimi sem si za letošnji poletni cilj zadal, da zunanjost (vezano ploščo) vseh modulov prebarvam s sivo barvo. Že pred dvema letoma sem v Mavrici po naročilu zmešal Tessarol RAL 7001 sivo barvo in se mi je zdelo smiselno, da jo čim prej uporabim, da ne poteče rok trajanja. Ker se barva suši 24 ur in pri tem oddaja kar močan vonj je edino smiselno to zadevo opraviti v toplejšem delu leta.

Vendar pa, kot je navada v modelarstvu, je potrebno stvari izvajati v pravem zaporedju.
- Pred barvanjem modulov sem moral trajno pritrditi tudi nakladalno rampo, saj en del rampe tvori stranico modula.
- Pred pritrjevanjem rampe je bilo smiselno posuti tolčenec in fini pesek v okolici teh dveh tirov.
- Predno sem se lotil polaganja tolčenca sem si zamislil, da bi na področju med tema dvema tiroma nekoliko popestril s kakšnim detajlom.

Idejo sem našel v nekaterih fotografijah iz Ljubljanske železniške postaje, kjer sem med tiri opazil nekaj pokrovov instalacijskih jaškov. Ideja se mi je zdela zanimiva in sem jo želel replicirati na mojih modulih.
Slika

Kar nekaj časa sem "zbiral" oblike različnih jaškov in opazoval kako se njihova barva spreminja skozi čas. Večina jaškov je sicer iz običajnih ulic in ne iz okolice tirov, a upam, da se tisti ne razlikujejo preveč.
Slika

Z računalnikom sem na podlagi meritev izrisal nekaj poenostavljenih jaškov skupaj z betonskimi bloki v katere so vgrajeni.
Slika

Na papir natisnjen jašek sem poskusno namestil med tire, da sem videl, kako bo zadeva izgledala.
Slika

Računalniški izris jaškov za izdelavo.
Slika

Za izdelavo jaškov sem uporabil material Forex, ki se sicer uporablja kot podlaga za promocijske plakate. Material se da lepo rezkati in tudi rezati z nožem, hkrati pa je dovolj trden in obstojen. Za graviranje je uporabljen koničast sveder, ki se navadno uporablja za izdelavo tiskanih vezij.
Slika

Po nekaj poskusih z različnimi nastavitvami graviranja je nastalo tole...
Slika

Razrez prve serije jaškov sem naredil kar z Olfa nožem, a ker je material precej trd, zahteva to delo kar nekaj časa in moči. Za v prihodnje bo verjetno lažje zamenjati sveder na rezkarju in (vsaj delno) razrezati jaške kar na CNC.
Slika

Razrez jaškov na posamezne enote.
Slika

Izgled jaškov po brušenju robov in ročnemu graviranju razpok v betonu.
Slika
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Forex je v notranjosti bolj puhast material, mislim , da ni primeren za tvoje delo, na zadnji sliki se vidi slab rez ali pa ni bilo vse prav z nastavitvami CNC-ja.
Probaj iz ABS plošče, bo bolje. Za take stvari uporabljam rezkarje za aluminij od debeline 0,3 do 0,8mm.
Sebastian
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

sebastiant napisal/-a:Forex je v notranjosti bolj puhast material, mislim , da ni primeren za tvoje delo, na zadnji sliki se vidi slab rez ali pa ni bilo vse prav z nastavitvami CNC-ja.
Probaj iz ABS plošče, bo bolje. Za take stvari uporabljam rezkarje za aluminij od debeline 0,3 do 0,8mm.
Sebastjant, pozdravljen,

mislim, da ne govoriva o isti zadevi. Ta "Forex" ki ga uporabljam (http://www.sign-supply.si/forex-plosce- ... losce.html) je zelo homogena zadeva in tudi v notranjosti zelo trdna. Mislim pa, da vem o katerem materialu ti govoriš, ker imamo nekaj plakatov nalepljenih tudi na bolj "puhast" material. Bi poskusil tudi z ABS ampak ga nimam, tega Forexa pa imam dovolj od starih plakatov.

Glede rezkanja se strinjam, da ta zadeva na zadnji sliki ni (še) ravno najbolje izpadla. Sem potem ponovil zadevo in je bilo že bolje, pa za naslednjič imam tudi še nekaj idej, kako zadevo izboljšati. Žal pa v arhivu nisem našel boljše fotografije izdelka v tej fazi. Imaš kakšen link, da si pogledam kakšne rezkarje si imel v mislih?

Hvala in lp, Matej
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 420
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

ideja izdelave pokrovov jaškov z rezkanjem, se mizdi zelo posreečena. Do sedaj sem videl te pokrove samo v tehniki jedkanja kovin, ki pa so dokaj dragi.

Morda poizkusiš še stiren kot material, tega imajo npr. v Mladem tehniku.

Lp,matej
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

duro napisal/-a:ideja izdelave pokrovov jaškov z rezkanjem, se mizdi zelo posreečena. Do sedaj sem videl te pokrove samo v tehniki jedkanja kovin, ki pa so dokaj dragi.
Jaz sem si najprej nabavil jaške od Noch-a (artikel Noch 14218) pa me nekako niso prepričali. So pa ti izdelani iz nekega kartona s kombinacijo tehnik laser-cut + rezkanje. Poleg tega je pri teh "mojih" prednost to, da so narejeni skupaj z betonom v katerega so navadno vzidani in je meni to lažje vgraditi.
duro napisal/-a:Morda poizkusiš še stiren kot material, tega imajo npr. v Mladem tehniku.
Kot že omenjeno, mislim, da ta material, ki ga uporabljam ni tako slab, res se pri rezkanju malce cefra a to sem rešil z ročnim brušenjem. Če bom še kdaj delal jaške sem imel namen najprej gravirati v material, potem površino pobrusiti, da se znebim scefrane površine, nato pa bi isti CNC program še enkrat pognal, da še rezkar počisti gravirane utore. Ampak to so detajli... Stiren je gotovo tudi zanimiv material, saj še še nekoliko bolj trd od teh forex plošč.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Instalacijski jaški (#2)

Ko sem instalacijske jaške površinsko obdelal (brušenje) sem na zadnji strani z ostro konico naredil luknje za montažo na zobotrebce med barvanjem.
Slika

Potrebnih je bilo kar nekaj poskusov, da sem našel primerno kombinacijo barve za same jaške in na koncu se mi je še najbolje obneslo barvanje z Revell Aqua Color (83 - Rust matt) barvo, ki sem jo nanašal s čopičem in le malenkost razredčil z vodo.
Slika

Za dodajanje učinka rje sem uporabil oranžno pastelno barvo
Slika

Pastelno barvo sem z nožem nastrgal v prah, nato pa s čopičem nanesel na površino jaška. Večina barve je končala v utorih, kar je naredilo lep kontrast in poudarilo gravuro.
Slika

Sledilo je barvanje "betona" s svetlo sivo akrilno barvo. Ta barva je tudi prekrila "rjo", ki je od jaškov segala v področje betona.
Slika

Posušena barva betona
Slika

Jaške in predvsem beton sem na koncu še nekoliko umazal s črnim washem (precej razredčeno črno akrilno barvo).
Slika

Jaški pripravljeni za vgradnjo.
Slika

Pomerjanje mesta na modulu, kamor bo vgrajen prvi jašek.
Slika

V pluti je bilo potrebno pripraviti prostor primerne globine, tako da bo jašek še vedno segal nad pesek.
Slika
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 420
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a duro »

Patinirani pokrovi izgledajo fantastično!

za ponazoritev oguljene kovine, se lahko čisto na fino podrgnejo robovi z navadnim svinčnikom.

Lp,matej
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

Zdravo,

kot je že omenil Matej, jaški izgledajo perfektno. Čestitke.

LP Duško
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Duško, Matej,
me veseli, da so vama jaški všeč.
Danes po poti v službo sem spet opazoval jaške in so res, kot bi jih nekdo podrgnil z navadnim svinčnikom ;).
Moram res poskusit, hvala za nasvet.
lp, Matej
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Instalacijski jaški (#3)

Sledi še zadnji del na temo instalacijskih jaškov - prikaz same vmestitve med tira na modulu. Odločil sem se da med tira 1 in 2 namestim 3 jaške enega posamično na eno stran in dva skupaj pri nakladalni rampi.
Slika

Priprava luknje za jaška.
Slika

Luknjo sem kar dobro napolnil z belim lepilom za les, nato pa v to lepilo potopil pripravljena jaška.
Slika

Jaška sta pritrjena na svoje mesto in čakata na obdelavo okolice.
Slika

Posip drobnega peska sem izvedel enako kot drugje, le da sem jašek med tem postopkom (zaradi lepila in vode) preventivno zaščitil z majhnim koščkom maskirnega traku.
Slika

Eden izmed jaškov je že umeščen v prostor.
Slika

Še širši pogled na modul iz katerega je razviden položaj vseh jaškov. Tudi tir ena je bil kot zadnji "oblečen" v tolčenec.
Slika

Nalogo sem ponovil še pri nakladalni rampi.
Slika

Končni (zaenkrat) izgled jaškov z nameščeno nakladalno rampo.
Slika

Še pogled iz druge strani.
Slika

V planu imam to področje še nekoliko dodelati (umazati) s pastelnimi barvami in mogoče "posaditi" nekaj trave, ki je že zrasla med tiri in jaški.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Matej!

Jaški so odlični! Bravo!

Uporaba forexa se mi zdi odlična izbira. Zanima me, kakšne debeline imaš na voljo. Jaz sem žal uspel dobiti le manjšo količino 2 mm debelih plošč, bi pa bile dobrodošle tudi druge debeline.
LP, Miran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Že nekaj časa občudujem tele jaške, zdaj ko so pa umeščeni v okolico pa zgledajo sploh super. Čestitke! =D>
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

miranzor napisal/-a:Zanima me, kakšne debeline imaš na voljo.
Miran, Forex, ki ga imam in iz katerega sem izdelal jaške je debeline 3,7mm.
Če ti je zadeva zanimiva mi javi na ZS in se dogovoriva naprej.

lp, Matej
Odgovori